Šta je novo?

Cyberpunk 2077

^ Vala baš...

Čitao sam da su neke kolege sa foruma zamerile da nema dovoljno aktivnosti na ulicama, da nije životno, ali meni ovo izgleda prilično životno i realno i na trotoarima i po budžacima, klubovima, i u saobraćaju...

Elem uzeo neki dan da igram Mankind divided malo da osetim taj cyberpunk vibe i tamo su "aktivnosti" i kretanja okoline baš skriptovane... CP je svetlosnu godinu ispred, a MKD je fina zabava...
 
Mislim da do ovog videa, apsolutno nisu pokazali domete zbog konzola. Ovo oduzima dah. Hype is ON!
 
Mislim da ce ovo biti "next gen" sto se tice PC-a , sa ovim RT efektima igra izgleda odlicno . Mislim da je RT buducnost igara jer je grafika stagnirala i odavno nas nesto nije odusevilo da kazemo vau a RT je mnogo vise od lepih senki .

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
RT mijenja razvoj igara. Žao mi je sto niko ne prica i ne radi na RT audio dijela. Elem, pisalo se 100 puta ali dok ne stigne igra, ova scena je osvjetljena sa jednim izvorom svjetlosti:

anim.gif


I to je moguce zahvaljujuci ray tracingu. Da ga nema, tu scenu, pogotovo kada je svjetlo u pokretu, bi morao napraviti sa nekoliko izvora svjetlosti i bilo bi dosta sportije i komplikovanije za razvoj. Plus ambient occlusion. Ako ostavis jedan izvor svjetlosti, bez RT-a, to bi izgledalo ovako:

image.png


Na AO temu:

image.png


Plus, danas moras imati jako dobroj lighting strucnjaka i developera koji ce sa vise izvora svjetlosti napraviti scenu da izgleda prirodno, kao da je jedan izvor.

Samo je problem sto smo daleko od full podrske za RT. Danas se svodi na nekoliko reflektivnih povrsina i to je to. Neka igra ima vise ray tracing primjene, neka manje. Tehnike se takodjer razlikuju, od studija do studija. Ali se mora nekako zapoceti.

Koga zanima full raytracing, kakav ce biti u buducnosti i kolika razlika u igrama, neka pogleda Minecraft RT i bice mu jasnije zasto se toliko govori o RT-u: https://www.youtube.com/watch?v=AdTxrggo8e8

https://www.youtube.com/watch?v=s_eeWr622Ss
 
Poslednja izmena:
Ne znam, ne svidja mi se kojim tokom to sve ide...
Forsiranje tehnologije po masnim cenama zarad nekog kao must have efekta koji je gamechanger... O boze... Kojeg li marketinga i mazanje ociju... A mi "gejmeri" sve gutamo.
Gamechanger je bio momenat kada smo zaboravili sta su igre.
Sada nam nabijaju graficke detalje a sto je igra krs nikom nista...
Grafiku i efekte u HL/Portal, Freelancer, Blitzkrieg, TR1/2, CS i sl legendarnim igrama si "pogledao" mozda u 2-3 obrtanju igre jer te prica toliko ponela da si jedva cekao da vidis sta ce se sledece desiti..
Sada te prekinu usred igre da ti nabiju cutscenene u facu da vidis kako su se potrudili da igra lepo izgleda a gejmplej sacuvaj boze... I sve ti muka od toga i lupas esc/enter ali dzaba, Sencica Tomb Rajderica mora da ti pokaze umece studija... I eto nama copy/paste AC, FC, TR itd itd...
Kada se setim Dead Space, pa sve merkas da li da proviris iza coseta jer ne znas sta te ceka, imas li municije, jedva cekas sledeci deo slagalice da sklopis pricu... Kakvi svetlosni efekti, to niko nije gledao...
Bas taj Minecraft je najbolji primer, koliko grafika nije bitna da bi neka igra bila dobra, Tu su i Factorio, Terraria i sl fenomenalne igre.

Imamo 2 preordera za 2077 u familiji, zivo me zanima sta cemo dobiti posle ovolikog hajpa...


Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da nije malo ironicno govoriti o gomilanju cut scena i sinematika kada je Withcer 3 mozda #1 po kolicini cut scena? Sve to nabrojano stoji, ali za dobar dozivljaj je potrebna grafika. Inace bi i dalje tjerali 2D igre ili bili na wolfenstein nivou.

I nemoj koristiti genericke Ubisoft, EA ili Acti igre koje izlaze svake godine kao referencu. To su naslovi za siroke narodne mase za laku probavu. Ti trazis umjetnost a u takvim naslovima je neces naci.

Mislim da je grafika jako bitan faktor da se zaokruzi i gameplay i prica. Nesto poput RDR2 recima. Ali moja gore poenta nije nuzno "RT je must" vec se radi o promjeni prilikom razvoja igara. Koliko ce biti lakse i brze za developere cak i ako se efekat svede na ono sto vec vidimo.
 
A opet neke od najpopularnijih novih igara današnjice imaju grafiku koja je mogla biti urađena 1991.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Mislim da je grafika jako bitan faktor da se zaokruzi i gameplay i prica

Hades, indie igra i jak takmicar za igru godine se na primer sa ovime ne bi slozio. Igra ima fantasticnu pricu ispricanu kroz oblacice, izometrijski prikaz i staticne slike govornika. I naravno kroz brzi gameplay koji te vuce da igras igras i igras
 
Hades, indie igra i jak takmicar za igru godine se na primer sa ovime ne bi slozio. Igra ima fantasticnu pricu ispricanu kroz oblacice, izometrijski prikaz i staticne slike govornika. I naravno kroz brzi gameplay koji te vuce da igras igras i igras
Iako se slazem da je hades dobra igra takodje se slazem i sa time da je potrebna grafika uz gameplay i pricu jer da grafika nije bitna ne bi bilo ovolike potraznje za karticama i za next gen konzolama vec bi svi igrali na krompirima.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Od te tri stavke (grafika, gameplay, prica), grafika je ubedljivo na trecem mestu.
 
Od te tri stavke (grafika, gameplay, prica), grafika je ubedljivo na trecem mestu.
I opet se ne bih slozio , da li witcher 3 ima odlicnu pricu i odlicnu grafiku? Gameplay je prilicno los i igra je opet genijalna . Ove 3 stavke treba da budu bar blizu jedna drugoj , zelim da se uzivim u igri koju igram a mislim da ima jos ljudi koji isto zele , to ne znaci da ne mogu da uzivam u fall guys ali nije mi to isti osecaj.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Nisam mislio na Witcher 3, nego da je grafika generalno na trecem mestu po znacaju kada gledamo samo te tri stavke.
 
Poslednja izmena:
Cemu frka, grafika ce uvek biti povezana sa konzolama, jer one postavljaju standard, to sto ces ti na PC-ju da malo zategnes texture i senke i pojacas rezoluciju, platices papreno a dobices istu igru koja se nece puno razlikovati. Cak igre "nove generacije" necemo imati verovatno dok PS4 standard ne izumre, i krenu igre snazno da se prave za PS5. A vec na kompu mozemo da poguramo 4K u laganih 60 fpsa, a preko toga nemas neku opciju. Tek kad se ove nove grafike budu malo pomucile za igre u 1440p da kazemo, a u 4K ne bace ni 30 fpsa, onda mozemo da kazemo da imamo igre nove generacije.

A sto se tice price i gameplaya, normalno da ide pre grafike. Cyberpunk ce da postavi standard, to je vec predvidjeno. :D I preoptimizovan je, sto je retkost.
 
Nisam mislio na 4k high end gaming jer novac za to nemam , mislio sam da grafika bude generalno lepa za oko kao sto je rdr i na normal postavkama.
Trenutna grafika u igrama je ok plus rt i ja sam zadovoljan.
Od cyberpunk ocekujem ok grafiku i na normal postavkama i dovoljnim da se covek unese u pricu.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Može se diskutovati o grafici kroz odnos "dobra grafika" vs. "tehnički napredna grafika", što mislim da je glavna distinkcija. Hades nema raytracing i fotorealizam, ali je grafika fantastična, jer je dizajn i stilizacija optimalno urađen za takvu igru. Fotorealizam jeste i uvijek će biti konačni cilj, tj. apsolutno utapanje u svijet igre do te mjere da se ne može razlikovati od stvarnosti, ali "igra" kao pojam je puno širi od toga. Tetris je dostigao vjerovatno 95% već sa prvim verzijom, sve ostale su samo šminkale i dodavale sitnice koje nisu suštinski povećavale zadovoljstvo igranja.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Cemu frka, grafika ce uvek biti povezana sa konzolama, jer one postavljaju standard, to sto ces ti na PC-ju da malo zategnes texture i senke i pojacas rezoluciju, platices papreno a dobices istu igru koja se nece puno razlikovati. Cak igre "nove generacije" necemo imati verovatno dok PS4 standard ne izumre, i krenu igre snazno da se prave za PS5. A vec na kompu mozemo da poguramo 4K u laganih 60 fpsa, a preko toga nemas neku opciju. Tek kad se ove nove grafike budu malo pomucile za igre u 1440p da kazemo, a u 4K ne bace ni 30 fpsa, onda mozemo da kazemo da imamo igre nove generacije.

A sto se tice price i gameplaya, normalno da ide pre grafike. Cyberpunk ce da postavi standard, to je vec predvidjeno. :D I preoptimizovan je, sto je retkost.

Ja ne razumem ovo poredjenje, konzolskih portova i igara koje se programiraju za Windows platformu. Gomila igara koja se razvija za konzole je neigriva na PCju. Sa druge strane igre se standardno razvijaju za PC i koristi se maksimalno trenutno raspoloziva tehnologija. Koje su to PC igre zaglavljene u PS4 grafici ?
 
Govorim o naslovima koji nisu exluzive, kad se uradi porednjenje, igre su za nijansu bolje na kompu, zato kazem konzole su postavile standard. Sad za novu generaciju videcemo kakva ce biti prica. RT je i dalje naduvana prica, i placa se papreno. Inace sama igra po sebi da izadje i postavi standard u grafici, kazem jedino Cyberpunk da bude, prvo Crysis, Oblivion, pa mozda GTA 5, Witcher tu i tamo, nema nista sto oskace i sto moze da se kaze e to je igra koja pomera granice i koja pravi graficki skok u odnosu na naslove pre nje.
 
Samo da ne bude kao Anthem.. :D

Uostalom ako Cyberpunk i ne bude revolucija, onda Witcher 4 jednostavno mora da ispostuje! :D
 
Poslednja izmena:
Govorim o naslovima koji nisu exluzive, kad se uradi porednjenje, igre su za nijansu bolje na kompu, zato kazem konzole su postavile standard. Sad za novu generaciju videcemo kakva ce biti prica. RT je i dalje naduvana prica, i placa se papreno. Inace sama igra po sebi da izadje i postavi standard u grafici, kazem jedino Cyberpunk da bude, prvo Crysis, Oblivion, pa mozda GTA 5, Witcher tu i tamo, nema nista sto oskace i sto moze da se kaze e to je igra koja pomera granice i koja pravi graficki skok u odnosu na naslove pre nje.

Ja i dalje nemam pojma sta si hteo da kazes ovim odgovorom. Lepo si rekao u prethodnom postu da PS4 grafika dominira u igrama za PC, pa me zanima koje su to PC igre napravaljene u poslednjih 5 godina zaglavljene sa PS4 grafikom?

Plus si rekao da su konzole te koje postavljaju standard, sto je apsolutno netacno jer ne bi postojao RT i slicne stvari na PC-ju. Bukvalno je suprotno, PC je taj koji postavlja standarde, a konzola ih samo koristi gde moze. Ali da ne zalazim dalje, zanima me samo odgovor na ovo gornje pitanje.
 
Da li je bitna grafika, gameplay ili prica, zavisi od stila igre. Death Stranding ne bi ni blizu bila popularna da ima prosjecnu grafiku il ida je izometrijska kao Hades. Horizon Zero Dawn isto. Prodata je na lijepoj grafici i zanimljivim modelima. Metro igre takodjer. Cijela igra je u atmosferi. Vjerujem da se neki sjecaju koliko je prvi Metro bio zahtjevan zbog high rez tekstura.

Jedna 2D igra ne moze biti benchmark samo zato sto ima dobru pricu ili je postala popularna kao Among Us. A sva ta pravila su opet skroz drugacija u multiplayer naslovima.

Elem, varira od igre do igre a ne da je grafika na zadnjem mjestu.

Sama činjecina da je toliko velika potrazna za remaster i remak naslovima, dovoljno govori koliko je grafika bitna i koliko su napredne animacije bitne. Sve ostalo je hipster talk. Ljudi jedva docekali remake Mafia 1, ali je zato grafika na zadnjem mjestu. Paradox.
 
Sve igre u zadnjih par godina, bukvalno kada sam uporedio na Pro-u i na kompu, nijanse su mizarne. Komp jedino sto furas u 60 fpsa i sto ima bolje senke i texture, sto je meni zanemarljivo.. Posebno igre koje su izasle kao poluproizvodi, pa optimizovani u narednom periodu. Pogledaj na netu porednjenja pa ces da vidis. Pa i sad tipa novi AC, nista specijalno ne izgleda bolje na kompu u odnosu na konzole, smece od igre..
 
Sve igre u zadnjih par godina, bukvalno kada sam uporedio na Pro-u i na kompu, nijanse su mizarne. Komp jedino sto furas u 60 fpsa i sto ima bolje senke i texture, sto je meni zanemarljivo.. Posebno igre koje su izasle kao poluproizvodi, pa optimizovani u narednom periodu. Pogledaj na netu porednjenja pa ces da vidis. Pa i sad tipa novi AC, nista specijalno ne izgleda bolje na kompu u odnosu na konzole, smece od igre..

Nesto si ti to lose poredio :D

Ovde i slepac moze da vidi razliku :D

 
Sve igre u zadnjih par godina, bukvalno kada sam uporedio na Pro-u i na kompu, nijanse su mizarne. Komp jedino sto furas u 60 fpsa i sto ima bolje senke i texture, sto je meni zanemarljivo.. Posebno igre koje su izasle kao poluproizvodi, pa optimizovani u narednom periodu. Pogledaj na netu porednjenja pa ces da vidis. Pa i sad tipa novi AC, nista specijalno ne izgleda bolje na kompu u odnosu na konzole, smece od igre..

Ko ti je kriv sto nemas dovoljno dobar PC pa da vidis razliku u realnom vremenu a ne na nekim YT poredjenjima. Licno imam PRO i koju god sam igru igrao primjetio sam limit konzole. Dinamicna rez je ocajna, o framerate da ne pricam 20-30fps, kvalitet grafike je vecinom low to medium na racunaru pa cak i nize. Poslije toga kad sjednem za komp i odvrnem sve na max u native 4K rez sa zakucanim framerate-om od 60fps, eh to meni vrijedi svakog ulozenog eura. Bukvalno izgleda kao druga igra, a osjecaj igranja je prica za sebe. Samo ne znam zasto vi konzolasi dolazite u PC teme i nadmecete svoje subjektivno misljenje za koje nas nije nikakva briga. BTW jedno pitanje, jesi li kupio PS5, ako nisi evo prodat cu ti ja svoj.
 
Da li je bitna grafika, gameplay ili prica, zavisi od stila igre. Death Stranding ne bi ni blizu bila popularna da ima prosjecnu grafiku il ida je izometrijska kao Hades. Horizon Zero Dawn isto. Prodata je na lijepoj grafici i zanimljivim modelima. Metro igre takodjer. Cijela igra je u atmosferi. Vjerujem da se neki sjecaju koliko je prvi Metro bio zahtjevan zbog high rez tekstura.

Jedna 2D igra ne moze biti benchmark samo zato sto ima dobru pricu ili je postala popularna kao Among Us. A sva ta pravila su opet skroz drugacija u multiplayer naslovima.

Elem, varira od igre do igre a ne da je grafika na zadnjem mjestu.

Sama činjecina da je toliko velika potrazna za remaster i remak naslovima, dovoljno govori koliko je grafika bitna i koliko su napredne animacije bitne. Sve ostalo je hipster talk. Ljudi jedva docekali remake Mafia 1, ali je zato grafika na zadnjem mjestu. Paradox.
E sa ovim se vec 100% slazem.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Ljudi jedva docekali remake Mafia 1, ali je zato grafika na zadnjem mjestu. Paradox.

Nije grafika na zadnjem mestu, nego je na trecem mestu od te tri navedene najbitnije stavke. ;)

Zvuk bi mogao biti cetvrta stavka na primer. Nije da nema uticaja u igrama. Pa cak i soundtrack.
 
Poslednja izmena:
Ljudi dočekali remake jer stari sistemi na kojima je radila igra možda više nisu opcija za igranje, emulatori nisu uvijek najbolje riješenje, a i mnoge stare igre kada se gledaju na modernim ekranima izgledaju 10x gore nego na starim... Shadow of the Colossus je jedna od najboljih igara ikad, ali je jako patila od tehničkih ograničenja PS2. PS4 remake je samo optimalnija verzija iste igre, sa modernom grafikom bez gličeva. S druge strane, Star Wars Racer rimejk (port) nije donio ništa novo što se tiče grafike i sama igra sada ostavlja lošiji utisak.

On topic - Cyberpunk je velikim dijelom vizuelni žanr. Da je priča CP2077 slaba i gejmplej osrednji, mnogima bi dovoljno bilo kad bi vizuelno bio sjajan, ali obrnuto bi teže prošlo kod šire publike i to je realnost.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Hahaha zechs dobro, RDR jeste bolji.. :D Ali to je noviji naslov. :p

Leon nisam, hteo pa odustao, cekam na leto kad malo slegne situacija, ne zurim, a i nema igara.. :D Planira se nov komp trenutno.
 
Nazad
Vrh Dno