Šta je novo?

Test: ASUS GeForce GTX 680 2GB

Lako je pisati... po forumu, iz entuzijazma, cesto sa gramatickim i slovnim greskama i slicno ;)

Napisati smislen tekst od 30-40.000 karaktera uz svo testiranje u par dana koliko obicno imas hadver u rukama (ponekad je vreme i krace, a ako kasnis npr. 10 dana, ko ce taj tekst uopste i citati)... mnogo teze :)

Napisati ga na taj nacin da neka cica koja radi u nekoj marketinskoj agenciji i odlucuje o raspodeli novca shvati da taj tvoj tekst ima mnogo prednosti u odnosu na onaj od 2500 karaktera, sa jednom generickom fotografijom i vecinom sadrzaja preuzetim sa kutije ili marketinskog materijala... nimalo lako :(

Kod nas je profesija IT novinara toliko degradirana da je situacija strasna (i zabrinjavajuca)... cast izuzecima, od kojih su mnogi i dalje vezani za redakciju Benchmarka. Samo se sve vise plasim da vode borbu sa vetrenjacama.
 
Bolje da radite video review kao Linus :D
 
Lako je pisati... po forumu, iz entuzijazma, cesto sa gramatickim i slovnim greskama i slicno ;)

Napisati smislen tekst od 30-40.000 karaktera uz svo testiranje u par dana koliko obicno imas hadver u rukama (ponekad je vreme i krace, a ako kasnis npr. 10 dana, ko ce taj tekst uopste i citati)... mnogo teze :)

Napisati ga na taj nacin da neka cica koja radi u nekoj marketinskoj agenciji i odlucuje o raspodeli novca shvati da taj tvoj tekst ima mnogo prednosti u odnosu na onaj od 2500 karaktera, sa jednom generickom fotografijom i vecinom sadrzaja preuzetim sa kutije ili marketinskog materijala... nimalo lako :(

Kod nas je profesija IT novinara toliko degradirana da je situacija strasna (i zabrinjavajuca)... cast izuzecima, od kojih su mnogi i dalje vezani za redakciju Benchmarka. Samo se sve vise plasim da vode borbu sa vetrenjacama.

da, dobro je da tekstovi na benchu nemaju slovne, gramaticke i ostale grekse :) no nebitno

i kakvo je sada ovo opravdanje da je tesko, malo vremena...? jel tesko, ne svidja mu se to sto radi? lepo da ostavku, i ode da radi nesto drugo
meni samo smeta sto za bilo koji fuseraj u ovoj zemlji, nebitno da li je to neki it tekst, ili bilo sta drugo, uvek ima neko opravdanje...
 
i kakvo je sada ovo opravdanje da je tesko, malo vremena...? jel tesko, ne svidja mu se to sto radi? lepo da ostavku, i ode da radi nesto drugo

Slazem se potpuno, to treba da vazi za sve profesije :)

meni samo smeta sto za bilo koji fuseraj u ovoj zemlji, nebitno da li je to neki it tekst, ili bilo sta drugo, uvek ima neko opravdanje...

Zao mi je sto si moj post shvatio kao pokusaj pravdanja za fuseraj u IT novinarstvu... ono je u ovoj situaciji bas zato sto su ti koji fusare na pozicijama gde jesu, a gomile dobrih IT novinara su u nekim drugim vodama. Da ne ulazim u neke druge, dublje razloge koji su doveli do te situacije.
 
kako je gubitak nesto sto daju na marketing? :) a i asusu budzet za marketing iznosi samo tih 1500-2000 evra? :) ccc

ok, ako vec koristite zvanicne slike, zar ne bi trebalo neke nvidia/ati/xyz proizvodjac, ne da skidate sa drugog sajta, pa onda jos da editujete tu sliku da se ne vidi odakle je uzeto? pa taj edit mu je trajao isto/duze nego da je slikao tu karticu koju je imao
zar toliko vremena gubite da uzmete kutiju/karticu stavite na sto, slikate, posle slikate jos jednom kada je kartica u kucistu?

u poslednje vreme, sve vise deluje kao da radite preko one stvari, a i samo je bitan broj tekstova na sajtu, ne i ono sto pise u njima, nazalost...


Problem je u tome šta se sve vodi pod marketingom. Ako pokvariš uređaj zato što si ga otvarao ili ga oštetiš, to jeste gubitak.

Asusov budžet ne iznosi samo tih 1500-2000 evra, to sam samo izneo kao primer. Nije vezan za Asus, ali jeste za mnoge druge IT firme ovde. Budžeta - NEMA. A nažalost, mnogima se čin unošenja semplova interno vodi na račun za marketing, jer recimo nije redak slučaj da predstavništvo X bukvalno privremeno kupi od matične firme Y uređaj Z, i to se stavlja na račun marketinških aktivnosti. Dokle god ne vrate sempl matičnoj firmi, njima su pare na računu zarobljene, možda čak i skinute. Asus, koliko mi je poznato ne radi tako, ali i oni moraju da vrate semplove, neoštećene, proslede ih u druge zemlje i tako dalje. U krajnjoj liniji, iz njihove tačke gledišta, ako se sempl ošteti, onda u naredne medije ili u sledeće zemlje ide oštećen, što šteti reputaciji firme, ma koliko uređaj radio ispravno.

Što se slikanja tiče - kao što rekoh gore, delimično se slažem, ali treba razumeti i našu stranu priče. Uređaji se uglavnom dobijaju kasno, nakon što u celom svetu već budu predstavljeni, rokovi su kratki, treba odraditi posao a pri tome te čekaju još 1-2 uređaja i planirana teksta, plus druge obaveze (vesti, odlazak na prezentacije, sastanci...) i tako dalje. Sa nekima nemamo nikakvu saradnju (na primer, Nvidia) i onda moramo da čekamo da neko od partnera sa kojima sarađujemo donese kartu, nekada je to istog dana kad i svetska premijera, nekada pre, a nekada kasnije.

Kada je broj tekstova u pitanju, pa naravno da je bitan. Naravno, nije najbitnija stvar, ali ako objavimo duplo manje tekstova, praksa pokazuje, poseta će nam pasti za 30-40%. Naravno da je stoga broj bitan. Kao i šta se prikazuje. Kada se radi o dosadnim uređajima, onda opet ide pad, a nije baš da ima na desetine ultra-zanimljivih spravica svakog meseca. Takođe, raširili smo se na XY oblasti, treba to sve pokriti. A ako smatraš zaista da nam nije bitno šta piše u tekstovima, onda si ili nerealan, ili prosto ne čitaš gomilu stvari na Benchu. Razumem ja da se grafičke karte, recimo, ne rade na 10 strana kao nekada, ali zaista ne vidim šta se to, na primer, važno nije reklo u ovom tekstu (uz ogradu da, kao što rekoh, spremamo poseban članak o overklokovanju GTX 680 za narednu nedelju, jer je pristup dosta drugačiji, pa smo rešili da to izdvojimo).

Upravo je ovo poslednje sa izdvajanjem teksta dobar primer šta želimo. Nama je bitno da čitaoci dolaze iz dana u dan, da uvek imaju novi razlog da dođu. Pristup koji se bazira na "reci sve svuda i uvek koliko god možeš" nije dobar. Za nekoga ko dođe na sajt samo da bi pročitao taj i taj uređaj koji ga zanima jeste bolji, ali za nekoga ko čita Benchmark u kontinuitetu nije(a to je za nas najbitniji tip posetioca), a nije ni za nas u smislu broja poseta. A i lakše je za čitanje i praćenje ovako - niko neće da čita 5 tekstova od 30k karaktera, ali 15-ak tekstova od 12k karaktera hoće. U krajnjoj liniji, uvek se može reći da "se nije sve reklo" ma šta i ma koliko da se napiše, i uvek će biti neka primedba. Kada smo koristili isključivo naše slike bilo je zašto kvalitet fotografija nije ujednačen, zašto ekspozicija na onoj fotografiji nije dobra, i tako dalje, sa identičnom posledičnom primedbom da "deluje neozbiljno".
 
Nema budžeta, pa nema ni kartica, pa onda nema ni slika, pa onda lepo radi princip samoposluge. :D
 
i kakvo je sada ovo opravdanje da je tesko, malo vremena...? jel tesko, ne svidja mu se to sto radi? lepo da ostavku, i ode da radi nesto drugo
meni samo smeta sto za bilo koji fuseraj u ovoj zemlji, nebitno da li je to neki it tekst, ili bilo sta drugo, uvek ima neko opravdanje...

Tvoje gledište u teoriji jeste ispravno, samo što dovodi do toga da mic po mic neće ni biti IT novinarstva, niti sajtova, osim PR bulšit sajtova sa 80 posetilaca ukupno sa jedne strane, i glomaznih giganata sa stranicom posvećenom "IT-ju" (Blic, B92...) koji će smarati pričama o Fejsbuku i Tviteru jer im se IT na to uglavnom svodi, sa druge strane. Mislim, 90% ljudi koji su radili u ovom svetu kada sam ja počeo da se bavim ovim i jeste dalo ostavku i otišlo u neke druge vode. Makar onih iole kvalitetnijih.

Mi naravno ne mislimo da je naš sistem najbolji niti da je nešto na šta bi drugi morali da se ugledaju, svako ima svoju računicu. Ali me živo zanima kada budu rasterani svi ljudi koji se bave ovim poslom, šta će se dobiti. Evo recimo Nebojša je napadnut ovde zbog fucking slike, a on je jedan od poslednjih ljudi koji u ovoj zemlji uopšte testira grafičke karte. I kako da se ne smori. Resursi nikako nisu neograničeni, pogotovo u ovoj zemlji i pogotovo ljudski resursi. Taj pristup "neka idu" je nešto što se već obija o glavu, i tek će da se obija.

Takođe, fušeraj ima više nivoa. Ne može me niko ubediti da ljudi ovde ne vole fuš stvari ponekada. Meni je, recimo, 10x lakše da napravim neku pričicu limunadicu o nečemu nego da se oznojim i iscimam. I tako recimo priča o bateriji laptopa od pre neki dan već postaje ubedljivo najčitaniji članak u godini. Ne, taj tekst nema nikakve specijalne slike, niti je išta specijalan, ali eto. Jedino je specijalan po tome što verovatno niko ne bi ni pokušao da obradi takvu temu da nije Benchmarka. I to publiku zanima, a meni je to maltene neki vid fuš teme, za mene kao entuzijastu je takva tema maltene izgovor da se ne piše o nečemu konkretnom. A ljudi to vole, ispada. Sa druge strane, meni su te informacije nešto što je po difoltu trebalo da zna ne baš svaki vlasnik laptopa, već bar trećina njih.

I ispada da ni najbolji članak o grafičkoj karti ne može da pobudi toliko interesovanje. A ja prvi nisam srećan zbog toga, ali tako je, i u takvom svetu živimo. Opet, da idemo logikom koju si opisao, samo primenjenom na našu stranu priče, ispalo bi da ne bismo trebali ni da pišemo o uređajima, odnosno o grafičkim kartama, jer je lakše prenositi feed od tvitera i fejsbuka i pride pisati limunada tekstove, pa reći "eto, tržište je presudilo". Mogu da shvatim da tako nešto predlažu ljudi koje IT u suštini ne zanima, i neka se snalazi svako za sebe, ali neko ko ga voli, i to dokazuje time što ga prati iz dana u dan, to mi je prilično neshvatljivo.
 
Poslednja izmena:
Nema budžeta, pa nema ni kartica, pa onda nema ni slika, pa onda lepo radi princip samoposluge. :D

Zaboravih još jednu stvar. Nekada ni najbolje slike koje možemo da napravimo ne mogu da se takmiče sa press fotografijama. Mislim, to se radi u studijima, sa ultra-kamerama, vrhunski se obrađuje od strane ljudi kojima je obrada slike jedini posao u životu, i sad je kao to loše koristiti...a slike namenjene da se objavljuju u novinarskim tekstovima, zbog toga se i prave.

OK, prihvatam da je trebalo staviti i pokoju fotku "samostalno slikanu", ali onda bi primedba bila zašto su fotke neujednačene po kvalitetu i tako dalje. Mislim, to smo sve već imali :)
 
DusanN, slazem se, bitno je da ima sto vise tekstova i da se objave sto pre a lice na one sa IT sveta koje kao da radi informaticka sekcija neke srednje skole. Bez licnih uvreda ali je ovako.

Ali ako vama ovo ne smeta, meni onda smeta jos manje ;) Ovo je samo dobronamerna kritika..
 
Nisu problem samo slike, već i to što su tekstovi veoma šturi sa informacijama. Na sajtu trenutno kvalitetom jedino odišu Gizmovi testovi, koji su uglavnom napisani na vrhunskom nivou i što je najvažnije detaljni i pregledni.

A ta priča i broju poseta i tako dalje, ne drži vodu. Dovoljno je pogeldati recenzije na jednom drugom domaćem IT sajtu (koji je ovde cenzurisan pa ga ne mogu/ ne smem napisati).
 
sta sve nisam procitao ovde za kratko vreme :)

imam par primedbi na izreceno .....

npr. .... tekstove pisu novinari .... ali ih pregledaju LEKTORI .... i oni ispravljaju gramaticke i ostale greske ... tako da novinar koj radi review ne gubi na to vreme.

neko je pomenuo .... ima karticu 2 dana .... treba stici sve za to vreme, realno ako bilo ko od nas sa foruma za 2 dana ne moze da istestira karticu onda nek se upuca jer je nesposoban i glup, i bolje da prodaje na pijaci nego da se ovde pravi pametan.

Trece vec sam komentarisao da je extremno iritantno sto se u testovima non stop navode neke graficke kartice koje su im pre ko zna koliko vekova dali ASUS i MSI ... i sad to stoji non stop u test konfiguraciji .... to je retarridani fazon iz Sveta kompjutera .... koj ce toliko da zastrani da ce kad u buducnosti uzadje neki novi slot za grafiku i dalje stajati PCI-E kartice.

CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 12.3

Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.

Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.


Ovo stoji na benchu za svaki test ...... dajte prvo kupite coveku racunar .... nove generacije ;) jeste ... ovaj verovatno moze sve da prikaze kako treba ali .... realno bolje nek vam ustupe racunarske komponente pa se ispod zahvaljujte svima ponaosob a ne samo ASUSu i MSIu

Drugo .... DRAGO mi je sto su vam USTUPILI (kapiram poklonili) graficke karte ... ali nema potrebe da to pisete na svakom testu ... pogotovo ne na onom gde te karte nisu kuciste ni videle. A i oni jadnici nek poklone od svake serije po jednu ako vec hoce da ih navodite na svakom testu pa kad testirate mozete stvarno da uporedite kako to radi.

A i oni testovi gde se postuju rezultati nekih grafickih kartica (koji su mozda radjeni kad su one izasle) koji se porede sa trenutnim rezultatima novih serija su smesni .... realno ili testirajte ponovo sve (ili bar kad izadju novi driveri) ili ne postujte testove starih kartica uopste.

Ovde je najvaznije da se pravda cinjenica da nisu koriscene fotografije proizvoda koj se testira, sto je realno .... glupo ali ajde .... neko je jednostavno nesposoban da fotografise ... razumem ja to ni ja ne bi mogao da odradim operaciju srca .... krastavac tesko je to .... uzas.

Zanemaruje se sledece .... testovi grafickih kartica na benchu su se srozali toliko da je tuzno, dodjem .... vidim onaj template od testa sve isto ..... jovo nanovo .... neki grafici koji su prvo retardirani za citanje ..... neki su lose slozeni .... ma .... ne citam testove vise ovde .... sad ih gledam toliko je dovoljno da shvatim da i dalje nisu dostojni citanja.

Ako ste placeni da radite to ... odradite kako treba, ako niste ako radite volonterski onda izvinite na ovom postu ... samo napred za hobi izgleda extra ;)

I za kraj ... da se ne bi desavale ovakve rasprave, lepo ... kad se radi test .... odradi se screenshot celog ekrana sa sve CPUz, GPUz i rezultatom testa, a ne samo slika GPUz i to je to .... vazi ;) to moze i moja macka da napravi tj preuzme, a za screenshot nema glupog izgovora .... "brateeee ko ce to da slika ... pa mi ne zaposljavamo nuklearne fizicare .... e jel si nekad slikao sa aparatom !!!! a da ispadne dobra slika??? a a a ??? " screenshot moze uvek da bude savrsen ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno