Šta je novo?

Problematični fajlovi - programi ne čitaju fps što uzrokuje problem s titlovima

Gadjan

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2006
Poruke
2,372
Poena
390
Imam rešenje, ali me interesuje čisto informativno koji je tačno problem sa fajlovima i da li se mogu nekako brzinski popraviti, naravno bez rekompresije.
Problem sam primetio jer mi titlovi sa takvim fajlovima ne rade, a sve ih uvek prvo proverim i uštimam sa subtitle workshopom. Titlove puštam matorim divxg400 filterom, ali kad sam ispitao stvar, vidim da mi bsplayer ne prijavljuje koliki je fps i takođe ne pušta titl. U workshopu dok film ide fps se ne kreće, stoji na nuli, ali se prevod može obrađivati i normalno se prikazuje (ispravni tajminzi). Kada titl konvertujem u subrip format onda radi svuda i tako i činim za te (za sad malobrojne filmove) ali inače preferiram microdvd (sub) format.
Mediainfo inače regularno prijavljuje fps, evo u spojleru jedan primer. Ne znam šta je zeznuto i gde je problem, ali naišao sam na nekoliko takvih filmova u poslednje vreme.

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : No
Format settings, ReFrames : 3 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 15mn
Nominal bit rate : 768 Kbps
Width : 976 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.046
Writing library : x264 core 83
Encoding settings : cabac=0 / ref=3 / deblock=1:0:0 / analyse=0x1:0x111 / me=umh / subme=6 / psy=1 / psy_rd=1.0:0.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=0 / 8x8dct=0 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=3 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / constrained_intra=0 / bframes=0 / wpredp=0 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc=abr / mbtree=0 / bitrate=768 / ratetol=5.2 / qcomp=0.50 / qpmin=2 / qpmax=50 / qpstep=4 / ip_ratio=1.41 / aq=1:1.00
Language : English
 
Ipak ne rade titlovi u divxg400, nešto sam se prekombinovao, on samo pokazuje da je učitao titl ali ga ne prikazuje.
Može li neki predlog za alternativu (takav neki filter), i hint zašto ne mogu da nateram vobsub da se pokrene? Podešen je da se učitava uvek, u bsplayeru je uključena podrška... ne kontam što neće. Bspalyer titlovi kad iscrtava na overlay mi ne odgovaraju jer sa promenom rezolucije jako varira font, ffdshow titlovi mi isto nisu najbolje rešenje jer ga ne koristim za x264 pošto je coreavc mnogo manje zahtevan.
Zbog svega toga taj prastari ali odličan divxg400 mi je perfektno radio posao skoro deceniju, sve do sada. Kako se x264 omasovio, valjda ima i dosta onih što misle da znaju da enkodiraju...
 
Resenje? Instaliras MPC Home Cinema, stavis neki interni subtitle renderer, recimo Haali i vozis. Nema potrebe da se cimas sa eksternim subtitle renderima...
 
Ne mogu ja taj mpc da koristim, bolji mi je bs (nemojte me samo na lomaču :)). I obavezno mi je da titlovi idu na overlay (tv-out) i da su uvek iste veličine, bez obzira na rezoluciju, tako radi divxg400.
Najbolje bi mi bilo kad bih mogao da na brzinu popravim fajl kad povremeno naletim na takav, pa da se svuda fps očitava normalno.
Čime mogu da promenim fps za mkv, kao što to vdub dobro i brzo radi za avi? U ovom mkvtoolnix ne vidim takvu opciju. Možda ako promenim fps pa ga vratim u prvobitni onda proradi...
 
Poslednja izmena:
Titlovi su uvek iste velicine u odnosu na film bez obzira na rezoluciju. Koliko se secam dok sam dugo godina koristio bsplayer (nema smisla od viste/win7), on je imao opciju da sam prilagodjava velicinu titlova tako da pogledaj da ti to nije stiklirano. A inace, po stoti put, najprostiji nacin stelovanja titlova je> otvoris subtitle workshop i ucitas titl> edit, timings, adjust, adjust subtitles> uneses vrednosti kad je prva i poslednja linija teksta i to je to. Ova fora radi na najvecem mogucem broju titlova, sem nekih izuzetaka kada je svaka linija pojedinacno rastelovana. Ako ne zelis da vidis spoiler kraja filma ili tako to, nadjes eng titl koji odgovara tom izdanju i nadjes kad je poslednja linija i to je to. Sve se to odradi u par klikova bez ikakve zezancije sa fps-om. Tako da, ovo ti je savet kako da prosto i efikasno imas "normalne" titlove bez ikakve zezancije sa filterima ili zezanje sa demux/remux mkv fajlova. :)
 
MKV interno ne koristi fps. Čak i kada uneseš fps vrednost MKVToolnix to konvertuje u timecode. Ali ipak možeš da probaš da prepakuješ fajl sa MKVToolnix ili probaš sa YAMB u MP4.
Druga varijanta ti je da eksperimentišeš sa spliterima. BS ima svoj spliter za MKV ali ti možeš da pokušaš sa Haali spliterom ili LAV spliterom (deo LAV Filters). Možda neki od njih uspe da ispravno pročita timecode iz MKV fajla.
Probaj za početak to.
Sam MediaInfo log ne pokazuje ništa neobično vezano za sam video kodek osim što su podešavanja kao za video streaming namenjen svim mogućim uređajima (uključujući i telefone). Baseline profil?! ABR?!
 
@Gdin
Nisu titlovi problematični, da je tako ne bi bio problem pošto sam za to sve što si napisao maher :) i za još dosta više od toga. Navikne se čovek godinama na loše titlove pa sam naučio da popravim, uštelujem, editujem... sve žive fore :).
Međutim kao što rekoh, ovi titlovi rade, problem su neki video fajlovi, nadam se da ću što ređe u budućnosti naletati na takve. Plejeri i filteri za titlove imaju neki problem sa fps-om i ne prikažu titl...

Sad sam na brzinu probao i mpc, nešto neće uopšte da pušta titlove a uključeni su i render je vmr9... Inače stalno me i smara jer nemam najnoviji directx (ako ga instaliram onda mi pobrljavi win) i tako još milion stvari, ma mpc ne dolazi u obzir...
Vidim vobsub se učitava uz mpc, ne znam što neće uz bs, mislim da sam taj problem imao i davno sa starijom verzijom kad sam isprobavao vobsub pa da sam nekako naterao da se učitava...

@Ilidan
Hvala što si se javio :)
Pogledaću šta je taj yamb...
Ne mogu da rekompresujem, to je suviše cimanja, jedino ako bih mogao nekako brzinski da čačnem fajl nešto oko fps-a pa da proradi, to bi vredelo. U suprotnom lakše je ovako, divxg400 radi za 99% filmova a za ove novopečene enkodere što zeznu oko toga :) mogu da se služim bsplayer titlovima preko overlay-a samo je smor da menjam font kad mnogo varira rezolucija i da posle odgledanog filma stalno gasim titlove da ne bih imao duple. Našao sam sad onu opciju za resize što pomenu Gdin pa ću probati.
Haali spliter koristim, a probaću sad taj LAV i BS interni (nisam znao da ima i da mi haali nije neophodan).
Video što sam okačio mediainfo log je stari diznijev crtać, 720p rip od 400 MB ali naletao sam na razno-razne filmove sa istim problemom. Ja uštelujem titl sub workshopom i onda kad se zavalim u krevet izvalim da ga nema na ekranu :mad::wall:

Edit:
Kad deinstaliram haali bs neće da mi pušta mkv, a opciju ne nađem ako treba nešto da se podesi...

Uglavnom, naterao sam vobsub, trebalo je u bs-u da se čekira "allow intermediate filters". Radi dobro, ima i tu bitnu opciju kao divxg400 da doda crne štrafte do 16:9 kako bi mi aspect ratio na tv-u uvek bio u redu, bez dodatnog cimanja. Pušta i ove problematične, pa ako se sve pokaže dobro i ne budem imao problema sa fontom i rezolucijama, zameniću divxg400 njime.

Edit 2: Prerano sam slavio, vosub radi ali za avi fajlove, sa mkv se ne podiže :wall:
 
Poslednja izmena:
Kod nekih filmova, codec nije u stanju da isporuci fourcc format pogodan za overlay pa player bira neki drugi renderer. Moj predlog je mpc-hc i makni sve codece, pogotovu klite. Dx moras da imas instaliran, samo ne kapiram kako ti win pobrljavi.
 
Baš čudno. Koju verziju BSPlayer-a koristiš? Staru 1.37 ili novu 2.62? Stara nema interne kodeke a mislim da nema ni interni render titlova dok nova to ima (kodeke skida prilikom prvog pokretanja programa nakon instalacije).
Koju verziju VobSub koristiš?
 
BS je 2.57, nikad ga nisam puštao da dovlači sam kodeke, sad ću da probam.
VobSub sam juče skinuo, 2.23.

@ yooyo
Imam ja 9.0c ali ako instaliram onaj iz Juna 2010 (što mi winamp i mpc traže) onda mi win žešće pobrljavi, padajući meniji postanu crni dok ne pređem mišem preko njih, ikonice nestanu, desktop se providi kroz browser... nemam više screenshotove, jednom sam se opekao i više nema eksperimentisanja sa apgrejdom onog što radi... I ortak je imao isti problem, tako da sam 99% siguran da je taj directx uzrok.

Edit:
BS je našao i instalirao valjda svoj haali splitter, a proradio je i vobsub, tj sad se podiže i pri pokretanju mkv fajlova, valjda mu je smetao taj externi haali splitter, ispitaću još...
Valjda je ovo najzad i definitivno rešenje problema.
 
Poslednja izmena:
Ha! Desktop se vidi kroz brower! Imao i ja taj problem. Nisam znao šta je pa sam prešao na Windows 7 iako imam samo 1GB RAM memorije.
A sad vezano za temu. BSPlayer te svoje kodeke koristi interno i nijedan drugi program ih ne vidi, kao ni sam OS tako da mu dođu kao klasični interni kodeci kod drugih plejera (GOM, KMP, Pot, MPC-HC...), samo se skidaju zasebno.
Ako ti taj VobSub pravi neki problem probaj i sa novijom, 2.41 verzijom.
Pitao si šta je YAMB. YAMB je GUI za mp4box.exe. Ne radi nikakvu rekompresiju već samo pakuje fajlove u MP4 kontejner.
Što se tiče poslednje DirectX verzije, ne moraš uvek da je instaliraš. Ranije je za MPC-HC bilo dovoljno da se u njegov folder stavi D3DX9_43.dll fajl i radio je. Ne znam da li i dalje tako može.
Edit:
U podešavanjima Haali splitera može da se podesi da se VobSub uvek učitava sa spliterom. Možda to kod tebe nije bilo uključeno.
 
Poslednja izmena:
Džabe sam se ja opet nadao, znači ne verujem šta se dešava. Ne smeta haali vobsub-u već ko zna šta... Samo kad bih njega uspeo da nateram da se uz svaki film učita to bi bilo to, jer dobro radi i pušta sve. Ne znam zašto ali kad isključim divxg400 onda ni vobsub neće da se podigne za mkv (tj kao da krene pa pukne). Za avi radi. Ako uključim divxg400 onda se podignu oba bez problema. ?!
Skinuću tu 2.41 verziju, ali čisto sumnjam da će to rešiti problem.

Takođe fps nije razlog što divxg400 ne prikazuje neke titlove, ko zna šta je u pitanju... Našao sam par filmova gde je fps u redu a isto ne rade titlovi. Zajedničko im je ipak da su svi mkv, i na takve nalećem tek u poslednjih možda mesec-dva.

Edit: Evo radi najzad i za te problematične filmove, instalirao sam najnoviji vobsub i podigao se bez divxg400 filtera. Nisam ga nikad pre koristio, vidim fino izlistava aktivne filtere, titlovi lepo izgledaju preko overlay-a nisu grozni kao oni od bsplayera. Valjda će da radi lepo i resize i visina titla, da bude kao u divxg400, jednom podesiš i zaboraviš.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno