Šta je novo?

Da li su ovo normalne minimalne temperature laptopa?

thecoby

Cenjen
Učlanjen(a)
23.02.2008
Poruke
61
Poena
159
CPU Intel i7 720QM 1.6 GHz: 60 °C
HDD: 37 °C
GRAFIKA AMD HD 5730 1GB: 72 °C

Kad upalim neku igru temperature su 90/37/grafika dodje do 115 i gasi se laptop.
 
To sto se lapotp gasi je dovoljan pokazatelj da nisu normalne temperature :)
Prevelika temp. za taj procesor. Verovatno i za graficku ali to nisam siguran. HDD moze proci.
 
100C je maksimalna temp. za taj procesor, pa se može reći da je temp. koliko-toliko ok.
Za hard je temp. ok.
Grafika - temp. je prevelika.

Razlog tim povišenim temperaturama je verovatno prašina, kao i uvek. Ako laptop nije nov, već korišćen par meseci onda je razlog sigurno prašina. Treba se otvoriti i očistiti. Za sad, zbog smanjenog protoka vazduha, da ti se laptop ne bi gasio, postavi ga na neko postolje (ili ga makar izdigni sa zadnje strane), da bi imao nešto veći protok vazduha dok ga ne očistiš od prašine.

Ako je laptop nov, nosi na reklamaciju.
 
Sa laptopovima je inace problem hladjenje. Tako da jako malo prasine moze da napravi rusvaj. Mozes probati prvo da izduvas prasinu usisivacem kroz otvore gde uzima vazduh, u suprotnom ce morati da se otvara. (ponavljam, jako malo prasine napravi problem).
 
Laptop je star nesto vise od godinu i po dana. Iznutra je cist kao suza i izduvava vazduh jako, a u spoljasnjem izduvnom delu ne mogu nista da vidim ni sa baterijskom.
Gasi se cak i kad ga stavim na hladnjak sa ventilatorom.
Sumnjam na termo pastu, tako da cu ga najverovatnije bez razmisljanja poslati na reklamaciju, u garanciji je jos skoro godinu dana. (Mora da radi kao sat pre nego sto stigne Diablo 3. :D) Hvala svima! :)
 
Ako ga nisi otvarao, onda ne možeš znati da l' je čist ili ne. Možda ventilator i nije mnogo prašnjav, ali to ne mora da znači i za rebra heatpipe-a. To što izduvava jako vazduh nije dobra stvar. Samo se povećao broj obrtaja ventilatora, da bi ti obezbedio radnu temp. procesora i grafike. Uporedo, zbog konstantnog povećanja obrtaja skraćuje se radni vek ventilatora.

Takođe imaj na umu, čišćenje prašine obično ne potpada pod garanciju. Jedino se možeš izvući na ''gasi se sam od sebe'', i ne pominji nikakvu prašinu.
 
Poslednja izmena:
Otvarao sam samo poklopac gde je RAM, CPU i ventilator i sve mi izgleda cisto. (Ne gubi se garancija otvaranjem tih poklopaca jer je dozvoljen samostalni apgrejd memorije.) Vrlo je moguce da ima prasine unutra. Nadam se da ce u servisu sve to da mi srede.
 
Koji je laptop u pitanju ako nije tajna :)?

EDIT: Pogledao sam "Moja Masina"... da li je rec o laptopu u "potpisu"? Ako jeste nema dovoljno ventilacionih otvora ispod laptopa u predelu gde se nalaze delovi koji se najvise greju (CPU i GPU), sto znaci da nije bas najpodesniji za arcenje tipa igrica jer se takvi laptopovi vise greju od onih sto imaju vise ventialcionih otvora i samim tim bolji protok vazduha u kucistu sto pospesuje hladjenje procesora i velikih BGA chipova koji se najvise greju itd. Mozda ce pomoci otvaranje i ciscenje kucista blower type ventilatora koji izbacuje topao vazduh iz laptopa (unutra ume da se stvori sloj "filca" od nagomilane prasine) i zamena termane paste...
 
Poslednja izmena:
Editovao sam prethodnu poruku posto sam u medjuvremenu pogledao "moja masina" u tvom profilu...
 
Prosle godine sam igrao Crysis 2 i MW2 3 na max detaljima, bez laptop hladnjaka i sve je islo glatko, nije se ni blizu toliko zagrevao.
Sad ga stavim na postolje sa ventilatorima:
- ukljucim Limbo i ugasi se posle 10 minuta.
- Ukljucim Diablo 3 beta, ugasi se za 2 minuta.
- Ukljucim Skype video, ugasi se za 5 minuta.
Pri svakom pokretanju sam ukljucivao HWiNFO, GPU-Z i SpeedFan i uvek je GPU dosao do 115 stepeni i ugasio se. Burnin Test Pro 7 mi pokazuje da nema hardverskih gresaka.
Ovo mi se desava od kada je laptop vracen sa servisa na kome je zamenjena maticna ploca i modul kamere jer nesto nije bilo ok, do te zamene je sve bilo kako treba.
Sutra zovem Asus PickupAndReturn da dodju po njega, prosli put su mi ga odneli, opravili i vratili za nedelju dana, nadam se da ce i sada biti ekspresni, ali malo efikasniji.
 
Poslednja izmena:
Koji je kvar bio u pitanju kad je zamenjena ploca i kako se manifestovao taj kvar? Ne menja se maticna ploca na laptopu tek tako...
 
Poslednja izmena:
Na zvanicnom servisnom papiru je pisalo da je zamenjena maticna ploca i modul kamere, sad sta je bilo nemam pojma.
Bila su dva problema:
1. Kamerica je cas radila cas ne.
2. Nakon random vremena su mi se pojavljivali sarene kockice po ekranu, koju su treperile i pomerale kako pomerim misa. To se desavalo nezavisno od rada na laptopu, znaci nekad samo od sebe, nekad nakon 5 minuta surfa, nekad nakon 45 min Photoshopa i tako dalje, ali nikad u igricama, one su radile savrseno!
Moguce da je to bilo do graficke pa su nesto smutljali, a?
Garancija mi traje do decembra 2012., do tada imam fore da im se zalim...
Evo sad nista ne radim na kompu, temperatura CPU 90 stepeni, GPU 97!
 
Poslednja izmena:
Upravo sam otvorio laptop, osvetlio otvor za ventilaciju LED baterijskom, dobro izbuljio oci i primetio da veoma mali snop svetlosti dopire unutra, a onda da na unutrasnjem delu resetke za ventilaciju ima BLATA! Bili ste u pravu potpuno, milimetri zapecene prasine su u pitanju! Sutra ujutru otvaram laptop i cistim to, pa javljam ishod! Stay tuned.
 
Probaj ozbiljno prvo da izduvas prasinu necim, ako bas ne moze onda otvaranje, iz iskustva vrlo moze da se zakomlikuje. Ako vec resis da otvaras onda ti preporucujem trzalicu od gitare i polako... :smash: :smash:
 
Moj ti je savet da ne odsrafljujes nista sem tog poklopca sto si vec odsrafljivao. Kolko sam razumeo, tebi je vent (odnosno kompletno hladjenje) dostupan iza tog poklopca odozdo? Ako je tako, samo skini taj poklopac i od spolja, kroz rebra izduvaj prasinu, moze fenom ukljucenim na hladno, idealno kompresorom, pazi da ne polomis rebra venta, drzi ih prsom. Ako ne mozes da izduvas ovako, salji odmah na reklamaciju. Nemoj da se posle bijes po usima sto si radio tudji posao.
Ovo gore sam ti napisao jer se lap gasi i bez opterecenja sto se ne bi smelo desavati pa i sve da su rebra skroz zapusena. Drugo, vec si imao problema sa vga chipom, ne bi me cudilo da se ispostavi da je ponovo on problem. U principu ne bi trebalo na tako skupom modelu ali mozda model ima lose reseno hladjenje.
 
Maticnu plocu su menjali jer je trso GPU koji je na tom laptopu zalemljen na maticnoj ploci, ali su izgleda malo isfuserili sa prasinom u ventu i zato imas sad probleme. Nemoj da izduvavas taj ventilator jer neces uspeti sve da izduvas ako je rec o stvrdnutoj prasini. Ili rasklopi vent i ocisti ljudski ili pusti da to odrade u servisu, a posto je laptop najverovatnije jos u garanciji mozda je bolje da to odrade u servisu.
 
PROBLEM REŠEN! :) Samo sam ocistio prasinu.
Sada je temperatura:
MIROVANJE CPU: 53 °C | U IGRI: 62 °C
MIROVANJE HDD: 30 °C | U IGRI: 37 °C
MIROVANJE GRAFIKA: 60 °C | U IGRI: 83 °C

vimzf0uncll59x2hc3.jpg


Ljudi, hvala vam svima neizmerno! :)
 
Pored toga sto si dobro odradio trebalo bi promeniti termalnu pastu na procesoru, grafickoj i chipsetu. Sve jedno ne preteruj s' igricama jer taj laptop nije namenjen za igranje igrica. Tako je sad sa temperaturama, ali kad dodje leto opet ima vise da se greje i kroz neko vreme, ako preteras sa igranjem, opet mozes ocekivati probleme slicne onima kada ti je zamenjena maticna ploca jer ce GPU chip od pregrevanja poceti da se odvaja od maticne ploce to jest nastajace hladni lemovi izmedju grafickog BGA chipa i maticne poce...
 
Poslednja izmena:
Hvala na upozorenju! :) Uzgred, ti problemi sa grafickom su mi se desavali cim sam kupio laptop, ali nisam hteo odmah da ga vracam jer sam ga tek kupio.
Samo neka mi izdrzi Diablo 3 igru (koja trenutno radi savrseno) i Adobe paket i ja sam presrecan! :)
 
Hvala, to izgleda kao prava stvar!
 
Pored toga sto si dobro odradio trebalo bi promeniti termalnu pastu na procesoru, grafickoj i chipsetu. Sve jedno ne preteruj s' igricama jer taj laptop nije namenjen za igranje igrica. Tako je sad sa temperaturama, ali kad dodje leto opet ima vise da se greje i kroz neko vreme, ako preteras sa igranjem, opet mozes ocekivati probleme slicne onima kada ti je zamenjena maticna ploca jer ce GPU chip od pregrevanja poceti da se odvaja od maticne ploce to jest nastajace hladni lemovi izmedju grafickog BGA chipa i maticne poce...

Ako ne treba da igra igre onda bolje da je kupio lap sa intelovom hd3000 grafikom sa kojom moze sve sem lagodnog igranja. Covek je kupio lap sa grafikom da bi se igrao i prema tome i treba da se igra, ionako ce da ga promeni za par godina, nista danas ne traje 20 god.
 
@frenkyshka: Tacno. :) Uzgred, ta Intel HD 3000 nije bas za bacanje, ona radi na 650 MHz GPU i memorija isto na toliko. Evo bas sam devojci juce kupio laptop sa Intel Celeron B815 1.6 GHz + HD 3000 + 4 GB RAM i na maximumu glatko radi Stronghold 3 i Sims 3, samo to sam isprobao do sad. Nisu nesto zahtevne igrice, ali nisu bas ni Super Mario. (Previse sam otisao u offtopic.)
 
A gde u citiranom tekstu vidite da pise da pokretac teme ne treba da igra igrice na tom laptopu? Pise "...ne preteruj s' igricama jer taj laptop nije namenjen za igranje igrica..." U citiranom delu teksta nema nista netacno, i citiran tekst je napisan iz najboljih namera jer ako laptop bude previse koristen za ono za sta nije namenjen/projektovan postoji opravdana bojazan da ce se laptop kvariti na nacin da popravke van garancije nece biti jeftine. Ako pokretac teme ima para da menja laptop svakih par godina onda samo napred. ;) Vecina ljudi u Srbiji nema to zadovoljstvo da menja laptopove svakih par godina i cilj im je da laptop potraje sto je duze moguce bez kvarova.
 
U svakom slucaju... A i nelogicno je da ce neko puno igrati igrice na laptopu kada moze godinama za manje para da se zabavlja na desktop racunaru, i to sa puno boljom konfiguracijom, sa vecim monitorom... prednosti su ogromne... osim u retkim slucajevima kada je igrac prisiljen na koriscenje prenosnog racunara.... A i onda je samo pitanje koliko je finansijski dobrostojeci tj. da li ga zanima to da vodi racuna o laptopu ili ga je bas briga za pregrevanje...
 
Poslednja izmena:
A gde u citiranom tekstu vidite da pise da pokretac teme ne treba da igra igrice na tom laptopu? Pise "...ne preteruj s' igricama jer taj laptop nije namenjen za igranje igrica..." U citiranom delu teksta nema nista netacno, i citiran tekst je napisan iz najboljih namera jer ako laptop bude previse koristen za ono za sta nije namenjen/projektovan postoji opravdana bojazan da ce se laptop kvariti na nacin da popravke van garancije nece biti jeftine. Ako pokretac teme ima para da menja laptop svakih par godina onda samo napred. ;) Vecina ljudi u Srbiji nema to zadovoljstvo da menja laptopove svakih par godina i cilj im je da laptop potraje sto je duze moguce bez kvarova.

U pravu si, to je multimedijalna serija Asusa.
Sto se drugog dela posta tice. Hteo, ne hteo da ga menja, za par godina morace. Danas se, kao i sva ostala elektronika, laptopovi prave da traju 4-5 god a cesto i dosta manje (bio je u nekoj temi onaj klip o teoriji zastarevanja). Druga stvar je cinjenica da igranje igara je skup sport pa cak i da mu je lap ok morace da ga menja da bi ispratio najnovije naslove.

@husker du
Razlog broj jedan za kupovinu laptopa umesto destopa - to je sad "moderno",
razlog broj dva - nedostatak stambenog prostora.
 
@husker du
Razlog broj jedan za kupovinu laptopa umesto destopa - to je sad "moderno",
razlog broj dva - nedostatak stambenog prostora.

pa nije valjda da i ulicari kupuju laptopove?! :D
svi mi koji imamo laptopove uglavnom imamo i neki stambeni prostor, bilo svoj, bilo da iznajmljujemo stan il sobu... ja sam desktop prebacivao na svakom preseljenju... nije neki problem...
 
PROBLEM REŠEN! :) Samo sam ocistio prasinu.
Sada je temperatura:
MIROVANJE CPU: 53 °C | U IGRI: 62 °C
MIROVANJE HDD: 30 °C | U IGRI: 37 °C
MIROVANJE GRAFIKA: 60 °C | U IGRI: 83 °C

vimzf0uncll59x2hc3.jpg


Ljudi, hvala vam svima neizmerno! :)

Još da si se setio da slikaš ceo proces otvaranja kak obi pomogao ljudima koji to nisu radili bilo bi odlično
 
Nazad
Vrh Dno