Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Daleko od toga da mora fenomenalno da nauci html/css pre nego sto krene sa JSom.
Moje misljenje je da to teba da se uci paralelno, i da velika razlika u znanju "jednog" u odnosu na "drugo" nema smisla. (tj. i ima u slucaju serverskog JSa ili u slucaju da je dizajner ciji je krajnji produkt html/css).
Naravno da mora, kako mislis da nauci JS, kada jos ne zna sva "pravila" i "ponasanja" DOM elemenata, kako mislis da ce onda znati da upravlja njima preko JS.
 
scylla, опуштено, цепај ти HTML/CSS док не будеш знао да направиш лепе статичке стране (које пролазе W3C валидацију, са HTML5/CSS3 употребом). Додај онда градијенте, прелазе, заобљене ивице, напреднија позиционирања и тако то. Независно од туторијала разних, нађи неке сајтове који ти се свиђају, направи screenshot и онда узми да их правиш сам. Кад направиш све то, да ради добро у IE8-10/Chrome/Opera/Firefox/Safari-ју, крени JS. До тад ћеш научити како DOM функционише и тачно шта можеш да урадиш. Користи обавезно Chrome/Opera Developer Tools или Firebug за Firefox.

Са JavaScript-ом, кренућеш полако да учиш програмирање. Не користи за почетак никакве библиотеке, него пробај да сам реализујеш неке ефекте које виђаш по сајтовима (слајдшоу, анимирано повећање/смањивање бокса...). Онда направи неку просту игрицу, типа Minesweeper. До тад ћеш већ кренути да разумеш како сам JS функционише, и полако ћеш да кренеш с оптимизацијом пређашњег кода.

Пробај да се углавиш некоме, да као "баја из комшилука" одрадиш пар сајтова. Можда и не узмеш ни динар, али стећићеш нека искуства, а много се брже и учи ако си притиснут, да мораш.


Све у свему, ако имаш 15 година, уживај, имаш времена да то врло темељно и квалитетно савладаш, ма који начин и пут одабрао. На крају, сви се разликујемо, свако има неку своју филозофију, а ти тражи своју.
 
hvala puno na odgovorima
 
Ljudi, ja se ovim poslom profesionalno bavim citavu deceniju i imam jos da ucim, te stoga - ne moze nista za 30 dana ;)
 
sta sad? zavrsio sam onaj html, css "kurs" sa codecademy.com. za 2-3 dana. sad da li da pocnem sam da vezbam, da gledam neke sajtove i sam da pravim,tako nesto ili neko da mi predlozi neke naprednije html css tutorijale iili kurs
 
Poslednja izmena:
Odlicno, sad uzmi ovu sliku forme kao jednostavan primer

365psdPreview.png


i iskodiraj je u CSS3 i HTML5 da vidis da li si zaista naucio. Imaj u vidu da ti za realizaciju ove jednostavne forme ne treba nijedna slika!
 
Poslednja izmena:
joj kakvo ucenje javascripta, treba jos da se uci html i css. namucio sam se posteno da napravim ovu formu i nisam uspeo (do kraja vidite u koliko sati pisem ovo) ali ono sto sam naucio sada jeste da mora da se gusla, da codecademy nije posebno nesto pokrio, vec najosnovnije stvari. cak i ono sto sam naucio sa codecademy nije bilo dovoljno da se napravi ova forma. moraju da se gledaju neki mnogo, mnogo napredniji tutorijali koji pokrivaju mnogo vise stvari i treba da pocnem sam da pravim nesto, pa kad ne znam kako, pravac google i how to ...
 
joj kakvo ucenje javascripta, treba jos da se uci html i css. namucio sam se posteno da napravim ovu formu i nisam uspeo (do kraja vidite u koliko sati pisem ovo) ali ono sto sam naucio sada jeste da mora da se gusla, da codecademy nije posebno nesto pokrio, vec najosnovnije stvari. cak i ono sto sam naucio sa codecademy nije bilo dovoljno da se napravi ova forma. moraju da se gledaju neki mnogo, mnogo napredniji tutorijali koji pokrivaju mnogo vise stvari i treba da pocnem sam da pravim nesto, pa kad ne znam kako, pravac google i how to ...

Ja sam odmakao u ucenju JS-a na codecademy i mogu ti reci da je mnogo zanimljiv jezik i da je dosra dobro pokriven tamo...nemoj da se brines za html i css,to se uci u hodu..koncetrisi se na JS i na jquery koji je samo library js-a,medjutim dosta mocan i bice ti lako da ga naucis...samo udri po jS -u koji je alfa i omega front end developinga...posle predji na neki serverski- php ili phyton (ja cu njega,jer mi otvara vrata i android sveta,mnogo je mocan i svugde primenljiv). ..sa javom cu da se zamlacujem na faksu :confused:
 
Ja sam odmakao u ucenju JS-a na codecademy i mogu ti reci da je mnogo zanimljiv jezik i da je dosra dobro pokriven tamo...nemoj da se brines za html i css,to se uci u hodu..koncetrisi se na JS i na jquery koji je samo library js-a,medjutim dosta mocan i bice ti lako da ga naucis...samo udri po jS -u koji je alfa i omega front end developinga...posle predji na neki serverski- php ili phyton (ja cu njega,jer mi otvara vrata i android sveta,mnogo je mocan i svugde primenljiv). ..sa javom cu da se zamlacujem na faksu :confused:
Covece kakve ti njemu savete dajes, pobogu, NE MOZE da se uci js/jq dok se perfektno ne savlada html/css, jer ce mu se cesto desavati da ne zna kako da napise neku JS bas iz razloga sto ne zna html/css. Ja koliko vidim ova tema se zove kako da postanem DOBAR web dizajner, ovo su saveti kako da postanete jako dobri, a ne da bude prosek, zato manje filozofirajte i ucite redom, kako smo vas savetovali, ne pretumbano. Ja shvatam da neke od vas JS interesuje toliko, da ne mozete da se strpite da pocnete da je ucite, ali prosto neke stvari moraju da se uce redom, inace cete samo sebi, bez potrebe stvoriti problem i oduziti ucenje.
 
Covece kakve ti njemu savete dajes, pobogu, NE MOZE da se uci js/jq dok se perfektno ne savlada html/css, jer ce mu se cesto desavati da ne zna kako da napise neku JS bas iz razloga sto ne zna html/css. Ja koliko vidim ova tema se zove kako da postanem DOBAR web dizajner, ovo su saveti kako da postanete jako dobri, a ne da bude prosek, zato manje filozofirajte i ucite redom, kako smo vas savetovali, ne pretumbano. Ja shvatam da neke od vas JS interesuje toliko, da ne mozete da se strpite da pocnete da je ucite, ali prosto neke stvari moraju da se uce redom, inace cete samo sebi, bez potrebe stvoriti problem i oduziti ucenje.
Ne znam u cemu je problem....u html fajlu se ubeci <script>i pise se JS i zatvori se sa <script>...apsolutno ne mora prvo html i css..
 
dobro, znaci prvo cu da naucim bas dobro html i css, da mogu da kazem da ZNAM html i css, a onda da predjem na javascript i kasnije jquery. hvala svima na odgovorima,ja mislim da je bolje da jednu stvar u potpunosti znas nego 2-3 stvari po malo.
EDIT: Da li neko zna neke tutorijali koji su napredniji, msm koji pokrivaju dosta toga, bas bas dosta toga, i da li da radis jos neke tutorijali ili da pocnem nesto sam da pravim,...?
 
Poslednja izmena:
Ne znam u cemu je problem....u html fajlu se ubeci <script>i pise se JS i zatvori se sa <script>...apsolutno ne mora prvo html i css..

Molim te, nemoj da dajes ovakve savete ljudima jer ne pomazes :)
 
dobro, znaci prvo cu da naucim bas dobro html i css, da mogu da kazem da ZNAM html i css, a onda da predjem na javascript i kasnije jquery. hvala svima na odgovorima,ja mislim da je bolje da jednu stvar u potpunosti znas nego 2-3 stvari po malo.
EDIT: Da li neko zna neke tutorijali koji su napredniji, msm koji pokrivaju dosta toga, bas bas dosta toga, i da li da radis jos neke tutorijali ili da pocnem nesto sam da pravim,...?
Pametno razmisljanje, a sto se tice pitanja, ja kada sam ucio web, ucio sam preko video tutorijala, poskidao sam boga oca tutorijala i onda sam danima i danima gledao, dok nisam bio siguran da znam neke osnove, onda sam surfovao netom, pretrazio gomilu sajtova, zapazao elemente i razmisljao koji je css primenjen i kako bih ja to uradio kada bih trebao, pa sam onda "inspectovao" preko Firebug-a kako bih video kako je taj neko to resio/realizovao, i da li sam bio u pravu sto se tice procene. Kasnije sam presao na malo naprednije i nalazio sajtove koje sam pokusavao da "skinem", znaci gledam sajt i uporedo kodiram i pokusavam da postignem isti izgled (naravno treba izabrati neke sajtove koji imaju sto manje grafike, a sto vise cistog html/css).
 
Pametno razmisljanje, a sto se tice pitanja, ja kada sam ucio web, ucio sam preko video tutorijala, poskidao sam boga oca tutorijala i onda sam danima i danima gledao, dok nisam bio siguran da znam neke osnove, onda sam surfovao netom, pretrazio gomilu sajtova, zapazao elemente i razmisljao koji je css primenjen i kako bih ja to uradio kada bih trebao, pa sam onda "inspectovao" preko Firebug-a kako bih video kako je taj neko to resio/realizovao, i da li sam bio u pravu sto se tice procene. Kasnije sam presao na malo naprednije i nalazio sajtove koje sam pokusavao da "skinem", znaci gledam sajt i uporedo kodiram i pokusavam da postignem isti izgled (naravno treba izabrati neke sajtove koji imaju sto manje grafike, a sto vise cistog html/css).

tako sam nesto i ja planirao, hvala
 
Kako si zamislio ista korisno da uradis u JS-u bez poznavanja HTML i CSS-a ?
naravno da ne mogu jedno bez drugog da bi se upotpunio i da bi se zavrsio neki projekat+tu dodaj znanje iz Jquery-a i nekog server based jezika..samo kazem da je JS cool program za pocetnike koji zele da udju u svet programiranja i da apsolutno ne mora prvo html i css da se zna...to je samo moje misljenje..i ja ovde samo diskutujem na ovu temu,primam svaku sugestiju....
 
Poslednja izmena:
naravno da ne mogu jedno bez drugog da bi se upotpunio i da bi se zavrsio neki projekat+tu dodaj znanje iz Jquery-a i nekog server based jezika..samo kazem da je JS cool program za pocetnike koji zele da udju u svet programiranja i da apsolutno ne mora prvo html i css da se zna...to je samo moje misljenje..i ja ovde samo diskutujem na ovu temu,primam svaku sugestiju....

Jao :D . Ajde neko ko ima vise strpljenja :D
 
naravno da ne mogu jedno bez drugog da bi se upotpunio i da bi se zavrsio neki projekat+tu dodaj znanje iz Jquery-a i nekog server based jezika..samo kazem da je JS cool program za pocetnike koji zele da udju u svet programiranja i da apsolutno ne mora prvo html i css da se zna...to je samo moje misljenje..i ja ovde samo diskutujem na ovu temu,primam svaku sugestiju....

A zar nije bolje nauciti prvo ono sto je lakse i osnovnije pa preci na komplikovanije stvari? Na kraju krajeva makar zbog motivacije, kad krenes da ucis osnovne html-a kontas "pa nije ovo tako tesko, mogu da naucim" motivises sam sebe, pa dok dodjes do JS ni ne zelis lako da odustanes od ucenja. Teoriski, moze da se nauci prvo JS pa onda HTML ali jos od prvog razreda smo nauceni da prvo ucimo neke osnove i posle na temelju njih prosirujemo znanja.
 
naravno da ne mogu jedno bez drugog da bi se upotpunio i da bi se zavrsio neki projekat+tu dodaj znanje iz Jquery-a i nekog server based jezika..samo kazem da je JS cool program za pocetnike koji zele da udju u svet programiranja i da apsolutno ne mora prvo html i css da se zna...to je samo moje misljenje..i ja ovde samo diskutujem na ovu temu,primam svaku sugestiju....

A koja je osnovna namena JS-a? Sto koristis jQ, sta ce ti?
 
Preko njega se vrsi interakcija sa korisnikom (recimo nekog sajta),baziran je na objektima a OOP je najbitniji u svetu programiranja,a sto se tice JQ-a,on je samo library od JS-a koji ima neke naprednije funkcije,i moze pomoci za neka lepsa resenja na samom sajtu recimo....P.S ovde sam dosao da diskutujem na ovu temu,a ne da bi neko imao strpljenja ili ne,na takve postove ne odgovaram,posto nisu vezani za temu i prilicno su prizemni ;)
 
Poslednja izmena:
Ima ovde mnogo učenijih i pametnijih od mene na polju web programiranja, pa neka me isprave ako grešim, ali ja stvarno ne vidim kako bi imao interakciju s korisnikom u JavaScript-u, bez HTML-a (sem "confirmation" i "alert" prozorčića)? Nije neophodno poznavati sva CSS svojstva napamet, ali bez poznavanja DOM-a, JS i nema neke koristi.
 
Preko njega se vrsi interakcija sa korisnikom (recimo nekog sajta),baziran je na objektima a OOP je najbitniji u svetu programiranja,a sto se tice JQ-a,on je samo library od JS-a koji ima neke naprednije funkcije,i moze pomoci za neka lepsa resenja na samom sajtu recimo....P.S ovde sam dosao da diskutujem na ovu temu,a ne da bi neko imao strpljenja ili ne,na takve postove ne odgovaram,posto nisu vezani za temu i prilicno su prizemni ;)

OOP je irelevantan ovde :) i dalje mi nisi rekao cemu sluzi jQ? Sta ti njime radis? Cemu to sluzi, sta pomeras?
 
Nista ne pomeram,ja njega shavatam kao library koji je uvek up to date i sluzi za efikasnija i brza resenja u kodiranju kako bi kod radio brze i efikasnije...
 
Dakle nemas pojma o cemu pricas :) Kako ce tvoj kod da radi brze i efikasnije ako koristis jQ? I dalje ne znamo sta ti radis sa njim :)
 
jQuery is a multi-browser (cf. cross-browser) JavaScript library designed to simplify the client-side scripting of HTML.[2]

jQuery is free, open source software, licensed under the MIT License.[5] jQuery's syntax is designed to make it easier to navigate a document, select DOM elements, create animations, handle events, and develop Ajax applications. jQuery also provides capabilities for developers to create plug-ins on top of the JavaScript library. This enables developers to create abstractions for low-level interaction and animation, advanced effects and high-level, theme-able widgets. The modular approach to the jQuery library allows the creation of powerful dynamic web pages and web applications.

http://en.wikipedia.org/wiki/JQuery
 
Nazad
Vrh Dno