Šta je novo?

Interesantni linkovi

Po webu su se, s vremena na vreme, pojavljivale slike ovoga C64 iz servisa :) evo ga i video :)



Ja se secam da sam tokom vojske (samo) video da koriste C64 u vozilu komandnog centra za oblasku raketnu artiljeriju, logicno je bilo da je izracunavanje trajektorije paljbe... ali naravno niko nije pricao o tome, verovatno ih je samo mrzelo :)
 
^Impresivno. Kako se programiraju uopste relej-bazirani racunari? Da li postoji koncept izmenljivog programa?

^^ Lepa postavka u Starcevu. Nadam se da ste se lepo druzili.
 
Jedan od većih promašaja u računarskoj istoriji.
Malo je tužno saznanje, da Sinclair nikada nije cenio svoj najuspešniji računar Spectrum, osim što je zaradu ulagao u razne neuspešne projekte, QL, C5 itd.
I danas kad ga pitaju koji mu je računar najdraži, on kaže ZX81.
Više puta sam pokušavao da se pozabavim QL-om ali je toliko odbojan za rad, a zajednica neviđeno rigidna i uskogruda, da vam i Amiga community, dođe kao oaza filantropa.

Totalna suprotnost njemu je sjajni Stive Wozniak, čiju sam autobiografiju iWoz pročitao tokom odmora i oduševio se u punom smislu reči.
Veoma sam ga cenio i do sada, kao jednog od pionira kućnog računarstva, ali posle čitanja ove knjige shvatio sam da je reč o izuzetnoj osobi, koji nikad nije robovao novcu i moći i to je mnogo puta i u praksi dokazao.
Za one koji su gledali film "Jobs", mogu samo da kažem da je ova knjiga deset puta bolja.
Preporuka za čitanje, evo i linka, može da se pročita za jedno popodne, koliko je zanimljiva.
https://archive.org/details/arguiot_Iwoz/page/n5
 
Ja sam pre nekih pola godine dosao u posed jednog QL-a. Nedostaju mu dva tastera, ostatak je u relativno ok stanju. Inace nemam ni napajanje jos pa ga nisam ni probao. Mada nije ispravan to je sigurno. Nisam znao da je QL zajednica tako zatvorena, to ce onda ovo "ozivljavanje iz mrtvih" da ucini jos tezim izgleda...

Poprilicno sam indiferentan prema Jobs-u; dok je za mene Woz isto sjajan, pozitivan lik, neko sa kime mogu lako da se indentifikujem. Skinuo sam knjigu, citacu prvom prilikom kada uhvatim malo vremena pored ovoga za posao sto moram (sada se mlatim sa uwp i .net core).
 
Inace nemam ni napajanje jos pa ga nisam ni probao.
Ja sam u postupku pravljenja napajanja za QL, kada budem završio, okačiću fotografije. Treba ti: jedno napajanje 14-16V AC (ne znam napamet amperažu, ali je nešto sitno), jedno od 9V DC 2A i konektor. Napajanja možeš naći na buvljacima (moraćeš malo da "kopaš", ali ih ima, bar u Novom Sadu), a kao konektor odlično može da posluži 3-pinski konektor koji se može naći na ventilatorima za neke PC ploče. Ja sam našao jedan kojeg nisam morao ni da sečem, savršeno pasuje. Ili, ako budeš dolazio na BalCCon ovog septembra, ponesi mašinu, pa ćemo je isprobati...
 
Ok, mislim da mogu da dodjem u subotu 14.09. Videcu sa kumom da li i on moze.
 
^ Interesantno, izgleda da prave repliku Galaksije za snimanje filma. :) Od ekipe prepoznajem samo Voju i Dejana. Da li neko moze uputiti na ostale ucesnike i sta ce sve biti teme u okviru dokumentarca? Verujem da ce pricati i o YU 80-tih, zabranama uvoza, svercu kompjutera preko granice, odlascima u Minhen u kupovinu ...
 
Generalno, to je priča o nastanku Galaksije i njenom značaju. Ono što bi mene interesovalo je da li ovde ima nekoga ko je početkom '84 sklapao Galaksiju i voljan je da svoje iskustvo podeli pred kamerom?
 
Malo šale... Sinklerov inženjer priča sa Klajvom o ZX-u i QL-u:

 
Stari snimci iz MOS i Commodore fabrike

Nisam uspeo da nadjem kada je napravljen ovaj promocioni video ali mi se cini da je prva polovina 80-tih. Prvi deo sadrzi i snimke iz MOS fabrike u Pensilvaniji. Nakon toga pokazuju postupak sklapanja i testiranja gotovih racunara u Commodore-ovoj nekadasnjoj fabrici u Braunsvajgu, Nemacka. U nekim scenama se pojavljuje na desetine (stotine?) C64 na rafovima. Praznik za oci. ;) Dokumentarac je na nemackom, slabo sam razumeo ali nema veze. C64 je C64! :D Drugi deo promocionog videa obuhvata primenu C64, softver, itd.

 
Personal Computer Show 1989 Earls Court London

^Sjajno izgleda.

Evo ga jedan video sa kraja 80-ih sa u tome vreme cuvenog sajma. Prvi deo je predstavljanje Konix MS a nakon toga su kratki intervjui sa Psygnosis-om (Shadow of the Beast), Rainbow Arts-om, Atari-ijem (Atari Lynx), Ocean-om (Batman-The Movie) ...
 
Micro Men - 10th Anniversary - With Chris Curry, Steve Furber and Hermann Hauser

Gledao sam ovaj film kada se pojavio prvi put 2009.-te, sada i sa komentarima ucesnika :D Steta sto nema i Klajva :/

To celebrate the 10th Anniversary of the BBC's premiere of Micro Men, starring Alexander Armstrong and Martin Freeman, the Centre for Computing History has gathered together Chris Curry, Steve Furber and Hermann Hauser, who are represented in the film, for a re-watch of the movie, and reminiscence about those times at Acorn along with Jason, director of the museum.

 
Malo šale... Sinklerov inženjer priča sa Klajvom o ZX-u i QL-u:



Ovo je sjajno, mislim da ti QL deo nije čak ni bio potreban, nekako štrči, ostalo sve na profi nivou, vidi se uloženi trud. ;)
Kao što sam oduvek govorio, Spectrum ne može da ostavi čoveka ravnodušnim, ima tu neka tajna veza, čak i kad nećemo da priznamo. :)
Inače, Risitas mi je omiljeni YT šoumen, verzije za Star Citizen, Brexit i ona za IPhone su valjanje po patosu i to bukvalno...
 
Priča o domaćoj gramzivosti...

Znam da kod nas ima preprodavaca, i to je u redu, ali ima i onih čija me je gramzivost toliko iznenadila, da nemam reči. Izvesni Vladimir iz Novog Sada (pod nalogom Sanjalica), koji sve svoje oglase oglašava sa "KUPUJTE BEZBEDNO I KUPUJTE PROVERENO" je 24.10.2019. kupio od mog prijatelja Marka njegov kertridž za C64:

vladimir4.png

Kertridž je Marko sam pravio, sa sopstvenim hardverskim dizajnom i sopstvenim softverom i prodavao za 1800 dinara (sada je još i spustio cenu):

marko.png

Dva dana kasnije, taj isti Vladimir, koristeći druge naloge, postavlja kertridž koji je kupio, po maltene duplo višoj ceni:

vladimir2.png vladimir1.png

Dotični Vladimir prodaje i neke kertridže koji su starijeg datuma i ima jedan čiji se imidž ne nalazi na Retrospec sajtu. Marko ga je pitao da li bi mu pozajmio taj kertridž da samo iskopira eprom i evo odgovora kojeg je Vladimir dao:

vladimir3.png

Marko NJEGA ubija sa cenom??? Ja sam stvarno zaprepašćen dokle bezobrazluk i gramzivost nekih ljudi može da ide... Anyway, oglase dotičnog Vladimira (aka Sanjalica, aka Amadeus) od sada zaobilazim u širokom luku, što preporučujem i drugima.
 
Nema sta da te cudi kod nas je to popularno da preprodavci vise zarade nego neko ko napravi ili proizvede nesto. Slicno sam i ja doziveo za onaj pcb tastature za spektruma gde je lik sibnuo cenu koju ja ne bih ocekivao. Ja jos ispao majmun uradio da mu pomognem ,a on preprodaje to. U mom kraju kazu kum kumcetu jednom vidi ...
 
Znam da kod nas ima preprodavaca, i to je u redu, ali ima i onih čija me je gramzivost toliko iznenadila, da nemam reči. Izvesni Vladimir iz Novog Sada (pod nalogom Sanjalica), koji sve svoje oglase oglašava sa "KUPUJTE BEZBEDNO I KUPUJTE PROVERENO" je 24.10.2019. kupio od mog prijatelja Marka njegov kertridž za C64:

Marko NJEGA ubija sa cenom??? Ja sam stvarno zaprepašćen dokle bezobrazluk i gramzivost nekih ljudi može da ide... Anyway, oglase dotičnog Vladimira (aka Sanjalica, aka Amadeus) od sada zaobilazim u širokom luku, što preporučujem i drugima.


Sada sam i ja video sta je u pitanju. Doticni prodaje konzole, daljinske i Teletabis figurice. U popularnom zargonu "valja robu". Smesno da takav neko moze biti toliko drzak da Marku kaze da mu ubija cenu a na prvom skrinu se vidi Markov potpis - reklama za njegov sajt 8bitchip.info !?! Mislim da prosto nema pojma sta prodaje ali ce on to zato da "uvalja dobro po'bro...".

Nema sta da te cudi kod nas je to popularno da preprodavci vise zarade nego neko ko napravi ili proizvede nesto. Slicno sam i ja doziveo za onaj pcb tastature za spektruma gde je lik sibnuo cenu koju ja ne bih ocekivao. Ja jos ispao majmun uradio da mu pomognem ,a on preprodaje to. U mom kraju kazu kum kumcetu jednom vidi ...

Secam se tih tastatura :) Ko je taj lik bio?
 
Nazad
Vrh Dno