Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Ja sam pricao o nelegalnom nacinu, znaci niko mene ne moze da spreci da ja skinem temu sa vec nekog sajta, i da je "uvalim" klijentu kao svoj rad. To sto ce to naknadno moci da se utvrdi, to je druga prica.
Nadam se da sam sad bio jasniji.

Apsolutno. :)

A sto se najboljih dizajnera tice, a pricam o najboljim, niko od njih ne gleda "kupovne teme" jer su manje vise sve relativan krs(za moj pojam kreativnosti), i slabo da neka posebna ideja moze da se rodi iz gledanja istih. Sajtovi koje rade vrhunski dizajneri ni malo ne lice na te teme koje mogu da se kupe, jer vrhunske teme su unikatne i ne mogu da se kupe na nekom sajtu. Ima jedna osoba na deviantArtu, necu reci ko :D, stranac je, koga smatram najkreativnijim web dizanerom koga sam ikada video, njegovi sajtovi su nestvarno kreativni, a inspiraciju za njegove sajtove ne mozes naci na na jednom sajtu koji prodaje teme. Cena tih tema jasno i realno pokazuje koliko iste vrede, sa kreativne strane, tj strane dizajna.

Izgleda da me nisi razumeo... ajd' sad ja da se pojasnim. Themeforest, Creattica, The Best Designs... ti sajtovi sluze, isto kao i DeviantArt, da nadjes inspiraciju za neki novi rad. Pod inspiracijom, ne znaci da si nasao tamo neki sajt, pa si promenio set boja koje se koriste, eventualnu font, mozda i malo pozicije elementa i satro napravio nesto novo i bolje... ne, ni pod razno ne mislim na to.
Pogotovo ne za nas, koji se bavimo ovim poslom vec neko duze vreme... web profesionalci ce na takvim sajtovima naci ponesto sto bi im bila inspiracija za naredni projekat... npr, neki kul Javascript/jQuery efekat ili nacin na koji je developer implementirao CSS3 efekat sa degradacijom na JS za starije browser-e ili nesto tipa fiksne pozadine i tkzv parallax scrolling efekta.

Mozda ti i ja gledamo na celu tu pricu iz dva razlicita ugla... ja ovo gledam kao developer, dok ti gledas kao designer.

Dacu ti najbolji primer: http://ff0000.com/
Ovakav sajt nije mogao dizajner, pa bio on/ona i web designer(titula koji sve manje i manje ima smisla) da osmisli, vec iksljucivo neko ko je FrontEnd developer. Potrebno je izuzetno znanje JS-a i CSS da bi se nesto ovako realizovalo.

Extended licence je ako zelis tudji rad da inkorporiras u svoj rad i to na kraju sve lepo prodajes.

Pa zar to nije upravo ono o cemu je Misticx i govorio? Prepravljanje teme i pravljenje novog komericjalnog sajta?

Nije bas tacno, postoje i ekskluzivne teme, koje kostaju oko 10x vise nego ove koje svako kupuje (pa i do 50x) vise, koje kupis samo ti i niko vise nece kupiti...

Upravo tako.
 
Poslednja izmena:
uh, procitah temu, pa rekoh da se javim i priupitam par stvari jer me sve ovo itekako zanima. prvo malo istorije, cisto da situacija ljudima bude jasnija:
zavrsio sam tehnicku skolu (smer: masinski tehnicar za kompjutersko konstruisanje), gde sam se upoznao sa VisualBasicom nesto kratko, a onda smo radili u C++ godinu dana. naravno, sve od toga sam zaboravio. tu sam bio jedan od boljih i celo to "programiranje" me itekako zanimalo i bilo zanimljivo sve dok se ne bih susretao sa nekom ozbiljnijom matematikom. par puta sam dobijao jedinicu iz programiranja jer sam dobijao zadatke gde je trebalo koristiti matematiku da bi se doslo do krajnjeg rezultata, a ja sam te delove preskakao i pisao potpuno tacan C++ kod, koji kod profesorke, naravno, nije bio dovoljan za vecu ocenu. takodje (mozda irelevantno, ali mozda i nije), u srednjoj sam radio i u ProEngineeru, CAD softveru gde smo radili 3D modele za CNC glodalice/strugove pa sam zavoleo i "3D" modeliranje. posle toga sam se bavio modeliranjem u SoftimageXSI nekih godinu dana, pa batalio i to. nazalost.

upisao sam Filoloski fakultet, katedra za bibliotekarstvo i informatiku. jej, "informatika", ovo mora da je kul, iako sam samo bezao od matematike jer ne bih mogao da prismrdim ljudima na ETFu/FONu/Masinskom faksu. naravno da sam znao da "programiranje" koje bih ucio na faksu nema maltene nikakve veze sa "the real thing" koji se uci na ovim drugim fakultetima, ali sam bio zadovoljan. u prvoj godini smo poceli sa ucenjem Excel funkcija, kombinovanjem vise funkcija operatorima i slicno. u drugoj smo radili HTML/CSS i ucili LaTeX. u trecoj VBA i glupiranje u Wordu, za koje realno nisam znao da li ce mi ikada trebati u zivotu. ali zatrebalo je par puta kad sam pravio skripte kopi/pejstovane sa neta, pa sam koristio makroe da odradim mnoge stvari na koje bih potrosio barem nedelju dana glupiranja rucno. posle toga smo radili i XML (DTD i Scheme), u principu najosnovnije stvari. i to je to.

meanwhile, kad smo na faksu radili HTML/CSS, ja sam otisao korak dalje pa se malo igrao Javascriptom i jQuery-jem, a onda dobio od profesora preporuku da krenem da ucim PHP i MySQL. i to sam zapoceo, napravio neku bazu sa bendovima, albumima i pesmama, pa pravio formular za pretragu baze, ubacivao jQuery, pa pravio formular za "popunjavanje baze" sa sve omotom albuma, itd. nista kompleksno, ali je bilo zanimljivo. a onda sam i to batalio.
profesorka mi je preporucila Udacity kurs, s obzirom da je shvatila da se lozim na te stvari, pa sam krenuo da radim taj njihov Computer Science kurs, koji je za krajnji cilj imao web crawler napisan u Pythonu. Python sam vec radio dosta pre toga, pre neke 2 godine kada sam na kompu instalirao Ubuntu. to mi je, priznajem, i dalje najzanimljivija stvar koju sam naucio, s obzirom na sintaxu, indentovanje, cist i citljiv kod, "logicnost jezika" itd. poslednjih mesec-dva dana ucim da radim GUI za te Python programe koje radim (PyGTK, dakle GTK+3), konkretno sam odradio kalkulator za pocetak, a onda i neki Image Viewer koji i dalje sredjujem i pimpujem. takodje sam se igrao sa File I/O, nista kompleksno, cisto da vidim kako sve to funkcionise.

znam neke najosnovnije stvari u Photoshopu, a malo vise u GIMPu. takodje koristim Inkscape relativno cesto.

volim programiranje, tacnije onaj osecaj koji se javlja kad zamislim npr. While loop i sta on treba da radi, otkucam ga i pokrenem, a on odradi tacno ono sto sam zamislio. ofkors, nije to neki "skill" i kapiram da svi to manje-vise umete, ali eto, meni je to kul. i ofkors, debugging, i osecaj kada sve radi kako treba ;)
i da, nije to nista tesko, s obzirom da je najveci "program" imao nesto vise od 300 linija koda, mogu da zamislim koliko je debuggovanje zapravo "zanimljivo" kad imam 3 hiljade linija koda. u stvari, ne mogu =P

razmisljao sam da posle faksa upisem master na FONu, smer za IT. cisto, da zavrsim nesto sto mislim da bih zapravo gotivio.

dakle, moje pitanje je: sta bih zapravo trebao/mogao da radim? odnosno, odakle da krenem i koje "programiranje" da nastavim?
kapiram da ce neko reci "radi ono sto te najvise zanima", ali bih voleo nesto konkretnije od toga, ako je ikako moguce.
brat je kupio android telefon, pa mi cela ta prica i trziste deluju zanimljivo. ali nemam nikakvog Java iskustva, pa kapiram da bi me to malo usporilo.

hvala unapred o/
 
Poslednja izmena:
Jel mozete da preporucite neki kurs za web programera dizajnera.
 
Web programera ili dizajnera? :)
 
Hvala puno na ovoj temi i svemu sto je napisano, ovo je pravi uvod da se shvati kako sve ovo funkcionise, mnogo jasniju sliku sada imam.

Napravio sam svoje prve korake sa Javom, ide polako...
 
Evo i ja da pohvalim temu, skupio sam sa nje par veoma korisnih informacija, odlicna je. Moje pitanje je za vas koji ste full time zaposleni: koliko od procesa programiranja, komandi i parametara drzite u glavi, a koliko se oslanjate na net, ili na druge izvore? Sto se tice samog php-a nemam problem, ali kad dodje do neceg komplikovanijeg za mene, kao sto je SOAP ili XML, tu skace stackoverfow u pomoc. :) ne bih voleo sutra da mi bude nezgodno ako to nije standardna praksa...
 
To je standardna praksa i nije nesto cega se treba stideti. Ako nesto ne znas, sasvim logican potez je da krenes u potragu za informacijom.
 
Ne redjas cigle, svaki projekat nesto novo ucis... + gomila stvari nije postojala do pre samo godinu dana... sta ces nema nacina da se "sipa" znanje u glavu. Zalosnije je to sto gomila ljudi ne gugla ili nema pojma kako da izgugla... 9 od 10 ljudi sa kojima sam radio se glavi na problemima koji se guglaju za 15 sec.
 
@famozni

Gde ja radim, deo testova za kandidate za posao je i snalazivljost u koriscenju googla da ti pomogne u poslu, tako da na pravom si putu. ,)
 
Pa ajde otkrijte te tajne kako se trazi nesto.
 
Mislis da mi tako prodajemo fore na forumu, a ne :d
 
Zar ti nije zao tih 9 od 10 sto ne znaju da izguglaju :D
 
Ne redjas cigle, svaki projekat nesto novo ucis... + gomila stvari nije postojala do pre samo godinu dana... sta ces nema nacina da se "sipa" znanje u glavu. Zalosnije je to sto gomila ljudi ne gugla ili nema pojma kako da izgugla... 9 od 10 ljudi sa kojima sam radio se glavi na problemima koji se guglaju za 15 sec.

Ja bih samo dodao da ja često guglam neki problem koji znam da uradim ili sam već uradio... ali želim da pogledam i druge načine da se isto uradi. Optimizacija i unapređenje... generalno kad god se radi refactoring, ja bih insistirao na dodatno istraživanju i proveri da li postoji bolji način da se nešto uradi.

Kao što je neko već naveo, u roku od godinu dana može da se pojavi neki bolji princip da se nešto uradi... ;)
 
Jel neko zavrsio krojacevu skolu, i ako moze da kaze svoja iskustva?
 
Po iskustvima ljudi koje znam - za izbegavanje.
 
A nesto za level3? Burazer oće da ide?
 
Za dizajn je najbolje neki kvalitetan PS tut da pregledaš, a ostatak od tebe zavisi. Dok za deo oko programiranja preporučujem thenewboston youtube kanal :wave:
 
Ja sam poceo da se bavim malo web dizajnom i savladao sam html.Tj.ono osnovno da u notepad-u napravim neku prezentaciju,uredim tekst,ubacim sliku,link...
Mene sada interesuje,posto sam po ovom tutorijalu po kom sam ucio dosao do kraja o html-u,sta ja sada sledece da krenem da ucim?
 
Ja sam poceo da se bavim malo web dizajnom i savladao sam html.Tj.ono osnovno da u notepad-u napravim neku prezentaciju,uredim tekst,ubacim sliku,link...
Mene sada interesuje,posto sam po ovom tutorijalu po kom sam ucio dosao do kraja o html-u,sta ja sada sledece da krenem da ucim?
Skoro svaki tutorijal pokriva razliciti broj oblasti, neki su detaljniji, neki nisu, tako da ti je najbolje da trazis naprednije html tutorijale ili da skines jos neki isti html tutorijal, koji ce te nauciti jos nekim stvarima koji je prethodni propustio, surfuj netom, razgledaj raspored elemenata i razmisljaj kako su oni rasporedjeni tj kako bi ti kada bi dobio takav mockup, kako bi ih kodirao, to treba da ti udje u rutinu da kasnije kad pogledas neki element tacno znas koji bi njegov css bio.

Inace, dugo godina analiziram i svoju konkurenciju i web dizajn inace (kod nas i u svetu) i zakljucio sam da ogroman broj ljudi potpuno pogresno tumaci web dizajn, najbitnija stvar u web dizajnu je kreativan dizajn i pametno osmisljen UI, i to neka vam bude najbitnije, sablon kodiranja moze svako da nauci, zato i ima more ovih koji misle da se bave web dizajnom i prodaju maglu neupucenim ljudima. Ako zelite da budete vrhunski u svom poslu, dizajn vam mora biti glavna stavka i najbitnije, kodiranje je nesto sto se podrazumeva da znate. To nije ni malo lak zadatak, ali su rezultati vredni toga.

Nemam sada vremena, ali kada budem stigao napisacu vam jedan jako dugacak i opsiran tekst sa objasnjenjem cega da se drzite ako zelite da budete najbolji u svom poslu, sto se weba tice.
 
Poslednja izmena:
Kreativan dizajn...

Da, ali ja npr. prosto nisam rođen za dizajnersku stranu (nije isto tehničko ponavanje raznih Adobe programa i urođeni talenat za dizajn). Ja npr. hoću samo da naučim HTML5, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, eventualno još neku tehniku. Naravno, trebam da budem i više nego upoznat sa web-dizajnom, ali prosto ne mogu svi ljudi biti all-round osoboe (i developeri i dizajneri).
 
Kreativan dizajn...

Da, ali ja npr. prosto nisam rođen za dizajnersku stranu (nije isto tehničko ponavanje raznih Adobe programa i urođeni talenat za dizajn). Ja npr. hoću samo da naučim HTML5, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, eventualno još neku tehniku. Naravno, trebam da budem i više nego upoznat sa web-dizajnom, ali prosto ne mogu svi ljudi biti all-round osoboe (i developeri i dizajneri).
To postujem, ali cisto da znas, da ces ti onda biti web developer, a ne web dizajner. Nemam ja nista protiv bilo koje od tih grupa, samo bih zeleo da ljudi budu iskreni prema sebi i ne nazivaju se necim sto nisu. Web dizajn je bas zato tu gde jeste, jer svi zele svime da se bave.
Srecno ;)
 
Jedno "dumb" pitanje ovde, da ne bih otvarao novu temu:

Većinom sam pravio neke prostije sajtove manjim firmicama, i sad nedavno sam uradio čoveku jedan sajt (Wordpress template sam sam napravio), i bio je dogovor da će imati samo par stranica (tipa početna, o nama i kontakt), uz plugin za prevod na engleski (ali ne onaj google translate, već da se ubaci pravi prevod).

Ok, dogovorimo se za 50eur, ja to odradim, i sve je ok.

Međutim, sad malo malo pa traži čovek da mu se doradi nešto - te dodaj video klipove sa YT-a, te dodaj kontakt formular.... i ok, to sam isklirao. Ali danas traži optimizaciju za mobilne uređaje, što nikada nismo dogovarali u startu.

Konkretno pitanje: koliko bi ste naplatili optimizaciju za mobilne uređaje (odnosno u ovom slučaju bih verovatno morao da napravim zasebnu verziju)?
 
Jedno "dumb" pitanje ovde, da ne bih otvarao novu temu:

Većinom sam pravio neke prostije sajtove manjim firmicama, i sad nedavno sam uradio čoveku jedan sajt (Wordpress template sam sam napravio), i bio je dogovor da će imati samo par stranica (tipa početna, o nama i kontakt), uz plugin za prevod na engleski (ali ne onaj google translate, već da se ubaci pravi prevod).

Ok, dogovorimo se za 50eur, ja to odradim, i sve je ok.

Međutim, sad malo malo pa traži čovek da mu se doradi nešto - te dodaj video klipove sa YT-a, te dodaj kontakt formular.... i ok, to sam isklirao. Ali danas traži optimizaciju za mobilne uređaje, što nikada nismo dogovarali u startu.

Konkretno pitanje: koliko bi ste naplatili optimizaciju za mobilne uređaje (odnosno u ovom slučaju bih verovatno morao da napravim zasebnu verziju)?

Imas vise nacina,
prvi nacin je da se dizajn sajta tako koncipira da svi elementi floatuju(plutaju), tako da se skaliranjem stranice elementi "pakuju" po osmisljenom sablonu, i time zadrzavaju smisljenu formu nezavisno od rezolucije uredjaja.
drugi nacin je da se radi responsivan css, znaci da se postave uslovi u cssu zavisi za koje rez se radi, i da se fakticki unutar jednog glavnog cssa postavi vise css pravila za iste elemente (u zavisnosti od broja uredjaja za koju se radi optimizacija)
treci je izrada posebnog sajta za mobilne/tablet uredjaje.
 
Poslednja izmena:
POzdrav svima :). Za pocetak bi hteo da pohvalim temu koja je vrlo, vrlo korisna. Ja sam trenutno na samom startu Web Dizajna. Trenutno radim kao Admin u jednoj Software/Hardware firmi. Iskreno posao mi je malo dosadio pa sam krenuo da se polako prebacijem na Web Dizajn. Kada kazem WD mislim na PS, HTML, CSS i JS. Uz pomoc video tutorijala sam poceo da da ucim osnove koristio sam nase (Xtorials) i moram da ih pohvalim. Sada sam skinuo nove tutorijale od Michael Locke-a koji su stvarno dobri, ali sam naisao na jednu nedoumicu. Gde god sam nasao na netu svi su dizajn sajtova radili n Photoshop-u, dok ovaj lik to radi u Firewoks-u. Koliko je taj pristup bolji odnosno nije od Photoshop-a. Molio bih vas ako neko zna jos neke dobre Video turoijale ili Youtube kanale da podeli samnom. Moze i neka smernica za dalje :d, nece da skodi.


PS. Ako sam nesto napisao sto nije u skladu sa pravilima foruma, molio bih admina da mi ne zameri i da obrise sta je potrebno (nisam citao ceo pravilnik)
 
Lynda.com ubedljivo najbolji tutorijali :)

Ili probaj sa pretplatom ili "alternativnim" putevima da dođeš do tutorijala
 
Nazad
Vrh Dno