Šta je novo?

Interesantni linkovi

A bas sam bio ubedjen da su napravili nesta slozenije od obicnog RNDoma. Mada ako duze vremena citate izlaz poverujete da je pravi politicar iza svih recenica. :d
 
Meni je u sećanju ostao program ZigiShow, jako dobar zvučni analizator sa odličnim grafičkim prikazom, koji je uradio jedan od osnivača Mog Mikra Žiga Turk.
Imao sam ga na nekoj kaseti još tamo sredinom osamdesetih ali nešto ga ne primećujem na Tomazovom sajtu.
Stvarno je bilo davno, možda je išao i kao listing u MM, nisam siguran...
Bilo je dovoljno da se kasetofon poveže sa Spektrumom i pusti neka muzika recimo, a na ekranu je išao jako lep grafički analyzer.
Moraću da se raspitam, bila bi baš šteta da je izgubljen.
 
Ja se sećam da sam to prekucavao
 
Po tvom opisu, stvarno bi bilo šteta. Ako imaš gde da se raspitaš, raspitaj se...

Upravo sam ga našao, nije izgubljen već je nova verzija (v2.0) izgleda preimenovana u "Light Show".
Evo ga u ZXDB arhivi, proradilo je i sa emulatorom SpecEmu, samo se ubaci običan wav fajl sa nekom muzikom i sve radi kao nekad!
Na pravom Spektrumu bi tek bilo prava stvar, ubaci se neka muzička kaseta, poveže sa EAR konektorom, dvesta kila nostalgije garantovano. :)
https://spectrumcomputing.co.uk/index.php?cat=96&id=8365
 
Samo da dodam, da sam u međuvremenu video, da je program bio i deo kompilacijske kasete Kontrabant, koju je objavila slovenačka Mladinska Knjiga 84-e.
Veoma je moguće da je prva verzija bila i u obliku listinga ali to stvarno nisam uspeo da saznam.
Sve u svemu, priča je manje više kompletna, evo i linka za celu kompilaciju:
https://spectrumcomputing.co.uk/index.php?cat=96&id=27046
 
Nedavno mi je skrenuta pažnja na uputstvo za konvertovanje videa u fajlove koji se mogu pustiti na Commodore-u 64 sa REU-om od 16MB:
https://github.com/vbguyny/c64kernel/blob/master/doc/HowToMakeAMovie.txt

Puštanje videa se oslanja na kod koji je napisan za c64kernel projekat: https://github.com/vbguyny/c64kernel

Bio sam prilično zaintrigiran, pa sam pre neki dan krenuo da pravim skript koji bi ceo taj posao oko konverzije automatizovao. Nije još gotovo, ali evo par eksperimenata koje sam dosad uradio (sve puštano iz VICE emulatora):





 
Sjajno sta sve sad moze sa c64 da se uradi. Lici kao da je aktivan multikolor mod za prikaz videa?
 
Server preopterećen, na održavanju ili slično. Kod mene ovog momenta otvara link.
72e3a2d379778af13341a105d43e01af.jpg
 
Naisao sam negde clanak o tome kako je "Guru mediation" dobio ime, bas je bio interesantan ali sada ne mogu da ga pronadjem..
 
Još otkad sam video Desert Dream na C64, nadao sam se da će neko prepevati State of the Art, ali to je ipak malo previše za debeljka... Danas mi palo na pamet da napravim zaobilaznicu, i nije loše ispalo - san se ostvario, State of the Art se vrti na C64 :)



Nije naravno pravi demo, samo konverzija snimka Amiga demoa na format player-a za C64+REU, ali i to je nešto :)
 
Pi1541 + Epyx FastLoad

Kombinacija na jednom boardu. Koliko mogu da vidim Pi1541 ovde koristi samo +5V sa expansion port-a za C64.

 
Poslednja izmena:
Ovo je jako dobra stvar, 2 u 1 što se kaže, ubaci se u C64 i imaš 100% kompatibilni 1541 drajv. :)
Znam da Marko ima lepu ponudu sličnih dodataka, kakve su šanse za ovako nešto u domaćoj radinosti ?
 
Ja bas ovih dana sastavljam svoj Pi1541 i tako sam naleteo na ovaj video. Jedino se pitam kolika je potrosnja u mA kada je i Zero Pi aktivan, ali verujem da su oni vec to izracunali i istestirali...
 
Ja bas ovih dana sastavljam svoj Pi1541 i tako sam naleteo na ovaj video. Jedino se pitam kolika je potrosnja u mA kada je i Zero Pi aktivan, ali verujem da su oni vec to izracunali i istestirali...
Baš sam se čuo sa Markom oko toga i on kaže da je dosta starih C64 napajanja na granici i da se može desiti da bi dobar deo njih zezao (izuzetak su recimo REU apajanja). Sa novim (skroz novo ili nova elektronika u starom kućištu) bi sve trebalo da je uglavnom OK.
 
Onda bolje da ja ne pokusavam posto koristim staro orginalno napajanje (nije cak ni onaj brick za C64C) :D
 
Isti slučaj i kod mene, koristim to napajanje koje ide uz klasični c64, staro je sto godina i nikad nije izneverilo, mada ih po forumima smatraju najmanje pouzdanim.
Imam i neko čudno sivo kao ovo treće sa slike, ali mu je izlazni napon nešto slabiji pa ga držim u rezervi.
Zna li se iz kog je perioda to napajanje?

c64psu.jpg
 
Secam se da je moj drugar kupio svoj C64 na sajmu tehnike proleca davne 1989. Na sajmu je Seemuller iz Minhena vrsio konsignacionu prodaju preko predracuna. Onda ti oni posalju iz Minhena postom kuci i plati se carina. I kada mu je stigao C64 od njih to je bio upravo model C64G. I to sa zelenom LED diodom i upravo ovim trecim napajanjem sa slike. To napajanje je bilo bas lose. Vec posle godinu dana je imao problem sa njim, morao je da se popravlja (hladni lemovi koliko se secam). Kasnije sam citao da je taj model C64G zapravo bilo cost-reduced verzija iz 1987. i da su na masi stvari ustedeli zbog svoga profita, ukljucujuci i napajanje.
 
Kad smo već kod Spektruma, vredi pomenuti da je krenula nova kickstarter kampanja Za ZX Spectrum Next i već je nadmašila sva očekivanja.
Za nepunih tri dana skupili su preko 1.3 miliona dolara, bez obzira što je cena za oko 30% viša od prve kampanje.
Ako nastave ovim tempom, biće to na kraju lepih 5-6 miliona i preko 10k novih mašina uz onih 3.5 hiljade koje su već isporučene.
Zanimljivo je pratiti, svakako.
https://www.kickstarter.com/projects/spectrumnext/zx-spectrum-next-issue-2
 
Nazad
Vrh Dno