Šta je novo?

Internet bez ugovora - podstanarske muke :)

darkos

Slavan
Učlanjen(a)
23.03.2003
Poruke
2,209
Poena
379
Ovih dana prelazim u podstanare, u stanu u kome trenutno ne postoji net (vlasnicima ne treba). Meni, naravno :), treba, ali mi ugovor nije opcija (ni 2 ni 1god, možda bih mogao 6meseci da proguram nekako, ali bolje bez ugovora). Sad gledam na sve strane šta mi je najbolje, pa usput da potražim savet ovde...

U stanu postoji PTT KDS (a nadao sam se SBBu :( ), i fiksni telefon - opcije su ili ADSL ili PTT kablovski net (čija ponuda me uopšte ne privlači - slabiji upload od ADSL konkurencije). Od "zahteva", tu je sledeće:
- bez ugovora
- brzina 1.5-4MBps
- wifi ruter (ako je moguće, i koliko košta)
- što kraće vreme "instalacije" - da ne čekam mesec dana na net (a ovo mi je najveća nepoznanica, kad sam u porodičnom stanu uvodio ADSL pre 4-5god, čekao sam 8 meseci da Telekom nabavi opremu na mojoj centrali :D)
- cena "aktivacije" - vidim da ovo zadovoljstvo kod Oriona (čiji sam ja korisnik godinama) košta tričavih 6.990din za pakete bez ugovora :/

Sve ideje su dobrodošle :)
 
Kod PTT imas ugovornu obavezu na mesecnom nivou odnosno svakog meseca mozes raskinuti,mozes sklopiti ugovor na tebe a ne na vlasnika stana.
-Mozes da dobijes Wifi uređaj bez naknade(za nove korisnike)
-1,5 mbit je 1300 din sa pdv
-proveri tehničke mogućnosti na www.ptt.rs ako ima slobodnih portova za 5-6 dana ukjučenje
 
Prvo pogledaj ima li komšijskih rutera koji ti žele dobrodošlicu.
 
To ili sam ponudi nekom da podelite net.
 
Na tri lokacije sam selio SBB korisnički ugovor. Taj ugovor sam imao još na samom početuk SBB-a, kada su počinjali, i davali su takve ugovore. Sada ga kao ne nude ali ako bih bio uporan mislim da bi ga dobio.

Na dve lokacije sam koristio, i još uvek koristim EuNet adsl. Ugovor možeš da sklopiš i kasnije da se seliš na druge lokacije. Sada, već je pri kraju druge godine a koristim njihove usluge oko 4 godine, korislim nekakav Loyalty paket i imam 4096/384 za 1560 din. Meni je ovo dovoljno za sve kućne potrebe. Ugovor sklapaš na svoje ime i gazda nema nikakve veze s tim. ;)

Kod SBB-a za iste pare imaš otprilike 2,2 puta brži net. Međutim, sa SBB-om sam imao svakojakvih problema, od korisničkog servisa i podrške, do čudesnih kvarova na raznoraznim krovovima, itd. Kad radi kako treba SBB je ubedljivo najbolji međutim na raznim lokacijama (kuća, posao, rodbina, prijatelji, ... ) sam imao mnogo problema s njima koji ne mogu da se reše čak i po nedelju dana uz debelo nerviranje i raznorazne neprijatne situacije.

Da ne bude sve tako crno kod SBB-a, u mom "rodnom" :) stanu brat koristi SBB bez ikakvih problema, za sada. :-devil-:

EDIT: Sad tek videh da nema tehničkih uslova za SBB, još bolje. :p

E sad, kao prekaljeni podstanar, da te posavetujem nešto. To što tvog gazdu ne zanima nešto što tebi treba, tebe ne treba da sprečava da to sebi pribaviš. Cimaj gazdu neka ti skenira LK, napiše ovlašćenje (dovoljno je rukom napisano i svojeručno potpisano) pa da ti sam ideš i sklopiš najbolji ugovor. Nemoj da sklapaš ono tipa na dve godine i tome sl. da ne "zavališ" čoveka ako se ti odseliš odatle, ali sve ostalo što se plaća mesec za mesec slobodno. :)

EDIT 2: Da sada biram, i da sam na tvom mestu najverovatnije bih odabrao ovo: http://www.mts.telekom.rs/index.php/Sta-sve-box-sadrzi.html
 
Poslednja izmena:
Jedino da gazdi plaćaš i mobilni, pošto u box-u mora sve da bude na imenu vlasnika fiksnog telefona.
 
Želeo bih da uvedem Supernova DUO paket,a podstanar sam,student.
Da ne znate kakva je procedura,da li mi je neophodna pisana saglanost vlasnika?
 
@ danijell pogledaj datum, kad je pisan post !?
 
Tako je i dalje za box paket, ništa se nije promenilo.
 
Tako je i dalje za box paket, ništa se nije promenilo.

Telekom omogućava da podstanar (u stvari, bilo ko), bez ikakvog odobrenja i bilo čega prenese fiksni broj na sebe, da postane vlasnik, pa da onda zaključi kakav hoće ugovor. Mislim da mi nisu tražili ni lk vlasnika na uvid. Samo je kasnije potrebno da vlasnik prihvati da se priključak vrati na njega (jer preuzima finansijsku obavezu). I da, znam koliko sve to zvuči potpuno ludo, ali tako je. Ja sam podstanar, telefon je na mene, imam box ugovor kao vlasnik (priključka, ne stana). Valjda računaju da nije problem, jer ostaje ista adresa, pa ako vlasnik to ne želi, može da ode u poslovnicu čim vidi račun na ime podstanara.

Samo što ja NIKAKO ne bih preporučio Telekom. Do pre godinu i po dana apsolutno da, ali sada ni slučajno. Bežite što dalje. Banda.
 
Ovo stvarno suludo zvuči. Znači ja mogu bez ijednog dokumenta, samo sa svojom LK da prenesem bilo čiji priključak na svoje ime? Barem si tako napisao.
 
Jeste suludo, ali tako je.

I potpisuješ ugovor na 24 m za box nakon toga.
 
Baš tako. :) Znam da je neverovatno, pa pitaj u poslovnici. Sad, ti potpišeš taj zahtev u kom možda negde piše da ti odgovaraš, ali ne sećam se.
Samo što ne menjaš adresu. Dakle, računi na tvoje ime bi stizali na tu adresu (tako je meni). I onda čovek možda može da te tuži za krađu identiteta, a može i da se pravi blesav, jer su računi na tvoje ime, ti nisi prijavljen na toj adresi, pa on ako i ne plati ništa ne mogu njemu da plene imovinu (valjda), a ti i ne znaš za dug. E sad, ja sam sve to radio iz časnih namera i u dogovoru sa vlasnikom, pa ne znam da li možeš da prebaciš na sebe komšijin priključak na kom već ima box paket, pa da mu smanjiš brzinu ili napraviš neku glupost/pakost. Verovatno da možeš.

Ipak, na neki sulud način, to nije baš toliko suludo, jer se brzo i lako otkrije, a Telekom ima tvoje ime i prezime i jmbg, pa ti slede ozbiljne tužbe (krađa identiteta, prevara, izgubljena dobit, duševni bol i zamisli da čoveka strefi srčka od nerviranja) tako da kapiram da jedina prava zloupotreba može da se desi ako sve to uradiš sa kradenom ličnom kartom mada time samo širiš spisak prevara. I čemu? S druge strane, mnogima je ta mogućnost jako zgodna, jer vlasnik često nije tu (u gradu/zemlji), možda je onemoćao/bolestan, itd. Dakle, kada vlasnik nema ništa protiv, ali ne može da se zavlači po poslovnicama.

Verovatno nema značaja činjenica da (s razlogom ili ne) nadrndani vlasnik inače dovodi do neostvarenog profita za Telekom. ;) (podstanar bi uzeo usluge i plaćao, ali ne može)

P.S. Ako postaneš vlasnik komšijinog priključka, sigurno možeš onda i da preneseš taj priključak na svoj stan, sa svim uslugama (ako imaš ugovor, odnosno ako je na tebe) i onda njemu, praktično sve iseku. Ali opet, znali bi ko si ti i imaš sve pomenute probleme za vratom. Dakle, suludo, ali u praksi... I ne zaboravi da vlasnik kasnije mora da potpiše da prihvata povratak priključka na svoje ime. Ako je neki drndoš može i da odbije mada trenutno ne vidim da to tebi pravi neki problem, samo odjaviš....
 
mojoj kumi, ali pre jedno 20 godina, podstanar otisao i preselio njen fiksni telefon na svoju novu adresu. Zalila se ona, ali nista nije mogla da uradi i stan joj je bio bez telefona nekih 7 godina. Onda je opet morala da plati za novi broj. To je Telekom... a mog oca su prevarili, naplatili mu vise 1500 dm '97. dok sam bio u inostranstvu... kasnije su i mene drndali, iskljucivali mi zvanje, dok sam u julu bio na godisnjem odmoru, zato sto sam ocigledno prevideo ili nisam dobio racun od 400 din za februar... Eto, nikakav popust, nego kazna zbog 3 evra, posle 20 godina redovnog placanja. Kod njih imam jos samo jedan fiksni koji mi je ostao od oca, drzimo ga vec pune 52 godine i najverovatnije da cu i njega otkazati, pitanje je vremena. I u vezi tog broja sam morao sa njima da se raspravljam. Dolazili su mi njihovi akviziteri na vrata, nudili dobre popuste... rekoh im ne hvala, ni dzaba mi od vas ne treba, kupicu kod bilo koga drugog a od vas necu iz principa, da mi vi pretite tuzbama zbog previda od 400 dinara, neka hvala. I nikad vise mts, iz srpskog inata ;)
 
Ovo što pričate za prenos vlasništva ugovora/broja bez saglasnosti vlasnika je totalno suludo i (verovatno) protivzakonito. Korisnik broja je (privremeni) vlasnik istog, dok je taj broj u funkciji. To tako mora da bude, da bi se omogućilo prenošenje brojeva u druge mreže.
No, znajući da je MTS državna jasla (i time više jednaka medju jednakima), ništa me ne iznenađuje...
Pozdrav
 
Potvrdjujem ovo sto se pise, preneo fiksni na svoje ime samo sa svojom LK.
 
Kako? Telefon se vodi na Peru Perica iz Beograda, ti - Jova Jovic iz Kragujevca, odes u Telekom i kazes da hoces da preneses broj na svoje ime i oni to odobre? Je l' vi to ozbiljno?
 
Kod mene konkretno je to bio slucaj jer sam uzimao box 4, plus prelazio iz sbba, pa valjda nece da izgube potencijalnog korisnika koji napusta konkurenciju.
 
Telekom omogućava da podstanar (u stvari, bilo ko), bez ikakvog odobrenja i bilo čega prenese fiksni broj na sebe, da postane vlasnik, pa da onda zaključi kakav hoće ugovor.

Znaci, ovo je pisano. a to nije moguce. Ni u teoriji. Ili nije dobro opisano o cemu se radi. Evo i zasto, fiksni se vodio na mog oca, kada je umro, morao sam da im donesem sudsku odluku da sam naslednik da bih mogao da prebacim broj na svoje ime. A ovde se pise da moze ko i kad hoce da prebaci bilo ciji broj na sebe. Svasta.
 
A ovde se pise da moze ko i kad hoce da prebaci bilo ciji broj na sebe. Svasta.

nemoj da komentarises tako, prvo dobro procitaj sta je pisano. Desava se da potstanari to urade a ne bilo ko bilo kome, kako ti kazes. A kako im to uspeva, to treba Telekom da objasni nadleznim sluzbama, a ne da zezaju narod da se pravda ni kriv ni duzan.
 
^ Dobro sam procitao. I citirao isto - "Telekom omogucava..." E, ja tvrdim da Telekom nista ne omogucava.

"Desava se da podstanari to urade..." Pa desava se i u devojke dete. ;)

To sto se neko bavi prevarama, nema veze sa bilo kojom firmom. Prevare se desavaju svuda, u svakoj zemlji na svetu, i desavace se.
 
Znaci, ovo je pisano. a to nije moguce. Ni u teoriji. Ili nije dobro opisano o cemu se radi. Evo i zasto, fiksni se vodio na mog oca, kada je umro, morao sam da im donesem sudsku odluku da sam naslednik da bih mogao da prebacim broj na svoje ime. A ovde se pise da moze ko i kad hoce da prebaci bilo ciji broj na sebe. Svasta.
Takodje. Isti slučaj. Telekom jeste za mnoge stvari "divlja" firma ali toliko ne bas. Uz to, bio bi i ozbiljan kriminal. Cak i za nase drustvo-preterana priča (konstrukcija).

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Niste se setili da potpišete box paket. Nude oni to otvoreno, još jednom isključivo zbog box paketa.
 
^ Dobro sam procitao. I citirao isto - "Telekom omogucava..." E, ja tvrdim da Telekom nista ne omogucava.

"Desava se da podstanari to urade..." Pa desava se i u devojke dete. ;)

To sto se neko bavi prevarama, nema veze sa bilo kojom firmom. Prevare se desavaju svuda, u svakoj zemlji na svetu, i desavace se.

Pa ko omogućava nego telekom ako vidiš da se broj fiksnog ne vodi na vlasnika lične karte i adresa na koju šalješ opremu nije ista ko u ličnoj karti ko je to omogućio sve to nego telekom.

A evo ti još jedan primer kako je telekom nevinašce u svemu
http://potrosackisavetnik.com/kada-dugujete-telekomu-krivi-ste-dok-ne-dokazete-suprotno/
 
Nazad
Vrh Dno