Šta je novo?

Noctua NH-U12 shit performanse

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,689
Poena
485
Skinuo sam Sunon ventilatore kako bi probao da napravim neku manje vise tisinu, pa sam skinuo U12 i ubacio OCZ Gladiator MAX. Posto sam imao malo visoke temperature za moj ukus smanjio sam na 3800MHz i to mi je radilo super par nedelja. Onda sam resio da opet stavim U12 i na njega sam namontirao 1500RPM vent sa OCZ Gladiator MAX-a i Noctua S12 ne bi li opet digao klokove na 4000+MHz, ali kad upalim racunar imam sta da vidim. Idle temp su mi oko 37-40 a u loadu prebacuje 60 i to na samo 3800MHz. Uzmem da se igram sa naponima i iz nekog razloga sad su mi idle temp u srednje visokih 40 stepeni umesto u visokih 30, a load u prvom minutu jedno jezgro prebacuje 60 stepeni. Kad sam menjao hladnjake video sam da su samo 2 Heatpipe-a Gladiator MAX skroz pokriveni pastom, jedan je bio skroz prazan i jedan mi je bio delimicno pokriven pa sam mislio da ce U12 zbog bakarnog jezgra hladnjaka umesto Direct Heatpipe tehnologije bolje prenositi toplotu kad ono cvrc.

Ne znam kako U12 ima gore performanse, mislim mnogo bolji mounting mehanizam(Gladiator MAX se kaci Intelovim klasicnim "zabicama", dok Noctua ima bas ozbiljan mehanizam), veca povrsina rebara i 2 ventilatora nasuprot jednom na OCZ-u, sve to ide u prilog Noctui, ali ono cvrc. Stavise raskrcio sam kablove, izbacio hard diskove sa njihovim masovnim PATA kablovima, znaci u kucistu ima mnogo vise prostora ali ono nista. Jedina stvar koja mi ne valja kod U12 jeste sama baza koja je poprilicno hrapava. Da li hrapava baza moze da ima toliki uticaj?

Moze li mi neko polirati bazu? Ima li neko ideju zasto ovo ne radi kako valja? Pasta je Arctic Cooling MX-4 koja jeste stara vec jedno godinu dana, ne bi trebalo da je pokvarena.
 
Hrapava baza svakako ima uticaja, zato treba da odradiš tzv. lapovanje baze kulera, da bi ona bila IDEALNO ravna i glatka. Čudi me da je hrapava, kako je to moguće ? Da li je bila hrapava od kada si kupio ili se to naknadno pojavilo ?

Pasta je dobra, ne verujem da se pokvarila, ali kad već radiš lapovanje baze zameni i pastu, ne škodi. Princip je da se uvek kad se skida kuler menja i pasta, zarad idealnog naleganja valjda.

Poliranje tj. lapovanje baze rade serviseri, oni će ti reći šta da kupiš u polir radnji u to im samo odneseš ako već nemaju.

Takođe, vrlo je moguće da pasta nije bila pravilno i ravnomerno nanesena, pa ti se zato to dešava. Proveri kako je nalegao kuler, možda nije dobro nalegnuo na sam procesor.
 
Ma znam da se menja pasta, skinuo sam alkoholom staru pastu, sacekao malo da se osusi i onda sam stavio novu.

Baza je bila hrapava kad sam kupio polovan hladnjak, ali me je do sada bolelo uvo za to.

Ne verujem da je lose razmazana pasta, vise puta sam montirao ovaj hladnjak tako da znam sta radim, ali provericu za svaki slucaj.

Nema takvih servisera u Zajecaru, ima li neko sa foruma ko bi mogao da mi odradi to. Ja kada sam se okusao u lapovanju svog Z600 nisam bas najslavnije prosao, mislim dosta je bilo bolje, ali daleko od mirror finisha, a i mrzi me da opet radim sve to.
 
Poslednja izmena:
Probaj u Boru, ima BAK Servis firma. Oni možda to rade, ali ne mogu da ti garantujem. Ili, imaš jednu komp firmu direktno na železničkoj stanici u Boru, vode je dva brata stariji ljudi, oko 50 godina otprilike. Oni se baš bave servisom, pa ako oni ne mogu ne znam ko može u Timočkoj krajini da ti to odradi.
 
Poliranjem bi dobio 1,2, max 3c. Ne znam koliko ti se isplati cimanje.
 
Ma imam ozbiljan problem, CPU na def, undervoltovan na 1,2v posle par sati Arkham Asyluma prebacuje 60, a sad znam zasto.

Shit airflow je moj problem. Otvoren mi je 5,25" bay i dok sam imao OCZ hladnjak tu mi je bila Noctua S12 i duvala je svez vazduh, a sada posto je ona na NH-U12 nema sta da dovlaci hladan vazduh. Crkli su mi neki ventilatori i sad nemam nijedan izduvni i imam 2 koja uvlace vazduh(jedan 80mm koji na 12v radi 3600, a ja sam ga spustio na 7v i on uvlaci dole napred vazduh i jedan 92mm 2000RPM koji sa strane uvlaci vazduh za graficke), drugim recima uzas, moracu da ulozim u neko ozbiljno hladjenje, ali otom potom.

Sad sam ga smanjio na 1,15v i prime mu drzi temp ispod 55, gledacu ako moze i manje od toga.
 
Poslednja izmena:
Kakvi crni serviseri, šta sve neću pročitati ovde?! I nije uopšte bitno polirati do miror finiša, važno je poravnati bazu, a to ti je do vodene šmirgle finoće 1500 maksimalno. Ogledalo je samo šminka. Nekom sa foruma bih i dao da mi odradi poliranje/ravnanje, ali nekom tamo "serviseru" ni u ludilu :zgran: Uostalom, imaš odličan tutorijal kako to odraditi, uopšte nije teško.

f8.jpg


Poliranjem/ravnanjem verovatno ne bi rešio problem koji imaš, ali sigurno ti ne bi ni odmoglo. Ti ventilatori dimenzija 8 i 9,2 cm, uopšte ne doprinose značajnije provetrenosti kućišta, pogotovo sad kad kreću vrućine.
 
Poslednja izmena:
Ma de ne znace. Bez njih mi temperatura gornje graficke raste za 15 stepeni.
 
Ok, ako duvaju na grafičku, ali za celo kućište mnogo više efekta imao bi sa 12 ili 14 cm ventovima.
 
Skinuo sam Sunon ventilatore kako bi probao da napravim neku manje vise tisinu, pa sam skinuo U12 i ubacio OCZ Gladiator MAX. Posto sam imao malo visoke temperature za moj ukus smanjio sam na 3800MHz i to mi je radilo super par nedelja. Onda sam resio da opet stavim U12 i na njega sam namontirao 1500RPM vent sa OCZ Gladiator MAX-a i Noctua S12 ne bi li opet digao klokove na 4000+MHz, ali kad upalim racunar imam sta da vidim. Idle temp su mi oko 37-40 a u loadu prebacuje 60 i to na samo 3800MHz. Uzmem da se igram sa naponima i iz nekog razloga sad su mi idle temp u srednje visokih 40 stepeni umesto u visokih 30, a load u prvom minutu jedno jezgro prebacuje 60 stepeni. Kad sam menjao hladnjake video sam da su samo 2 Heatpipe-a Gladiator MAX skroz pokriveni pastom, jedan je bio skroz prazan i jedan mi je bio delimicno pokriven pa sam mislio da ce U12 zbog bakarnog jezgra hladnjaka umesto Direct Heatpipe tehnologije bolje prenositi toplotu kad ono cvrc.

Ne znam kako U12 ima gore performanse, mislim mnogo bolji mounting mehanizam(Gladiator MAX se kaci Intelovim klasicnim "zabicama", dok Noctua ima bas ozbiljan mehanizam), veca povrsina rebara i 2 ventilatora nasuprot jednom na OCZ-u, sve to ide u prilog Noctui, ali ono cvrc. Stavise raskrcio sam kablove, izbacio hard diskove sa njihovim masovnim PATA kablovima, znaci u kucistu ima mnogo vise prostora ali ono nista. Jedina stvar koja mi ne valja kod U12 jeste sama baza koja je poprilicno hrapava. Da li hrapava baza moze da ima toliki uticaj?

Moze li mi neko polirati bazu? Ima li neko ideju zasto ovo ne radi kako valja? Pasta je Arctic Cooling MX-4 koja jeste stara vec jedno godinu dana, ne bi trebalo da je pokvarena.
Koji je tacan model Noctu-e???
 
Eto zašto Noctua hladnjaci nikad neće biti najbolji.
Pogledaš sve te sitne zareze i skapiraš da je bukvalno samo polovina baze u direktnom kontaktu sa procesorom, ostalo ide preko paste.

Pogledajte prilog 92122

Kako to mislis nikada,NH-D14 je isto vrhunski top Cooler,
Ja imam Phenoma X4 965BE 4GHz i Noctu-u NH-U12P SE2, load temp. nije presla 57c:wave:
 
Kako to mislis nikada,NH-D14 je isto vrhunski top Cooler,
Ja imam Phenoma X4 965BE 4GHz i Noctu-u NH-U12P SE2, load temp. nije presla 57c:wave:

Top cooler jeste, samo ga je Thermaltake Frio Extreme prebio uzduž i popreko. Ok, Frio Extreme ima dva 140mm ventova koji rade na 1700rpm-a. Stavili smo te Tt ventove na NH-D14 i opet
je imao lošije rezultate od Frio Extreme-a. Zašto? Frio Extreme ima savršen mirror finiš. Naravno da je NH-D14 vrhunski kuler, ali nije najbolji po performansama. Eto da citiram sebe:
"Eto zašto Noctua hladnjaci nikad neće biti najbolji." Jer ih mrzi da rade mirror finiš. Takođe, znatno manji MegaShadow/Halems ima 3-4°C lošije rezultate od NH-D14, guess what, ima mirror finiš. Što se tiče NH-U12P SE2,
kladim da bi ga MegaShadow prebio samo tako, a ima i bolju montažu....

Da li odmah da te demantujem ili bolje da precutim ovu glupost?

Ako nemaš neke argumente, bolje ćuti. Za početak moj argument je ona fotka koju sam okačio. Bolje bi ti bilo da kažeš nešto pametno pre nego što tvrdiš da ja pričam gluposti.
 
Poslednja izmena:
ne mogu da se setim gde sam citao... ima 4-5 meseci od tad, neki strani sajt je bio u pitanju... radili su uporedni test sa nekim coolerom... nhd14 su dobijali direkt od noctua-e... sve u svemu, nisu se mogli ni primaci rezultatima koje su ocekivali i koji su po netu... isto je ostalo i nakon sto su drugi i treci put trazili novi test primerak... svaki put- zbog baze.
 
Top cooler jeste, samo ga je Thermaltake Frio Extreme prebio uzduž i popreko. Ok, Frio Extreme ima dva 140mm ventova koji rade na 1700rpm-a. Stavili smo te Tt ventove na NH-D14 i opet
je imao lošije rezultate od Frio Extreme-a. Zašto? Frio Extreme ima savršen mirror finiš. Naravno da je NH-D14 vrhunski kuler, ali nije najbolji po performansama. Eto da citiram sebe:
"Eto zašto Noctua hladnjaci nikad neće biti najbolji." Jer ih mrzi da rade mirror finiš. Takođe, znatno manji MegaShadow/Halems ima 3-4°C lošije rezultate od NH-D14, guess what, ima mirror finiš. Što se tiče NH-U12P SE2,
kladim da bi ga MegaShadow prebio samo tako, a ima i bolju montažu....



Ako nemaš neke argumente, bolje ćuti. Za početak moj argument je ona fotka koju sam okačio. Bolje bi ti bilo da kažeš nešto pametno pre nego što tvrdiš da ja pričam gluposti.

Jeste presisao,ali mogu da zamislim kakva je buka pri 1700Rmp-a ,dok mislim da je temperatura plus-minus skoro ista koliko Noctua postize Max. obrtaje,kada se podesi na TT 1200Rmp-a.
NH-D 14 su odavo presisali, Alpenfön K2-Phanteks-Thermalright SA SB-E.
Videcemo sta ce Noctua uraditi sa novim Coolerima otprilike U Oktobru treba se pojaviti u Prodaji
 
Ma daj, buka je precenjen faktor. 1700RPM na 14cm je mozda kao 2000RPM na 12cm sto nije nista strasno.
 
Jeste presisao,ali mogu da zamislim kakva je buka pri 1700Rmp-a ,dok mislim da je temperatura plus-minus skoro ista koliko Noctua postize Max. obrtaje,kada se podesi na TT 1200Rmp-a.
NH-D 14 su odavo presisali, Alpenfön K2-Phanteks-Thermalright SA SB-E.
Videcemo sta ce Noctua uraditi sa novim Coolerima otprilike U Oktobru treba se pojaviti u Prodaji

Samo za tvoju informaciju. :) Na 1200 RPMa Frio Extreme 73.75°C, NH-14 80.75°C. Plus minus skoro isto? Ne bih rekao. :)
Što se tiče Noctue generalno, njihovi ventovi počinju biti dosta nekvaltetni, svaki 2-3 je offbalance ventilator i trese se.... i to nažalost najviše važi za NF-F12. U životu sam video tri NF-P14, dve su se tresle ko traktor...

Ma daj, buka je precenjen faktor. 1700RPM na 14cm je mozda kao 2000RPM na 12cm sto nije nista strasno.

Nije da je precenjeno, nego nekog to jednostavno ne zanima ili mu ne smeta. Meni na primer smeta i mogu reći da su Tt ventovi na Frio Extreme-u dosta glasni. :D
 
Samo za tvoju informaciju. :) Na 1200 RPMa Frio Extreme 73.75°C, NH-14 80.75°C. Plus minus skoro isto? Ne bih rekao. :)
Što se tiče Noctue generalno, njihovi ventovi počinju biti dosta nekvaltetni, svaki 2-3 je offbalance ventilator i trese se.... i to nažalost najviše važi za NF-F12. U životu sam video tri NF-P14, dve su se tresle ko traktor...

Otisla tema na sasvim drugu stranu,nemogu se sloziti da se tresu,jer imam 2Kom. NF-P14, 3Kom. NF-P12, 1Kom. NF-S12,i 1Kom. NF-F12.
Jedino sto mogu da kazem da Antivibraci Gumice nisu toliko kvalitetne brzo se pokidaju;)
Kazem jos jednom videcemo kada se pojave novi Prototyp Cooler-i od Noctue,kakvi ce rezultati biti:)
 
NF-P12 su svi bili dobri koje sam video, kažem "pravilo" pretežno važi za NF-F12... verovatno ti je i taj offbalance samo nisi primetio. Stavi prst na rub i zavrti vent rukom... vidi da li je jedan kraj lopatica viši/niži od drugog.
 
NF-P12 su svi bili dobri koje sam video, kažem "pravilo" pretežno važi za NF-F12... verovatno ti je i taj offbalance samo nisi primetio. Stavi prst na rub i zavrti vent rukom... vidi da li je jedan kraj lopatica viši/niži od drugog.
Moguce nisam preimetio, ja sam koristio nekoliko meseci P-12 i F-12,za Alpenfön Peter VGA Cooler.
Ovu sam imao prvo od Noctu-e ---

Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
Top cooler jeste, samo ga je Thermaltake Frio Extreme prebio uzduž i popreko. Ok, Frio Extreme ima dva 140mm ventova koji rade na 1700rpm-a. Stavili smo te Tt ventove na NH-D14 i opet
je imao lošije rezultate od Frio Extreme-a. Zašto? Frio Extreme ima savršen mirror finiš. Naravno da je NH-D14 vrhunski kuler, ali nije najbolji po performansama. Eto da citiram sebe:
"Eto zašto Noctua hladnjaci nikad neće biti najbolji." Jer ih mrzi da rade mirror finiš. Takođe, znatno manji MegaShadow/Halems ima 3-4°C lošije rezultate od NH-D14, guess what, ima mirror finiš. Što se tiče NH-U12P SE2,
kladim da bi ga MegaShadow prebio samo tako, a ima i bolju montažu....
O, odakle poceti...


Prvo i osnovno - mirror finish apsolutno nista ne znaci. Toliko puta pricano, toliko puta ponovljeno - vidim, i u ovoj temi - da je vise postalo dosadno... ali izgleda da nije dovoljno. Bitna je samo baza, ona da bude ismirglana i savrseno ravna... to sto nakon toga mozes da opalis polir pastom kako bi mogao i frizuru da namestis gledajuci u bazu - to je samo sminka. Totalno je nebitno da li imas ogledalo kao bazu.
Pa bitnija je i montaza, tj. da ima odgovarajuci pritisak, da se ne klati... sve - samo ne ogledalo.

Druga stvar - zasto NH-D14 nije dobio Frio Extreme kada ste mu nakalemili te njegove ventove od 1700 obrtaja? (inace mislim da je ipak 1800RPM maximalan broj obrtaja za ove ventilatore)
Pa, mozda zato sto takvi ventilatori *nemaju svrhu* na NH-D14, jer je dizajnirana tako da maximum ostvaruje upravo sa fabrickim ventilatorima, od 1200&1300 obrtaja (i pritom jednom 12-icom, a drugom 14-icom)... mozda zato? Mozda nema dovoljno "stisnute" fin-ove, ili pak nije cela od bakra npr., pa da ne zahteva ventilatore sa ogromnim brojem obrtaja kako bi izvukla maximum? Mozda... ne znam, ali mozda je zbog toga ;)

A sto se samog Frio Extreme-a tice... cek, jel to bese OVAJ cooler?
http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermaltake-frio-extreme_5.html

Da, to je ta "zverina"... gledam bas ovih dana neke top-dog ventilatore, pa naleteh i na test ovog modela. Ventilatori koji probijaju usi, a opet - kaska za vrhunskim cooler-ima. Dobro, tu je on, u vrhu, nije da mnogo zaostaje... ali uz preveliku buku. A zasto pak kaska, i pored tako snaznih ventova? Pa, mozda je to upravo zbog toga sto je ta baza, i pored tog "cuvenog" mirror efekta - nije ravna, vec je konveksna, i to po *obe* ose (za razliku od TR-ovih prozvoda, koji takodje imaju konveksnu bazu, ali samo po jednoj osi; stara TR-ova prica, tvrde kako tako ostvaruju bolji pritisak posred procesora, tj. tacno tamo gde je jezgro)... pa tako i ne ostavlja Bog zna kakav otisak na samom procesoru, tj. nema dovoljan kontakt. Uostalom, vidi: http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermaltake-frio-extreme_2.html


A u onoliku razliku (7 stepeni! :zgran:) izmedju Fria i NH-D14 pri istih 1200 obrtaja nikako ne mogu da poverujem... a verujem i niko iz ovog thread-a.
 
O, odakle poceti...


Prvo i osnovno - mirror finish apsolutno nista ne znaci. Toliko puta pricano, toliko puta ponovljeno - vidim, i u ovoj temi - da je vise postalo dosadno... ali izgleda da nije dovoljno. Bitna je samo baza, ona da bude ismirglana i savrseno ravna... to sto nakon toga mozes da opalis polir pastom kako bi mogao i frizuru da namestis gledajuci u bazu - to je samo sminka. Totalno je nebitno da li imas ogledalo kao bazu.
Pa bitnija je i montaza, tj. da ima odgovarajuci pritisak, da se ne klati... sve - samo ne ogledalo.

Druga stvar - zasto NH-D14 nije dobio Frio Extreme kada ste mu nakalemili te njegove ventove od 1700 obrtaja? (inace mislim da je ipak 1800RPM maximalan broj obrtaja za ove ventilatore)
Pa, mozda zato sto takvi ventilatori *nemaju svrhu* na NH-D14, jer je dizajnirana tako da maximum ostvaruje upravo sa fabrickim ventilatorima, od 1200&1300 obrtaja (i pritom jednom 12-icom, a drugom 14-icom)... mozda zato? Mozda nema dovoljno "stisnute" fin-ove, ili pak nije cela od bakra npr., pa da ne zahteva ventilatore sa ogromnim brojem obrtaja kako bi izvukla maximum? Mozda... ne znam, ali mozda je zbog toga ;)

A sto se samog Frio Extreme-a tice... cek, jel to bese OVAJ cooler?
http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermaltake-frio-extreme_5.html

Da, to je ta "zverina"... gledam bas ovih dana neke top-dog ventilatore, pa naleteh i na test ovog modela. Ventilatori koji probijaju usi, a opet - kaska za vrhunskim cooler-ima. Dobro, tu je on, u vrhu, nije da mnogo zaostaje... ali uz preveliku buku. A zasto pak kaska, i pored tako snaznih ventova? Pa, mozda je to upravo zbog toga sto je ta baza, i pored tog "cuvenog" mirror efekta - nije ravna, vec je konveksna, i to po *obe* ose (za razliku od TR-ovih prozvoda, koji takodje imaju konveksnu bazu, ali samo po jednoj osi; stara TR-ova prica, tvrde kako tako ostvaruju bolji pritisak posred procesora, tj. tacno tamo gde je jezgro)... pa tako i ne ostavlja Bog zna kakav otisak na samom procesoru, tj. nema dovoljan kontakt. Uostalom, vidi: http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermaltake-frio-extreme_2.html


A u onoliku razliku (7 stepeni! :zgran:) izmedju Fria i NH-D14 pri istih 1200 obrtaja nikako ne mogu da poverujem... a verujem i niko iz ovog thread-a.

Amen. Zahvaljujem
 
Nema na sta, ali ocekujem odgovor Parnoga valjka u najkracem mogucem roku :p
 
I ja, ako vidim screen shotic te sesije gde je frio bio 7 stepeni hladniji od nh-d14 odmah ali odmah da krenem da vijam taj hladnjak.:zgran:
 
Vidi, nije problem naci tu sliku i postaviti, zaista... problem je utvrditi zasto je do toga doslo i kako, jer ja stvarno nigde ne videh da je ovolika razlika izmedju ova dva cooler-a.
A i dalje ne verujem.
 
@Originali poster
Posto se ovde vec vodi zucna offtopic rasprava , samo mi je palo na pamet da pored vec predlozenih ideja oko neravne baze , loseg montiranja ,paste, razlicite ambijentalne temperature pre par nedelja i sada , u obzir mozda dolazi i cinjenica da si na noctua-u montirao 2 ventilatora od kojih 1 bije 1500rpm , a drugi ~800rpm pa zbog toga takodje par c losija temp. Poenta price ... Verovatno kad se svi faktori saberu dodje objasnjenje izuzetno losih performansi ...

;)
 
Vidi, nije problem naci tu sliku i postaviti, zaista... problem je utvrditi zasto je do toga doslo i kako, jer ja stvarno nigde ne videh da je ovolika razlika izmedju ova dva cooler-a.
A i dalje ne verujem.

Vrlo jednostavno, moguće su takve razlike zbog nedoslednosti u pravljenju identičnih uslova testiranja dva kulera ili neispravnosti u ovom slučaju DH-14 kuler, recimo neispravna jedna topla cevka što je poznat slučaj, npr. ja imam jednog Fenrira kome jedna cevka ne radi uopšte. Sve utiče i temperatura i vlaga i da li je prostorija klimatizovnana ili ne. Test je pokazao da jedan kuler značajno zaostaje za drugim ali da to nije slučaj i u drugim testovima koje su radile druge ekipe. Samim tim tester je trebao da proveri o čemu se radi, da uzme drugi primerak DH-14 kulera i da napravi istovetne uslove što nije bio slučaj u prilikom ovog testiranja. Testovi su rađeni sa nekoliko sati razlike po danu koji je imao veliku promenu i temperature i vlage(kiša), da li je pasta istovetno nasesena tj. da li je posle ovakvih razlika ponovo montrian DH-14 koji je inače prvi testiran, zasto je izolovano napajanje pregradom kod testiranja TT kulera... Meni bi takav razultat izazvao sumnju pa bih još malo pozabavio, ali nažalost nekad se nema vremena za još koju ruku testiranja...
 
Poslednja izmena:
O, odakle poceti...


1. Prvo i osnovno - mirror finish apsolutno nista ne znaci. Toliko puta pricano, toliko puta ponovljeno - vidim, i u ovoj temi - da je vise postalo dosadno... ali izgleda da nije dovoljno. Bitna je samo baza, ona da bude ismirglana i savrseno ravna... to sto nakon toga mozes da opalis polir pastom kako bi mogao i frizuru da namestis gledajuci u bazu - to je samo sminka. Totalno je nebitno da li imas ogledalo kao bazu.
Pa bitnija je i montaza, tj. da ima odgovarajuci pritisak, da se ne klati... sve - samo ne ogledalo.

2. Druga stvar - zasto NH-D14 nije dobio Frio Extreme kada ste mu nakalemili te njegove ventove od 1700 obrtaja? (inace mislim da je ipak 1800RPM maximalan broj obrtaja za ove ventilatore)
Pa, mozda zato sto takvi ventilatori *nemaju svrhu* na NH-D14, jer je dizajnirana tako da maximum ostvaruje upravo sa fabrickim ventilatorima, od 1200&1300 obrtaja (i pritom jednom 12-icom, a drugom 14-icom)... mozda zato? Mozda nema dovoljno "stisnute" fin-ove, ili pak nije cela od bakra npr., pa da ne zahteva ventilatore sa ogromnim brojem obrtaja kako bi izvukla maximum? Mozda... ne znam, ali mozda je zbog toga ;)

A sto se samog Frio Extreme-a tice... cek, jel to bese OVAJ cooler?
http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermaltake-frio-extreme_5.html

3. Da, to je ta "zverina"... gledam bas ovih dana neke top-dog ventilatore, pa naleteh i na test ovog modela. Ventilatori koji probijaju usi, a opet - kaska za vrhunskim cooler-ima. Dobro, tu je on, u vrhu, nije da mnogo zaostaje... ali uz preveliku buku. A zasto pak kaska, i pored tako snaznih ventova? Pa, mozda je to upravo zbog toga sto je ta baza, i pored tog "cuvenog" mirror efekta - nije ravna, vec je konveksna, i to po *obe* ose (za razliku od TR-ovih prozvoda, koji takodje imaju konveksnu bazu, ali samo po jednoj osi; stara TR-ova prica, tvrde kako tako ostvaruju bolji pritisak posred procesora, tj. tacno tamo gde je jezgro)... pa tako i ne ostavlja Bog zna kakav otisak na samom procesoru, tj. nema dovoljan kontakt. Uostalom, vidi: http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermaltake-frio-extreme_2.html


4. A u onoliku razliku (7 stepeni! :zgran:) izmedju Fria i NH-D14 pri istih 1200 obrtaja nikako ne mogu da poverujem... a verujem i niko iz ovog thread-a.

1. Mirror finiš tj ogledalce stvarno nema veze, samo se nisam dovoljno specifičan, mislio sam "da se podrazumeva" da je samo ravnoća bitna... Dakle bitno je da je ravno. Poenta cele mirror finiš priče je: Frio Extreme totalno ravna baza, NH-D14 ko da je traktor prošao.

2. Maksimalni broj obrtaja je 1700 RPMa, možda si ti mislio da je 1800, ali nije. To što NH-D14 nije dobio Frio Extreme sa Tt ventovima je samo još veći problem, jer na istom broju obrtaja (na primer na 1200), frio daje bolje rezultate i to sve što treba da te zanima. Ovu priču oko stisnutih listića nisam shvatio uopšte. Frio Extreme ima gušća rebra, a NH-D14 razmaknutija. Zašto bi onda Tt ventovi prepforirali lošije na Noctua-i?

vnh46u.jpg

3. Ravna ili neravna... ja držao hladnjak u ruci i rekoh bi da je ravna. :)

4. Ne mora niko da me veruje... ne očekujem ni od nikoga. Ja sam lično testirao oba kulera, pa vi vidite.

21bndkm.jpg


Vidi, nije problem naci tu sliku i postaviti, zaista... problem je utvrditi zasto je do toga doslo i kako, jer ja stvarno nigde ne videh da je ovolika razlika izmedju ova dva cooler-a.
A i dalje ne verujem.

Velika je razlika (u "mom" rezultatu) zato što je testirano na i7-930 4.2Ghz sa HT-om. Da je na primer testirano na nekom SB-u, verovatno bi imao 1-3 stepeni razlike, jer SB ne ide do 100°C...

I ja, ako vidim screen shotic te sesije gde je frio bio 7 stepeni hladniji od nh-d14 odmah ali odmah da krenem da vijam taj hladnjak.:zgran:

Prelistaj malo po domaćim IT portalima, naćićeš ceo uporedni test. :wave:

Amen. Zahvaljujem

Toliko o tvom argumentu. :D
 
Poslednja izmena:
Čovek je samo rekao ono što i ja mislim. Glupo je da ponavljam. Držao si kuler u ruci pa bi rekao da je baza ravna? E moj "majstore"...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno