Šta je novo?

trend: Microsoft’s Downfall

poenta uspesnog biznisa danas nije da ispuni potrebu, vec prvo da je stvori pa onda da je ispuni. Mobilni segment trenutno ima mnogo veci potencijal zato sto je mnogo lakse i brze "stvoriti" potrebu u tom segmentu. Nije dovoljno da gledate koliki je udeo, vec koja se kretanja predvidjaju (a predvidja se veliki rast mobilnog segmenta, a na ustrb rasta desktopa-a, makar u consumer delu).

Naravno da je besmisleno pricati o kraju PC ere kada je profesionalni segment trzista u pitanju.

@kimins: bas je problem u windows-u 8 sto potencira nekonvencionalan nacin inputa, sto je daleko od prakticnog za bilo kakav profi rad.
 
Lose sklopljena recenica, imamo isti stav. Od pipkanja ekrana nema hleba.
 
i ti si rekao sta?

Windows 8 ce da proguraju na desktop, svidelo se to ljudima ili ne. Ja mislim da je to greska, ali sada su vec zagazili podebelo i nema nazad.

Glavni problem win8 je to sto ljudi i dalje mnogo zavise od tradicionalnih nacina inputa, bice potrebno mnogo vremena da se razvije prava kombinacija touch inputa i necega sto bi adekvatno zamenilo tastaturu.

Da je zaostali MS izbacio full resenje koje ne gubi svoju sustinu ni u desktop ni u tablet ni u smartphone smislu, pri cemu je inkorporirao prakticno tablet + ultrabook resenje u sub $1000 segment, dok ista kombinacija kosta kod Apple-a 1800$ koje je totalno nekompaktno, pri cemu Apple tezi istom "frankestajn" OS-u vec 2 godine. Da je Apple izasao sa ovakvim resenjem sve bi bilo super, ali posto je MS izasao onda je to,... Nekonvencionalni input, tastaturu, mis i jos pride touch support imas na Win 8, imas desktop mozes da izbacis sta god hoces, u cemu je problem?

@kovacm Apropro premestanja ikonica i inkrementalnog poboljsavanja software-a, to rade i druge kompanije sa par puta skupljim software-om i to svake godine, dok MS radi to svake trece godine, ali vidim da se bunis kada samo MS to radi . Apropro price postoji internet postoji nesto bolje, sta Ubuntu, OS X niko nece da plati nesto 3 puta vise ili da obucava korisnike za neko resenje koje ce koristiti samo na poslu, vec ce mu nametnuti ono sa cime se svakodnevno srece (Office, Win itd.), vecina ovde na forumu moze da se navikne, ali sluzbenik/ca u banci kome je prelazak sa Office 2007 na Office 2010, ja ti kazem da je jednoj mojoj rodjaci koja ima 50-ak godina web outlook resenje jedini mail client u kome se ona solidno snalazi (koristi ga na poslu), cim se drugi klijent tipa gmail onda nastaju problemi, gde sta kako itd. itd.

Btw. trazio si Post PC eru, eto je, samo te boli sto je MS prvi krenuo, a ne Apple ;).

Mobile trend da se svake godine kupuje novi telefon je uveo Apple, isto radi i za MBA pre svega, ali nema svako da iskesira 1300$ svake godine za nov lapic, dok iPhone moze uzeti za 200$ preko ugovora.
 
^ I opet si uspeo da ne nista ne kazes :)
 
evo sta misli CringleyX o buducnosti Microsofta i najboljem mogucem resenju:

Steve Ballmer’s Dilemma

http://www.cringely.com/2012/10/28/steve-ballmers-dilemma/

...

"What Steve Ballmer and Microsoft need to do is clean up their act, quietly trim expenses, maybe even sell a few product lines, and start to seriously stash away cash toward the post-Windows, post-Office world of 2018.

Yes, post-Office. What else can be meant by bundling Office with Windows RT than its value is headed to zero?

If Microsoft can continue to pretend it is big while actually becoming small, they might end up in 2018 with a small residual product line sitting atop $100 billion in cash. Then Ballmer can hand that money to Warren Buffett or to Buffett’s successor and let them manage Microsoft as a mutual fund rather than a technology company.

This is the only future I see for Microsoft because I think Steve Ballmer is a rational man, he understands this," ...
 
I,kovach tekst. Typical.

Nema zime za Microsoft. Oni su gurnuli Office u cloud (office 365) još pre četiri meseca. I to radi ekstra po izvanrednim cenama. Uveli su više verzija Windows operativnog sistema jer nekome posao završava i Basic verzija koja smešno košta i cena pada iz godine u godinu. Prilagodili su Windows drugim (ne-x86) platformama (RT) vrlo lako.

Kao neko ko radi u internacionalnoj kompaniji i sarađuje sa stotinu kolega world wide ja sam izuzetno zadovoljan Majkrosoftovim proizvodima i servisima. I ne samo da ih u okviru kompanije ne napuštamo već sve više i više implementiramo nova rešenja i tehnologije. Siguran sam da se to neće zaustaviti 2018. Trenutno implementiramo Office 2013, Lync, Portujemo Oracle na Server 2008, koristimo pocketPC-ove koji guraju Win 6.5. Dobili smo ekstra uslove za sve ovo i jednostavno i da ima alternative ne bi mogla da košta ovoliko niti da bude ovoliko dobra.

U mobilnom segmentu Microsoft zaostaje. Nisu se na vreme transformisali i sada moraju da rade više i bolje od drugih da bi bili konkurentni. Moje mišljenje je da neće nestati već će pojačati svoje prisustvo. Čekam Surface da mi stigne. Kažu kolege da je izvanredna stvarčica.

Jednostavno ne mogu da zamislim rad koji trenutno obavljam da radim na nekoj drugoj platformi osim Windows-a. Imam MacBook (late 2009) i imam iPhone 4S. Za posao koristim laptop sa Win 7 64bit SP1 dok privatne stvari obaljam sa Android telefona (4.1.1).

Završiću post sa citatom iz tog istog I,članka koji si okačio:
Ballmer isn’t stupid and he isn’t deluded, he’s a man with a plan — a plan we’re just not supposed to know about yet.

Za kraj, nije Microsoft samo Windows ili Office ;)
 
U mobilnom segmentu Microsoft zaostaje. Nisu se na vreme transformisali i sada moraju da rade više i bolje od drugih da bi bili konkurentni. Moje mišljenje je da neće nestati već će pojačati svoje prisustvo. Čekam Surface da mi stigne. Kažu kolege da je izvanredna stvarčica.

Na zalost, daleko je od toga.

http://www.eurogamer.net/articles/df-hardware-surface-rt-review
http://www.zdnet.com/windows-surface-rt-microsofts-greatest-hardware-fiasco-ever-7000006341/

Inace, slazem se za biznis resenja (office, exchange, lync, sharepoint...) ali zaostaju u consumer segmentu. Malo ih vadi gaming divizija tj xbox 360.

Naravno da Balmer ima plan, i naravno da je on jasan cak i detetu. Objedinjen ekosistem i prodor u mobilni segment. Ali to uopste ne ide po planu, osim ako im plan nije izuzetno dugorocan i da se prvi macici bace u vodu. Strateska saradnja sa Nokijom - katastrofa. Reakcije partnera u vezi potencijalnog ulaska Microsofta na trziste hardvera - katastrofa. Reakcija glavnih igraca PC gaming industrije na Win 8 - blago zabrinjavajuce. Reakcija korisnika na Windows 8 - mozes da procitas na forumu.

Medjutim, oni zapravo i nemaju drugi put. Moraju da istraju u tome. Moraju bar da pokusaju. Navijam za njih jer je treci igrac vise nego pozeljan u mobilnoj industriji. Sve to zvuci vrlo pametno, zapravo neizbezno, na papiru... Ali realnost je drugacija. Mislim da je jos uvek nezahvalno davati procene ali da sam potencijalni investitor, recimo, bio bih pomalo zabrinut.
 
Poslednja izmena:
Nema zime za Microsoft. Oni su gurnuli Office u cloud (office 365) još pre četiri meseca. I to radi ekstra po izvanrednim cenama. Uveli su više verzija Windows operativnog sistema jer nekome posao završava i Basic verzija koja smešno košta i cena pada iz godine u godinu. Prilagodili su Windows drugim (ne-x86) platformama (RT) vrlo lako.

Jesu i svaka im cast na tome. Sada samo treba da ubede nekoga da to kupi a za sada im ne ide bas najbolje :)
 
Scott Adams, creator of the popular comic strip Dilbert, has taken a shot at a technology company, saying that "there's nothing [they] can do about [their] long slide toward irrelevance." He also takes a shot about the company redesigning its logo and releasing a tablet computer. Any ideas which company it's making fun of?

26595_1_dilbert_cartoon_takes_a_shot_at_microsoft_probably_a_bit_off_base.jpg


If you guessed Microsoft, you're right. If you didn't, you probably need to read TweakTown more often to stay up with the latest. Everything the Dilbert comic said is accurate, well mostly. Microsoft has recently revamped their corporate logo, as well as revamping the Windows logo into something that looks more like Windows.

But sliding towards irrelevance? Hardly. The Xbox 360 has remained the top selling home entertainment console for 20+ months, Windows is still the leader in the desktop operating system market by far, and Office is still one of the most widely used productivity suites around. It's a hard sell, at least right now, that Microsoft is becoming irrelevant.


Read more at http://www.tweaktown.com/news/26595...a_bit_off_base/index.html#fCguUxZRCvZdBLBD.99
 
Zanimljivo - jedan od glavnih aduta WP platforme koje MS fura u kampanji za WP (Office) dolazi i na Android i iOS
Eto još jednog razloga da ljudi preskoče WP platformu ;)
 
Na zalost, daleko je od toga.

http://www.eurogamer.net/articles/df-hardware-surface-rt-review
http://www.zdnet.com/windows-surface-rt-microsofts-greatest-hardware-fiasco-ever-7000006341/

Inace, slazem se za biznis resenja (office, exchange, lync, sharepoint...) ali zaostaju u consumer segmentu. Malo ih vadi gaming divizija tj xbox 360.

Naravno da Balmer ima plan, i naravno da je on jasan cak i detetu. Objedinjen ekosistem i prodor u mobilni segment. Ali to uopste ne ide po planu, osim ako im plan nije izuzetno dugorocan i da se prvi macici bace u vodu. Strateska saradnja sa Nokijom - katastrofa. Reakcije partnera u vezi potencijalnog ulaska Microsofta na trziste hardvera - katastrofa. Reakcija glavnih igraca PC gaming industrije na Win 8 - blago zabrinjavajuce. Reakcija korisnika na Windows 8 - mozes da procitas na forumu.

Medjutim, oni zapravo i nemaju drugi put. Moraju da istraju u tome. Moraju bar da pokusaju. Navijam za njih jer je treci igrac vise nego pozeljan u mobilnoj industriji. Sve to zvuci vrlo pametno, zapravo neizbezno, na papiru... Ali realnost je drugacija. Mislim da je jos uvek nezahvalno davati procene ali da sam potencijalni investitor, recimo, bio bih pomalo zabrinut.

Što se tiče budućnosti i prodora na ms-a mobilni segment, tu je već sve moguće. Na primeru konzola su pokazali da bruteforce pristup osvajanja tržišta može da upali. Svi su se smejali prvom xbox-u, pravio je neverovatne gubitke. Svi su prognozirali istu stvar xbox 360 koji je rushovan, nedovršen i na silu izbačen samo da bi bio izbačen pre PS3, a pritom maksimalno štedeći na kvalitetu izrade. I šta se desilo? Taj xbox 360 je počeo da polako ali sigurno da sahranjuje Sony gaming diviziju koja grca u problemima i veliko je pitanje šta će tek naredna generacija doneti.

Doduše u mobilnom/tablet segmentu postoje jači igrači, ali ako zagori uvek mogu pokušati sa istim pristupom. Ja sam lično očekivao kada je Surface krenuo da će pokušati već sa njime, ali su ga ipak zacenili više nego što treba za tako nešto, što znači da im zasad ne gori pod nogama. Da su hteli mogli su po istom pristupu da prve generacije prodaju sa unapred uračunatim gubitcima samo da bi namakli market share i čitav ekosistem ne zaživi, koji bi kasnije mogli da iskoriste. A zasad imaju para za takve egzibicije.
 
To Google radi vec nekoliko meseci pa rezultati nisu bas skroz ocekivani.
 
@rama:
To i dalje ne znaci da takav upad na trziste donosi kvalitet. Pre bih rekao da to pokazuje da je rukovodstvo kompanije kratkovido.
Ja sam ozbiljno iznerviran sa pojavom Win7, a sa pojavom Win8 vise i ne razmatram Microsoftove proizvode. Win8 ce biti ubica PC platforme kakvu znamo danas.
 
Zanimljivo - jedan od glavnih aduta WP platforme koje MS fura u kampanji za WP (Office) dolazi i na Android i iOS
Eto još jednog razloga da ljudi preskoče WP platformu ;)

Procitaj ceo clanak. Win 8 vole prosecni korisnici na svojim ultrabook-ovima i laptopovima sa multi touch interfejsom, sa druge, strane isto radi i Apple pa je svima potaman,... Evo sada ide i xbox tablet, ko ima xbox 360 konzolu u USA ce, rado kupiti takvu neku stvarcicu.
 
@rama:
To i dalje ne znaci da takav upad na trziste donosi kvalitet. Pre bih rekao da to pokazuje da je rukovodstvo kompanije kratkovido.

Ne donosi kvalitet naravno, ali to je jedini način da se na brzinu stekne kakav takav market share i uhvati priključak za ostalima.
 
1) Tablet ≠ PC. Tablet od 1000$ nije povoljan tablet.

2) ModernUI (ili kako se trenutno zove) ne sluzi nicemu na PC-ju. Nije jednostavniji (sem par novina/opcija), niti je atraktivniji (naprotiv).

3) WP8 je interesantan vizuelno, ali samo to. Niti je brzi, niti ima vise mogucnosti a iste ili vise cene. Market share je smesan (a vec su zestoko subvencionisani).

Previse gresaka u jako kratkom vremenskom periodu, to nece izaci na dobro. Mene cude akcionari - zasto jos drze Ballmer-a. To je misterija.

P.S. Da ne bude da samo pljujem, novi Office izgleda OK, kupovina Skype-a je OK (mada je Skype strasan bloatware), Xbox je prilicno dobar. Ali tesko ce to biti dovoljno, posebno u buducnosti
 
@rama:
To i dalje ne znaci da takav upad na trziste donosi kvalitet. Pre bih rekao da to pokazuje da je rukovodstvo kompanije kratkovido.
Ja sam ozbiljno iznerviran sa pojavom Win7, a sa pojavom Win8 vise i ne razmatram Microsoftove proizvode. Win8 ce biti ubica PC platforme kakvu znamo danas.

molim te u par reci, objasni za win 7, za 8 mi je jasno, al za 7 ne kapiram, vidim svi ga hvale, ja sam jos na XPx64 :O
 
Zato sto posle gomile sigurnosnih problema u xp-u ocekivao sam da ce konacno da to srede u w7 i da mozes da imas os bez dodatnih bloatware antivirusa i firewalla. Ocekivao sam da ce ukloniti slova za ime diska. Ja doduse nemam av zastite na xp-u jer pazim sta radim.
Izbacili su stari start menu. Svi koji su se susreli po prvi put sa w7 su mi trazili da im namestim stari start menu.
Po meni, nedovoljan update za os.
 
Ljudi su navikli na glupa slova, a to se tesko menja. :)
 
Mislim da ovo sto vi pricate ne pogadja mnogo Microsoft, sa neto profitom od oko 5 milijardi Dolara u poslednjem kvartalu im nije bas mnogo bitno da li su mainstream ili ne :)
 


Za ovo im svaka cast.
 
Da, otisao glavni za Windows Stiven S. Mislim da je otisao bas u nezgodno vreme, salje poruku da nisu zadovoljni ni sa Win8 a ni sa Surface-om. Ako oni nisu zadovoljni, kako ce malo upuceniji kupci biti? Salju poruku i developerima.
 
Koliko sam razumeo, on nije otpušten već se sam povukao.
 
Fakticki je otpusten (iz slicnog razloga kao i Skot Forstal (ako dobro napisah)), samo sto su se dogovorili da ovako bude za javnost.
 
Nazad
Vrh Dno