Šta je novo?

Interesantni linkovi

Spremio sam ja dosta slika, ali je limit bio 4, od toga 1 za izložbu/okupljanje. A i tekst je inicijalno bio duži, morao sam da ga uklapam u 2 strane. A ovdašnja publika svakako već zna više nego što tamo piše :)
 
Chuck Peddle Victor 9000 presentation

Prezentacija Victor 9000 linije racunara iz oktobra '82 od strane Chuck Peddle-a

Interesantno da je prvi deo prezentacije predavanje o istoriji racunara.

 
Programiranje za Oric koristeći moderne alate:

 
Gomila novih postova vezanih za razvoj Mega 65 u poslednjih mesec-dva dana:
https://c65gs.blogspot.com/
Drago mi je da je projekat veoma, veoma živ. Nadam se da cena neće biti previsoka...
 
Tražio sam nešto o Amiginom Wordworth-u i naletim na poljski sajt gde se nalazi knjiga o Wordworth-u 7 napisana prošle godine! Kada sam malo bolje pogledao, ima gomila knjiga za Amigu, sve napisane u poslednjih nekoliko godina (više ih je na Poljskom, nešto manje na Engleskom), ali ako nekoga možda interesuje, evo linka:
https://amiga.net.pl/index.php?lng=eng
 
Forum on the Future of Personal Computers

15. Oktobar, 1981

Verujem da je ovo vec dosta ljudi videlo ali vredi pogledati:



Kuriozitet da rame uz rame sede Bill Gates i Nigel Searle, Sinclair Research.

To mozda dosta govori o tome da je Sinclair zaista smatran velikim i vaznih ucesnikom na trzistu racunara na pocetku 80-ih. Uz to, jedini iz Evrope.

Od drugih ucesnika treba spomenuti i Philip Don Estridge iz IBM-a.

Ostali ucesnici - Commodore, Apple, Atari, RadioShack...
 
Naravno, u to vreme Sinclair je bio faktor i u svetskim okvirima, sećam se članka u Računarima, gde je preveden njegov govor o budućnosti računara, koji je održao u britanskom parlamentu par godina kasnije.

Da pridodam još jedan sjajan link sa gomilom skeniranih retro knjiga i priručnika, magazina i mnogo drugog materijala, , uglavnom u pdf formatu, štivo koje volim da istražujem i čitam, barem po nešto, jer je izbor stvarno veliki.
https://computerarchive.org/files/

Ovde sam našao i neke retke knjige koje nisam pre viđao, posebno za Spectrum, zatim Technical manual za jako zanimljiv računar Osborne 1, razne knjige opšteg informatičkog karaktera, pogotovo one koje se bave pregledom i izborom kućnih računara kao recimo "The Personal Computer Book".
Takve knjige se čitaju kao neka arheološka građa i morate sebi nekako dočarati, kakav efekat su one imale na ljude tada, kako su uticale na njih pri izboru svog prvog računara, gde se cenio svaki bajt ili interfejs, svaka komanda i mogućnost, za razliku od današnje hiperprodukcije.
Jako me podseća na knjigu "A parents guide to personal computers and software" o kojoj sam već pisao i koje se nalazi u arhivi knjiga za TI99/4a, mada je u stvari sveobuhvatan vodič za nabavku kućnog računara.
Razlika između ove dve knjige je u tome što je ova potonja luksuzno opremljeno Američko izdanje, dok se ona prva više može nazvati brošurom nego knjigom, sa dosta crno belih slika i lepo se vidi razlika između Britanskog i USA računarskog tržišta u to vreme.
Ipak sadržaj je mnogo važniji, a on je odličan u obe.
Skoro da nemam nikakvu sumnju da su ovakve knjige, bile uzor i Dejanu Ristanoviću, dok je pisao one uvodne članke u Računarima 1, sa osnovnim pojmovima i smernicama za odabir kućnog računara, te davne 1983-e.
Iz današnje perspektive, to je samo parče nostalgije, sa pojmovima skoro nepoznatim današnjoj deci, gde se raspravljalo da li nam je dovoljno 16K Rama i 8K Roma ili su naše potrebe čak i veće. ;)
Ipak, u to vreme barem meni ti uvodni članci bili su štivo za iščitavanje, nešto što me je držalo budnim i raspirivalo mi maštu.
Zato se odavno i ne trudim da objasnim mlađima, šta je to tada za nas značilo.
Kako bih i mogao, kad je jedan njihov prosečan telefon jači od mog nekoliko godina starog laptopa i jedno hiljadu puta moćniji od naših starih mašina.
Ali dobro, to je normalno i tako treba i da bude, na kraju krajeva, ovaj moderni hardver je dobar za emulatore i što se mene tiče, ispunio je svrhu. ;)
 
Da pridodam još jedan sjajan link sa gomilom skeniranih retro knjiga i priručnika, magazina i mnogo drugog materijala, , uglavnom u pdf formatu, štivo koje volim da istražujem i čitam, barem po nešto, jer je izbor stvarno veliki.
https://computerarchive.org/files/

Interesanto, pogledacu sta sve ima ovde.

Jako me podseća na knjigu "A parents guide to personal computers and software" o kojoj sam već pisao i koje se nalazi u arhivi knjiga za TI99/4a, mada je u stvari sveobuhvatan vodič za nabavku kućnog računara.
Razlika između ove dve knjige je u tome što je ova potonja luksuzno opremljeno Američko izdanje, dok se ona prva više može nazvati brošurom nego knjigom, sa dosta crno belih slika i lepo se vidi razlika između Britanskog i USA računarskog tržišta u to vreme.
Ipak sadržaj je mnogo važniji, a on je odličan u obe.
Skoro da nemam nikakvu sumnju da su ovakve knjige, bile uzor i Dejanu Ristanoviću, dok je pisao one uvodne članke u Računarima 1, sa osnovnim pojmovima i smernicama za odabir kućnog računara, te davne 1983-e.
Iz današnje perspektive, to je samo parče nostalgije, sa pojmovima skoro nepoznatim današnjoj deci, gde se raspravljalo da li nam je dovoljno 16K Rama i 8K Roma ili su naše potrebe čak i veće. ;)
Ipak, u to vreme barem meni ti uvodni članci bili su štivo za iščitavanje, nešto što me je držalo budnim i raspirivalo mi maštu.

Meni se svidja kod starijih knjiga sto dosta njih pokusava da ti i objasni i pozadinu, zasto nesta radi tako kako radi. Noviji trenodvi i knjige (ako je i 20 godina novije...), makar kada je development u pitanju, te samo teraju da se fokusiras na necije alate i sintaksu (govorim o Microsoft alatima i jezicima) bez toga da ti daju siru sliku...

Zato se odavno i ne trudim da objasnim mlađima, šta je to tada za nas značilo.

Sem onih koji prirodno su zainteresovani za racunare i tehniku (vrlo uzak krug), vecina mladih mislim i da nema koncepciju kako je izlgedao svet pre Interneta. Ne mora to da bude nuzno lose, eto voleo bih i ja kada sam imao 7 da imam internet. :)
 
Demo za Zx Spectrum'
Uh, odgledah, mnogo dobro izgleda, samo šteta što nije demo za ZX nego animacija urađena na PC-u koristeći razne konvertere da izgleda kao ZX grafika. Tip je kasnije taj video prebacio u DVO fajl od nekih 36MB za divideo player (mora se koristiti DivIDE interfejs) i pustio i na pravom ZX-u, samo što je tada rezultat mnogo manje spektakularan kako po pitanju zvuka, tako i mnogo više po pitanju grafike:

 
IMSAI 8080 talks

^Interesantan video, treba nabaviti ili napraviti DivIDE

Ovo je malo stariji video ali je nadam se interesantan i drugima:
 
Spectrum ima solidnu demo scenu ali c64 je tu daleko ispred i kvalitetom i kvantitetom.
Najbolji demoi su oni za ruske Spektrume, koji genralno imaju isti hardver kao 128k modeli ali uz neka poboljšanja, flopi i hard diskove koji su na njima redovno korišćeni, doneli su i najbolje rezultate.
Ovaj demo je recimo lep primer, može da radi i na standardnim 128k modelima, ali na ruskim omogućava i neke efekte, koji ga čine još boljim.


Sledeći video je možda i zanimljiviji, tu su svi najbolji Spektrum demoi od 1986-2017, pa se može lepo videti napredak koji je očigledan.
 
I recently discovered the following websites below which say that anyone can download movies for free. I would like to know if any, or all of the sites, will give someone legal repercussions if one were to download from the websites. Would you need a superior VPN to extract and download?
Please take a look at the sites and advise me if you think it is not advisable to download.

Any thorough insight would be greatly appreciated.

Thank you.

https://blog.fastestvpn.com/yify-yts-movies/
 
Nazad
Vrh Dno