Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Ne mozes na taj nacin ucitavati fontove, postoji ~10ak default fontova koji se mogu postaviti preko cssa, sve ostale, ne standardne fontove moras embedovati (proguglaj "@font-face" termin), kako bi bili vidljivi nasvim racunarima sa koga se sajt bude gledao. Prilikom embedovanja fonta vodi racuna da li je font licenciran ili ne, tj da li licenca dozvoljava embedovanje. Postoji par free font web API-ja, od kojih je google fonts najpoznatiji.
Postoje takodje i cufon fonts, sistem "embedovanja" fontova preko JS, ali moj savet ti je da to zaobilazis jer je to resenje jako glupo i nefleksibilno,pogotovo kada su promene fontova u pitanju.
Ok hvala puno!
Dopao mi se ovaj google fonts,ima dosta dobrih fontova...U prvo vreme me cudilo kako samo sa par default fontova se dobiju onakvi sajtovi medjutim sad sam i ovo naucio!
 
Kada bih npr.dobio da izradim sajt za jednu firmu,koja nema svoj logo,u kojem bi programu ja mogao da uradim taj logo i kasnije da ga stavim na sajt?
 
Kada bih npr.dobio da izradim sajt za jednu firmu,koja nema svoj logo,u kojem bi programu ja mogao da uradim taj logo i kasnije da ga stavim na sajt?
Adobe Illustrator ili Corel Draw, logo sacuvas kao png i stavis je na sajt
 
logo sacuvas i kao 2X sliku takodje... dakle sa duplo vecom rezolucijom za uredjaje sa "retina" ekranima.
 
Ok.Imam vec odavno corel draw na kompu al ne pamtim kad sam ga zadnji put koristio.
 
Za autora teme:imam zelju da naucim i da s ebavim web dizajnom ili php programiranjem,pokusavao sam programiranje sam da naucim ali nema sanse jer sam pocetnik a nema niko da mi pokaze,web dizajn mi izgleda dinamicniji posao,mozda i laksi od php programiranja,e sa cime od ova dva bih lakse nasao posao,t.j da li se lakse moze snaci i zaraditi sa programiranjem ili web dizajnom?
Gledam neki kurs od 200 casova,10 nedelja,1300 eura evo ti link pa baci pogled i molim te za odgovor,da li su ovi kursevi dobri ili se to moze nauciti preko neta(ali pitanje je koliko mogu sam da naucim).

http://www.krojacevaskola.com/skola-web-dizajna/O-skoli-PHP-programiranja/4075

http://www.krojacevaskola.com/skola-web-dizajna/O-skoli-web-dizajna/3953
 
Znas li ti neku skolu za web dizajn ili php programiranje,da je ozbiljna i da te zaista nauce sve sta treba?

Ne znam da li jos postoji CET kursevi,znam da su trajali oko godinu dana.

Ako bas zelis da ides na neki standardni tip kursa, pogledaj ove:
http://belgrade.sae.edu/rs/content/7471/Cene_i_datumi_kurseva

Zaista ne znam nista detaljnije da ti kazem.

Dopuna: Pre nego sto im ista platis, otidji da vidis skolu i probaj da dobijes jos informacija na drugim mestima...
 
Poslednja izmena:
Vazi,pogleacu ovu skolu,hvala.
Oni imaju kurs za web dizajn osnovni nivo,napredni,profesionalni,svi su mislim po 350 eura.Za php programiranje nisam video.

http://belgrade.sae.edu/rs/course/12535/Web_dizajn_osnovni

Vidim da imaju i akademske studije za web development u trajanju 2 godine,na engleskom jeziku ali ne vidim cenu,sigurno od toga bolje nema ali je cena sigurno previsoka.
 
Poslednja izmena:
logo sacuvas i kao 2X sliku takodje... dakle sa duplo vecom rezolucijom za uredjaje sa "retina" ekranima.

Ili kao SVG pa napravis fallback za png za browsere koji ne kontaju SVG ;)
 
Pa ko ga vec radi u ilustratoru ili corel draw to mu je svakako vec vektor... samo treba da izveze svg
 
Imam jedno pitanje za iskusne dizajnere. Kolko se naplacuje za 7,8 str. lepo dizajniranih slika za neki sajt? Znam za jednog momka, koji se ne bavi dugo time, ili ima ogroman talenat ili malo preteruje sa ciframa. Imao sam prilike da vidim te slike (radi se o nekom sajtu gde ljudi prikazuju svoje radove, ocenjuju ih drugi, stupaju u kontakt itd. to je neko mesto za dizajnere, popularan je za granu dizajna. Zaboravio sam kako se zove sajt) i mogu reci da lepo izgledaju slike tj. buduci izgled sajta, ali ne znam da procenim kolko je zaista to dobro ako je neko porucio izradu sajta. Momak je naplacivao njegove usluge dizajna od 300$ pa do 1000$ u zavisnosti od broja strana...
 
kao prvo POHVALA za kutiju. i ja sam za to da se ugradi HVALA dugme. e sad pitanje za kutiju. imam 15 godina, poceo sam da ucim html i css, ucim od jeffrey way, sa tuts+ premium, 30 days to learn html i css, ja sam pri kraju, kada zavrsim to, da li ce mi to znanje biti dovoljno da krenem da ucim javascript ili php, i sta da ucim prjao. js ili php???
znaci zeleo bih da ucim za front end programera, to mi je prioritet, ali naravno ja zelim kasnije da prosirujem znanje, ...
 
i na kom fakultetu se uci html, css, javascript, php, ... msm za front-end
 
Poslednja izmena:
ni na jednom :D
 
Има на МАТФ-у предмет "Увот у веб и Интернет технологије", тамо се ради ово, а као обавезан семинарски рад се предаје функционалан сајт, са HTML/CSS делом ( очигледно:) ), JavaScript-ом/jQuery-јем (нека сића), PHP-ом и MySQL-ом. Тако да није да се не учи нигде, али ниво знања који имаш са завршеним ма којим факултетом једноставно није (нити може бити) довољан да би то стварно радио.

Узми учи JavaScript, прво без ичега, а онда са jQuery-јем, РНР није за front-end програмирање (мада, како се web развија, моје је неко мишљење да ће све теже бити направити разлику/црту између front и back-end програмирања, с обзиром да свака апликација из JS-а шаље константно гомилу упита серверу. Све и да радиш само frontend, мораћеш да познајеш како генерално РНР (или који већ језик) ради, како добија податке, шта му колико времена одузима...).
 
Poslednja izmena:
pa ako me zanima front-end programiranje koji fakultet bi mogao da upisem??
 
Front end programiranje ne postoji, front end ne radi programer, on radi back end, stvari koje nisu vidljive krajnjem korisniku, sav vidljivi deo/interfejs i okruzenje radi frond end developer.
Ne postoji fakultet za web dizajn/front end developing , postoje fakulteti u kojima se uce neke osnove(i svugde se uci glupi DW), ali one ni malo nisu dovoljne da bi se posle time ozbiljno bavio.
 
На МАТФ-у се не учи ништа у DreamWeaver-у, углавном се користи gEdit, као најједноставнији програм тог типа на Ubuntu-у, који се користи.

Не очекуј ништа тако конкретно од факултета, ти учи за себе, а тамо ни не треба да очекујеш такав тип знања. Оно што факултети треба да ти усаде јесте смисао за организацију, свест о томе како машина интерпретира то што ти куцаш (оптимизације ради), основни појмови које ћеш свуда сретати, оптимизоване алгоритме за честе акције (има толико њих који ти не би вероватно никад пали на памет, а који су изузетно брзи), методе тестирања кода, сарадња с колегама...
(наравно, све је ово могуће научити независно, само буде мало теже)

@M!ST!CX
Није ми баш јасно како "developer" није програмер, али добро. Тачно да HTML/CSS не спадају у програмирање, али незанемарљив проценат данашњих сајтова има велику количину, поприлично комплексног JS-а, за који је итекако потребно програмерско знање. Није само ствар у томе направити да нешто ради, него га и оптимизовати, структуирати и направити лако надоградивим.
 
На МАТФ-у се не учи ништа у DreamWeaver-у, углавном се користи gEdit, као најједноставнији програм тог типа на Ubuntu-у, који се користи.

@M!ST!CX
Није ми баш јасно како "developer" није програмер, али добро. Тачно да HTML/CSS не спадају у програмирање, али незанемарљив проценат данашњих сајтова има велику количину, поприлично комплексног JS-а, за који је итекако потребно програмерско знање. Није само ствар у томе направити да нешто ради, него га и оптимизовати, структуирати и направити лако надоградивим.
Svaki programer je developer, ali nije svaki developer programer. Web dizajneri nisu developeri, ali front end-ovci jesu. Ako se to malo sire posmatra, to nije toliko jednostavno za objasniti kako naizgled deluje.
 
da li ce mi znanje dobijeno od 30 days to learn html i css (tuts+ premium) biti dovoljno da krenem da ucim javascript, php,..??
 
Ne znam sta je "30 days to learn", ali ako si zaista potrosio mesec dana na HTML i CSS, siguran sam da je dovoljno da nastavis sa JS a potom i sa PHP.....
 
Требало би да савладаш основе како изгледа страница, од чега се састоји, како њоме можеш да манипулишеш у тих месец дана. Одатле JS с једне стране делује познато, пошто манипулишеш тим истим боксевима које си у HTML-у куцао, али с друге стране, куцање JS-а спада у програмирање, тако да ће ти бити потребан други сет способности да га усавршиш.

У сваком случају, то је следећи корак, када је у питању frontend web програмирање. Оно што и ниси савладао у том курсу, савладаћеш уз помоћ Google-a успут.
 
Ne znam sta je "30 days to learn", ali ako si zaista potrosio mesec dana na HTML i CSS, siguran sam da je dovoljno da nastavis sa JS a potom i sa PHP.....
mesec dana ni priblizno nije dovoljno da se fenomenalno nauci html/css, posto bez tog nivoa znanja html/css suludo je pocinjati ucenje JSa, moze, ali to mi je kao pocinanje pravljenje krova, dok kuca jos nema temelj.
Za mesec dana ti mozes da naucis osnove, ali ni u ludilu ne mozes da kazes da znas html/css toliko da bi znao crossbrowser optimizaciju, css3 napredne efekte, i uopste da mozes da resis/otklonis/sprecis bilo kakve html/css greske. Da se ne lazemo, bez min god dana rada sa html/css ne mozes za sebe reci da znas da "kidas", zargonski receno.
 
Daleko od toga da mora fenomenalno da nauci html/css pre nego sto krene sa JSom.
Moje misljenje je da to teba da se uci paralelno, i da velika razlika u znanju "jednog" u odnosu na "drugo" nema smisla. (tj. i ima u slucaju serverskog JSa ili u slucaju da je dizajner ciji je krajnji produkt html/css).
 
Taj kurs se samo zove "30 days to learn HTML & CSS" a u stvarnosti može lagano da se odgleda i odradi to što oni pokazuju za 3-4 dana tako da ga ja ne bih shvatao previše ozbiljno da sam na tvom mestu... :)
 
ali posle toga kako bih mogao da usavrsavam html i css???
 
Nazad
Vrh Dno