Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

POzdrav svima :). Za pocetak bi hteo da pohvalim temu koja je vrlo, vrlo korisna. Ja sam trenutno na samom startu Web Dizajna. Trenutno radim kao Admin u jednoj Software/Hardware firmi. Iskreno posao mi je malo dosadio pa sam krenuo da se polako prebacijem na Web Dizajn. Kada kazem WD mislim na PS, HTML, CSS i JS. Uz pomoc video tutorijala sam poceo da da ucim osnove koristio sam nase (Xtorials) i moram da ih pohvalim. Sada sam skinuo nove tutorijale od Michael Locke-a koji su stvarno dobri, ali sam naisao na jednu nedoumicu. Gde god sam nasao na netu svi su dizajn sajtova radili n Photoshop-u, dok ovaj lik to radi u Firewoks-u. Koliko je taj pristup bolji odnosno nije od Photoshop-a. Molio bih vas ako neko zna jos neke dobre Video turoijale ili Youtube kanale da podeli samnom. Moze i neka smernica za dalje :d, nece da skodi.


PS. Ako sam nesto napisao sto nije u skladu sa pravilima foruma, molio bih admina da mi ne zameri i da obrise sta je potrebno (nisam citao ceo pravilnik)

FW je namenjen bas za izradu mockupova za web sajtove i aplikacije, tako da isti najbolje odgovara za tako nesto, sto opet ne znaci da su PS ili AI recimo, los i pogresan izbor, ja recimo nekad ako radim flat vektor dizajn, isti radim u AIu, zato sto mi je mnogo brze i lagodnije, dok kada radim digitalnu grafiku onda mockupove radim u PSu, dugo nisam radio u FWu tako da ti ne mogu reci kakav je sad.
 
Ako te neko angazuje kao web.developera, dizaner ce ti 99% dati sajt u PSD fajlovima sa gomilom layer-a... :)
 
Ako te neko angazuje kao web.developera, dizaner ce ti 99% dati sajt u PSD fajlovima sa gomilom layer-a... :)
i gotovo nikada neces dobiti pripremljen dizajn, nego ces sve sprajtove sam morati da seckas i da se akas oko toga, sto je opet dodatni posao.
 
Od kada se pojavio css3 ja sam batalio PS jer daleko brze zavrsim posao ali za sve vizuelno zahtevnije stvari PS je neophodan. Hvala nebesima pa se ljudi trenutno loze na minimalizam :d
 
Pitanje

Pozz svima,treba mi mala pomoc.Krenuo sam da ucim programiranje pre nesto vise od godinu dana.Ucio sam php myslq sql codeigniter pa sam se zadnjih 5-6 meseci prebacio na html,css,javascript.Problem je sto nikako ne mogu da nadjem posao a slao sam cv bezbroj puta razlicitm firmama.Cak sam i pisao da cu da radim bez plate i do 6 meseci i opet nista.Da li je lakse naci neku firmu za volontiranje kod vas u BG-u ili drugim mestima posto sam ja iz Nisa.Na kojim sajtovima trazite posao,ja znam za freelancer i elance postoji li jos neki?Hvala
 
Pa ako hoces stalan posao gledaj infostud, i prijavljuj se za junior Php, i mnogo vise posla ima u Bg
 
Pratim infostud redovno.Znate li neke firme iz bg-a koje bi mogle da mi dozvole da radim za njih od kuce?Bez plate naravno.
 
Pratim infostud redovno.Znate li neke firme iz bg-a koje bi mogle da mi dozvole da radim za njih od kuce?Bez plate naravno.

Mislim da to nije dobra ideja, pogotovo sto si ti tek pocetnik i sto tek trebas da steknes radno iskustvo, a radim od kuce neces ista postici. Tebi treba rad u timu. Na taj nacin ces najbolje napredovati. Kasnije kad steknes neko iskustvo i odredjene vestine onda vec mozes da peglas i samostalno.

Na kraju krajeva i da iznajmis neku sobu u beogradu za male pare i volontiras 6 meseci (ondes u minus), ali posle toga ces imati neko znanje i ako budes napredovao kako treba poslodavac ce te zadrzati i poceces da radis za platu.

U svakom slucaju mozes da cekas i da cekas posao u Nisu ili da probas neke kombinacije u Beogradu.

Ko ne reskira taj ne profitira :smoke:.
 
Pozz svima,treba mi mala pomoc.Krenuo sam da ucim programiranje pre nesto vise od godinu dana.Ucio sam php myslq sql codeigniter pa sam se zadnjih 5-6 meseci prebacio na html,css,javascript.Problem je sto nikako ne mogu da nadjem posao a slao sam cv bezbroj puta razlicitm firmama.Cak sam i pisao da cu da radim bez plate i do 6 meseci i opet nista.Da li je lakse naci neku firmu za volontiranje kod vas u BG-u ili drugim mestima posto sam ja iz Nisa.Na kojim sajtovima trazite posao,ja znam za freelancer i elance postoji li jos neki?Hvala

Ovo mi bas i ne zvuci najbolje... Jesi sam ucio? Kolko smatras da si se posvecivao u tih zadnjih godinu dana? Jel mislis da si mogao i mnogo vise da naucis nego sto do sada jesi?
 
Hvala na odgovorima.Slazem se da je timski rad za mene najbolji.Medjutim ukoliko je neko od vas dobar front-end developer sa viskom posla moze slobodno da mi posalje nesto da odradim,bez nadoknade naravno cisto vezbe radi.Dok vec radim od kuce bolje da vezbam na realnim primerima nego nekim mojim izmisljenim :D
 
Vidi na Odesk-u ili Elance-u da li možeš da nađeš odgovarajuće projekte.

(lično, ja sam skoro sve svoje poslove prebacio sa Odesk-a na Elance jer Elance ima mnogo bolje uslove, a na Odesk-u su mahom početnici i freelanceri iz Južne Azije)


Underbid-uj sve dok ne dobiješ 5* feedback od makar 2-3 klijenta, a onda počni polako da dižeš sebi cenu.
Najbitnije je da stekneš sopstveni portfolio radova (tj. sajtova u ovom slučaju).

Takođe, reklamiraj se kod prijatelja/poznanika - ja sam 5-6 sajtova odradio tako (to su sajtovi tipa: dečija igraonica, montažne kuće, veleprodaja dečije garderobe, neke NVO i sl.)
 
Hvala na odgovorima.Slazem se da je timski rad za mene najbolji.Medjutim ukoliko je neko od vas dobar front-end developer sa viskom posla moze slobodno da mi posalje nesto da odradim,bez nadoknade naravno cisto vezbe radi.Dok vec radim od kuce bolje da vezbam na realnim primerima nego nekim mojim izmisljenim :D

Druže, najgore od svega što niko neće početnika, to ti kažem iz iskustva, jer isto tako kao i ti pokušavam da nađem posao, prvenstveno radi sticanja praktičnog znanja.
Svi koji postavljaju oglase na Infostud i njemu slične sajtove traže ljude koji već znaju da rade, tu sigurno po oglasu stigne 1000 i više prijava,a čisto sumljam da ikad pogledaju neku od njh, tako da ti je moj savet da zaobiđeš takve sajtove, pravac Beograd, nađeš neki stančić i spremi nešto para da preguraš 6 meseci možda i više. Tamo ćeš sigurno naći neku firmicu koja će ti pružiti šansu, ali moraš da budeš na licu mesta a ne da šalješ CV sa adresom u Nišu.

I da dodam još nešto, uči i samo uči, nikad se ne oslanjaj na poznanike i prijatelje, jer dosta njih i kad je u mogućnosti da pomogne jednostavno neće.
Ja sad stvari gledam ovako,

Znanje = Vreme = Novac
 
Poslednja izmena:
Samo guraj napred i nemoj da odustajes. DOCICE I TVOJIH 5 MINUTA ,).
 
Ovo mi bas i ne zvuci najbolje... Jesi sam ucio? Kolko smatras da si se posvecivao u tih zadnjih godinu dana? Jel mislis da si mogao i mnogo vise da naucis nego sto do sada jesi?

Pa pre godinu dana nisam znao ni da se sajtovi rade preko koda vec sam mislio preko nekog programa.Siguran sam da nisam mogao vise posto kada me nesto zainteresuje onda idem do kraja dok ne shvatim sustinu.Ucio sam i po 12 sati dnevno svakakve gluposti jer nije imao ko da mi kaze sta treba a sta ne.Kao sto je ajax u javascript i jquery.U jquery-ju je mnogo lakse ali dok sam dosao do njega...Tako da sigurno nisam mogao bolje.
 
Poslednja izmena:
i gotovo nikada neces dobiti pripremljen dizajn, nego ces sve sprajtove sam morati da seckas i da se akas oko toga, sto je opet dodatni posao.

ako je u layer-ima mozda i moze lako da se "razbije", ako je flat onda mozda dan posla za 1 ekran da se u pixel uklopi... za neki komplikovaniji naravno...

Pa pre godinu dana nisam znao ni da se sajtovi rade preko koda vec sam mislio preko nekog programa.Siguran sam da nisam mogao vise posto kada me nesto zainteresuje onda idem do kraja dok ne shvatim sustinu.Ucio sam i po 12 sati dnevno svakakve gluposti jer nije imao ko da mi kaze sta treba a sta ne.Kao sto je ajax u javascript i jquery.U jquery-ju je mnogo lakse ali dok sam dosao do njega...Tako da sigurno nisam mogao bolje.

U BG ima posla za web.dev, ne znam za Nis, mada ima nekih firmi i tamo koje ovo rade (sigurno dosta vise nego sto ja znam :) )
 
Poslednja izmena:
ako je u layer-ima mozda i moze lako da se "razbije", ako je flat onda mozda dan posla za 1 ekran da se u pixel uklopi... za neki komplikovaniji naravno...
pa bas i nije, radio sam kodiranje jednog sajta, uz tudji dizajn, i dobio sam psd gde je sve bilo rastrkano, osoba koja ga je radila ocito nije neki poznavalac PSa, posto nista nije bilo u smart objektima (najbolja opcija ikada u PSu) nego sam rucno morao da "jurim" layere i da ih sam grupisem i secem, posto naravno layer mask je glupo da se koristi (sarkazam), i onda se akas sa tudjim dizajnom, e sad neke stvari su ocigledne pa mozes sam da odradis, a neke ces prevideti posto nisi ti radio dizajn i ne znas kako je zamisljeno sve.
 
Poslednja izmena:
Da se vratim na sebe i da se zahvalim na svim predjasnjim odgovorima koje sam dobio od vas. Ali stize novo pitanjce :).

Koje programe koristite za izradu koda (HTML and CSS). I koje preporucujete pocetak.

Hvala!!!
 
Skoro sve zive text editore sam istestirao i na kraju sam se vratio na notepad++, jedina njegova mana, jako subjektivna, je sto ima jako ruzan UI, kao iz 98 godine, da ima lepsi interfejs bio bi savrsen.
 
Komodo Edit. Fali mi file explorer u Notepad++-u, kao i syntax highlight kad imam mešan PHP+HTML kod. Ali mi je i N++ uvek upaljen, za neke sitne prepravke i fajlove koji nisu baš iz projekta na kom trenutno radim.
 
Licno preferiram NetBeans za web development. Jako ugodno okruzenje uz minimalnu kastomizaciju. Jedina mana sto nema direkt pristup remote sistemima kao Zend Studio pa za neke brze izmjene direkt na serveru koristim upravo njega.
 
Sublime je apsolutni sampion kada u pitanju editor za razvoj.
 
A kakvo misljenje imate o Sublime Text 3?

Probao sam Beta verziju, tj imam je i dalje instaliranu... ali se ne usudjujem da predjem na ST3 kao primarni editor, sve dok ne izadje iz beta verzije, pošto većina plugin-ova koje koristim(svakodnevno) nije još uvek dovoljno stabilna.

Ono gde sam pao na pozadinu od oduševljenja je brzina ST3.
ST2 je brz editor ali kada imaš ogroman projekati uradiš cmd+p vidiš koliko ume da secka i da se uspori.... isti projekat, ista komanda sve i dalje leti na ST3.
 
Sad sam zavrsio sa izucavanjem xhtml-a i presao sam na css...Medjutim,kada stavim da mi u css-u font tj. font-family bude arial,onda mi se promeni font teksta a kada stavim neki drugi stil fonta koji nadjem na netu onda se nista ne menja tj.ne promeni se font teksta?What is the PROBLEM?
 
Sad sam zavrsio sa izucavanjem xhtml-a i presao sam na css...Medjutim,kada stavim da mi u css-u font tj. font-family bude arial,onda mi se promeni font teksta a kada stavim neki drugi stil fonta koji nadjem na netu onda se nista ne menja tj.ne promeni se font teksta?What is the PROBLEM?
Ne mozes na taj nacin ucitavati fontove, postoji ~10ak default fontova koji se mogu postaviti preko cssa, sve ostale, ne standardne fontove moras embedovati (proguglaj "@font-face" termin), kako bi bili vidljivi nasvim racunarima sa koga se sajt bude gledao. Prilikom embedovanja fonta vodi racuna da li je font licenciran ili ne, tj da li licenca dozvoljava embedovanje. Postoji par free font web API-ja, od kojih je google fonts najpoznatiji.
Postoje takodje i cufon fonts, sistem "embedovanja" fontova preko JS, ali moj savet ti je da to zaobilazis jer je to resenje jako glupo i nefleksibilno,pogotovo kada su promene fontova u pitanju.
 
Nazad
Vrh Dno