Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Da li neko ima teoriju zbog cega je ovo?

To nema nikakve veze sa Web dizajnom i programiranje već je to prožeto kroz sve sfere poslovanja i "biznisa" u našoj zemlji i okruženju. Neko će reći balkanski mentalitet, što je u velikoj meri tačno, ali u dobroj meri to ima veze i sa kulturom poslovanja i poštovanja poslovnih partnera.

Jedini lek je uzimanje avansa iliti kapare (po narodski) i potpisivanje ugovora sa klijentom. Kakav god da je ugovor on ipak ima veću težinu od date reči.
 
Valjda razumete da oni ostaju bogati tako sto zavrcu one koji imaju manje para od njih?
Tako to funkcionise jednostavno, zato ugovor ili kaparu/avans kako god. Ne prica djabe to kutija, verovatno je i on osetio to na svojoj kozi :p
 
Da ja dodam jedno iskustvo.
Moj mladji brat radi web dizajn, ima dosta (uglavnom jakih) klijenata koji su trazili web stranice za njihove firme i brat im je odradio odlican posao (moderni dizajn itd...) i naravno on im je i to lepo naplatio (ne previse, ali ne i ko komsijin klinac- znaci standardno).

E sad, rad svaki dan i noc do ko zna koliko ujutro (juce je dosao u 4 ujutru), plus stalno menjanje dizajna i rad sa ljudima koji neznaju sta hoce ( da nekazem koliko je goriva postrosio posto je milion puta odlazio do stranke - iako radi samo klijente u gradu).

I na kraju kada im on fakturise, ako ne svi, ali vecina mu placa na kasicicu ili mu nude neke kompenzacije tipa potrosi pare u restoranu itd. Iako su sve jaki klijenti kojima je 1000e nista, oni se cigane samo tako, a dobijaju ekstra dizajniran moderan sajt koji ce predstavljati njihov biznis na pravi nacin.

Kada je kutija napisao da treba da se uzme trecina unapred, odmah sam prepoznao ove muke mog brata.

Da li neko ima teoriju zbog cega je ovo?

Ja imam neke teorije tipa:
-ljudi jos uvek neveruju da treba dati pare za nesto sto nije opipljivo i fizicki
-neki su samo naucili da neplacaju nikome
-moj brat se nije dovoljno cvrsto postavio sa placanjem i uslovima rada

Tvoj brat mora da iskaze stav i da kaze da ne mrda dupe dok ne vidi X% para :) Ljudi su u fazonu "e bitno je da ima posla" - e pa nije, bitno je da to bude placeno. Bolje 2 placena nego 5 u vazduhu.
Lepa stvar kod ovog posla je sto imas prekidac - kad neko ne placa na vreme svoje obaveze ili zamislja da to nije toliko vazno, pare se obicno jako brzo stvore cim mu uslugu ugasis (posebna prednost nas koji imamo svoju infrastrukturu i nudimo sve u jednom).

Prosto, ljudi su navikli da ne izmiruju svoje obaveze na vreme, da zavlace druge i vuku za nos (cast onima koji spadaju u ne vise od 10% casnih izuzetaka). I sa takvima moras ostro da igras ili da ne igras uopste - nema preterano smisla da pogines radeci a da se rezultat tog rada ne vidi u tvom dzepu. Ja bih mogao da navedem jedno 10 primera ovako iz glave kojima je to palo na pamet ali se lose zavrsilo (po njih) :)
 
Poslednja izmena:
Svaka cast na ovako opsežno i detaljnom tekstu, bas to što mi je trebalo. Dosao sam do zakljucka da samo znanje desktop programiranja nije bas dovoljno da se zapocne karijera, pa sam se opredelio da se edukujem na polju backend dev-a u ASP.NET (jer ipak znam C# najbolje).
I imam neki seminarski da odradim plus mi dodje kao prvi projekat pa imam jedno pitanja, jer ipak dosta tehnologija se koriste zajedno sto me dovodi do konfuzije.

Da li je pametno dizajnirati bazu paralelno sa dizajnom stranica (minimalno dizajni), jer ipak ako budem imao par stranica (prikaz sadrzaja, administraciju, pretragu), moram da znam sta treba da se nalazi u bazi i gde to na stranicam treba da se prikaze, znam da relacije u bazi nemaju veze sa strukturom sajta?
 
@zokocx
Ja bih to, malko, drugacije uradio...
Prvo se napravi, sto je moguce, detaljna specifikacija projekta(ma koliko ti se cinio da je on mali), pa sve to lepo u Excell tabele ili neki Word dokument, sta god da je tebi lakse za organizaciju(licno preferiram Excell za te stvari). Sastavis listu potrebnih funkcija i sposobnosti koje aplikacija treba da poseduje. Mini verziju sitemap-a(kasnije ce ti koristiti za pravljenje pravog sitemap.xml fajla, koji je vrlo, vrlo bitna stavka za SEO).
Onda, na osnovu specifikacije projekta, kreces sa dizajnom tabela i kolona u tim tabelama.
Paralelno mozes da skiciras osnovne obrise sajta, strukturu pocetne stranice... gde ces stavljati Logo(i dal' uopste), a gde H1, u koliko redova ces podeliti sadrzaj, pa u da li ces u tim redovima da imas kolone, ako da, koliko istih... itd, itd.
Pa kada to sve zavrsis, onda kreces sa Frontend programiranjem a onda Backend.

Nemoj ici naopako. Ova varijanta ti mozda deluje, na prvi pogled, da ce ti oduzeti vise vremena... veruj mi na rec, posle vise od 100(ne znam tacnu cifru ni sam) odradjenih projekata, ovo je jedini ispravni nacin.

btw. ASP.NET zahteva da znas i html/css/javascript, nemoj se oslanjati na Visual Studio Toolkit i Design View u prevelikoj meri... kad tad ces morati da "zaronis" u html/css kod.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast na ovako opsežno i detaljnom tekstu, bas to što mi je trebalo. Dosao sam do zakljucka da samo znanje desktop programiranja nije bas dovoljno da se zapocne karijera, pa sam se opredelio da se edukujem na polju backend dev-a u ASP.NET (jer ipak znam C# najbolje).
I imam neki seminarski da odradim plus mi dodje kao prvi projekat pa imam jedno pitanja, jer ipak dosta tehnologija se koriste zajedno sto me dovodi do konfuzije.

Da li je pametno dizajnirati bazu paralelno sa dizajnom stranica (minimalno dizajni), jer ipak ako budem imao par stranica (prikaz sadrzaja, administraciju, pretragu), moram da znam sta treba da se nalazi u bazi i gde to na stranicam treba da se prikaze, znam da relacije u bazi nemaju veze sa strukturom sajta?

Dizajn stranica ne govori ama bas nista o biznis procesima koji cine srz aplikacije tako da tebi dizajn moze da posluzi tek kao okvirna smernica. Dobro definisani biznis procesi pretoceni u X stranica specifikacije su ono po cemu ti treba da uzmes i planiras DB layout.
 
Malo sam dopravio / prepravio formu teksta vezanu za Web dizajnere - http://deminted.com/web-razvoj/ux-dizajneri-istine-i-zablude
Inace, na mom blogu cu aktivno nastaviti pisanje tekstova na ovu temu (ovde cu ostavljati samo linkove).

Velike pohvale za tekst na blogu , istina od reci do reci. Ovo cu ja da prosledim mojim poslodavcima, kod kojih trenutno radim kao web dizajner , jer ljudi ocigledno ne razumeju da su web dizajner i web programer dve razlicite osobe. Iskreno, o web dizajnu i web programiranju nisam znao nista a uradio sam svoj prvi sajt u zivotu za ovu firmu od 0 za dva meseca ( da ne reklamiram sajt,ko hoce da baci pogled pretraga u google ). Html i Css nisu teski za ucenje, mada su postojale stvari koje sam jedva shvatio,kao sto je recimo relativno & apsolutno pozicioniranje. Mozda moj kod i nije skroz tacan, ali s obzirom da sam dugo godina bio u sveri multimedije, aftera i maye koju trenutno ucim, funkcionalan je u svim browser -ima. Covek ne moze sve da zna, lazem , moze ali da se odrekne svega lepog i normalnog sto zivot pruza :D Moj savet, odlucite se za jednu oblast i ucite samo nju.
 
Poslednja izmena:
Pa realno, bolje jednu oblast da znas perfektno nego iz svake po nesto (svastara, "jack of all trades"), ja nema petlju a ni bas volje da ucim recimo Photoshop koji bi mi koristio, ali na HTML i CSS sam se sad bacio i vec mi se primio, ali treba jos dosta prakse da znam kako da ga upotrebim kako treba. Ipak sam ja za pisanje programskog koda, a ne strukture i stilova stranica.
 
Poslednja izmena:
Ja ocekivao salvu pitanja kad ono nista - da li je to moj tekst ljude uplasio ili je sve toliko jasno da nema potrebe bilo sta da se pita?

Shefe, evo konkretno, kad se već nudiš da odgovaraš:

Ja konkretno nikako da se usmerim na neku oblast.
Moram da napomenem da me OO programiranje nikada nije zanimalo u srednjoj/višoj školi, tako da ne verujem da bih bio dobar u tom usmerenju. Mada, koliko razumem, PHP je čist manuelni rad, bez toliko "mozganja" kao u npr. C-u ili C++-u.

Osnova koju posedujem je:
Basic HTML
Basic CSS

Ono što sam do sada radio u Joomli je npr. www.leveriscrystals.rs (naknadno pre mesec dana druga dizajnerka odradila dizajn header-a i dugmića za meni sa proizvodima), www.neksum.rs, www.worldromaorganization.org (dizajn logo-a je radila druga grafička kuća). Da li da guram web-dizajn uz dodatak frontend programiranja ili ovo nije za mene? :D

btw sve pohvale za tekstove kako na forumu tako i na blogu, nedostaju nam na bench-u tekstovi ovakvog kvaliteta, nevezano za kategoriju
 
@Exodusbgd,
Ako nemas nista protiv, mogu ja da ti odgovorim...

PHP mozes da pises u 2 verzije:
- strukturni
- objektno orijentisani

Ovaj prvi, sve manje i manje ima u upotrebi i sa pomeranjem ka PHP6 standardima(kada se ovi iz Zend-a nakane), nece ga ni biti u upotrebi.
Dakle, za backend web development sa php, a pogotovo sa ASP.NET C#, OO ti ne gine. A mozganja sa PHP-om, ima i to dosta. Zbog svoje "liberalnosti" i manjka standardizacije(sve je manje toga, ali i dalje moze da se naleti na funkcije koje imaju drugacije deklaracije a barataju sa identicnim tipom promenljivih), nekada ume da oteza zivot developer-u. Sto vec i nije slucaj sa C++ ili C# jezicima.

Pogledao sam ova tri sajta koja si linkovao i ono sto je u potpunosti najprimetnije je uniformnost izmedju istih. Tacnije, sama struktura, raspored html grupa elementa, ti se ponavlja na sva tri sajta.

Ako zelis da se bavis Web Design, to svakako zahteva da poznajes i html/css kodiranje, sa nekim osnovnim javascript znanjem(pretezno ces koristiti jQuery biblioteku), pa bih ti predlozio da batalis Joomla-u i da se bacis na tkzv: "hand coding". Takodje, za Web Design, znanje i upotreba Photoshop-a je skoro pa obavezna... zasto skoro? Pa jer je moguce uraditi mnogo toga sa drugim, jeftinijim i/ili besplatnim alatkama.
Kada uradis web design stranice u PS-u, pocnes da radis kodiranje sajta.

Kada ovladas u potpunosti sa html i css, onda polako kreces da dopunjavas svoje znanje sa html5 i css3 standardima(vodeci racuna sve vreme, sta je trenutno podrzano).
Posle mozes da pocnes da koristis css framework, poput: http://960.gs/ ili http://html5boilerplate.com/ ili http://getskeleton.com/(dopuna, imas na ovom sajtu,spisak od 15 razlicitih css framework-a) da olaksas sebi zivot a i da ubrzas rad. U jednom trenutku, kada uradis vise desetina sajtova, shvatices da konstatno koristis jedne te iste css deklaracije za odredjene elementa, odnosno za nacin na koji stilizujes doticni element... pa ces tako, kao sto sam i ja sam, napraviti sopsteveni css framework i sve te css "puskice" drzati na jednom mestu, ja koristim Snippets aplikaciju za to(Mac only, koliko mi je poznato) i 95% sajtova koje sam napravio u prethodnih 2 godine je bilo na osnovama tog mog css framework-a(koji je sve vreme evoluirao, bivao doradjivan, dopunjavan i popravljan. ;))

Joomla je mozda kul za pocetnike ali je svakako jedno obicno djubre od CMS-a, koje ne bih preporucio nikome da koristi!
Prebaci se na Wordpress ili Drupal. Wordpress mozda i jeste, na prvom mestu, CMS za Blogging ili za Magazine, novine...itd, ali je i mnogo, mnogo vise od toga. ;)

Ako imas jos koje pitanje... pitaj i cim ga procitam, odgovoricu. :)

p.s.
Malo sam u frci na poslu, radim po prvi put konverziju Web Aplikacije uz pomoc PhoneGap framework-a u Native iOS a zatim i u Native Android app. Nemoj me samo pitati zasto je tako odluceno, jer ne znam vise ni sam.
No... covek se uci dok je ziv.
 
Poslednja izmena:
Ays, hvala na izdvojenom vremenu za ovako iscrpan post - svaka čast...
 
Poslednja izmena:
Tek sad vidim ovu temu... 5 bambija za kutiju, ako nista onda bar za strpljenje i dobru volju :)
 
Evo pošto nema mnogo pitanja, mene zanima npr. zašto su Web konsultanti najbolje plaćeni? Ne kažem da nisu, nego me samo zanima zašto? Koja se to škola završava ili koja znanja to treba čovek da ima da bi mogao da bude Web konsultant? Koliko mi se čini mislim da je Dragan Varagić jedan od naših poznatijih konsultanata, a ako sam dobro upućen prvo je bio kao i svi ostali - Web dizajner..
 
Evo pošto nema mnogo pitanja, mene zanima npr. zašto su Web konsultanti najbolje plaćeni? Ne kažem da nisu, nego me samo zanima zašto? Koja se to škola završava ili koja znanja to treba čovek da ima da bi mogao da bude Web konsultant? Koliko mi se čini mislim da je Dragan Varagić jedan od naših poznatijih konsultanata, a ako sam dobro upućen prvo je bio kao i svi ostali - Web dizajner..

Ja pricam o ozbiljnim ljudima, ne prodavcima magle :) Placeni su zato sto ih je malo (dobrih) i zato sto je to generalno kompleksan posao - treba da budes dovoljno jaka devojka za sve da bi uspeo da sagledas sustinu pravilno iz svih uglova i da na osnovu toga doneses pravilan zakljucak i biznis odluku.
 
@kUdtiHaEX je stvarno redak primer osobe koja hoće da podeli znanje sa drugima. Danas se znanje čuva, jer svi rade sve a kao što si sam rekao koliko znaš, toliko vrediš.
Što se tiče novca, tekst je krajnje realan, međutim ne daje konačan odgovor - koliko i kako na pravi način novčano oceniti svoj posao?!

Zbog tog razloga ja napuštam svoju firmu. Dakle radim u fabrici nameštaja kao WEB i grafički dizajner (održavam sajt i pravim flajere, kataloge, propagandni materijal....)
Šta je problem? Radim 8 sati 6 dana u sedmici, plaćen sam po satu, imam mesečnu platu od 25000 + koja hiljada više. Sedim u kancelariji sa stolarima i svi me gledaju kao čudaka koji po njima samo sedi i ništa ne radi. E sad kako se kaže u našem kraju, 25000 u Užicu je isto kao i 60 000 u Beogradu, dok platiš stan, hranu, troškove - to je to,šta se buniš. Prošlo je 7 meseci i gazde su zadovoljne mojim radom, nude mi stalno zaposlenje bez povećanja plate jer stolari imaju isto tu negde i ne bi bilo pošteno da imam više od njih. Iako mi svi prijatelji kažu da sam lud, ja sam hteo da promenim način, pokušavao da isteram tu kombinaciju da radim od kuće. Iako su se gazde bunile jer se plaše da ću da radim za konkurenciju, ipak su pristali na to i sad mi nude 10 000 mesečno da ništa ne radim? Naravno to nisam prihvatio,jer oni mene bukvalno zakupljuju, kad se za par meseci pojavi novi proizvod ja bih morao da odradim. Na kraju, pristali su. Kad izađe nešto novo, dođem , vidim, procenimo koliko para i koliko dana i to je to.

Primetio sam da neke stvari odradim mnogo brzo i onda imam problem, šta da radim ostatak radnog vremena?! Ako radim brže onda dobijam manju platu. Postao sam lenj, mahinalno otvaram mondo, čitam vesti, twitter & face. Šef hoće da mi nakači da radim neku papirologiju, normative a mene to ne zanima. Ne bih da ispadne da sebe nešto hvalim, ništa ja još ne znam, ali mislim da sam u ovoj firmi dostigao maksimum, ne mogu da napredujem, posle 8 sati računara na poslu, čekaju me obaveze kući i nemam vremena da radim i učim ono što želim, Mayu i After.

Želim da radim dizajn jer je to stvar kreativnosti i stvar koju mašina nikad neće moći da radi sama. Okušaću sreću kao Freelancer a da li ću uspeti da naplatim bar polovinu vrdnosti, videćemo. :wall:
 
Ne postoji konacan odgovor na tvoje pitanje jer nekad ne mozes da naplatis koliko tvoj rad vredi. Nekad pak mozes da naplatis i daleko vise nego sto si radio. Poenta je da ne mozes i ne trebas da budes devojka za sve ;) ako si resio da se bavis dizajnom onda papirologija i vodjenje cega god definitivno ne idu tome u prilog jer ti svakako nece dici cenu. Cena rada je jedna vrlo varijabilna stvar koja varira od slucaja do slucaja. Postoji neki prosek ali kao sto rekoh - nekad dobijes vise a nekad manje.
 
Uh...mnogo dobra tema, puno hvala svima koji su nam dali vrlo korisne informacije :)
Elem, ja imam pitanje jedno, vise je vezano za sam intervju za posao.
Prvo da navedem sta sam sve radio i sta okvirno znam da radim, da bi mogli da mi odgovorite na pitanje.

Pocetnik sam u svetu web programiranja, odradio sam za diplomski jednu ozbiljniju (bar po mom misljenju) web aplikaciju u Javi, sam dizajnirao i kodirao sve, mySql bazu odradio itd...to je bio jedan dugotrajni proces ucenja. Takodje, bili su tu i neki seminarski radovi, opet web aplikacije ali malo prostije (vodjenje nekog video kluba...)
Imam solidno znanje HTML i CSS-a i neko osnovno znanje jQuery-a i JSP-a, poceo sam samostalno da radim i php i trenutno pokusavam da cisto za sebe napravim neki sajt fiktivne prodavnice racunara u 2 primerka, gde server side programiranje radim paralelno u php-u i javi cisto da produbim i obnovim znanje jednog i drugog.

Sad kad sam vas ugnjavio, ide pitanje :D
Na razgovorima za posao, kad dodje do zeljene plate, ja naglasim da znam da nemam dovoljno iskustva i da mi plata nije na primarnom mestu, vec da mi je vise stalo da steknem konkretno iskustvo. Kada pitaju za konkretnu cifru, kazem za pocetnu platu oko 300e..
Da li je ovo dobar pristup ili ne, da li je bolje da cutim ili iskreno kazem, da li je cifra premala, previsoka...
To su sve stvari koje bi zeleo da znam kako bi bio uspesniji na razgovorima za posao.
Hvala na vremenu :)
 
Mislim da bi svako trebao da pogleda ovaj tragi-komican opis procesa pravljenja web sajta: http://theoatmeal.com/comics/design_hell
Najveci problem, sa kojim ce se svako od vas, koji zele da se bave ovim poslom, susresti je momenat kada ti klijent kaze: "Zelim da sajt bude kul i fensi!" sve sa *****skim osmehom na licu...

Takodje, koga ne mrzi, neka baci pogled i na ovaj, duhovit, pogled na stanje web-a u 2012: http://theoatmeal.com/comics/state_web_spring
 
Sad kad sam vas ugnjavio, ide pitanje :D
Na razgovorima za posao, kad dodje do zeljene plate, ja naglasim da znam da nemam dovoljno iskustva i da mi plata nije na primarnom mestu, vec da mi je vise stalo da steknem konkretno iskustvo. Kada pitaju za konkretnu cifru, kazem za pocetnu platu oko 300e..
Da li je ovo dobar pristup ili ne, da li je bolje da cutim ili iskreno kazem, da li je cifra premala, previsoka...
To su sve stvari koje bi zeleo da znam kako bi bio uspesniji na razgovorima za posao.
Hvala na vremenu :)

Nema potrebe da cutis, svakako reci cifru, za BG malo i podbacujes (podcenjes sebe iako si JR), sa ostale gradove (sem mozda NS) si OK rekao, anyway, nece to nikako poslodavca da spreci, ako ti zadovoljavas dobices ponudu sa kontra strane, ako nisi za ono sto njemu treba dzaba da se nudis i da volontiras bez ikakve obaveze, nece ti nuditi nista...
 
Jedno pitanje, ako recimo neki pojedinac (ne radi za firmu) odluci da ne iskesira $40 za neku temu na Themeforest, vec se odluci da istu pojuri za dzabe (piraterija), i piratizovanu temu iskoristi u svoj dizajn, da li se na bilo koji nacin moze pronaci da je ta tema piratizovana (cini mi se da je to malo teze) i da li taj pojedinac moze nekako kasnije nadrljati u celoj toj prici, ako to neka drzavna sluzba kasnije pronadje?

Sta bi bilo u slucaju da taj pojedinac radi za firmu, zeli da uzme nesto gotovo sto kosta i sto ce mu smanjiti umnogome posao, ali gazda nece iskesira, pa se on odluci da to piratizuje? Da li postoji nacin da neka inspekcija nesto od toga provali?

Mozda Srbija i borba protiv piraterije ne idu nikako, ali u nekoj stranoj zemlji, ako neko pak radi freelance projekat, da li moze da ga neko saceka na krivini?
 
Jedno pitanje, ako recimo neki pojedinac (ne radi za firmu) odluci da ne iskesira $40 za neku temu na Themeforest, vec se odluci da istu pojuri za dzabe (piraterija), i piratizovanu temu iskoristi u svoj dizajn, da li se na bilo koji nacin moze pronaci da je ta tema piratizovana (cini mi se da je to malo teze) i da li taj pojedinac moze nekako kasnije nadrljati u celoj toj prici, ako to neka drzavna sluzba kasnije pronadje?

Sta bi bilo u slucaju da taj pojedinac radi za firmu, zeli da uzme nesto gotovo sto kosta i sto ce mu smanjiti umnogome posao, ali gazda nece iskesira, pa se on odluci da to piratizuje? Da li postoji nacin da neka inspekcija nesto od toga provali?

Mozda Srbija i borba protiv piraterije ne idu nikako, ali u nekoj stranoj zemlji, ako neko pak radi freelance projekat, da li moze da ga neko saceka na krivini?
Moze se utvrditi detaljnim "cesljanjem" koda, vecina tih sto kradu teme ne znaju sta i kako treba da promene kako ne bi bilo previse ocigledno da je tema kradena( posto oni koji kupuju teme u principu nista ne diraju na njoj i ostavljaju copyright autora).
Naravno moguce je tudju temu potpuno preraditi i uskladiti svojim zeljama, da ju je jako tesko prepoznati, ali onda se namece pitanje poente, posto ti za izmenu tudje teme ode vremena kao da si je radio od nule.
Ozbiljni web dizajneri ne kupuju tudje teme, vec ih sami prave.
Neki od nacina na koji mozes da dokazes da si kupio neku temu, tj. da nisi skinuo krekovanu:
1) Dostava transakcije sa kartice koja navodi sajt i vrednost iste;
2)Uglavnom svi sajtovi sa kojih kupis nesto ti posalji mail zahvalnosti ili obavestenja da ste uspesno kupili xy proizvod;
3) Na svakom od tih sajtova ti imas svoj profil na koje se jasno vidi ako si ista kupovao, tako da na taj nacin mozes da dokazes da si nesto kupio;

Pod uslovom da teme nema neku copyright zastitu niko mene ne moze da spreci da je ja dalje distribuiram ili koristim u svrhu zaradjivanja, moguce je naknadno delovati, ako se ustanovi da je neko ukrao neciju temu ali slaba vajda od toga.
 
Poslednja izmena:
Ne mora da bude neka tema, vec neki plugin za wp itd. Hvala na odgovoru!
 
Jedno pitanje, ako recimo neki pojedinac (ne radi za firmu) odluci da ne iskesira $40 za neku temu na Themeforest, vec se odluci da istu pojuri za dzabe (piraterija), i piratizovanu temu iskoristi u svoj dizajn, da li se na bilo koji nacin moze pronaci da je ta tema piratizovana (cini mi se da je to malo teze) i da li taj pojedinac moze nekako kasnije nadrljati u celoj toj prici, ako to neka drzavna sluzba kasnije pronadje?

Sta bi bilo u slucaju da taj pojedinac radi za firmu, zeli da uzme nesto gotovo sto kosta i sto ce mu smanjiti umnogome posao, ali gazda nece iskesira, pa se on odluci da to piratizuje? Da li postoji nacin da neka inspekcija nesto od toga provali?

Mozda Srbija i borba protiv piraterije ne idu nikako, ali u nekoj stranoj zemlji, ako neko pak radi freelance projekat, da li moze da ga neko saceka na krivini?

Moze se utvrditi detaljnim "cesljanjem" koda, vecina tih sto kradu teme ne znaju sta i kako treba da promene kako ne bi bilo previse ocigledno da je tema kradena( posto oni koji kupuju teme u principu nista ne diraju na njoj i ostavljaju copyright autora).

Misticx ti je napisao najbolji i najtacniji odgovor na tvoje pitanje.

Naravno moguce je tudju temu potpuno preraditi i uskladiti svojim zeljama, da ju je jako tesko prepoznati, ali onda se namece pitanje poente, posto ti za izmenu tudje teme ode vremena kao da si je radio od nule.
Ozbiljni web dizajneri ne kupuju tudje teme, vec ih sami prave.

Mislim da gresis, najbolji Web Designer/Developer upravo gledaju sve te silne teme na themeforest ili nekom od slicnih sajtova, kao inspiraciju za kreiranje neke trece teme, pa samim tim, "cesljanje koda" je nesto sto se apsolutno desava zarad brzeg pravljenja prototipa novog sajta.
Pod inspiracijom, mislim upravo i iskljucivo na to... inspiracija za nesto novo.

@gile,
Ogromna vecina tema koje se nalaze na themeforest moraju da se izmene i prilagode, pa samim tim, razvijanje od nule, zapravo i ne deluje kao tezak i/ili mukotrpan(suvisan) proces, sta vise, to je i najbolji proces.
Zasto? Pa iz dva prosta razloga... prvi, developer ima 100% kontrolu nad kvalitetom i kolicini koda. A drugi, buduce izmene i prilagodjavanja novonastalim potrebama sajta.
Ja sam imao sve, samo ne pozitivna iskustva sa implementacijom teme sa themeforest, koja je moral da se izmeni/prilagodi.

Pod uslovom da teme nema neku copyright zastitu niko mene ne moze da spreci da je ja dalje distribuiram ili koristim u svrhu zaradjivanja, moguce je naknadno delovati, ako se ustanovi da je neko ukrao neciju temu ali slaba vajda od toga.

Procitaj Extended licence na ThemeForest, pa ces uvideti koliko ti je netacna konstatacija.

Ne mora da bude neka tema, vec neki plugin za wp itd. Hvala na odgovoru!

WP Plugins se malo teze detektuju ali postoji mogucnost i da se doticni otkriju.
 
Procitaj Extended licence na ThemeForest, pa ces uvideti koliko ti je netacna konstatacija.
Ja sam pricao o nelegalnom nacinu, znaci niko mene ne moze da spreci da ja skinem temu sa vec nekog sajta, i da je "uvalim" klijentu kao svoj rad. To sto ce to naknadno moci da se utvrdi, to je druga prica.
Nadam se da sam sad bio jasniji.

A sto se najboljih dizajnera tice, a pricam o najboljim, niko od njih ne gleda "kupovne teme" jer su manje vise sve relativan krs(za moj pojam kreativnosti), i slabo da neka posebna ideja moze da se rodi iz gledanja istih. Sajtovi koje rade vrhunski dizajneri ni malo ne lice na te teme koje mogu da se kupe, jer vrhunske teme su unikatne i ne mogu da se kupe na nekom sajtu. Ima jedna osoba na deviantArtu, necu reci ko :D, stranac je, koga smatram najkreativnijim web dizanerom koga sam ikada video, njegovi sajtovi su nestvarno kreativni, a inspiraciju za njegove sajtove ne mozes naci na na jednom sajtu koji prodaje teme. Cena tih tema jasno i realno pokazuje koliko iste vrede, sa kreativne strane, tj strane dizajna.
 
Poslednja izmena:
@ays ne govorim o nekom super projektima. Nekome zatreba za neku manju lokalnu firmu prezentacija, necije kriterijume ce lako zadovoljiti neka tema sa themeforest + WP. Ili pak ako je neki kulturni dogadjaj u pitanju, neki sajt baziran na nekoj solidnoj temi ce super odraditi posao. Svi srecni i zadovoljni. Taj neko nema pojma poreklo moje teme, a tek da se neko iz drzavnih institucija odluci da radi neku proveru, ja sam odradio posao bez troskova,....

Extended licence je ako zelis tudji rad da inkorporiras u svoj rad i to na kraju sve lepo prodajes.
 
Nije bas tacno, postoje i ekskluzivne teme, koje kostaju oko 10x vise nego ove koje svako kupuje (pa i do 50x) vise, koje kupis samo ti i niko vise nece kupiti...
 
Nazad
Vrh Dno