Šta je novo?

trend: Microsoft’s Downfall

Nekima neće ali je to pravi potez za M$. Što se OEM-a tiče, ako pogledaš sliku videćeš da oni Ultrabook-ovi nisu brendirani Microsoft već Sony. Znači ni tu nema mnogo promena.
M$ gotovo uvek kasni sa inovacijama, ali kad počnu da kopiraju, rade to uglavnom efikasno i uspešno.
 
Wintel OEM su proslost (HP, Dell i kompanija stoje mnogo lose finansijski). Ovo je zapravo pametan potez Microsofta.
 
https://www.npd.com/wps/portal/npd/...f-to-a-slow-start-according-to-the-npd-group/

Since its launch, Windows 8 has captured just over half (58 percent) of Windows computing device unit sales, compared to the 83 percent Windows 7 accounted for four weeks after that launch. Windows 8 tablet sales have been almost non-existent, with unit sales representing less than 1 percent of all Windows 8 device sales to date.

Prica o 40 miliona prodatih win8 nije tacna.. to je broj licenci koji se nalazli kod OEM proizvodjaca, ali nisu prodate. OEM proizvodjaci se nerviraju ali ne smeju da se bune.

Surface Pro ce biti preskup i tezak skoro 1kg. Baterija traje oko 4h, sto nije dovoljno, a ni ozbiljno.
 
NPD odavno nije pouzdan izvor za prodaju softvera jer broje samo "retail" kopije (ne i recimo brojke za digitalnu prodaju, a recimo samo u prva četiri dana je preko ms-obog sajta je kupljeno 4 miliona upgrade-ova) i to samo retail kopije za određena tržišta, uglavnom koriste podatke samo za NA tržište u pravljenju svojih projekcija. Iz tih razloga NPD informacije se odavno ne koriste kao neki parametar za prodaju video igara i slično, jer jednostavno nemaju sve informacije na raspolaganju.

Inače tih 40 milki što je objavio ms naravno da sadrže i broj licenci koje su uzeli OEM proizvođača, ali su koristili te podatke i za win7 u tom poređenju, tj. koliko su OEM proizvođači uzeli licenci u tom periodu na launchu sedmice.
 
Poslednja izmena:
Jedan dobar deo tih licenci je samo pokrice za legalizaciju, a masine nisu ni videle Win8 nego je odma stavljen Win7.
Tako da se Win8 koristi daleko manje nego sto su oni prodali licenci.
 
Najluđe od svega je da M$ nije morao da menja ništa u svojoj poslovnoj strategiji. U njihovim osnovnim oblastima poslovanja su nedodirljivi, tu niko ne može da ih ozbiljno uzdrma. Umesto toga, oni se istrčavaju da se takmiče sa Apple-om tamo gde se loše snalaze, čista ludost i traćenje resursa.
 
win8 pro tablet je nešto mnogo upotrebljivije od bilo kog tableta na tržištu. bio bi i dobra kupovina da se prodaje po ceni koliko on zapravo vredi, a ne 3 puta skuplje. trajanje baterije ne može da se poredi jer je to kompjuter za razliku od ostalih koje su mobilni telefoni.
 
Moguce, ali je ogroman problem sto su pokusali da uguraju tablet GUI u desktop, ajde desktop - ali server??? W2012 je blaga komedija...
 
win8 pro tablet je nešto mnogo upotrebljivije od bilo kog tableta na tržištu. bio bi i dobra kupovina da se prodaje po ceni koliko on zapravo vredi, a ne 3 puta skuplje. trajanje baterije ne može da se poredi jer je to kompjuter za razliku od ostalih koje su mobilni telefoni.

Naravno da nije tako, kao sto nije bilo ni pre deset godina kada je MS po prvi put predstavio tablet.

Sta ti znace Photoshop, 3DsMax i ostalo na tabletu kada ne mozes da nabodes UI elemente.

Svaki, ali svaki laptop je milion puta bolji kompjuter od bilo kog Windows 8 Pro tableta.
 
Moguce, ali je ogroman problem sto su pokusali da uguraju tablet GUI u desktop, ajde desktop - ali server??? W2012 je blaga komedija...
slažem se. mada meni iskreno ne smeta. ono za šta koristim kompjuter najviše (igre + surf) meni više odgovara metro. chrome metro mi je full screen sa malim interfejsom gore gde se vide tabovi i odlično mi je iskorišćenje prostora. na desktop verziji za chrome ako uključim full screen onda mi sakrije to i ne vidim tabove što me mnogo nervira... live ikonice su stvarno kul, šteta što nema više programa koji to iskorišćavaju...

Naravno da nije tako, kao sto nije bilo ni pre deset godina kada je MS po prvi put predstavio tablet.

Sta ti znace Photoshop, 3DsMax i ostalo na tabletu kada ne mozes da nabodes UI elemente.

Svaki, ali svaki laptop je milion puta bolji kompjuter od bilo kog Windows 8 Pro tableta.
čuj, govorim o stvarčici koju možeš da koristiš kao tablet sa tablet ui- jem i kao laptop sa klasičnim ui- jem. android tablet ne možeš da koristiš kao kompjuter, a laptop ne možeš da koristiš kao tablet. poenta je u sjedinjavanju tih stvari. ne trebaju ti dve stvari (tablet + laptop) nego lepo kupiš jednu i tu na jednom mestu imaš sve! svi tvoji podaci su tu i ne seliš se sa sprave na spravu, koristiš jedan uređaj za sve. e sad što za cenu koliko košta surface možeš kupiti tablet koji je bolji tablet od surface i komp koji je bolji komp od surface je drugo, a tu je microsoft pokazao koliki su slepci i koliko nemaju pojma, jer nisu monopolisti na tom tržištu da se iživljavaju već treba da se probiju, tj. da ponude svoj proizvod po nižoj ceni, kao što su uradili sa xboxom koji je naj naj naj naj konzola ikad. pogledajte gugl samo šta radi. nex7 za 200 evra. takav tablet do skoro nismo mogli da sanjamo za 400.
 
Poslednja izmena:
Android tablet koristis za isto ono za sta koristis i iPad. Tablet je dodatni uredjaj, a oni kojima je on dovoljan za sve "kompjuterske" potrebe su ljudi kojima kompjuter skoro pa i ne treba u zivotu ali su eto bili prinudjeni da kupuju dekstop jer nije bilo nista drugo godinama.

Meni licno, posle svega, tablet i dalje ostaje glupost od uredjaja i ne vidim mu poentu.

Asus je uspesan sa Transformersom jer je dobar kao tablet, taj dock je samo dodatna mogucnost. Windows 8 Pro nece uspeti jer je OS fail za tablete, a dodatna funkcionalnost kvazi laptopa nije dovoljno dobro odradjena da zameni pravu stvar.

Smesni ste mi vi koji verujete da cete kupovinom Surface Pro zameniti laptop.
 
ne, kupovinom surface pro ne želim da zamenim kompjuter, jer ću uvek imati desktop pošto igram igre. kupovinom win8 pro tableta želim da kupim uređaj kojim mogu da radim sve, želim da ko čovek uradim osnovne stvari, primim mail sa ppt ili xls fajlom, izmenim šta treba (ponekad opsežne izmene) i pošaljem ga dalje. to nema šanse da uradiš sa bilo kojim tabletom sada. ako treba da sa sobom nosim i tablet i laptop gde god da idem da bih bio sposoban da uradim takvu stvar onda j*bem ti ja takav život i takve uređaje.
 
Pa jedino ako 20x u toku dana menjas xls ili ppt pa saljes drugome pa da ti se isplati win8 pro tablet. Ja office programe koristim 1-2x mesecno te mi je mogucnost koriscenja office paketa na tab uredjaju potpuno nebitna.
Umesto win8 pro tableta mozes da kupis mnogo ozbiljniju spravu na kojoj sve to mozes brze i jednostavnije zavrsis i jos da dobijes vecu autonomiju i ugodnost u radu... npr Asus Zenbook UX32vd (na njemu mozes da poteras i novije igre).
Fundamentala greska koju Microsoft pravi u ovom trenutku je da zele da ubiju PC i uteraju ljudima tablete. Gledano iz drugog ugla, seku granu na kojoj sede a drvo na koje planiraju da skoce jos nije ni zasadjeno, a tek treba da izraste posle sadjenja. Tableti treba pre svega da se dokazu kao savrseni dodaci za desktop gde ce desktop aplikacije da prosire svoje mogucnosti na tablet, pa tek onda da osvajau Desktop.
Surface bez touch/type cover-a je beskoristan za office upotrebu, a ti cover-i su preskupi i pritom jos vise naduvavaju cenu uredjaja.

Tablet uredjaji su prevashodno za licnu upotrebu i to za multimediju, internet i pomalo igrice. Poslovna upotreba je diskutabilna i ima veoma mali broj ljudi kojima su takve mogucnosti neophodne. Stoga ne vidim razlog za potenciranje u kampanji da surface ima neki lite office rt na uredjaju.. Koga je briga za to. Jos lakse receno... ne vidim ciljnu grupu kojoj je Surface namenjen. Od svega sto moze da ponudi, u svim kategorijama nudi manje nego konkurencija.

Mislim da se Microsoft grdno preracunao. Ocekivali su da ce Win8 da ima svemirski uspeh i da ce ljudi da se otimaju oko njega. Medjutim dobili su kontra efekat. Moje predvidjanje je da ce sacekati jos malo da vide razvoj situacije. Za to vreme ce da urade plan B i plan C u slucaju da plan A ne prodje. Planovi B i C ce biti vadjenje kestenja iz vatre.

Microsoft nece propasti, ali ce posle ovoga promeniti kurs.
 
Meni je jako drago sto se sve ovo desava, ali ne da bi Microsoft propao nego da bi njihov uticaj oslabio. Osim bas bagovitih Win98 i WinMe nikad nisam imao problema sa Windows-om, niti sam ga "mrzeo". Ono sto meni smeta kod Microsofta je njihova teznja da svuda uspostave svoj standard i na taj nacin uniste potencijalnu konkurenciju. Office je odlican alat ali ga ne volim upravo iz razloga sto nije kompatibilan sa konkurentskim aplikacijama. Isto vazi i za DirectX.

Ako bi Microsoft promenio svoju politiku po tom pitanju, postali bi mi jako gotivni. Standardi moraju biti otvoreni za sve, jedino je to fer utakmica. Lepo neka i oni i Apple prihvate otvorene standarde i sav animozitet jednog dela korisnika prema njima ce nestati i u ovakvim situacijama nece ih ogroman broj korisnika izbegavati kao sto ocigledno mnogi izbegavaju Microsoft na polju mobilnih uredjaja, nekada iz razloga koji nisu sasvim racionalni.
 
Kakva prednost Surface-a kad za nekoliko meseci izlazi Office za iOS i Android?!
 
ogroman problem sto su pokusali da uguraju tablet GUI u desktop, ajde desktop - ali server??? W2012 je blaga komedija...

Kako li su samo dosli na tu ideju, ko je taj genije koji je to odobrio?!?
 
Microsoft izgleda vise ni sam ne zna sta hoce, gori im pod nogama da nekako uzmu deo kolaca u mobilnoj sferi ali ne uspevaju da nadju smislen nacin da to urade s obzirom na prekasni ulazak na trziste. natucanje layer-a finger friendly UI-ja na desktop masine kako bi imali unificiran OS za tablete i za desktop-e je zesci fail. dzabe im finger friendly layer kada je on nakalemljen na OS koji je u sustini pointer centric. da ne spominjem koliki je fail konstantno saltanje iz jednog UI-ja (Modern UI ili kako su ga vec nazvali na kraju i classic) u drugi. sam Modern UI cak i nije toliko los sa aspekta UI-ja osim potrebe za previse swipe-ovanja bez intuitivnih zakljucaka zbog cega se tako nesto radi i zbog cega je tako kako jeste.

i tu dolazimo do osnovne krize identiteta Surface uredjaja, ne radi dobro kao tablet, kasno ulazi na trziste, nema razvijen ekosistem (RT verzija), cenovno nije pozicioniran ispod konkurencije. tableti su pre svega uredjaji koji zbog svojih dimenzija ipak uredjaji koji se prevashodno koriste za content consumption a u RT verziji sam taj content nedostaje. ocigledno je da je Surface RT jos jedan od fail-ova MS-a, ocajna prodaja to pokazuje, sto ne znaci da Microsoft nece i dalje forsirati pricu pa cemo u nekoj drugoj ili trecoj verziji uredjaja dobiti tablet koji ima sanse da se probije na trzistu ali ovom prvom verzijom samo ce odvratiti potrosace od sebe. sto se pro verzije tice ona ima mozda jos vecih problema, za slicne i manje pare moze se uzeti Ultrabook jacih h/w karakteristika, veceg ekrana koji predstavlja 10 puta bolji uredjaj za ozbiljnije poslove.

iskreno nisam video nista lose u tome da MS postane treci jak igrac na trzistu prenosnih uredjaja, ali Surface tabletima zestoko su omanuli. a forsiranjem jedinstvenog OS-a za tablet-e i desktop-e kopaju sebi veliku rupu i vece ce posledice po profit imati zbog pada prodaje OS-a na desktop trzistu nego sto ce zaraditi ovim Surface hibridima.
 
ne znam, meni je jedino što fali tim tablet uređajuma kršten os. bio to ubuntu, windows, šta god... samo da mogu da sa njim radim isto što sam do sada navikao sa kompjuterom. sad kad je došao tablet sa takvim os-om vama to odjednom mana, i bolji je operativni sistem za mobilni (?) o_O
 
Danas operativni sistem bez velike baze dobrih aplikacija ne vredi nista. Ubuntu koji pominjes, je sasvim okej za rad na tabletima ali sta to vredi kada aplikacije koje se pokrecu iz tog OSa nisu prilagodjene.

Androidu generalno nista ne fali kao OSu, radi brzo i stabilno, izgleda lepo. Ima multitasking, podrzava vise ekrana. Ono sto fali su aplikacije, kojih navodno ima 700000 ali onih stvarno dobrih i korisnih za vecinu korisnika ima jako malo.

Slicna je situacija i na iOSu ali tamo ipak Apple isporucuje neke kvalitetne aplikacije uz OS koje ne dolaze uz Android, same aplikacije se trude da ne narusavaju dizajn main UI-ja, plus je ponuda specificnih aplikacija od kojih se mnoge koriste u profi svrhe mnogo bolja na iOS nego na Androidu. Ali iOS nema multitasking i zatvara aplikacije kada misli da treba sto ga cini losim resenjem kada je desktop OS u pitanju. Takodje ne skalira rezoluciju (mada ni Android ne briljira po tom pitanju).

Moras da shvatis da je MS na pocetku i da ce mnogo vode proteci dok Windows ne bude mogao da konkurise Androidu i iOSu u mobilnom segmentu.

Kada bi Cannonical mogao da upuca istu kolicinu para na Ubuntu koje je MS dao RT, veruj mi da bi Ubuntu vec u sledecem izdanju bio mnogo ispred Windows RTa i verujem da bi imao bar stotinjak odlicnih aplikacija kakve nismo videli u poslednjih deset godina na Linuxu (sa izuzetkom Blendera koji je neverovatan izuzetak u Open Source svetu),

Suma sumarum, Microsoft trosi mnogo para na gluposti u poslednje vreme. Google se pokazao kao mnogo bolji na tom polju, danas ispada da su Youtube kupili za sicu onomad jer pogledaj sta je danas Youtube i sta ce biti za deset godina (moze biti samo jos jaci i jos veci) a sta je Skype za koji je MS dao pet puta vise para. O Andy Rubinovoj kompaniji da ne pricamo, danas bez njih Androida ne bi bilo.
 
Pa sta ti to vredi kada je koriscenje tih aplikacija na tabletu mucenje. A ako mislis da koristis taj Surface u laptop modu, to je gore iskustvo nego najjeftiniji netbuk jer je ta tastatura bezveze.
 
i jedno i drugo. čas jedno čas drugo :D

ja se ne nadam da taj surface pro bude dobar, ja se nadam da neki drugi proizvođač napravi dobar uređaj sa tim.

moglo bi recimo da se napravi nešto sa olovkom, mogle bi i dektop aplikacije da se koriste ok tad.
 
ne postoji os koji ima više aplikacija od x86 win. baš o aplikacijama i pričam.

A koliko tih aplikacija ima finger friendly UI? prakticno nijedan, pa i sam rad u Win-u van Modern UI-ja je katastrofa a kamoli u app-ovima.

i jedno i drugo. čas jedno čas drugo :D

Samo sto tablet funkcije vrsi losije od aktuelnih tableta i svakih malo izbacuje u classic interfejs u kojem je preko touch-a sadizam raditi a laptop funkcije losije od najlosijeg ultrabook-a. pola pola proizvod koji nema nikakav smisao, jedino sto je jasno je zelja MS-a da posto poto bez jasnog plana udje u mobile segment.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno