Šta je novo?

trend: Microsoft’s Downfall

Davno me nije bilo na forumu, steta sto sam propustio istorijski trenutak tvoje transformacije od persone koja se tresla od anksioznosti kada se pomene shell do ovoga danas aka 'koristio ono sto koristi sav normalan svet' :)
Odakle ti ideja da sam rekao da je shell sr@nje?
Moj prvi thread na forumu je bio: "Arexx ili nesto slicno na Windowsu"
Shell je sr@nje samo kada ga Microshit implementira ;) "timestamp na windowsomu? postoji li?"

btw i ja forum otvaram jednom mesecno...


@n1tr0 evo teme: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?245155-Fajl-sistemi-HFS-vs-ZFS

Ukratko: salac je napljuvao HFS+ (objektivno) ali isto tako se i jedan od autora HFS+ cudio kako su u poslednjem (tada valjda Mac OS X 10.5) uspeli da implementiraju sve te dodatne mogucnosti na HFS+!!
Sto i jeste sustina celog pisanja: moguce da je ceo Mac OS X "katastrofalno" dizajniran ali radi sjajno ;)
Ovo za "katastrofalno spor graficki podsistem" - ne znam na sta misli. Salac?


ajde samo u Mac sobu, neka ova ostane za "Microsoft downfall".
Jedan od Microsoft downfall-a i jeste nesposobnost da implementira WinFS...


@G@W BSD je userland a Mach je kernel u OS X-u.
Evo jedan stari, ali odlican, link o osnovama OS X-a: https://www.youtube.com/watch?v=J-YtddX4Eyo
 
Poslednja izmena:
Mene ima jos manje a to se valjda i vidi po broju skupljenih postova za ovih 15 godina na forumu :)

I sta bre radi sjajno? HFS+?

Gledaj, sticajem nekih cudnih okolnosti proletos mi je zapalo da administriram izvestan broj OSX servera - vecina stvari dovucena iz portsa, prakticno nista vise nije tu ostalo od one OS X server aplikacije, ili kako se to cudo vec zove. Serveri su stalno optereceni, hostuju se neke web aplikacije, i za ovih 6 meseci imao sam vec dve havarije na HFS-u. Uz to te masine rade, pa blago receno, lose - isti taj hardver na nekom BSD-u ili linuxu bi radio makar nekoliko puta brze. Ali ne vredi - ljudi su zaljubljenici u apple pa nije pomoglo ni moje poturanje testnih rezultata, clanaka ljudi koji se zaista razumeju u problematiku i sl.

U stvari, ja bih bio odusevljen da OS X radi bolje - od nekadasnje sprdacine na racun onih koji se loze na OSX i smatraju ga, jelte, programerskih vrhuncem, dosao sam do stadijuma da jedva cekam da se ispeglaju sva ta sranja koja ovaj operativni sistem cine tako bednim izborom za bilo sta ozbiljnije od licne upotrebe.

Uzgred, kernel je XNU a ne Mach, a XNU je vaistinu nastao od Macha. Bolje bi bilo da nije, ali nekada davno je postojao hajp glede mikrokernela pa su paljevine uzele za osnovu arhitekturu koja se, na koncu, pokazala losim po performanse. Bilo je in, zvucalo cool, izgledalo trendy. Danas vise nikome ne pada na pamet da pravi mikrokernele a tokom godina XNU lagano evoluira u ono od cega je od pocetku bezao - u pravi pravcati monolitni kernel. No i ovde, kao i za HFS+, vazi da 'sto se grbo rodi, ni vrijeme ne ispravi'. Sjajno je sto ce APFS zameniti HFS+, a i XNU vapi za generalnim remontom.

G@W:
jesmo li ti i ja nekom prilikom pominjali BTRFS kada sam rekao otprilike nesto kao ti sada? :) Da taj fajl sistem nece biti zavrsen do ko zna kada?
I da, cuo za metal, a sto se tice perfomansi i onoga sto sam stigao da ispratim one jesu uglavnom bolje ali razlika je minorna (osim na najbrzim GUI) i velikoj vecini korisnicke populacije ne donosi nista. Ovde se ogradjujem jer priznajem da nisam frisko informisan te je moguce da se situacija promenila a da ja to i ne znam.

ps: jeb'o me GUI - GPU :) ali nek' ostane tamo gore kao dokaze da je jezik brzi od pameti
 
Poslednja izmena:
Taj market cap mu izgleda dodje neka procenjena vrednost u blizoj buducnosti. Posto je Apple bio ispred svih dok su rasle isporuke ajfona, sad kada opadaju opada i vrednost Apple-a. Zato su se uzdigli Amazon i Microsoft, jer su lideri u cloud usluga koje su "buducnost" dok je Google nesto iza njih a oni opet imaju i Android.

U svakom slucaju to je na konto cloud i usluga koje MS nudi u tom domenu i nema nikakve veze sa finansijskim rezultatima koje su ostvarili Windows i Xbox. Posto se prvi delio dzabe a drugi stoji dobro u domenu servisa dok hardver se jako slabo prodaje, mozda i sa gubitkom.
 
Poslednja izmena:
Džaba kad za godnu dana propadaju :p

Microsoft je na vreme uleteo u cloud priču i za sada se odlično snalazi, pogotovo u IaaS delu. Rezultati su očekivani.
 
Market cap(italization) je ukupna vrednost kompanije u datom trenutku. Microsoft sada vredi 500 milijardi.
 
Poslednja izmena:
Vrednost akcija a ta vrednost zavisi od prognoze buduceg poslovanja. Apple i dalje ubija sa profitom ali prodaja stagnira samim tim stagnira vrednost kompanije. Jer taj pokazatelj ne govori o kolicini para koju oni ubiraju svaki mesec vec o kolicini para koje ce ubirati ukoliko se uzlazni trend rasta nastavi. Pogotovo ako se neko trziste percipira kao plodonosno, koje ce doneti puno para. Taj broj skace kada se ocekuje novi proizvod kojem se prognozira dobra prodaja. Tako je Intelu vrednost mnogo skocila u prethodnih nekoliko meseci jer se ocekuju novi procesori na trzistu i generalno im uvek skace vrednost kada lansiraju nove proizvode. Ali iako mlate velike profite kvartalno opet nisu veci od nekih kompanija kojime se "prognozira" rast u buducnosti bla bla truc truc.

Naravno, ta vrednost je realna koliko Gejtsova i Bafetova donacija celokupnog bogatsva u humanitarne svrhe (crkveni misevi su vec zaboravili na ovo). Moderna ekonomija, umetnost prevare a najveci bogatasi najveci prevaranti.
 
Ekonomija je takva oduvek. Ništa nema realnu vrednost, nego mi dajemo tu vrednost i značaj nečemu. A oni su već donirali milijarde, ne znam šta tu nije jasno. Kad imaš toliko para to ni ne osetiš.
 
Izgleda da nema ništa od propadanja Microsofta - Microsoft će pobediti i Apple i Google i...

[YOUTUBE]igx86PoU7v8[/YOUTUBE]
 
Kinezi uzvraćaju udarac!



Feb. 2020.
China Plans to Replace Windows Completely with UOS (Union-tech)

https://www.debugpoint.com/2020/03/china-plans-to-replace-windows-completely-with-uos/



Dec. 2019.
China to ditch all Windows PCs by 2022 – could this be Linux’s time to shine?

https://www.techradar.com/news/chin...cs-by-2022-could-this-be-linuxs-time-to-shine

In a major blow to Microsoft, the Chinese government will be replacing all PCs that run Windows by 2022, and could instead use a Chinese-created Linux distro, such as Kylin Linux.
 
Možda blagi offtopic: Na građevinskom forumu Beobuild se iz dva različita izvora pojavila informacija da je Microsoft u Beogradu zakupio celokupnu kulu "Ušće 2". Da li neko zna nešto više o tome? Radi se o zgradi od 24 sprata (22 nadzemna + 2 podzemna), odnosno, 28000 kvm, što bi im toliko prostora trebalo...
 
ja sam načuo da su zakupili 2 sprata. jeste offtopic
 
Tema je Microsoft, a ne Bili koji je odavno van istog. Čudi me da ne postavljaš vijesti ovog tipa. :)


Temu sam ja otvorio pre 9 godina.

Linkove koje kacim jasnu pokazuju da Microsoft posle 9 godina nikada nije bio jaci.

Samo mi nije jasno ko i zbog cega brise moje postove? Da li je bot ili...?

Izgleda da je ovde zabranjeno iznositi istinu.
 
Ovo je ocekivano od microsofta i ne iznenadjuje nikoga. Ono sto je meni jos uvek porazavajuce je koliko vendori forsiraju microsoft na svojim uredjajima, jos uvek... U Srbiji jos i nije tako lose, ima dosta laptopova koji se prodaju bez OS-a, sasvim je pristojna ponuda zapravo.
U Norveskoj na primer, nemoguce je kupiti laptop koji nema windows ili mac. Postoji par modela thinkpad-a koji kostaju preko 2000€ i mogu se kupiti iskljucivo preko Lenovo sajta, sa duzim vremenom dostave. Nijedan vendor ne zeli da prodaje Linux/Free OS racunare... Porazavajuce...

Dell je imao XPS solidnu ponudu sa Ubuntu preinstaliranim do pre par godina, sada samo windows dell racunar moze da se kupi u Norveskoj.
 
Ovo je ocekivano od microsofta i ne iznenadjuje nikoga. Ono sto je meni jos uvek porazavajuce je koliko vendori forsiraju microsoft na svojim uredjajima, jos uvek... U Srbiji jos i nije tako lose, ima dosta laptopova koji se prodaju bez OS-a, sasvim je pristojna ponuda zapravo.
U Norveskoj na primer, nemoguce je kupiti laptop koji nema windows ili mac. Postoji par modela thinkpad-a koji kostaju preko 2000€ i mogu se kupiti iskljucivo preko Lenovo sajta, sa duzim vremenom dostave. Nijedan vendor ne zeli da prodaje Linux/Free OS racunare... Porazavajuce...

Dell je imao XPS solidnu ponudu sa Ubuntu preinstaliranim do pre par godina, sada samo windows dell racunar moze da se kupi u Norveskoj.


I ja sam se iznenadio kad sam kupio Xcover 5 koliko bloat aplikacija kako MS, tako i ostalih iako je enterprise telefon u pitanju. Srećom, pa se lako daju ugasiti ili obrisati. Ovi jeftini laptopi dođu sa W10 S koji blokira Win32 programe dok ne instaliraš "besplatnu nadogradnju" sa Storea koja se plaća korišćenjem MS korisničkog naloga umjesto lokalnog. 🤮

S druge strane, niko od proizvođača ne blokira instalaciju Linux distribucija pa čak ni Apple na svojim računarima sa M1 procesorima. Zasad...
 
MS sve vise i vise reklamira Azure...
Sad su reklame u stilu zasto kupovati novi PC kad mozete da zakupite resurse na Azure...
Sve lici da je pocelo izumiranje klasicnog PC-a...
 
MS sve vise i vise reklamira Azure...
Sad su reklame u stilu zasto kupovati novi PC kad mozete da zakupite resurse na Azure...
Sve lici da je pocelo izumiranje klasicnog PC-a...

Nije počelo odumiranje ni x86 ličnih računara, a ARM64 ličnog računara još manje jer da bi koristio i konfigurisao cloud usluge treba ti nešto sa ekranom većim od 13". Zbog clouda odumiru manji lokalni data centri u okviru firmi jer je upravi jeftinije i lakše da se to prepusti Microsoftu, Guglu ili Amazonu. Te firme nikad ne objave gdje se drže lični podaci korisnika, a kad shvatiš da zakone o zaštiti ličnih podataka građana države u kojoj živiš možeš okačiti mačku o rep već je kasno. Pisao bih još, ali NDA...
 
Vrlo ukratko:
  • jezivi fajl sistem
  • bangavi kernel
  • katastrofalno spor graficki podsistem
  • ima jos, ali vise nego dosta za pocetak obzirom da su ove tri stvari manje-vise osnova svakog OS-a.

Pricali smo mi podosta na forumu o svakoj od ovih stavki pre jedno 3 ili 4 godine, a zalosno je to sto se za svo to vreme u OSX-u prakticno nije promenilo nista.

Btw ovo sto sam gore nabrojao nije nikakva posebna tajna i ima na netu materijala ihahaj, cim se zaviri malo dublje od 'jao bas mi OSX izgleda cool' mantre.
Zanimljiv komentar, meni je oduvek smetala sporost OSX-a u odnosnu na Win.
Možeš li konkretniji reći šta je problem sa FileSystem-om i šta misliš pod "bagavim kernelom"?
Zato su se uzdigli Amazon i Microsoft, jer su lideri u cloud usluga koje su "buducnost" dok je Google nesto iza njih a oni opet imaju i Android.
Jedino na AWS nestane sa lica zemlje pa da Microsoft bude lider u Cloud uslugama.
Amazon ima veći udeo na tržištu od svih ostalih zajedno.
 
Poslednja izmena:
Jedino na AWS nestane sa lica zemlje pa da Microsoft bude lider u Cloud uslugama.
Amazon ima veći udeo na tržištu od svih ostalih zajedno.
KHE9VGyE7FFtiQ8hnamplOaSNzsS~gIa.jpg
 
Trebao si ostaviti ceo link a ne samo jedan mali grafikon.

Dakle, sve najveći vendori da se skupe na jedno mesto (Azure i Google Cloud) ne mogu da dostignu udeo koji ima AWS. Ovo što piše 42% predstavlja plejadu manjih klaud kompanija počevši od Alibabe, IBM pa do malih državnih/privatnih klaud kompanija. Ima dosta ovakvih izveštaja, i svi potrvđuju istu stvar,, jednog jakog vendora i dosta manjih.

Ako pogledaš Micorsoft Azure politiku videćeš da su se uglavnom usmerili na Evropu i treća tržišta dok AWS dominira u Americi i UK, gde najviše kapitala i ima.
Treba pomenuti AWS drži većinu USA sporta uz zanimljiv izuzetak u Evropi (Bundesliga).
 
da, ova slika je bolja (globalno stanje). primećuje se pad AWS-a i rast Azure-a 😉

image-6.png
 
Trebao si ostaviti ceo link a ne samo jedan mali grafikon.

Dakle, sve najveći vendori da se skupe na jedno mesto (Azure i Google Cloud) ne mogu da dostignu udeo koji ima AWS. Ovo što piše 42% predstavlja plejadu manjih klaud kompanija počevši od Alibabe, IBM pa do malih državnih/privatnih klaud kompanija. Ima dosta ovakvih izveštaja, i svi potrvđuju istu stvar,, jednog jakog vendora i dosta manjih.

Ako pogledaš Micorsoft Azure politiku videćeš da su se uglavnom usmerili na Evropu i treća tržišta dok AWS dominira u Americi i UK, gde najviše kapitala i ima.
Treba pomenuti AWS drži većinu USA sporta uz zanimljiv izuzetak u Evropi (Bundesliga).
Pa dobro, iz slike se već vidi , 32 > 19 + 7.
To što kažeš, AWS drži i formulu 1.

Meni je zanimljivo da google još uvek ima toliko malo, pošto sad imaju odličnu ponudu (pošto smo u firmi baš sad radili neki cloud deployment, pa smo poredili), Kubernetes je njihov na šta se svi sad fokusiraju. Moguće da je problem što su kasno ušli u priču pa treba vremena da im poraste market share.
da, ova slika je bolja (globalno stanje). primećuje se pad AWS-a i rast Azure-a 😉

Pogledajte prilog 326037
Po ovoj slici AWS je konstantan (1% fluktuacija)
 
Možda je interesantna i informacija da MS Azure ima najbolju geografsku pokrivenost među cloud provajderima jer imaju skoro 2x više regiona u poređenju sa AWS/GC. Downside - imaju najveći zabeleženi kombinovani servis downtime među pomenuta tri cloud provajdera.

Biće interesantno videti grafike za 2021. godinu kada postanu dostupni, jer govorkanja su da je trend (impresivnog) rasta Azure-a malo usporio u korist GC.
 
Za pruzaoce usluga "oblak racunarstva" je procenat zastupljenosti jednako bitan prihodima od tog poslovanja.
Nadella se od prvog radnog dana na mestu CEO MS-a posvetio preusmeravanju poslovanja MS-a ka oblaku i cini se da mu to za sada uspeva i daje rezultate.
 
Ko koristi Azure zna zasto vrtoglavo raste. To je najbolje zaokruzeno cloud resenje. Resava sve probleme tradicionalnih Microsoft proizvoda uz zadrzavanje kompatilbinosti.
AWS je neko provereno resenje i uglavnom je to EC2 za hosting web aplikacija , generalno ga svi za to uzimaju dok na Azure imas to i sve ostalo sto treba kompaniji.

Kobernetes se sve vise implementira na firminom hardveru nego sto se klijenti okrecu hostingu kod Google. Mikroservisi menjaju tradicionalna VM based resenja.
 
Nazad
Vrh Dno