Šta je novo?

Cyberpunk 2077

https://www.hcl.hr/vijest/cyberpunk-2077-e3-2018-svi-detalji-122991/

Dosta detalja u ovom clanku. Deluje impresivno, jedino sto me nervira su oni brojevi kad pucas u lika sto iskacu..


– dijalozi navodno nisu statično prebacivanje kamere s lika na lika
– razgovori se odvijaju u stvarnom vremenu i možemo šetati uokolo dok pričamo s likovima
– kada želimo vidjeti dijaloške opcije, možemo se okrenuti prema liku i fokusirati se na njega
– obično su 3 do 4 dijaloške opcije bile na ekranu odjednom, ne više od toga
– u raznim napetim scenama dijalozi možemo smiriti napadače i odvesti scenu u drugom smjeru


Hvala ...bogu da se neko setio primeni ovo, trubim o tome već godinama unazad :happy::happy::happy:
 
Aaaaaaaaaand prave i multiplayer (post-launch)

:vomit:
 
Btw. oko one price i downgrade-a...

Sam sebi cu da skocim u usta ali... Setih se sada da je bilo pre par meseci price, kada se podigla ona hajka oko CDPR-a od strane bivsih zaposlenih, da je u stvari taj demo/in-game trailer (dok jase Roacha) u stvari posebno sklepan u zadnjem momentu zarad prezentacije... Tako da tehnicki gledano onda, nije ni bilo downgrade-a igre...

Uopste me ne bi cudilo da je su "do guse" i ovde u problemimam i kasne sa razvojem. Onaj prvi trejler i ovaj sada, nekako deluje da su krenuli drugim pravcem...
 
Videcemo sta ce biti, verovatno imaju neke rokove dokle moraju da izbace igru, koliko se secam i witchera su odlozili nekoliko meseci, znaju li se neke prognoze kad bi moglo ovo da izadje? 2027?
 
Btw. oko one price i downgrade-a...

Sam sebi cu da skocim u usta ali... Setih se sada da je bilo pre par meseci price, kada se podigla ona hajka oko CDPR-a od strane bivsih zaposlenih, da je u stvari taj demo/in-game trailer (dok jase Roacha) u stvari posebno sklepan u zadnjem momentu zarad prezentacije... Tako da tehnicki gledano onda, nije ni bilo downgrade-a igre...

Uopste me ne bi cudilo da je su "do guse" i ovde u problemimam i kasne sa razvojem. Onaj prvi trejler i ovaj sada, nekako deluje da su krenuli drugim pravcem...

Pa sta ce drugo rece da smire kritike?

Evo i sada pokusavaju oko first persona neki immersion da guraju kao izgovor a nigde logike...
 
Apsolutno se ne slazem sa tobom, ja sam odusevljen sto su se odlucili za first person, jer itekako ima logike da dodaje mnogo vise imerzije nego trece lice.
Meni je Deus Ex jedna od najboljih igra ikad, i presrecan sam sto prave nesto u tom fazonu.
Kad je vec Witcher 3 bio u trecem licu, red je da naprave nesto i u prvom licu.

Uostalom, jos odavno su najavili da ce igra najverovatnije biti u prvom licu, jasno je da prave neki fazon pucacine u prvom licu sto se tice borbi, a sto se tice svega ostalog, bice tu dosta RPG-a naravno.
Witcher je mogao u trecem licu, jer je melee oruzje, dok je ovo buducnost i sci-fi, samim tim, vatreno je naoruzanje za borbe na daljinu, i tu TPS vise smeta nego sto koristi, izmedju ostalog zato je FPS.
 
Poslednja izmena:
Nema logike jer ne mozes ti drugima govoriti sta njima vise doprinosi imerziji.

Kao da su rekli isli smo na fp jer se u fp igrama uziva vise od tp?? wut???
 
Nema potrebe da ja govorim, to je cinjenicno stanje. Kad si u prvom licu, sve vidis iz ociju protagoniste, dok u TPS-u gledas protagonisti u ledja i kamera je dalja.
Imerzivnije od prvog lica na monitoru, je samo Virtual Reality.
 
Nema potrebe da ja govorim, to je cinjenicno stanje. Kad si u prvom licu, sve vidis iz ociju protagoniste, dok u TPS-u gledas protagonisti u ledja i kamera je dalja.
Imerzivnije od prvog lica na monitoru, je samo Virtual Reality.

Cinjenicno stanje je da ti drugima govoris kako ce dozivljavati igru i u cemu ce uzivati vise u cemu manje?? Razmisli sta pises pre nego sto kliknes post.
 
Ti druze ne znas sta pricas, brkas imerziju sa time sto vise preferiras TPS. Imerzija je mnogo veca u FPS-u i ne mogu da verujem da to treba da ti se objasnjava.
Ako ti se ne svidja sto je FPS, nemoj da mracis temu, nego je jednostavno preskoci.
 
Ne brkam ja nista, nego ti ne znas sta je imerzija. Imerzija (ogavnog li anglicizma) je do koje mere si ti "uvucen" u igru i svet u kome se tvoj lik nalazi. Ako mene first person perspektiva vise izvlaci iz tog sveta i vise me podseca da je to samo igra, ne mozes ti meni da govoris da ja igru ne dozivljavam tako. Kapiras?
 
Ti si onda jedan u milion, ako ti je blizi pogled iz prvog lica manje imerzivan, nego dalek pogled iza ledja glavnog lika u tps-u.
Sam developer je rekao da je pogled iz prvog lica imerzivniji, znaci ti znas bolje i od mene i od njih?
Uglavnom da skratim, na tebi izgleda ne utice ono sto utice na veliku vecinu ostalih igraca, tako da si ti kao jedinac i manjina nebitan faktor u celoj toj prici.
 
Poslednja izmena:
Daleko od toga da sam jedan u milion, eno ti imas sada Poll na C2077 forumu i sa velikom razlikom vodi TP perspektiva, sa sve obrazlozenjima korisinika zasto im je ona vise imerzivnija.

A posto vidim da ti i dalje nije jasno o cemu se radi, bolje da prekidamo i ne kvarimo drugima topic.
 
Meni je jasno, vec tebi nije, uzmi odigraj Deus Ex ili Vampire the Masquerade, pa ce ti biti jasno.
Dosta vise bespotrebnog TPS-a, guraju ga svuda jos od GTA...
Ti trebas da shvatis da oni sad ne prave igru u fazonu Witchera, vec igru u fazonu Deus Ex-a.
Ja sam upravo prizeljkivao da ovako kvalitetan tim napravi nesto i u prvom licu, red je da se malo i mi ljubitelji FP-a ispostujemo.
Dakle tehnicki FP je imerzivniji, a ti vise preferiras TP iz nekih drugih razloga, razlika u ukusu, slazem se da ne kvarimo topik ostalima.
 
A sto se toliko potencira na perspektivi iz treceg lica i gubljenje imerzije? Samo zato sto je CDPR radio na TW (koji je 3rd person FRPG, ciji borbeni sistem zahteva takvu perspektivu) serijalu pa je to reper imerzije?


Sta je falilio Bioshock-u ili System Shock-u? Deus Ex? Dishonored? Sta fali novom Shadow Warrior-u, gde je cak implementirano projektilno oruzje i "hladan celik"? (kao i u Dishonored btw)

Mislim da imaju mnogo drugih, bitnijih stvari da odrade kako treba. Perspektiva ce tu biti manje bitna ako igra na kraju bude izuvala...


Da se manemo "kukanja samo da bi kukali" i sacekamo taj gameplay demo od ~50min koji su dali iza zatvorenih vrata na E3...
 
Poslednja izmena:
Ocigledno je puno ljudi bilo pod utiskom da ce igra biti TP. Da su pojasnili od samog pocetka (i prve izjave povodom toga su im bile dvosmislene i nejasne), ne bi bilo problema. Bas me zanima u kojoj fazi razvoja su se odlucili za ovo.
A to da ce da izuva ne sumnjam.
 
Pa sta ce drugo rece da smire kritike?

Evo i sada pokusavaju oko first persona neki immersion da guraju kao izgovor a nigde logike...
Izvini, ali to nije izgovor. Oni vide svoju igru na svoj nacin, svoju viziju ostvaruju u delo i radice kako oni misle da treba.. a to sto mi nismo ocekivali je nas problem. Objasnjavaju jer je njihova dobra volja, da pojasne tu svoju viziju, i hvala im na tome, ali to nije izgovor. Da pre ovoga nisu radili Witchera, ova se rasprava ne bi ni potezala.
 
Mozda je FPS upravo zbog poredjenja sa GTA (sto mi nikako ne ide u glavu zasto se to desava, al ajd)...Meni ne smeta, TPS ili FPS, s ovakvim trejlerom su me kupili lol
 
Poslednja izmena:
Posto su u ovom razgovoru rekli da moze kamera da se prebaci u trece lice kad vozis kola, mozda dodaju takvu opciju i za vodjenje lika, kao neki sekundarni pogled.
 
Izvini, ali to nije izgovor. Oni vide svoju igru na svoj nacin, svoju viziju ostvaruju u delo i radice kako oni misle da treba.. a to sto mi nismo ocekivali je nas problem. Objasnjavaju jer je njihova dobra volja, da pojasne tu svoju viziju, i hvala im na tome, ali to nije izgovor. Da pre ovoga nisu radili Witchera, ova se rasprava ne bi ni potezala.

Imerzija je subjektivni dozivljaj koji je kod svakog drugaciji. Ovo je kao da su rekli "odlucili smo se za fp perspektivu jer se u njima vise uziva nego u tp igrama." Um, no? To sto zele da fanovi iskuse igru iskljucivo u fp perspektivi, to je njihovo pravo, svakako, ali ne mogu oni da odluciju koliko ce fanovi u istoj uzivati zbog takve perpsektive.
Ima dobrih objektivnih razloga za fp perspektivu (koji su btw, spominjali fanovi a ne sam cdpr), imerzija nije jedan od njih.
 
Meni je drago da bude iz prvog lica ali valjda nije toliki problem da naprave da može da se menja ako već bude veliki pritisak igrača na tu temu.
Eto PUBG ima obe varijante pa igra ko šta voli.

Razumem i da je nekima "imerzivnije" treće lice iako možda zvuči nelogično. To je naš avatar kog vodimo, vidimo ga sve vreme, oblačimo, opremamo, razvijamo...
 
Augmentacije koje ce da postoje su realnije gledane iz FP, npr night vision, zoomiranje targeta kroz augmentovano oko. Inace ubacili su jednu zanimljivu mehaniku, a to je da gde gledate dok npr vodite konverzaciju sa NPC, ili prolazite pored shady likova i buljite u njih, recimo dobacice vam sta gledas? ili gledate u ruku lika koji sakriva iza odredjeni item, postace nervozan i konverzacija i outcome ce biti potpuno drugciji.
To su primeri koje su naveli, ne nece svaki NPC reagovati, ali su rekli da ce biti dosta koji oce i to potpuno razlicito u zavisnosti od situacije itd, to iz TP jednostavno nebi funkcionisalo.
Mislim da treba malo vere imati u CD Project Red oko Cyberpunka.
 
Poslednja izmena:
:))))

čekaj sad. ako smo već došli do zaključka da je witcher bio dobra igra u smislu izbora (priče, grananja, side questova itd.) ali krš u smislu fight-a (koji daleko više naginje assassin creed-u nego dark souls-u) gde se rabila najjeftinija "pritiskaj to X i ne prekidaj" mehanika, zašto ne dozvolite developerima da bar pokušaju da naprave nešto bolje i kvalitetnije od onoga čemu smo se smejali i što nikako nije funkcionisalo.

ili vam je zapravo odgovaralo što se igra igra tako da može i tetka stana da je pređe "iz prve", jer ne želite da se iscimate.
 
Koju god simulaciju voznje da sam igrao, jedini pravi ugodjaj bio je pogled iz kabine ili preko haube.

Kada vidim onu kameru 5m iza automobila osetim se kao klinac koji po tepihu gura autice, i vice "brmm brmm". :)

Naravno ovo ne znaci da nisam uzivao u 3rd person igram poput Dark Souls i slicnim... ali uvek mi je 1st person davao bolji osecaj da sam "to ja" u igri.
 
:))))

čekaj sad. ako smo već došli do zaključka da je witcher bio dobra igra u smislu izbora (priče, grananja, side questova itd.) ali krš u smislu fight-a (koji daleko više naginje assassin creed-u nego dark souls-u) gde se rabila najjeftinija "pritiskaj to X i ne prekidaj" mehanika, zašto ne dozvolite developerima da bar pokušaju da naprave nešto bolje i kvalitetnije od onoga čemu smo se smejali i što nikako nije funkcionisalo.

ili vam je zapravo odgovaralo što se igra igra tako da može i tetka stana da je pređe "iz prve", jer ne želite da se iscimate.

Svaka igra ima više nivoa težine, i sve zavisi od razvijača kakav nivo težine će biti osnovni. DS serijal ima prilično primitivan način borbi, i svodi se na 'preskakanje vijače i lastiša'. Još nisam video igru sa nepredvidivim bosovima. Glavni problem je što razvijači uglavnom nemaju pojma o razvijanju veštačke inteligencije.
 
Posto su u ovom razgovoru rekli da moze kamera da se prebaci u trece lice kad vozis kola, mozda dodaju takvu opciju i za vodjenje lika, kao neki sekundarni pogled.

O čemu vi pričate ljudi? :trust:

Dal će biti pogled iz prvog ili trećeg lica to isključivo zavisi od njihove osnovne ideje. Ne može se suditi o tome samo na osnovu ličnih gejemerskih afiniteta koje ima ovde svako od nas pojedinačno. Ako se ide na prvo lice onda treba da postoji jasan razlog zbog čega se uzima baš ta varijanta u obzir. Ako se ide na treće lice onda opet postoji razlog zbog čega je to tako.

Ili ajde da to pokušam da vam pojasnim ovako. Witcher je video igra koja ja realizovana iz trećeg lica iz više razloga, s tim što je ključan razlog rekao bih u ovom slučaju bio način izvođenja borbene mehanike. Teško je još uvek napraviti elegantnu, efektnu, preglednu i uverljivu borbenu mehaniku tog tipa iz prvog lica. Ja to nisam video iako ima igara koje tako funkcionišu. Znači nije da ih nema ali to ne može da se uporedi sa konceptom iz trećeg lica koji je u ovom slučaju efektniji i daleko pregledniji, naročito u situacijama koje podrazumevaju borbu sa više protivnika u isto vreme. Naravno i neki drugi aspekti su tu u igri ali je to svakako ključan.

S druge strane sve igre koje podrazumevaju pištolje i puške adekvatnije i zahvalnije je rešiti da budu iz prvog lica. Postoje retki izuzeci gde se kombinuje jedno i drugo, opet s razlgom, kao što je slučaj recimo najnovijeg Deus Ex serijala. Međutim to je reklo bi se prilično izolovan slučaj. Uglavnom je koncept takav da imamo ili jednu ili drugu varijantu.

Vožnja je već nešto drugo. Ona nema tu težinu poput borbene mehanike pa su neretko prisutna oba pogleda. Ja lično smatram i tu da je prvo lice primerenija varijanta ali ne mogu da se oglušim o one igrače koji ipak preferiraju ovde treće lice, a ima ih...

Dakle što se ove igre tiče rekao bih da pre svega to zavisi od njihove osnovne ideje. Kako će biti koncipiran FP pogled direktno zavisi od toga. Što se samih rešenja tiče većina video igara još uvek gura jeftiniji fazon koji podrazumeva kameru ispred kod koje se vidi delimično mesh glavnog protagoniste. Takav mesh nije potpun pa recimo ne možemo da vidimo telo i udove, već samo ruke u prvom planu. Prebacivanje u treće lice u toj varijanti je izvodljivo iako isto neće biti baš najelegatnije izvedeno. Druga varijanta bi bila da se ubaci kompletan mesh glavnog karaktera (Crysis metod) gde ti kada pogledaš dole vidiš svoje telo. U toj varijanti je svakako moguće napraviti prilično uverljivo prebacivanje iz prvog u treće lice. S tehničke strane to izgleda tako, ali kao što rekoh kako će to biti realizovano direktno zavisi od osnovne ideje koju verujem ovi ljudi imaju jasno definisanu još od samog starta, jer ako ništa, to je nešto što se odmah definiše. Ko je radio nešto u nekom endžinu zna kako se stvari postavljaju i kako to ide. I toliko o tome... ,)
 
Poslednja izmena:
Još nisam video igru sa nepredvidivim bosovima. Glavni problem je što razvijači uglavnom nemaju pojma o razvijanju veštačke inteligencije.

Preach, voleo bih da se u igrama vise paznje posvecuje vestackoj inteligenciji. Ali vec neko vreme vazi pravilo "ako VI nije katastrofalna, dobra je"
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim svi jutjuberi koji su gledali Cyberpunk 2077 gameplay (closed session) su izašli totalno raspamećeni.
CDPR ga ne pušta u javnost i čeka da nas ovi skroz napale.
Lepo su naučili marketing, Boga mi, vrlo lepo.
 
Koliko se secam, bilo je istih prica i za ME: Andromedu :d
Off-hands demoima se ne moze verovati. :smoke: Mada verujem da cdpr nece razocarati.
 
Nazad
Vrh Dno