Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

Goyakla

Slavan
Učlanjen(a)
07.03.2005
Poruke
2,653
Poena
405
Unapred se izvinjavam što postavljam ovakvu temu ali sam tražio odgovore koji mi trebaju i nisam zadovoljan šta sam našao.
Prilično mi je hitno pa se nadam da će mi neko od članova pomoći.
Dakle, sredjujem stan i postavlja se pitanje grejanja. Gas je prošao pored zgrade, za sada ga nema u zgradi. Gradsko grejanje verovatno neće ni
prolaziti. Trenutno mi je najjeftinije grejanje na TA peći ali njih bih izbegao ako mogu.
Razmišljam se za električni kotao od 9 kW. Stan je 47 m2, dva spoljna zida, stanovi okolo se greju, izolacija je mislim ok. Prozori će biti novi (alu ili PVC).
Pokušavam da utvrdim koliko bi mi bili mesečni računi za struju u sezoni. Treba mi neko ko koristi ovakvo grejanje da mi prenese iskustva jer sam tražio svuda
ali nisam našao konkretan odgovor.

Izvinjavam se još jednom što postavljam ovu temu ali baš mi je hitno da steknem sliku šta da radim.
Hvala
 
Poslednja izmena:
Pokazacu drugaru ovo kad ga vidim, covek se bavi profi tim poslom, pa ce ti on verovatno reci sta da cinis.
 
50 000 mesecno kuca 250m2 ako ti nesto znaci :)

Malo je teško za uporediti :). Ako ćemo totalno laički računati kuća je 5 puta veća od mog stana što znači da bi u stanu račun bio oko 10.000 rsd.
S obzirom da se greju okolni stanovi mora da bude manje od tih 10.000 (recimo 8.000). I s obzirom da je u tih 50.000 crvena tarifa prilično uletela moralo bi još manje da bude, recimo 7.000. Matematika je jasna, IN YOUR FACE MAŠINSKI INŽENJERI :d
To mi je prihvatljivo ali s obzirom da sam totalna neznalica ne mogu da se oslanjam na ovakav moj proračun :D.
 
TA peć za stan je zakon. Bitno da prozori i vrata dihtuju, punis kad je jeftina struja i nema da boli glava.
Ja bih pre ulozio kintu u neku inverter klimu cisto da dogrejes malo kad je bas hladno i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ma to znam, koristio sam TA u starom stanu. Izbegao bih je ako mogu iz razloga što imam bebu a peć mora da izduvava, izbacuje prašinu, čuje se. A i zbog estetskih razloga i zauzimanja prostora (trebaju mi dve peći).
Zato pokušavam da utvrdim koliki bi bili troškovi za struju pa da vidim na čemu sam
 
Skupo ce ti biti ovo sine, nema sanse da za sedam hiljada dan i noc odrzavas temperaturu. A sto se tice buke i prasine, tu se ne slazem. Rasturi pecku pred sezonu, usisaj i ocisti i izvadi elektromotor (onaj sto duva) rastavi ga i podmazi, ima da prede kao mala maca. Ja imam ta pec staru 20god i ne cuje se. A mozes recimo da nabavis neko postolje cisto da je odignes malo od poda i tako ce manje sakupljati prasinu.

Edit: ne znam jesu u tom stanu postavljeni radijatori? Mozes da ih napunis i ugradis cini grejace pa isto tako da dogrevas... imas opcija a i vremena do zime
 
Poslednja izmena:
Stan od 45m2, el. kotao od cini mi se 12kw, jedna spavaca soba, dnevna i kuhinja spojene. 3 radijatora + ona zidna grijalica u kupatilu.

Nikad, za 3 godine koliko zivim u ovom stanu racun za zimske mjesece (pola novembra, decembar, januar, februar i dio marta) mi nije presao 7-7.5k din.

Kljucna stvar je dobra izolacija stana i spoljnih zidova i obavezno dobra pvc ili alu stolarija. Za tako mali stan kotao od 9kw je i vise nego dovoljan. Kad je dobro izolovan stan, ti ces grijanje paliti svega par puta dnevno da se odrzi temperatura i tada ga mozes koristiti sa 50% kapaciteta ako ima dva grijaca.
 
Jel ti u tom računu sadržana i ostala potrošnja? Znaš li možda koliko kilovata trošiš u tom perioddu?
 
Nisam u Bg-u trenutno, bicu za 2-3 dana pa cu pogledati. To je sva struja koju potrosim za mjesec.

Zadnji racun za maj je bio 3k i nesto din (bojler non stop upaljen, sporet sa 2 ringle na struju i koristi se svaki drugi dan maltene, klima preko dana upaljena, komp non stop upaljen, tv veci dio dana, jedino se masina za ves koristi uvece kad je jeftina struja....)

Imas li radijatore ili tek treba da ih postavljas?
 
Poslednja izmena:
JA bi uzeo u obzir i price o poskupljenju struje za 80 % ;)
 
Pa ja mislim da struju u svakom slucaju mora koristiti za grejanje samo je pitanje u nacinu upotrebe iste! Ili ce da lozi drva i ugalj posto gasa kaze da nema!
 
@Uroš
Tek ću sad da postavljam radijatore

@Ivan
Znam za poskupljenje, to će se verovatno desiti, pitanje je kad. Ali struja mi je trenutno jedina mogućnost, bilo TA ili kotao.
Za gas ne znam kad će se uvesti jer se stanari nisu dogovorili
 
Stavi sto vece radijatore ako mozes. Veca povrsina koja grije, lakse se zagrije prostorija i manje energije ce potrositi nego mali radijator koji ce biti non stop vreo.

Podno grijanje za kupatilo je veoma dobra stvar,jer pretpostavljam da ti kupatilo nije veliko ako je stan 47m2. Tu su dovoljna i "2 rebra" i nikad hladne plocice zimi.

Takodje, kotao ako mozes da biras, izaberi sa 2 grijaca. Meni je pretprosle zime crkao jedan, subota uvece je bila tek u ponedeljak je majstor dosao i popravio. Da sam imao samo jedan, bilo bi belaja jer tada nisam imao klimu u stanu...
 
Poslednja izmena:
Ako vec renoviras stan mislim da je podno grejanje prava stvar. I eventualno ostavi jednu TA da dogrejes kada je puno hladno.
 
Da li renoviras i kupatilo? Ako to radis onda pokusaj da uklopis i podno, jer nije (ne bi trebalo da bude) skupo kad se radi komplet grijanje a svi podovi dignuti.

Ako ne radis kupatilo onda jeste skupo igranje i nadovezivanje na postojeci sistem...
 
Pustite podno, ne stajte mi na muku. Ionako ne znam gde mi je glava :D.
Neki rodjak će mi raditi grejanje, dao mi je ponudu. "Ključ u ruke" će me koštati 135.000 rsd. (4 radijatora + sušač, aluplast po podu, termo blok)
 
Misliš da je mnogo? Termo blok košta 50.000
 
Pa sta znam za tu cifru u odnosu na kvadraturu CINI MI SE da jeste malo jaka. cijena. Mozda grijesim...

2200e smo mi platili kamin/kotao od 18kW sa 60L kapaciteta kotla za vodu koji zimi grije kucu na planini sa etazom od ukupno 130m2 (60 + 62 + 8 garaza). 16 radijatora je placeno jos 1000e zajedno sa "rebrima" za dva kupatila od po ~5m2.

Dakle, za otprilike trecinu te cifre ti imas grijanje za 47m2 i to samo na struju koje ces efektivno koristiti max 3-3.5 mjeseca godisnje... Zbog toga mi se ucinilo malo skupo.

Sa druge strane ti dobijas sve gotovo, a mi smo (nas 3) 4-5 dana postavljali i razvlacili cijevi i radijatore po kuci i odrali se :)
 
Ja pre dve godine uradio sledece:

5 radijarora (3x60 + 2x100), kotao 12KW, ekspanziona posuda, pumpa, 2 razdelnika 1/7, susac u kupatilu, oko 70m cevi, svi ventili cistaci mufovi, termo glave..... i kostalo me je 700 eura, i postavio sam sam, za 2 dana natenane.

Cevi su u podu i samo izlaze kroz zid do radijatora, u kupatilu susac i zmija ispod plocica da ne budu hladne. Sabirnica, kotao i pumpa mi je u hodniku.

Stan je u kuci i ima 75 kvadrata.

Pustite podno, ne stajte mi na muku. Ionako ne znam gde mi je glava :D.
Neki rodjak će mi raditi grejanje, dao mi je ponudu. "Ključ u ruke" će me koštati 135.000 rsd. (4 radijatora + sušač, aluplast po podu, termo blok)
 
Nemam pojma. Drugi izvodjač mi je tražio 1000 eur da mi sprovede cevi i radijatore, bez kotla. Poznanik je nedavno uradio centralno, isto samo cevi, radijatore i pumpu u kući od 70 m2 i izašlo ga je 800 eur.
Ne znam, možda je mnogo ali sam siguran da ne pravi neku posebnu zaradu na meni
 
Grejes ili dogrevas?:) Nesto mi je to too good to be true.
 
Inverter klime greju, tako da je to moguće. Ipak, nisam siguran da je to najbolji način da se zagreje stan, jer klime prilično isušuju vazduh. Btw, podno grejanje jeste skuplje pri montaži, ali je mnogo efikasnije od radijatora (temperatura vode u sistemu je oko 35-40 stepeni), a i neuporedivo je prijatnije. Ja grejem nekoh 150kvm na struju, uglavnom podno grejanje, negde i zidno (cevi u zidu), kotao 3x6kw (upaljen uglavnom jedan grejač, retko 2) i računi za struju su bili oko 50-60.000 (u pitanju je firma, pa su računi dosta veći nego što bi bili za stan ili kuću). Naravno, slučaju podnog grejanja parket ne bi trebalo da bude opcija.
 
Naravno da je moguće, sa kvalitetnom izolacijom može se i na sveću grejati. A toplotna pumpa jeste najisplativiji način grejanja! ;)

Za 47 kvadrata je inverter odlično rešenje, plus u kupatilu električno podno i nema zime!
 
Poslednja izmena:
*Podno, kako rade u Koreju (i mozda u drugim drzavama Azije?) je fenomenalno, sve dok ne treba jace da se pusti i onda stopala propadaju od toplote :) To je stvarno bio "problem".

Inverter ne znam koliko je sigurno da radi na ispod -15*C (cak i da konstantno radi...), pa moze da dodje do "nema grejanja" situacije.
Ali stvarno 4500 samo... ja potrosim 3000 za 45m2 za hladjenje leti koje valjda manje potrosi od grejanja. Pogotovu ako inverter stalno radi, makar i nize temperature odrzavao, prosle zime je morao da odrzava.
 
Nazad
Vrh Dno