Šta je novo?

Interesantni linkovi

Evo kako ove dane provodi kolega sa FB grupe: pravi omote kaseta :)

ZX Doom.jpg ZX Doom E.jpg
 
Using a 1930 Teletype as a Linux Terminal

Ovo je samo delimicno retro ali je svakako interesantno :)

 
Total Recall Zx Spectrum, verzija koja nikada nije objavljena?

Secam se da sam negde te zime 1990/1991 nestrpljivo cekao da izadje Total Recall i Robocop 2 za moga spectruma 48k ... i oni se jesu pojavili... ali samo u verziji za 128k :d Sto Homer kaze ... D'oh!
Ovo je interesantan clanak o verziji Total Recall za Spectruma koji je pravljen za Ocean u drugoj firmi. U nekom trenutku Ocean je odbacio tu verziju i zavrsili su igru "in-house".

Ovo je clanak o toj verziji:
https://www.eurogamer.net/articles/...n-of-total-recall-now-playable-after-27-years

Video koji je napravio Mark Jones koji je nekada bio zaposlen u Ocean-u:


Demo verzija u MicroHobby magazinu (ko zna spanski...):
http://live.worldofspectrum.org/infoseek/magazines/microhobby/204#36

I ovo je playable verzija koja je hakovana iz demoa:
 
Danas je 38-mi rođendan Spectruma, nije više mladić ali nije ni za bacanje. ;)
Evo i jedne zanimljive priče kako je sve počelo, video je malo duži, pa ko ima vremena...

 
Ovo je samo delimicno retro ali je svakako interesantno :)
Definitivno jeste retro, imao sam prilike da se poigram sa time na VCFe u Minhenu :) Mašina je bila povezana sa sličnom u Australiji (pomoću custom interfejsa koji je teleprinter signale prevodio na ethernet), pa se moglo chat-ovati sa ljudima na drugom kraju sveta...
 
Nisam bas najbolje pratio u proteklo vreme retro oko racunara posto trazim nesto od motrcikala pa je ono malo slobodnog vremena preusmereno tamo.
Ali sam ipak naisao na ovo :
 
^ Bas lici na kuciste Amige 3000... doduse ovo mi je poznato samo iz slika iz casopisa iz toga vremena.
 
Gledam juce film "Philadelphia Experiment" iz 1984. i u jednoj sceni vidim staroga poznanika. :) Pogledao sam kasnije online i nisam nasao definitvnu informaciju, da li je Vic20 ili C64...

Untitledx.jpg
 
- PC Floppy Drive (Commodore Amiga MOD)
Video sam dosad više uputstava za ALPS, manje ili više razumljiva, no ovo je dosad najdetaljnije koje sam video, lepo objašnjeno. Dosad sam prepravio 15-tak raznih PC flopija, ali se još nisam okušao sa ALPS-om, mogao bih da probam kad uhvatim vremena...
 
Video sam dosad više uputstava za ALPS, manje ili više razumljiva, no ovo je dosad najdetaljnije koje sam video, lepo objašnjeno. Dosad sam prepravio 15-tak raznih PC flopija, ali se još nisam okušao sa ALPS-om, mogao bih da probam kad uhvatim vremena...

O zahvaljujem, ima sve ovo na internetu naravno odakle sam i ja pokupio info ali ljudi često izostave po neki detalj, neku informaciju i onda moraš da ideš na pet strana ne bi li ukopčao šta je pisac hteo da kaže. Ja obično kada pišem nešto gledam da sve bude tu na jednom mestu i da ništa ne izostavim. Ono što me jedino "brine" a da nisam naveo u textu u vezi sa ALPS modelima jeste to da li je zapravo dobro prevezan RD (Disk-Ready) signal jer sam video na par mesta da su neki prijavljivali da navodno neće da radi u kombinaciji sa drugim drive-om na Amigi tj. sistem baca error u tom slučaju jer ne uspeva valjda da definiše šta je DF0 a šta DF1. Nisam imao prilike ovo da testiram jer nemam pri ruci ni jedan externi drive. To bi jedino trebalo proveriti, a što se tiče samog mod-a po meni je veoma lak, pogotovo za nekoga ko dobro barata lemilicom. Isto navodno bi i Samsung modeli trebali biti laki za modovanje no to još nisam istražio
 
Samsung je laksi za modovanje od Alpsa. I jedan od retkih koji ima stabilan Ready signal.
 
Nemam link imam par slika koje pokazuja kako i sta. Ima dva videa na Youtubu ali su dosta zbrzana da tako kazem.

Samsung SFD321B
 
Poslednja izmena:
Kompajliranje i pokretanje programa za windows 1.0 na novijim verzijama:

https://soylentnews.org/article.pl?sid=20/05/10/1753203

Ovo je sjajan link, procitao sam ceo tekst u jednom dahu. Nacin na koji autor pise je edukativan i detaljan, nije ni u jednom trenutku dosadan. Deo o FAR i NEAR pointerima, calling konvencije. Jedino nisam shvatio deo koji se tice MakeProcInstance na Windows 1.0, pokusacu da pitam tamo na sajtu.
Preporuka za sve one koji se bave ili su se bavili Windows programiranjem. Kada se samo setim WinMain-a i WndProc na Win32, tamo negde zime 1996-te, Petzoldove knjige... davno je to bilo. ;)
 
Bravo za ugradnju. Mozda bi nekima bilo korisno da vide i closeup kako izgleda EEPROM, adapter i veze na maticnoj ploci nakon ugradnje. Cini mi se da je c64 maticna ploca novijeg modela (C64G?) Da li si primetio znatno ubrzanje sa diskom prilikom koriscenja JiffyDOS-a?
 

Tutorial za PC Floppy Amiga mod updejtovan jer nije bio u potpunosti ispravan (hvala Outlaw82 oko cimanja da nadjemo rešenje)
 
Ja sam ranije uradio par modova alps,samsung i nec ili sony po uputstvima s nemackog linka.
Citali su svi manje vise mada je alps ispao najbolji i za upis i za citanje.
Bio sam kacio ovde i semu kako povezati amiga flopy na lpt i snimati amiga diskete.

Inace mi se cini da si ti ovde vise stvari prepravio na alps-u od mene ili bilo davno pa sam ja zaboravio. Ne secam se da sam koristio diodu.
Ima neko uopste semu kako zakaciti df1(eksterni flopy) na amigu kada se nema stari orginalni.

Inace odlican opis i uputstvo za prepravku.
 
Poslednja izmena:
Ako ti treba sema plocice za eksterni floppy imam ja jednu po kojoj sam sebi napravio.

Moze da se koristi original floppy i pc floppy. Jedino sto preko plocice nema ready signal kakav amiga treba, ali testirano sa raznim floppy drajvovima amigin i pc, cak i gotek-om i sve radi kako treba.

Plocica nije moj dizajn, tako da se nisam bavio problemom oko ready signala.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ranije uradio par modova alps,samsung i nec ili sony po uputstvima s nemackog linka.
Citali su svi manje vise mada je alps ispao najbolji i za upis i za citanje.
Bio sam kacio ovde i semu kako povezati amiga flopy na lpt i snimati amiga diskete.

Inace mi se cini da si ti ovde vise stvari prepravio na alps-u od mene ili bilo davno pa sam ja zaboravio. Ne secam se da sam koristio diodu.
Ima neko uopste semu kako zakaciti df1(eksterni flopy) na amigu kada se nema stari orginalni.

Inace odlican opis i uputstvo za prepravku.

Hvala šefe na lepim rečima, ovo rešenje koje je kod mene na blogu se pokazalo kao jedino za sada ispravno (pokupljeno od nekog italijana). Po netu se pojavljuje par verzija ALPS mod-a ali skoro svaka od njih je nepotpuna iz razloga što ako se ne stavi dioda ne može se floppy koristiti u kombinaciji sa recimo Gotekom ili bilo kojim drugim externim drive-om jer RDY ready-signal brlja. Ti si ga verovatno koristio samo kao single drive pa nisi to primetio.
 
Bravo za ugradnju. Mozda bi nekima bilo korisno da vide i closeup kako izgleda EEPROM, adapter i veze na maticnoj ploci nakon ugradnje. Cini mi se da je c64 maticna ploca novijeg modela (C64G?) Da li si primetio znatno ubrzanje sa diskom prilikom koriscenja JiffyDOS-a?

Izvini, nisam stigao ranije da odgovorim...

Ploča je 250469. Nisam vršio poređenje, jer mi crkla SD kartca na P1541, a nemam rezervnu trenutno.

Evo i fotografija instalacije:

https://photos.app.goo.gl/ZXpdyw8LoCMww1qL6
 
Nazad
Vrh Dno