Šta je novo?

Google tablet - Nexus 7

Ogromna mana je flash. Ja ga samo zato necu kupiti,a ozbiljno sam bio zagrejan za njega ;) Kupis uredjaj koji ce ti sluziti za net,a ne mozes da pogledas nista u flesu-smesno ;)
 
Pa 4.1 nema podšku za flash u default browseru koji je sada Chrome. Više nema Browsera, Chrome je sada integrisani i podrazumevani browser od 4.1 JB.

S druge strane Flash bi i dalje trebalo da radi u Operi ili Dolpinu koji mi se sviđaju više od Chrome-a, tako da će verovatno i na JB imati načina da se pusti flash preko alternativnih browser-a.
 
S druge strane Flash bi i dalje trebalo da radi u Operi ili Dolpinu koji mi se sviđaju više od Chrome-a, tako da će verovatno i na JB imati načina da se pusti flash preko alternativnih browser-a.

Da, ali flash moras da skines sa marketa, a prica se da ce ga povuci sa marketa... I da ga skines sad, trebace ti nova verzija koja ce biti kompatabilna sa JB, a posto su rekli da je ukinuto, onda nece ni biti nove verzije ;)
 
Kakav crni Flash, zbogom zauvek, neće mi nedostajati. Hello html5.
 
"Cudno" mi je kako su se svi smejali i govorili kako je Siri jos jedna u nizu nepotrebna budalastina. A pogledajte sta je Samsung uradio samo nakon par meseci sa S voice pa sada i google, a Android korisnici odusevljeni i posle kazu Apple nije "trendseter".
I jos jedna stvar, kad god se vodila polemika iOS vs. Android uvek je bilo ono: "iOS bez Flash podrske nikada!, Android keva" a sada citam na raznim sajtovima i forumima kako je ovo u stvari dobra odluka, od istih onih ljudi koji su tvrdili kako je Flash velika prednost. :D

Ne trolujem samo konstantujem.
 
Poslednja izmena:
1. Siri je sve samo ne Eplov izum, jos u vreme glupih telefona pokusavalo se sa raznim varijantama upravljanja glasom.

2. Flash je imao smisla dok je HTML5 bio maji, sad je to tehnologija zrela za penziju pre svega zbog uzasno lose optimizacije.
 
Lose konstantujes ;) Google voice search nije kopija Siri-a, vec je izuzetno veliki sistem na cijem se razvoju radi godinama (mozda je njegov razvoj zapocet i pre siri-a). Veoma je moguce da su neke kompanije radile isti posao i za Apple i za Google prilikom razvoja ovih sistema.
Ovde je upakovano nekoliko sistema. Sistem glasovne pretrage, Q/A system (baci pogled na IBM watson, wolfgram alpha), sistem koji ce vam rezervisati polaske (da reci ces, "Daj mi sve polaske vozova za Novi Sad izmedju 13 i 14h?", "rezervisi mi jedno mesto za voz u 13:45" i on ce odraditi i transakciju - google wallet ;) )

Ono sto mene nervira jeste, ljudi na ovome rade godinama - neko dodje otkupi to sto su radili (ili implementira vec gotove algoritme) i onda predstave to nesto kao da su oni izmislili... I pre Siri-a akademci, naucnici su radili na tome, kao sto rekoh baci pogled na IBM Watson i postoje svi koraci i milion radova koji objasnjavaju kako ga napraviti :) e to je ono sto je lepota naucnog rada koji je dostupan svima koji zele da se obrazuju i dalje usavrsavaju sistem i rezultati nekih pristupa u resavanju odredjenih problema)
 
Lose konstantujes ;) Google voice search nije kopija Siri-a, vec je izuzetno veliki sistem na cijem se razvoju radi godinama (mozda je njegov razvoj zapocet i pre siri-a). Veoma je moguce da su neke kompanije radile isti posao i za Apple i za Google prilikom razvoja ovih sistema.
Ovde je upakovano nekoliko sistema. Sistem glasovne pretrage, Q/A system (baci pogled na IBM watson, wolfgram alpha), sistem koji ce vam rezervisati polaske (da reci ces, "Daj mi sve polaske vozova za Novi Sad izmedju 13 i 14h?", "rezervisi mi jedno mesto za voz u 13:45" i on ce odraditi i transakciju - google wallet ;) )

Ono sto mene nervira jeste, ljudi na ovome rade godinama - neko dodje otkupi to sto su radili (ili implementira vec gotove algoritme) i onda predstave to nesto kao da su oni izmislili... I pre Siri-a akademci, naucnici su radili na tome, kao sto rekoh baci pogled na IBM Watson i postoje svi koraci i milion radova koji objasnjavaju kako ga napraviti :) e to je ono sto je lepota naucnog rada koji je dostupan svima koji zele da se obrazuju i dalje usavrsavaju sistem i rezultati nekih pristupa u resavanju odredjenih problema)

Nisi razumeo sta hocu da kazem, ja razumem da se neka tehnologija razvija godinama ali zasto je Apple prvi to izbacio? Ja ne kazem da su tehnologije iste u potpunosti, i ne mogu biti ali sve je to na istom principu manje ili vise razvijeno i sredjeno.
Zasto Samsung nekoliko meseci nakon Siri ubacuje S Voice u svoj flagship telefon? A do pre samo par meseci nije bilo ni naznaka o tome ili bilo kakva slicna (U toj meri ozbiljna) aplikacija?
 
"Cudno" mi je kako su se svi smejali i govorili kako je Siri jos jedna u nizu nepotrebna budalastina. A pogledajte sta je Samsung uradio samo nakon par meseci sa S voice pa sada i google, a Android korisnici odusevljeni i posle kazu Apple nije "trendseter".<br />
I jos jedna stvar, kad god se vodila polemika iOS vs. Android uvek je bilo ono: "iOS bez Flash podrske nikada!, Android keva" a sada citam na raznim sajtovima i forumima kako je ovo u stvari dobra odluka, od istih onih ljudi koji su tvrdili kako je Flash velika prednost. :D<br />
<br />
Ne trolujem samo konstantujem.

Ja i dalje mislim da je izbacivanje fleša glupost. Koja je logika da ga sad izbacuju, kada su procesori konačno u stanju da sazvaću fleš sadržaj bez problema, i kada uređaji imaju mnogo veću količinu RAM memorije nego tada?
I Siri, i Google Voice i S Voice je glupost, zanimljiva je samo prvih par dana, a posle je bar 95% ljudi nikada ne koristi, a pogotovo je neupotrebljiv u našem govornom području. Imao sam S Voice u telefonu, znam o čemu pričam.
 
Tačno je da Samsung često kopira Apple, tu nema mesta diskusiji. S druge strane, apple-u praktično neograničena sredstva omogućuju da kupe svaki projekat koji im se čini zanimljivim i pokušaju da ga implementiraju. Po meni je google-ov odgovor na siri dosta zanimljiv, ali sam ipak počeo da se tripujem oko toga što praktično za sve koristim google: chrome, gmail, android... Ipak, nisam imao nekih neprijatnosti do sada (ne znam ikoga ko jeste?), pa bih probao i voice search. Glupo je samo što se mora govoriti na engleskom a onda se teško može naći išta na našim sajtovima (neko pomenu vozne karte, dalje pozorište, avion...).

Što se tiče flash-a, bezveze je što nestaje podrška, sve dok postoje sajtovi za koje je potreban flash da bi se ispravno prikazali. Ako se flash može izbeći, sjajno.
 
Samsung je ubacio odmah, jer su oni brze potrcali da prekopiraju :) Ali google nije... Treba malo pratiti projekte koje google finansira (a finansira sve i svasta ) i koje razvija. Godinama pokusavaju da na najbolji moguci nacin mapiraju prirodni jezik (u ovom slucaju engleski) na jezik koji masina razume i izdvajaju velika sredstva i finansiraju razne naucne radove na tu temu. U ovom trenutku, bar po onome sto se moze naci po net-u, Google-ov voice search je daleko najnapredniji sistem ove namene (neke delove su razvili ljudi na univerzitetima sirom USA i sveta - mozda i sve delove), tako primecujete da automatski radi neke akcije, za koje vas Siri pita sta da uradi... Mislim da i na onom snimku iznad ima jedan takav primer. Takodje google mnogo ulaze u personalizovanu pretragu. Sta pod tim mislim... Pretrsaga se prilagodjava vama (kao sto imamo to danas kod google-a), tako da kada ja pitam "Koji je najbolji telefon?", na koje ne postoji odgovor (jer je stvar licnog ukusa) on ce u zavisnosti korisnikovih interesovanja izbaciti HTC One x :) ali na primer mozda tebi izbaci Samsung SIII, a nekom drugom "iPhone 4s" ;) ovo je mozda i nije najbolji primer, ali shvata se poenta onoga sto zelim da kazem.
Google je ovim otisao level iznad Siri-a, jer cilj je da se razvije potpuno automatizovani sistem koji ce kada mu ja kazem "Rezervisi mi let za Njujork?" on uspeti da na osnovu svega tacno rezervise let 18.06 u 17h kompanijom Air-France :) Pazi ovde je taj sistem sve ukapirao, dan kada cu leteti i kompaniju kada cu leteti. Iako ovo sada zvuci kao SF mislim da cemo i samo doziveti to.

Iako se preklapaju na mnogim poljima Siri i Google voice search, voice search je sistem koji se bas dugo dugooo razvija i trenutno mislim da mozda Google jedini ima kapaciteta da izgura ovako nesto (mislim na potpuno automatizovanog licnog pomocnika) do kraja. Vidimo da Google ulaze u 1000000 projekata, ali ce na kraju integrisati mnoge od njih. Na primer za sledecu naredbu "Prevedi izvestaj za jun mesec na Japanski i prosledi Jukuomu", odmah ce naci izvestaj za jun (google docs - lupam), prevesti taj izvestaj na japanski (google translate - ovo sam vec siguran :) ) i posalje (gmail ;) )
 
Poslednja izmena:
U ovom trenutku, bar po onome sto se moze naci po net-u, Google-ov voice search je daleko najnapredniji sistem ove namene

Zaboravljas da je tako bilo do sada bas uvek sa novim apple proizvodima. Apple izbaci nesto revolucionarno, za sta je tehnologija postojala i bila svima dostupna, ali niko to nije uradio, a zatim se ceo svet utrkuje da napravi svoju kopiju toga. U tom utrkivanju sa appleom, druge kompanije uzmu njihovu ideju i nabudze je na silu, tako smo dobili posle iphonea od 3,5" android telefone koji su dogurali preko 5", imaju quad-core, gigabajte, flash, cuda, i na kraju kada svi misle da su "prestigli" apple, u narednom ciklusu apple izbaci ponovo nesto zaista novo na sta tim plagijatorima vilice popadaju po patosu.

Poenta je u tome da za stvarno prave inovacije nije dovoljna dostupnost tehnologije, vec je potrebna i odredjena vizija kako od postojecih tehnologija uobliciti dobar novi uredjaj. Velike kompanije tu viziju najcesce nemaju, zato sto igraju na sigurno i jure samo proverene koncepte na kojima su male sanse da ce izgubiti novac, dok je kod novih ideja mogucnostgubitka uvek znatno veca.
 
hajde mozda i naucis nesto ;) terminator :) da li si cuo nekad mozda za watson?
http://www.youtube.com/watch?v=5Gpaf6NaUEw&feature=related

Google voice search je vecim delom razvijen u Google lab, uz naravno pomoc IBM-a (koji stoji iza svih ovih tehnologija). Ovi sistemi se ne razvijaju preko noci...

citat sa wikipedije:
With Siri, Apple is using the results of more than four years of research funded by DARPA via SRI International's Artificial Intelligence Center through the Personalized Assistant that Learns Program and Cognitive Agent that Learns and Organizes Program CALO.

This includes the combined work from research teams from Carnegie Mellon University, the University of Massachusetts Amherst, the University of Rochester, the Institute for Human and Machine Cognition, Oregon State University, the University of Southern California, and Stanford University. This technology has come a long way with dialog and natural language understanding, machine learning, evidential and probabilistic reasoning, ontology and knowledge representation, planning, reasoning and service delegation

E to je kljuc svega, pravi ljudi koji su razvijali sve ovo - a za koje obican narod nije ni cuo
 
Ja sam imao glasovne komande jos na nokiji e61. U to vreme, internet na mob je bio retkost i kostao je nenormalno mnogo. Glasovne komande su bile limitirane na ugradjene funkcije telefona.
Siri je pretragu i analizu prebacila na net. Nema tu nista epohalno.
Na s2 imam vlingo koji radi slabije od Siri, ali ipak radi. Nije to Apple izmislio, vec je kupio i ugradio u ios uz kozmeticko-komercijalne izmene.
 
Zaboravljas da je tako bilo do sada bas uvek sa novim apple proizvodima. Apple izbaci nesto revolucionarno, za sta je tehnologija postojala i bila svima dostupna, ali niko to nije uradio, a zatim se ceo svet utrkuje da napravi svoju kopiju toga. U tom utrkivanju sa appleom, druge kompanije uzmu njihovu ideju i nabudze je na silu, tako smo dobili posle iphonea od 3,5" android telefone koji su dogurali preko 5", imaju quad-core, gigabajte, flash, cuda, i na kraju kada svi misle da su "prestigli" apple, u narednom ciklusu apple izbaci ponovo nesto zaista novo na sta tim plagijatorima vilice popadaju po patosu.

Poenta je u tome da za stvarno prave inovacije nije dovoljna dostupnost tehnologije, vec je potrebna i odredjena vizija kako od postojecih tehnologija uobliciti dobar novi uredjaj. Velike kompanije tu viziju najcesce nemaju, zato sto igraju na sigurno i jure samo proverene koncepte na kojima su male sanse da ce izgubiti novac, dok je kod novih ideja mogucnostgubitka uvek znatno veca.

+1 Sto se ovoga tice.
 
MHL and USB-OTG on the Nexus 7 - Mounting USB Storage Not Supported

USB-OTG is indeed supported on the Nexus 7, however as anyone has used USB-OTG knows, whether peripherals or devices work is a function of the host OS and drivers. On the Nexus 7, using a mouse and keyboard is supported, and I saw Google using an Ethernet to microUSB adapter with the Nexus 7 (which I borrowed for my Galaxy Nexus) as well. Unfortunately mounting USB storage natively is not supported on the Nexus 7. Hopefully rooted users will be able to use StickMount with the Nexus 7 and make this work. In addition, MHL is not supported on the Nexus 7, which isn't very surprising since adding MHL requires another package and would increase BOM cost.
 
Nema microSDHC slot, ima samo oko 5.5GB slobodno i ne podržava USB flash preko OTG kabla? Pritom nema ni 3G pa da kažemo ajd sve je tamo negde na cloud-u uvek imaš pristup. :(
 
Samo onemogucavaju da korisnici gledaju/slusaju/seruju svoj sadrzaj... sve se rentira i strimuje sa gplay store i samim tim - placa. Barem ja tako vidim sve ovo...
 
Nema microSDHC slot, ima samo oko 5.5GB slobodno i ne podržava USB flash preko OTG kabla? Pritom nema ni 3G pa da kažemo ajd sve je tamo negde na cloud-u uvek imaš pristup. :(
Ако се не појави нешто са IPS екраном те резолуције за мање од 300$ далеко је смисленије узети 16GB-ни модел јер је 5.5GB баш премало.
 
Proizvodjac display-a? Nema sanse da Asus ovo pusti na finalni proizvod...
 
Kao da se to ne očekuje kod svih prvih serija.
 
Ne očekuje se, ovako nešto mi je veoma čudno za LCD ekran. Postoji image persistance na ovoj tehnologiji naravno, ali treba mu mnogo mnogo više vremena da se pojavi.
 
E bre Emix, taman će mi prijatelj biti u USA do kraja jula (relativno često ide u USA), pričali da mi donese Nexus 7 16GB, sad me pokoleba :)

Ništa, moj 5097 nek služi dok se ne vratim s mora (biće svađe vidim sa samo jednim tabletom :) , pa posle na jesen kad zaladi da gledam dal Android ili Win RT.
 
Nazad
Vrh Dno