Šta je novo?

Cyberpunk 2077

Super, taman da se uradi upgrade masine nakon skoro 10 godina lol
 
Malo je rano za dlc :type: A verujem da ce multy da guraju pre ikakvog dlc-a...
 
Multi u Witcheru?Šta ćemo da radimo??Da idemo u krčmu kod ćoravog kera i da igramo gvent??

Samo neka oni to sve lepo dorade,meni lično se ne žuri,a i onima koji su uzeli godinu.dve basic origin

Možda čak okrenem još jenom W3 :p
 
Poslednja izmena:
Sto neko gore napisa ne bih se ja drzao septembra...laku tu moze da bude jos odlaganja.
 
Znao sam da ce odloziti 99%, sve ono sto je prikazano je daleko od zavrsenog i delovalo mi je dosta lose.. i videlo se tacno da treba tu jos rada. E sad mozda odloze i za novembar ili decembar sto bi bilo i bolje pa nek izbace i za next gen
 
Uopste ne sumnjam u krajnji proizvod kompanije CDPR, verujem da ce dovesti igru na max.

Sto se tice multija, ako igra dozvoljava takve aspekte, sto da ne, ali gledajuci u proslost sa nekim jakim SP naslovima i njihovim pokusajima, nije to to, ali videcemo, svejedno mi je.
 
Bilo bi čudo da nisu odložili, to bi im bilo prvi put :)
 
Pa bolje da se odlozi, nego da izadje sa brdo bagova... A meni taman vise vremena da odigram sta sam hteo pre nje, ali i do sada nista nisam pipnuo, a verujem da necu ni do septembra, novembra, decembra [emoji1]
 
i meni isto odgovara, taman zavrsavam veliki zaostatak u igrama, pa sam smanjio sa 40 na samo jos 9 igra koje trebam da zavrsim, a i taman kad izadju nove konzole da vidim koji je hardver u njima i da nadogradim svoj komp sa adekvatnim hardverom iste snage.
 
Jes da sam je kupio jos na prolece, ali i meni odgovara cekanje, tamam za upgrade celog kompa i gpua na new gen.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
"not powerful enough to run the game properly" hmm.. :type:
 
Urbana zgusnuta sredina puna svega i svacega. Od pocetka mi je delovalo da ce biti bas zahtevno. Negde sam i citao da modeli likova u igri imaju bolesno mnogo poligona. Nadam se da odlaganje nije zbog downgradea.
 
Urbana zgusnuta sredina puna svega i svacega. Od pocetka mi je delovalo da ce biti bas zahtevno. Negde sam i citao da modeli likova u igri imaju bolesno mnogo poligona. Nadam se da odlaganje nije zbog downgradea.

Ako je odlaganje zbog performansi gotovo izvesno je da će biti downgrade to su uradili i sa Withcerom kada je izašao...
 
Mislim da su neki mediji pisali, ali je i vrijeme da gameri znaju, da produzavanje datuma izlaska znaci silovanje developera koji svakako rade prekovremeno. Znam da prosjecnog igraca nije briga sto su RDR2 developeri spavali ispod stola u studiju, ali je produzavanje datuma izlaska vise nego nehuman potez. Sto se poligona tice, neko spominje, poligoni se skaliraju sa hardverom u vremenu u kojem je igra pravljena. Napravi NPC sa "milion" poligona i imat ces 2 FPS. Degradacija grafike se rade iz dva razloga: Prvi je da konzole ne budu mnogo osakacene (ubisoft) a dugi je naprosto da igra bude, well, igriva. Svaka igra se odradi sa boljom grafikom od one sto ce biti cisto radi marketinga i promocije. A onda ide degradacija.

Nacin na koji je to CDPR radio do sada sa 2077 (Za live demo, ne promo video) jeste render resololution. HUD je bio 1:1 https://i.ibb.co/3MGZ29m/image.png Ali je gameplay bio na 60-70% resolution scale: https://i.ibb.co/FVRtb19/image.png
 
Poslednja izmena:
^
Degradacije ce svakako biti u to nema sumnje,ali sto se tice "silovanja" developera to je njihov problem!Nisu oni na izdrzavanju zatvorske kazne ili da rade za narko kartel pa eto..nemaju izbora!
 
Treba se sacekati i nova gpu gen i nove konzole. Pametnije im je tako, nego da izbace sada, pa da svi kukaju kako je neoptimizovana.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Igra je dugo u razvoju. Ono sto 100% znamo je da rade na njoj od 2012. Mozda i deset godina. A port ce svakako biti za next gen. Mene ne mrzi cekati patchovanje. W3 se i danas igra.
 
nek izbace PC verziju, pa nek konzole cekaju sledecu godinu. desava se to kod raznih developera, da ne izbacuju igru za sve platforme u isto vreme
 
Mozda je i rdr2 kao open world igra ucinila da neki aspekti njihovog open worlda izgledaju previse zastarelo pa su skocili da poprave to.
Nezgodno kod tih dugih projekata od 8+ godina sto se tokom razvoja standardi u gaming svetu podignu po vise puta.
 
Mislim da su neki mediji pisali, ali je i vrijeme da gameri znaju, da produzavanje datuma izlaska znaci silovanje developera koji svakako rade prekovremeno. Znam da prosjecnog igraca nije briga sto su RDR2 developeri spavali ispod stola u studiju, ali je produzavanje datuma izlaska vise nego nehuman potez.

Developeri rade svoj posao u skladu sa ugovorom koji su potpisali. To ne bi trebalo da bude predmet polemike ovde jer niko od nas nema uvida u to šta se tamo dešava. Naravno da je svaki deadline stresan u izvesnom obimu, ali to je uslovno rečeno normalno za očekivati. Između ostalog jedna od stavki koja je obično u startu navedena kada apliciraš za posao ove vrste i to za bilo koji studio, jeste fleksibilnost u radu prilikom zadatog deadline-a. Koga ovo zanima neka izađe recimo na ArtStation pa neka pogleda šta sve piše tamo u propozicijama za posao ove vrste i biće mu jasno odmah koliko je sati. Osim toga svaki prekovremeni rad se posebno plaća. Prema tome ne bih se ja sekirao previše za ljude koji rade na projektu. Cenim da su oni više nego propisno motivisani. Druga priča je naravno što pojedincima nije lako u pojedinim momentima, jer svako ima svoje privatne probleme ili možda neke druge aktivnosti kojima je posvećen ali to je život...

Sto se poligona tice, neko spominje, poligoni se skaliraju sa hardverom u vremenu u kojem je igra pravljena. Napravi NPC sa "milion" poligona i imat ces 2 FPS. Degradacija grafike se rade iz dva razloga: Prvi je da konzole ne budu mnogo osakacene (ubisoft) a dugi je naprosto da igra bude, well, igriva. Svaka igra se odradi sa boljom grafikom od one sto ce biti cisto radi marketinga i promocije. A onda ide degradacija.

Nacin na koji je to CDPR radio do sada sa 2077 (Za live demo, ne promo video) jeste render resololution. HUD je bio 1:1 https://i.ibb.co/3MGZ29m/image.png Ali je gameplay bio na 60-70% resolution scale: https://i.ibb.co/FVRtb19/image.png

Delimično netačan komentar i to pre svega zato što ne možeš to pouzdano znati jer nisi učestvovao u izradi neke igre pa da o tome sudiš. Ne mogu ni ja, ali bih mogao da iznesem neko svoje zapažanje na osnovu određenih informacija do kojih sam došao radeći u UE4 endžinu.

Downgrade se ne radi namerno nikada, pre svega zato što bi to bilo apsolutno nepotrebno trošenje vremena i resursa a to nikome nije u interesu i zato mi etiketiranje Ubisoft-a po ovom pitanju aspolutno izgleda neprimereno. To bi značilo otprilike da bi morao da angažuješ ljude da ti naprave i zategnu za prezentaciju jednu stvar, a onda da tu istu stvar dodatno prerade i ponovo je zategnu. Pa ne znam baš, jer meni to nekako ne pije vodu... Niko, ali apsolutno niko ne želi da drži i plaća ljude za neki projekat više nego što je to neophodno. Sad fakat je da se to u slučaju mnogih igara desilo uključujući recimo i Witcher 3, ali tu se ne radi o nikakvom namernom downgrade-u, već o nečemu drugom. E pa onda o čemu je zapravo tu reč?

Pre svega moraš imati u vidu da je izrada igre zapravo živa stvar koja se procesuira praktično do poslednjeg trenutka gde nikome tu nije u interesu da posao odugovlači ili radi nešto što je nepotrebno, jer kao što rekoh to košta. Utisak koji sam ja stekao je da se uvek ide na kartu da se igra napravi da izgleda i radi što je moguće bolje i naprednije. Primera radi, ako uzmeš u obzir da je izrada jedne AAA igre, projekat u trajanju od recimo 3 do 5 godina, onda je jasno da nije nimalo lako proceniti kako igru treba tačno postaviti po pitanju kompleksnosti u samom startu. Naravno da svi imaju neki početni okvir ali sam prilično siguran da se to gotovo uvek menja do određenog trenutka kada je ipak neophodno podvući crtu. Ovo opet zavisi direktno od ljudi koji rade na projektu, a sve skupa gledano to nas u krajnjoj liniji dovodi neretko i do pomenutih nepopularanih poteza koji podrazumevaju odlaganje igre. Obično svi napucaju malo veći broj poligona u startu i još što šta pride, nakon čega sledi redukcija koja podrazumeva između ostalog i propisno optimizovanje (kalkulisanje resursa) jer se računa da će za dve-tri godine kada igra bude bila recimo negde na pola to propisno funkcionisati, što priznaćeš ima logike kada je u pitanju PC platforma ili recimo telefoni. U suštini sve bi manje više bilo fino da nije konzola, jer tu obično stvari počnu da se dodatno komplikuju. S jedne strane imaš PC koji je iz godine u godinu napredniji, dok sa druge imaš konzole koje su hardverski limitirane jer izlaze na svakih četiri do pet godina. Glavno pitanje je uvek pitanje balansa između ova dva kao i određene fleksibilnosti samog endžina koji je svakako neophodno solidno razvući kako bi stvari propisno funkcionisale. Endžini su takođe dodatna varijabila jer se na njihovom unapređivanju konstatno radi, pa tako za 3 ili 4 godine možeš imati stuaciju da je neki endžine solidno izmenjen te praktično nemaš više situaciju kakvu si imao kada si započeo svoj projekat, itd... ;)

Što se CDPR-a tiče reklo bi se da je to kompanija koja očigledno želi da pogura industriju u svakom smislu. Imam utisak da se oni utrkuju pre svega sa samim sobom što je po meni apsolutano ispravno. Ako im je primarni cilj bio tržište konzola a ne PC, onda su trebali da PC verziju ostave po strani na neodređeno vreme a da verziju za konzole prvenstveno završe, kako je recimo Rockstar uradio sa RDR2, što je opet skuplja varijanta. Međutim kada su konzole u pitanju stičem utisak da su oni očigledno računali na smenu generacija, što automatski podrazumeva da je optimizacija drugačije postavljena, a takvi manevri ipak nose određene rizike. Suštinski gledano, izbacivanje sve tri verzije (XBOX, PS i PC) istovremeno je pre svega teži a takođe i manje zahvalan zadatak. ,)
 
Poslednja izmena:
"pre svega zato što ne možeš to pouzdano znati jer nisi učestvovao u izradi neke igre" Ne možeš biti toliko arogantan. Zaradjujem za život iskljucivo kao grafički 3D dizajner. Moj zadnji rad u decembru je bio za Star Wars Vader. Nije Avatar 2 ali nije ni lose za balkanca. A na forumu ima ljudi koji su radili vice poslova za igre od mene. Osim sto sam radio na gomili projetaka i filmova, u kontaktu sam sa developerima i studijima za koje jos nisam radio (npr DICE). Cisto se preko posla upoznali. Doslovno znam kako mnogi rade, koliko ih ima u studiju a koliko outsource.

Da ne palamudim dalje jer ne pije vode, evo ti svež downgarde: https://www.youtube.com/watch?v=WX8dswSDQqM Famozni the witcher 3: https://www.youtube.com/watch?v=bX_WePhiYHE

BF5 tako niti izgleda niti ce izgledati. Na ovom samo traileru se radilo mjesecima. Ovo je, kako i pise, "IN ENGINE" render. "Downgrade se ne radi namerno nikada, pre svega zato što bi to bilo apsolutno nepotrebno trošenje vremena i resursa ". Molim te pofataj nekog developera na twitteru. Ima ih dista frendli pa neka ti preko privatnih poruka objasni ako ne mozes izguglati. To je covjece PR. Reklama, marketing. Pogledaj industriju mobilnih igara.

Ne preradjuje se igra kada se radi downgare vec se uklanjaju dodatni efekti i smanjuju poligoni, kao i teksture. Valjda znas da se svaki 3D model radi u 2-3 verzije sa razlicitim brojem poligona za skaliranje. A proj poligona na modelu povecam jedni klikom u max-u. To uopste nije naucna fantazija. Kada se radi dwongrade, sklanjas post-processing efekte, smanjujes draw distance i ubacuješ distance haze (BF5 beta vs na izlasku), smanjujes tesalaciju itd itd. Postoji milion nacina za downgrade koji radis u engineu ali to nikada nije ponovno rad na igri. Svaki engine ima vece potencijale nego sto su to igre u kojima je radjen: https://www.youtube.com/watch?v=NdE7msb0xSw Ali vjerujem da to vec znas ako si imao dodira sa UE.

Pozz.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno