Šta je novo?

Da li su ovo normalne minimalne temperature laptopa?

LOL! I moja zena ima isti laptop :) Nvidia chipset sa Nvidia GeForce 9100M G IGP-om, Nvidia GeForce 9300M GS mxm graficka, hybrid SLI podrzan a hladjenje blago receno katastrofa. Da li imas Vistu ili Windows 7 instaliran na tom laptopu? Iz iskustva znam da ako je Vista instalirana i radi se redovno updateovanje Windows-a, desava se da se da se instalira neki update koji uzrokuje da computer usage nikad nije nizi od 50% i da je procesor non stop vreo, postojanje samo jednog heat pipe-a na koji su spojeni svi hladnjaci ne pomaze nikako situaciju. Od kako sam zeni instalirao Windows 7 Home Premium na taj laptop tih problema nema. Secam se da je bilo problema oko nalazenja drajvera za wireless za Windows 7 jer drajver sa MSI sajta nije bio dobar. Instalirao sam Ralink drajver za neki Acer i to radi kao sat. I pored toga ovaj laptop mora da se otvara minimum jednom godisnje da se cisti (zavisi od uslova u kojima se koristi) jer u suprotnom posle odredjenog vremena pocinje da se greje zbog prasine. Inace prosecne temperature na ovom laptopu spadaju u vise, zbog nvidia chipseta i grafike i kao sto rekoh slabo odradjenog hladjenja.
 
Ranije sam imao Vistu x64, od kako je izasla sedmica instaliram nju, ona redovno radi update, kao da je originalna :)
Reinstalirao sam sistem, otvorio ga i ocistio ga ponovo, izribao sve plasticne i metalne delove alkoholom, sada cu da vidim da li je to pomoglo na duze staze, ili je opet samo kratkotrajno resenje. Trenutno je temperatura niza nego sto je bila, posle oko sat i po rada, ali je opet visa nego sto treba-GPU~70, CPU 50 i kusur. Ova druga i nije tako strasna, ali za GPU je i dalje visa nego sto treba.
 
Nasao sam neki snimak na YT za MSI EX630, ako je tako i kod tebe, uzasno je to los sistem hladjenja za takvu masinu. Plus sto ti nesto greje procesor pa onaj jadni heatpipe ni ne uspeva da hladi GPU.
 
U tom slucaju undervolt pod obavezno!! Vidi sta ima nVidia od igrackica za tveakovaje graficke, i nju mozes malo da sredis, ili ugasi ako imas opciju da radi sami integrusa, onda se oprosti od igara ali...
 
Okacicu sliku malo kasnije, po meni je moglo bolje da se resi hladjenje, ali sta je tu je... Citao sam da ona postolja za hladjenje nicemu ne sluze, hteo sam da kupim jedan pa sam odustao.

Problem je i sto se integrisana greje. Kojim programom da radim undervolt GPU-a? Je l' mogu nekako da unistim graficku sa tim?

Xperia Neo ICS - Tapatalk 2
 
Mislim da nema za undervolt GPU-a, MADA nisam odavno koristio takve alate za graficku, ali joj mozes oboriti taktove najnormalnije, ja sam to radio kad sam imao neku ATI 9200 pre 6-7 godina koja je cesto crkvala na mom modelu laptopa, i bogami izdrzala je dosta pre crkavanja takva, alat je sam ukljucivao svu "konjazu" kad sam igrao igrice, to je bilo u sklopu ATI Omega drajvera, za nVidia grafike stvarno ne znam sta ima...
Undervolting samo moze da "izgladni" CPU/GPU za struju i da pocne da koci, u najgorem slucaju mislim da od BSOD-a gore ne mozes proci, prosvrljaj malo po netu da potvrdis ali veruj da i malo obaranje znaci (a moze se oboriti i po 20-ak % dok ne pocnu BSOD-ovi)!
 
Poslednja izmena:
Okacicu sliku malo kasnije, po meni je moglo bolje da se resi hladjenje, ali sta je tu je... Citao sam da ona postolja za hladjenje nicemu ne sluze, hteo sam da kupim jedan pa sam odustao.

Verovatno zavisi od konkretnog modela laptopa, meni postolje moze da ohladi laptop sasvim fino (mada mu nije potrebno, i smeta jer duva sa strane, pa mi je hladno na saci :D)
Bitno je kako hladi i da li laptop ima otvore sa donje strane koji nisu izduvni vec samo disipatori toplote.
 
@Lomnica
Sad se setih, koristio sam vec softver za tweak GPU-a, imao neki krs desktop kome je izvor napajanja na izdisaju, pa sam smanjio potrosnju struje maksimalno.
Program se zvao Power Strip.

@alfaunits
Ma citao sam da znaju vise da odmognu ponekad, da mora da se pazi da ventilatori na laptopu i postolju duvaju u istom smeru, inace mozes da napravis haos ;-)


Xperia Neo ICS - Tapatalk 2
 
Tacno tako.. mada je retko, ako se uopste i prave laptopove gde je izduv sa donje strane (koja bi naravno 99% vremena bila zaklonjena stolom/postoljem na kome je laptop).

Jako je tesko snaci se na ovom sajtu cak i sa malo korejskog, ali evo nekoliko raznih modela hladnjaka koje sam koristio u Koreji:
www.actto.com
neki su vez venta, samo su "luk" postolja tako da laptop moze da "dishe" sa donje strane (i najzgodnija su ergonomski, cela firma ih je koristila a imali smo gomilu raznih na probu). Konkretno ovo:
http://www.actto.com/shop/product_view.asp?code=NBS-03S

Izbor kod nas je nazalost .... zalostan u najmanju ruku i svodi se na poneko aluminijumsko postolje, ali izbor Actto-a je toliko sirok da kad bi imalo tako nesto u Evropi, sigurno bi svaki laptop i kupac nasao svoj izbor.
 
Odmah posao da se pravi i počene sa uvozom
 
Izvinjavam se sto me nije bilo par dana, imao sam obaveze oko faksa, pa sam posle isao na neku svadbu...
Sad je temperatura ok, vrti se oko 60C sto je ok. Ako bude skakala ponovo javljam se ovde.
Pozdrav!
 
Туторијал са андерволтовање http://forum.notebookreview.com/har...arket-upgrades/235824-undervolting-guide.html. Ја сам на мом лаптопу(Интел Т6600) скинуо температуре за око 12 степени. Са 1.150в сам успео да спустим на 0.925в(што је уједно и најмања могућа волтажа) и нема никаквих проблема.
 
Evo slike mojih temperatura lapa..... Ide max do 71C dal nije mnogo? Nema da se gasi i resetuje ali mi se cini da je temp velika??? Inače da pomenem i to da se kuler uključuje tek na 70-tak C

Untitled.png
 
Nazad
Vrh Dno