Šta je novo?

Neobičan problem sa RAM-om

corttex

Slavan
Učlanjen(a)
09.04.2005
Poruke
70
Poena
309
Comp je HP Compaq 500B MT i ima dva slota za RAM DDR3 i dolazi fabrički sa jednim modulom od 2 GB RAM Samsung DDR3 SDRAM DIMMs PC3-10600 1333MHz. Ploča podržava 4 GB. OS je Win XP x86 SP3.
Kada ubacim dodatni modul od 2GB a probao sam sa Kingston memorijom istih karakteristika i Samsung memorijom koja je identična već postojećem modulu dobijem to da se pri butovanju (ne svakom, recimo svakom petom) kuler od CPU na par sekundi zavrti toliko brzo da pomislim da će se razletiti, onda se normalizuje i normalno digne sistem.
Comp normalno radi, ali ovo se ne dešava kada je u njemu samo jedan modul od 2GB.
Zna li neko nešto o ovome.
Pozdrav i hvala.
 
Ništa čudno

Comp je HP Compaq 500B MT i ima dva slota za RAM DDR3 i dolazi fabrički sa jednim modulom od 2 GB RAM Samsung DDR3 SDRAM DIMMs PC3-10600 1333MHz. Ploča podržava 4 GB. OS je Win XP x86 SP3.
Kada ubacim dodatni modul od 2GB a probao sam sa Kingston memorijom istih karakteristika i Samsung memorijom koja je identična već postojećem modulu dobijem to da se pri butovanju (ne svakom, recimo svakom petom) kuler od CPU na par sekundi zavrti toliko brzo da pomislim da će se razletiti, onda se normalizuje i normalno digne sistem.
Comp normalno radi, ali ovo se ne dešava kada je u njemu samo jedan modul od 2GB.
Zna li neko nešto o ovome.
Pozdrav i hvala.

Prvo, za vreme POSTa BIOS proverava stanje memorije, što više memorije duže traje. Za to vreme ventilatori dobijaju punu voltažu pa se i okreću punom brzinom. Kad se zavrsi POST onda se učitavaju nameštanja BIOSa sa CMOS memorije i tek tada se nameštaju parametri postavljeni u njemu pa ako ti je namešteno da BIOS automatski odredjuje brzinu ventilatora prema temperaturi onda mu smanji brzinu. Motor ventilatora radi na 12VDC i dok mu BIOS ne smanji efektivnu struju on će se vrteti svojom maksimalnom brzinom. Ne brini se neće da eksplodira ili da se pokvari, napravljen je za odredjenu maksimalnu brzinu i ne može da je prekorači.
 
Evo da ne otvaram zasebnu temu pa cu ovde...

Dakle cistih malo kuciste od povece kolicine prasine i tako ugledah da mi je na jednom modulu od RAM-a delimicno odlepljen hladnjak ( sa otprilike 2 memorijska cipa).
Ne znam kako je do toga doslo ali svakako bi voleo da cujem kako bi to najlakse moglo da se popravi. U pitanju je ova memorija http://www.emmi.rs/ram-memorije-mem...mhz-exceleram-rippler.11.html?productId=15363
 
Pod tim rasklapaju si verovatno mislio na onaj "jednodelni" hladnjak sto uhvati obe strane. Ovde kod mene su 2 plocice koje nisu povezane vec su samo nalepljene sa svake strane, tako da bi trebalo necim tu jednu ponovo prilepiti.
Inace, sta bi bilo najbolje za lepljenje?
 
Imam doticni komp HP Compaq 500B sa 2gb rama. chipset je g41 intel
Dali je moguce u njega ubaciti 8gb memorije?
Vidim da su na netu oprecne informacije.
 
ljudi moji da li se ovo desavalo nekom, i sta bi moglo da bude, ubacim ram kingstone 8gb sa hladnjacima odma pocne da mi pali komp bez da stisnem dugme za paljenje, kad ga ugasim pokaze da je ugasen skine sliku sa monitora sve kao da je ugasen ali ventilatori svi i dalje rade, kao da ima struju, ajd izvadim taj ram, iskopcam napajanje stisnem par puta power da izbaci svu struju, stavim drugi ram kad ono isto sve, ( a nekad kad izbacim struju sa drugim ram modulom mi normalno bude sve) sta to moze da bude?
 
Reset CMOS/BIOS.
 
Nazad
Vrh Dno