Šta je novo?

Interesantni linkovi

Homemade PC

Nije link, ali naleteh na ovo, pa da se ne zaboravi... :)
012752747.jpg
014092412.jpg
 
Ako cemo pravo ovo na slikama nije "home made PC", vec prosto PC komponente povezane izvan/bez PC kucista, posebno ono na donjoj slici.
 
Gotek floppy emulator sa zvukom

http://retroramblings.net/?p=777#more-777

GotekSounder2.png
Pošto je elektronika vezana direktno na STEP liniju, zvuk se čuje čak i ako radi neki drugi drajv na Amigi, ali mislim da nije strašno. Svakako zanimljiva ideja. U eksternim drajvovima se verovatno umesto na 12V mora spojiti na 5V linijy (autor modifikacije kaže da dosta eksternih drajvova nemaju sprovedeno 12V).

EDIT: Da li se nešto slično može odraditi i sa HxC-om?
 
Poslednja izmena:
Manchester Baby - prvi račnar sa programom u elektronskoj memoriji


Za memoriju je koristio katodnu cev, pa su se nule i jedinice bukvalno mogle videti na ekranu :)
 
Hm ovo je dakle bukvalno ekranska memorija :)
 
Za memoriju je koristio katodnu cev, pa su se nule i jedinice bukvalno mogle videti na ekranu :)

Sjajan video i meni nepoznat deo istorije nastanka prvih racunara kakve poznajemo danas.
Koliko sam shvatio to je bila jedna celina (ALU, storage, izlaz na ekran, itd).
Nije mi bas najasnija racunarska arhitektura ovoga sistema, verovatno ovde nije bio klasican address/data bus, kako su izveli klok (sta daje takt sistemu), multipleksiranje/demultipleksiranje, koliki je deo bio analogan?...
Kao proof of concept, pa su se tek kasnije apstrahovali razliciti delovi sistema onako kako ih mi poznajemo danas; mislim, ne znam, samo nagadjam...
Na kraju videa se spominje Ferranti Ltd., ista firma koja je za Sinclaira radila ULA cip (neko od clanova tima je bio upravo iz Ferranti-a).
 
Sjajan video i meni nepoznat deo istorije nastanka prvih racunara kakve poznajemo danas.
Koliko sam shvatio to je bila jedna celina (ALU, storage, izlaz na ekran, itd).
Nije mi bas najasnija racunarska arhitektura ovoga sistema, verovatno ovde nije bio klasican address/data bus, kako su izveli klok (sta daje takt sistemu), multipleksiranje/demultipleksiranje, koliki je deo bio analogan?...
Kao proof of concept, pa su se tek kasnije apstrahovali razliciti delovi sistema onako kako ih mi poznajemo danas; mislim, ne znam, samo nagadjam...
Na kraju videa se spominje Ferranti Ltd., ista firma koja je za Sinclaira radila ULA cip (neko od clanova tima je bio upravo iz Ferranti-a).

U pitanju je digitalni racunar, daklem analogno je bilo samo napajanje. Svi digitalni racunari su u startu bili potpuno digitalni (izuzimajuci naravno napajanje itd). Analogni racunari su razvijani potpuno nezavisno od digitalnih i nije postojao nikada nekakav "prelazni period analognih u digitalne". Postojali su tzv. hibridni racunari odnosno analogni racunari povezani sa digitalnim racunarom koji su korisceni npr. za analogne simulacije i resavanje diferencijalnih jednacina, a digitalni deo je omogucavao "digitalno" zadavanje parametara (koji su pretvarani u analogne velicine D/A konverzijom) i ocitavanje rezultata u digitalnoj formi (pomocu A/D konvertora). Ovi racunari su se medjutim pojavili dosta kasnije.

Ovaj racunar nije imao izlaz na ekran, katodna cev nije bila U/I (kao izlazna jedinica se koristio teleprinter) vec iskljucivo RAM memorija. I ne nije ALU bio celina sa katodnom cevi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Williams_tube
 
Poslednja izmena:
Sto rece vladabuba meni totalno nepoznat koncept pogotovo ovi detalji koriscenja katotne cevi kao rem memorije. Ocigledno je da su inzinjeri morali biti domisljati da iskoriste resurse i tehnologiju koja im je dostpna u tatom momentu. Ako se stvar sagleda manje vise i iz nekih drugih uglova ljudskih delatnosti stvar je potpuno ista . Ili si sposoban da se snadjes s onim sto imas na raspolaganju ili mozes da kukas za onime sto nemas :)
 
Sto rece vladabuba meni totalno nepoznat koncept pogotovo ovi detalji koriscenja katotne cevi kao rem memorije. Ocigledno je da su inzinjeri morali biti domisljati da iskoriste resurse i tehnologiju koja im je dostpna u tatom momentu. Ako se stvar sagleda manje vise i iz nekih drugih uglova ljudskih delatnosti stvar je potpuno ista . Ili si sposoban da se snadjes s onim sto imas na raspolaganju ili mozes da kukas za onime sto nemas :)

Nije to bilo "domisljato koriscenje resursa" vec "state of the art" tehnologija tog perioda. Verovatno ce se za jedno 60 godina neko iscudjavati primitivnoj tehnologijii sa pocetka 21 veka i "domisljanju inzenjera da iskoriste dostupne resurse".

Medjutim ako pricamo o konceptima taj racunar se konceptualno vrlo malo razlikuje od modernih racunara. Svi elementi su tu: "procesor", "memorija" i softver u memoriji. Razlikuje se tehnologija, ali bazicni koncepti su tu.
 
Poslednja izmena:
Juče sam nešto gledao oko Manic Miner-a, moja prva igra na ZX i uopšte prva kompjuterska igra koju sam igrao (davne 1985...) i naletim na intervju sa likom koji ga je napravio. Tada je imao 17 godina, zanimljivo za pogledati:

 
Commodore LCD

Bil Herd priča o Commodore LCD mašini:
 
30 Years later TED finds his voice: A Commodore Story

Bil Herd je za sajt Hack A Day napisao članak iz dva dela o iskustvima u radu sa TED čipom: prvi i drugi deo.
 
R-Kaid-R

Veoma lepo odrađena portabl konzola:
5420392_orig.jpg
http://www.lovehulten.com/rkaidr.html

... koja naravno ima i manu: cijena - prava sitnica! 2500 evra. Eto šta se desi kada retro gaming dospe u ruke dizajnera... Verovatno se lepo uklapa sa novim zlatnim smartphone-om ukrašenim dijamantima.
 
Za te pare radije bih kupio brdo žetona i pljeskavica.
 
najverovatnije ste vec videli sajt ali ko nije:

http://toastytech.com/guis/indexmisc.html

odlican istorijski sajt na kome mozete videti kako su izgledali GUI desktopi raznih racunara.

Mada treba upozoriti da je čitav ton i pristup vrlo navijački i okrenut prema Apple-u. Firma pokojnog Džobsa je prikazana kao idejna i pokretačka snaga koja je presudno uticala na sve druge autore operativnih sistema, što je vrlo diskutabilno.
 
... što je vrlo diskutabilno.
Heh, zavisi koga pitaš... Apple fan-ovi će tvrditi kako je Apple izmislio sve od igle do lokomotive. Oni drugi će biti pošteni i reći da su Douglas Engelbart (koji je sa svojim timom još daleke 1968 prikazao čuveni NLS Demo) i Xerox laboratorije zaslužne za dobar deo stvari kojima se kite i Apple i Microsoft i manje-više svi ostali.
 
Heh, zavisi koga pitaš... Apple fan-ovi će tvrditi kako je Apple izmislio sve od igle do lokomotive. Oni drugi će biti pošteni i reći da su Douglas Engelbart (koji je sa svojim timom još daleke 1968 prikazao čuveni NLS Demo) i Xerox laboratorije zaslužne za dobar deo stvari kojima se kite i Apple i Microsoft i manje-više svi ostali.

NLS je daleko vise od onoga sto danas imamo u vidu Windowsa ili Mac OS Xa ili Linuxa.

kriminal je to sto su Apple i Microsoft uzeli samo 10% postojecih stvari i zatim to prodali celoj planeti (na stranu sto je M$u trebalo 10 godina da to uradi :d).


detaljam opis sta se i kako desavalo sa GUI (tacnije PUI(!)) u 10min.:

 
Poslednja izmena:
Večita debata - još jednom :)

Commodore 64 vs ZX Spectrum
 
Govor Petro Tyschtschenko-a iz 2014

 

** iz teksta:

"You’ll note in the photo that the Vic-20 prototype is styled similarly to the original Commodore PET from 1977, complete with funky calculator-style keyboard."


*** iz knjige The Home Computer Wars by Michael S. Tomczyk:

"The No-Name Computer (alias MicroPET [buduci VIC]) was a very simple system, assembled by hand and stuffed in an old Commodore desk-top calculator housing. The housing was two-tone plastic, cream-colored and black, and was shockingly compact: about five inches by nine inches, and about three inches thick.
For a keyboard, the engineers used the cramped red-and-blue square metallic keys from the original PET computer. The keys were all squeezed together, even closer than the keys on a typical pocket calculator."
(strana 42.) :)


** iz komentara na linku od Joe Cassara:

"There were two prototype machines that eventually led to the Vic-20. Jack Tramiel had synthesized a very angry rivalry between the engineers at Moorpark and MOS. The Moorpark prototype (which was more functionally refined but less so physically) that Feagens claims is the “real” Vic-20 prototype was supposedly rejected by Jack, who was under the impression that the MOS prototype was ready to ship. He was also a bit ticked that Chuck Peddle’s Moorepark team wasn’t doing what he told them to do – – not work on his small color computer, but design an Apple II killer.

What eventually became the Vic-20 was the MOS prototype, heavily modified by Bob Russell with assistance from John Feagans and Bill Seiler at Moorpark. Bottom line: to claim that either prototype was the “real prototype” is a little disingenuous."


*** iz knjige:

"Now, two years later, the VIC chip resurfaced, this time not as a chip but as a computer.
Jack's attitude was clear. If nobody wants to use the chip, we'll use it ourselves.
At first we all thought the prototype from Valley Forge was one of a kind, but then the engineers from Santa Clara brought a prototype, too. Bill Seiler and John Feagans brought their own version of the computer, which they'd assembled in a few days when it was learned that Yannes would bring a prototype to the show. It turned out they'd been discussing the project with Yannes on their own and in quasi-secrecy all along.
Yannes only put the prototype together to prove it could and should be done. He always expected the system group to assume responsibility for completing the engineering. Personally, he was just
eager to get back to designing computer chips. But the systems group still wasn't ready to pick up the ball and run with it. Seiler and Feagans worked on the computer without consulting Chuck Peddle, their boss, and according to one of them, Peddle was furious when he found out they were working on the small computer. He forbade them to work on it, but Jack found out and overruled Chuck.
"It will be done, " Jack said.
The rest of the show turned into a jam session between the East Coast chip designers and the West Coast systems engineers. The real importance of this show was not that we were previewing the first inexpensive color computer in the world. Rather, it was that our engineers had a chance to meet and brainstorm in a neutral corner and make the computer happen.
There were many issues to be decided. The chip had to be revised, memory maps determined, and the keyboard designed. John Feagans put together a special chip called a Kernal (similar to the BIOS in larger computers)."
 
Ne znam gde bih ovo stavio, a ne otvara mi se nova tema... No, neki lik iz Nemačke prodaje gomilu originala video igara iz 80-tih, među kojima su i tri igre Giana Sisters, dve za Amigu i jedna za C64:
http://www.ebay.de/itm/THE-GREAT-GI...a-OVP-BIG-boxed-deutsch-english-/251736429737
http://www.ebay.de/itm/THE-GREAT-GI...riginalverpackung-boxed-english-/261680015557
http://www.ebay.de/itm/THE-GREAT-GI...4-OVP-BIG-boxed-deutsch-english-/261651741224

Prvu podaje za 1850, drugu za 2100, a treću za 2700 evra. A ima i drugih igara sa cenama od par stotina evra po komadu, pa ko voli... :)
 
Ne znam gde bih ovo stavio, a ne otvara mi se nova tema... No, neki lik iz Nemačke prodaje gomilu originala video igara iz 80-tih, među kojima su i tri igre Giana Sisters, dve za Amigu i jedna za C64:
http://www.ebay.de/itm/THE-GREAT-GI...a-OVP-BIG-boxed-deutsch-english-/251736429737
http://www.ebay.de/itm/THE-GREAT-GI...riginalverpackung-boxed-english-/261680015557
http://www.ebay.de/itm/THE-GREAT-GI...4-OVP-BIG-boxed-deutsch-english-/261651741224

Prvu podaje za 1850, drugu za 2100, a treću za 2700 evra. A ima i drugih igara sa cenama od par stotina evra po komadu, pa ko voli... :)

Zna neko koliko izadje carina i pdv na ovo?
 
BalCCon 2k14, dva predavanja na retro temu:

Voja Antonić - Hacking before computers:
[YOUTUBE]PrJLMlGWN4w[/YOUTUBE]

Žarko Živanov (zzarko) - Beginnings of Home Computer revolution in Yugoslavia:
[YOUTUBE]UjLisITjRF8[/YOUTUBE]

Uživajte!
 
Nazad
Vrh Dno