Šta je novo?

da li lap top moze da se budzi?

Mirko BGD

Slavan
Učlanjen(a)
26.01.2005
Poruke
793
Poena
319
kako sam se nedavno igrao sa svojim lap topom, i rastavio ga na najsitnije delove, video sam da su svi delovi posebni (maticna, graficka, procesor, hdd, RAM...)
pa me interesuje sta se sve od delova na lap topu moze menjati tj pojacavati?

1. da li se recimo moze hdd menjati sa vecim hdd i visim brojem obrtaja ili cak sa ssd?
2. da li se graficka karta moze pojacavati?
3. da li je moguce procesor pojacavati?
4. da li je moguce npr monitor promeniti i to uzeti neki sa led osvetljenjem u full hd rezoluciji?
5. da li obican DVD RW mogu zameniti sa Blue Ray uredjajem?

sta se desava sa napajanjem racunara posto predpostavljam da ako gore pomenute komponente pojacate treba vam i jace napajanje?

zasto me ovo zanima?

planiram kupovinu novog lap topa, pa stvari koje kasnije mogu da nabudzim, npr RAM mi nisu toliko bitne a hteo sam da se fokusiram na stvari koje ne mogu da promenim i koje ce ostati takve dok je god uredjaj ziv npr lupam sad procesor ili grafika ekran (rezolucija, osvetljenje) itd :)
 
Lap top iz potpisa?

1. Da, ako vec ne kupujes ssd onda neki hdd od 7200 rpm ali bi sa ssd-om dobio dosta.
2. Ne
3. Ne
4. Ne
5. Moguce ali mislim da je neisplativa akrobacija.
 
masinu iz potpisa sam rasturao, ali sam planirao da uzmem nov lap top posto ce ova iz potpisa verovatno u kantu vrlo uskoro, pa me zanimalo na sta treba da obratim paznju i sta je ne moguce kasnije izmeniti...
 
1. da li se recimo moze hdd menjati sa vecim hdd i visim brojem obrtaja ili cak sa ssd?
- moze. cak i ssd. mozes jedino naici na problem da imas sata2 hdd a da ploca podrzava sata, pa necs dostici punu teoretsku brzinu.
2. da li se graficka karta moze pojacavati?
- moze, ukoliko nije integrisana. ako je integrisana, to ti je to.
3. da li je moguce procesor pojacavati?
- moze naravno. licno sam na svom laptopu zamenio Core2Duo T7250 sa T9300. Oba su socket P (478) i rade na fsb 800. Bitno je da budu isti socket i da maticna podrzava fsb procesora.
4. da li je moguce npr monitor promeniti i to uzeti neki sa led osvetljenjem u full hd rezoluciji?
-morao bi da nadjes istu dimenziju sa inverterom, nisam to nikada radio ali bi teoretski trebalo da bude ok.
5. da li obican DVD RW mogu zameniti sa Blue Ray uredjajem?
-naravno, isto kao i kod hdd-a: mora da odgovara konektor i tip uredjaja (slim, slot-in...)

da ne bude oglas, ako ti nesto znaci T7250 i giga rama...

edit:
sada vidim da imas nameru to da radin na novom lapu.
to nije toliko isplativo, posto su komponenete vrlo skupe u toj kombinaciji kada ih juris pojedinacno. ono gde vrlo ima smisla je da laptop koji je izasao iz garancije pojacas jacim komponentama za relativno malo para i produzis zivot laptopu.
 
Poslednja izmena:
grafička se može zameniti ako je u obliku kartice, ako je neintegrisana a zalemljena za ploču ne može. (treba razlikovati grafičke karte integrisane na ploči i u samom čipsetu) A i kod kartica nema se puno izbora jer vole često da koriste nestandardne oblike pa je pipavo hladnjak montirati.

Zamena procesora je ponekad moguća. Dosta ploča odbija da prepozna procesor osim par modela koji su se isporučivali u varijacijama istog modela. Kad se stavi jači procesor postaje veći izazov ohladiti ga.

Naravno, uz dovoljno cimanja sve je moguće, samo se postavlja pitanje isplativosti. Kad postane tesan, laptop u oglase i kupovina novog.
 
Zamena procesora je ponekad moguća. Dosta ploča odbija da prepozna procesor osim par modela koji su se isporučivali u varijacijama istog modela. Kad se stavi jači procesor postaje veći izazov ohladiti ga.
Zapravo, nije potpuno tacno. Procesori istog TDP ce se isto i grejati. A ako je jos novi procesor i u novijoj tehnologiji radjen, cak i manje od starog.

Ja sam zamenio svoj T7250 (TDP 35w) sa T9300 i manje se greje. C2D T7250 je 2.0ghz, 2MB cache, 65nm, fsb 800, TDP 35w a C2D T9300 je 2.5Ghz, 6MB cache, 45nm, fsb 800, TDP 35w. Pritom je T7250 nedavno pre toga ciscen, dakle, uzrok nije prasina.

Da li ce ploca prepoznati procesor ili nece - jasno se moze proveriti iz specifikacija same ploce. Naravno ukoliko su procesori istog socketa, ukoliko nisu - nema svrhe ni gledati dalje. Podrska za neki procesor zavisi najpre od chipseta, fsb koji ploca podrzava i socket-a za koji je pravljena. Naravno da postoje procesori koje mozda vendor nije stavljao u neki laptop a koji mogu da rade na toj ploci. Mozda ce ponekada biti potrebno updateovati bios, cisto da bi ploca pravilno prepoznala model procesora.

Hladjenju ce dosta doprineti i undervolting procesora, koji ume da spusti i po 10 stepeni temperaturu bez ikakvog gubitka performansi.
 
Poslednja izmena:
A kakva je situacija sa grafickim kartama; jel su sve isti socket; recimo sad imam g force 330m da li bih je mogao zameniti sa 540m ili jos nekom novijom?!
 
nista mi nije jasno.... Uros vice ne moze ostali vicu moze :D
ja sam recimo izvadio grafiku i hladjenje iz mog lap topa ocistio je, izduvao itd... bilo bi logicno kao na desktopu da izaberes grafiku i ubacis je u slot :) isto je meni logicno i za procesor, u zavisnosti od socketa kao na desktopu izaberes procesor roknes ga unutra i zdravo... za monitor teze vec jer raspored pinova i onih gluposti mora da se poklapa sa konektorima na maticnoj sto je skroz zajebano prem da me cudi da to nisu napravili sve univerzalno...
 
Moglo ili ne moglo, mislim da ti je tako nešto neisplativo. Praktično bi menjao 70% konfiguracije
 
za monitor teze vec jer raspored pinova i onih gluposti mora da se poklapa sa konektorima na maticnoj sto je skroz zajebano prem da me cudi da to nisu napravili sve univerzalno...

To je napravljeno namerno da bi se laptop računari kupovali svake treće godine, u proseku. Da su se svi proizvođači panela za laptope dogovorili sa proizvođačima laptopa njima se to ne bi nikako isplatilo i manje bi zarađivali, ovako nas deru. Dobro je da i grafika može da se menja na bar nekim modelima, i to je pravo čudo da ti kažem. Oni sve čine samo da debelo zarade, zato je to tako.
 
Nije predviđeno "budženje" osim zamene harda i RAMa.

Predviđeno je da radi dok traje garancija i onda bi bilo idealno reciklirati ga i zameniti novim modelom. Taj scenario su zamislili proizvođači. Svako odstupanje od toga izazove bol u budžetu. :(

Realno, neisplativo je gajiti laptop van garancije.

Nadogradnja, overklok i td. i laptop ne idu u istoj rečenici nikako.
 
Reci cu samo da su jaci procesori npr C2D za socket p od 20-30e polovni...
ne vidim zasto je to neisplativo nekome ko ima socket p plocu i celeron koji radi na 1.8Ghz sa fsb 533 i 512 kb cache da kupi za 25e npr T7250 na 2.0Ghz, 2mb cache, fsb800, 35w tdp su oba?

c2d procesor umesto mobile celerona, 4 puta vise cache memorije, brzi nominalni takt, mnogo brza magistrala...

a npr taj T1500 je veoma cest u Del Vostrou i jos gomili laptopova, ako ga vec cistis od prasine, da zamenis cpu je jos cca 30 sec posla vise.



Edit:
Da li je isplativo gajiti laptop van garancije.

Imam Dell Latitude D630, placen 1200e u septembru 2008.
Intel C2D T7250 (2.0Ghz, 2mb cache, fsb800)
2GB DDR2 SODIMM Nanya
GM965 Santa Roza chipset
14" 1440x900 XWGA+
nVidia Quadro grafika M135
HDD Hitachi 120GB 7200rpm SATA2
DVD-RW, wifi, BT, dupli tasteri za klikove, waterproof tastatura, trackball, SIM modul...

pre mesec dana, nakon vise od 3,5 godine, zamenio sam sledece:
- T9300 (2.5Ghz, 6Mb cache, fsb800)
4+2=6GB DDR2 Kingston
500GB Hitachi 7200rpm SATA2
9cell baterija - extended life
Sve kupljeno polovno i placeno oko 120-130e.

Moj laptop pre upgrade je vredeo polovan 150e, gurao je lepo XP (nisam hteo 7cu sa 2gb rama jer mi sluzi za posao i obradu slika u PS i LR) i imao bateriju koja je bila na kraju.
Dodao sam 130e da kazem i imam veliki HDD, dosta jaci proc, 4gb rama vise - ukupno 6 i bateriju koja drzi 3 i po sata.

Da sam prodao laptop i gledao sta da kupim za 280, sta bih mogao da kupim?
A sada mi na x64 sedmici lete i PS i LR i nemam potrebe za novom masinom.

Uradio sam undervolting, taj isti T9300 mi radi na 28-35 stepeni u idle modu, zavisno od sobne temperature (upravo je na 37npr) a u duzem max loadu ne prelazi 60 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Ako se pokvari ploča, znaš li koliko košta zamena ili popravka? Ja na poslu imam nekoliko mrtvih D630 ploča za delove. Ta serija je veoma popularna po crkavanju. :(

Da vidiš kakve suze rone u ****** kad im kažu da je zamena ploče 50k dinara a laptop vredi manje od toga.

Koliko god da platiš laptop za posao, otplatićeš ga više puta do isteka garancije. Skup je sport držati mator laptop.
 
Znam, i meni je zamenjena maticna u garanciji, jer nVidia grafike imaju bug - nVidia je poslala proizvodjacima pogresne termalne specifikacije i dolazi do pregrevanja i crkavanja grafike. Ploca mi je zamenjena i imam drugaciji kuler sada u njemu vec dve godine.

Ne kazem ja da je polovno bolje od novog, najradije bih uzeo novi Latitude neki. Ali novi Latitude kosta opet preko 1000e a ja sam dobio sasvim upotrebljivu masinu koja ce zasigurno jos duze od godinu dana raditi sasvim ok (pogledaj konfiguraciju) a ulozio sam zanemarljivu kolicinu novca u odnosu na kupovinu novog. A uz to, otplacen je odavno.

Drugo, mogao sam da ga prodam za 150e i dodam ovih 130e i za 280 kupim macku u dzaku...

Slazes se?
 
Trebalo je da ga prodaš dok je bio u garanciji kada su zamenili ploču.
 
Da ne otvaram novu temu. Uzeo sam pre oko pola godine nov laptop. Uzeo bi ssd a izvadio bi hdd i prodao. Kako onda idu stvari sa garancijom? Da li imam pravo na garanciju bez originalnog hdd-a? Da li kupac hdd-a ima pravo na garanciju? Laptop nema nikakve nalepnice koje bi sprecile otvaranje.
 
Takve stvari znaju da budu veoma pipave, kupac tvog harda definitivno nema garanciju na sam hard van laptopa, a samo je pitanje dobre volje distributera ili servisa hoće li ti uvažiti garanciju. Po nekom nepisanom pravilu bi ako je uzrok kvara nešto drugo a ne zamena harda, trebali bi da prihvate, ali je njima u interesu da što manje garancija "prihvataju" pogotovu kada su u pitanju laptopovi.
 
Najbolje je da postojeći hars staviš u usb rack i sačuvaš. Dobiješ eksterni hard na koji imaš garanciju a ne brineš o tome da li će praviti problem prilikom reklamacije laptopa.
 
Da ne otvaram novu temu. Uzeo sam pre oko pola godine nov laptop. Uzeo bi ssd a izvadio bi hdd i prodao. Kako onda idu stvari sa garancijom? Da li imam pravo na garanciju bez originalnog hdd-a? Da li kupac hdd-a ima pravo na garanciju? Laptop nema nikakve nalepnice koje bi sprecile otvaranje.
Najbolje se informisi na mestu gde si kupio laptop, jer nisu svi isti po pitanju garancije i cackanja laptopa!
 
ljudi moze mala pomoc molim vas, kupio sam toshibu satelite c855d e sada procesor mi je mng slab 1,4 ghz, sto mi nije dovoljno da igram neke igrice, da li bi ja mogao da zamenim procesor za neki malo jaci oko 2.0 ili 2.2 ghz.. meni je procesor AMD E1-1200 APU with Radeon HD graphics 1.40 ghz, graficka mi je 1.9 gb tam 4 gb i hard 500gb samo me taj procesor zeza... pomazite molim vas :DD
 
@Miki036, nije ti to isplativo druze, prvo da ti neko zamjeni taj slabashni APU sa novijim, tesko cesh naci da ima. Sto si kupovao bash taj model pobogu? Trebao si se konsultovati prije kupovine.
 
Taj lap top je za sve drugo osim za igranje, bilo kakav upgrade zaboravi, prosto je nemoguce. SL put dobro razmisli sta I zasta kupujes. PozZ
 
brt 1.4 dual core, ne znam da l bi mogao bar da ga pojacam nekako... :) bar na 1.8 ili 2.0 je l' mi se igra assassins creed III
 
a bese ako ispadne toshiba kao i onda imam garanciju :D da l' da ga ispustim i da uzmem jaci :p hahah posto mi pod garancijom :p :D
 
Baci ga pod kamion :)
 
Najbolje je da ga dobro zagreješ cpu da crkne i rešio si problem.
 
Pozdrav, imam pitanje. Imam laptop asus x71v i interesuje me da li bih mogao da na njemu pojacam procesor, tj. da ga zamenim sa nekim jacim? I ako postoji ta mogucnos i ako neko zna koji bio bih zahvalan da napise.
Hvala!
 
Smislenog i jeftinog upgrade-a sa tog procesora nema. Ako je to uopšte Socket P, a ne ona verzija P8400 procesora koji je zalemljen na ploču.

Imaš Q verzije, ali zbog TDP-a koji je skoro duplo veći u odnosu na P seriju, pregrevanje će biti neminovno. Ako ti izleti P9600 ili P9700 povoljno, to ti je upgrade gde dobijaš 20% veće performanse, ali ne po ovim cenama po kojima se ti procesori danas prodaju (2000+ dinara).
 
Nazad
Vrh Dno