Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Ostavicu ja linkove, ne brini :)
 
Planiram pisanje nekoliko tekstova na svom blogu, pa me zanima da li neko zeli da obradim neku posebnu temu koja je vezana za Web * ?
Mene bi interesovala trenutna potreba za PHP programerima u Srbiji.Cesto citam forume i raznorazne blogove i sa jedne strane govore kako je pet puta vise posla nego programera,a sa druge strane pricaju i kako u poslednje vreme ima previse PHP programera i da je kao junior jako tesko naci posao,tako da bi informacija iz prve ruke dobro dosla :)...Na primer koliko u proseku prijava dobijate po oglasu,kvalitet kadrova itd...
 
Vidiš Kutija da ljude najviše zanima oko zapošljavanja. Možda nešto iz ugla radnika i poslodavca?
 
Mene bi interesovala trenutna potreba za PHP programerima u Srbiji.Cesto citam forume i raznorazne blogove i sa jedne strane govore kako je pet puta vise posla nego programera,a sa druge strane pricaju i kako u poslednje vreme ima previse PHP programera i da je kao junior jako tesko naci posao,tako da bi informacija iz prve ruke dobro dosla :)...Na primer koliko u proseku prijava dobijate po oglasu,kvalitet kadrova itd...

Ja nesto ne vidim previse PHP programera. Pre mesec dana sam stavio bio oglas da ih trazim, php + ci/laravel - javilo mi se par likova koji ne znaju ni php oop. Ili moram ozbiljno da se pozabavim pisanjem oglasa, ili imamo veliki manjak ljudi...
 
Vidiš Kutija da ljude najviše zanima oko zapošljavanja. Možda nešto iz ugla radnika i poslodavca?

Odlicno, moze, bas sam skoro trazio nove ljude i jedva ih nasao. To je bas sveza tema i cim ozdravim (trenutno imam neku bolesnu temperaturu i upalu oba uveta pa i slabije cujem :() napisacu svasta na tu temu.
 
Kraj semestra, pravo vreme za posao :) Ajd ti nama brzo ozdravi pa da cujemo tvoje iskustvo/Vi nama brzo ozdravite pa da cujemo Vase iskustvo :)
 
@n1tr0
@kUdtiHaEX

Hvala,to su ohrabrujuce vesti za nas koji smo trenutno u "razvoju" :)...Brz oporavak zelim i sa nestrpljenjem cekam tekst :)
 
Mene bi interesovala trenutna potreba za PHP programerima u Srbiji.Cesto citam forume i raznorazne blogove i sa jedne strane govore kako je pet puta vise posla nego programera,a sa druge strane pricaju i kako u poslednje vreme ima previse PHP programera i da je kao junior jako tesko naci posao,tako da bi informacija iz prve ruke dobro dosla :)...Na primer koliko u proseku prijava dobijate po oglasu,kvalitet kadrova itd...

И једно и друго је тачно. Потражња је далеко већа него што је понуда али је исто тако и потражња за јуниор програмерима, поготово са само знањем РНР скоро па непостојећа. Буквално ми се сви редом жале око тога.

Ja nesto ne vidim previse PHP programera. Pre mesec dana sam stavio bio oglas da ih trazim, php + ci/laravel - javilo mi se par likova koji ne znaju ni php oop. Ili moram ozbiljno da se pozabavim pisanjem oglasa, ili imamo veliki manjak ljudi...

Мањак је људи са искуством... јер сви полазе од тога (говорим из личног искуства као Сениор Програмера и онога што причам са својим колегама из фирме, а да су у Србији) да могу да зарађују далеко више новца радећи директно за стране компаније, што је апсолутно валидно.

Odlicno, moze, bas sam skoro trazio nove ljude i jedva ih nasao. To je bas sveza tema i cim ozdravim (trenutno imam neku bolesnu temperaturu i upalu oba uveta pa i slabije cujem :() napisacu svasta na tu temu.

Барем си се лепо насмејао на пар пријава... :d
Ајд’ оздрави брзо! :)
 
И једно и друго је тачно. Потражња је далеко већа него што је понуда али је исто тако и потражња за јуниор програмерима, поготово са само знањем РНР скоро па непостојећа. Буквално ми се сви редом жале око тога.
Pretpostavio sam da je tako,samo mislim da je tu problem u kandidatima koji uglavnom nauce sintaksu i proceduralni PHP i sebe nazivaju junior programerima.Po meni junior PHP programer je neko ko zna OOP PHP,razume MVC,zna jedan framework,ima neke svoje projekte iza sebe i naravno zna ostale tehnologije koje su tu neophodne(MySql,HTML,CSS,JavaScript,Apache...).Za takve juniore verujem da ima posla,cesto i vidjam oglase za juniore ali zahtevaju mnogo sire znanje od samog PHP-a.
 
To je sve istina ali postoji još jedan problem, velika većina poslodavaca koji traže junior developere zahteva barem 6 meseci do godinu dana radnog iskustva, a da bi stekao to radno iskustvo neko prvo mora da te zaposli i tako u krug... :)
 
To je sve istina ali postoji još jedan problem, velika većina poslodavaca koji traže junior developere zahteva barem 6 meseci do godinu dana radnog iskustva, a da bi stekao to radno iskustvo neko prvo mora da te zaposli i tako u krug... :)
Pa dobro bar u ovoj struci nije tesko steci radno iskustvo,uvek mozes da se ponudis da volontiras,a i ako ti to ne podje za rukom mozes da izmislis neki svoj projekat i 6 meseci radis na njemu.Tako je velika vecina pocinjala.Jeste da je nije lako raditi za dz ali na duze staze svakako se isplati. :)
 
Pa dobro bar u ovoj struci nije tesko steci radno iskustvo,uvek mozes da se ponudis da volontiras,a i ako ti to ne podje za rukom mozes da izmislis neki svoj projekat i 6 meseci radis na njemu.Tako je velika vecina pocinjala.Jeste da je nije lako raditi za dz ali na duze staze svakako se isplati. :)
Ako si talenat, nećeš volontirati, imaćeš platu od početka, naravno.
 
Ne trebas ni talenar biti za to, dovoljno je znanje koje se moze steci i preko neta i malo vezbe/experimentisanja. Mislim da poslodavcu nije bitno koliko neko ima radnog iskustva vec da li zna ono sto poslodavac trazi...
 
Ako si talenat, nećeš volontirati, imaćeš platu od početka, naravno.

Како се, по теби, препознаје таленат који нема радно искуство?
Већина твојих савета може да се сведе у следеће: ”ако је - онда је” и ”ако буде - онда ће бити”.

Ne trebas ni talenar biti za to, dovoljno je znanje koje se moze steci i preko neta i malo vezbe/experimentisanja. Mislim da poslodavcu nije bitno koliko neko ima radnog iskustva vec da li zna ono sto poslodavac trazi...

Не могу да се сложим са тобом... радно искуство може бити небитно само ако кандидат је радио (или зна да ради) неку уску специјализованост која је послодавцу потребна.

Ја бих свима предложио следеће:
Прави било шта за шта добијеш идеју, труди се да радиш 100% по постављеним обрасцима које су поставили далеко искуснији програмери од тебе и онда све што направиш ”подигнеш” на свој GitHub налог. Тако ћеш моћи да даш увид, потенцијалном послодавцу, у твоје знање, умеће и на крају крајева брзину којом напредујеш (јер ћеш имати више пројеката на GitHub-у кроз одређени временски период).

:)
 
Ne znam kakve vi to poslodavce imate ali ako je njemu dovoljno znanje koje se moze steci i preko neta i malo vezbe onda nista tu ne valja.

Meni, kao poslodavcu, je vazno da hoces da radis i da ono sto ne znas naucis. Prilikom izbora kandidata veliku ulogu igra prethodno iskustvo ali meni je skoro podjednako vazan i licni utisak koji se ostavi.

Inace, puno sam ljudi zaposlio i otpustio u svojoj karijeri. Sto se tice juniora, bilo je ljudi koji jednostavno nisu imali kapacitet neke stvari da urade, a postoje i ljudi koji umeju da nauce i napreduju. Trenutni kolega je sa nama vec godinu dana i zaposlen je kao junior sa jako malo prethodnog iskustva (iskreno - nikakav mu je CV bio ako gledamo to tako). Zaposlio sam ga zato sto je brzo i kvalitetno odradio test zadatak i zato sto je ostavio sjajan utisak na mene prilikom intervjua (kao neko ko ce da bude vredan i hoce da radi i uci). Bilo je jos ljudi sa malo ili bez iskustva na tom istom konkursu (uglavnom ljudi jos uvek na fakultetu) i nisu dobili sansu zbog losije uradjenog zadtaka ili losije ostavljenog utiska na razgovoru ili zivotna situacija im je bila takva da bi puno trebalo vremena da se posvete poslu (zive u drugom gradu, nemaju smestaj u Beogradu, moraju da zavrse obaveze za trenutne poslove, itd. itd.). Bilo je na tom konkursu i ljudi koji su imali par godina iskustva, kao i pravih seniora, ali mali je ostavio najbolji utisak bas na planu licnosti. Nisam se pokajao jer je mnogo napredovao od pocetka i sad vec sam moze da radi na delovim projekta bez da se puno kajem :). Inace - bez problema bih ga otpustio u prva tri meseca da se pokazalo da

a) ne moze da nauci sta mu se kaze
b) nece da radi/lenj

Imao sam ovih slucajeva pre. Jedan drugi junior nije mogao da nauci nista sto mu se kaze. Mozda mu nije odgovarao projekat ili nacin rada i jednostavno je to bilo to.

Nekada poslodavcu je vazan i neki drugi aspekt - da li mozes brzo da pocnes da radis npr. Secam se da su mene zato jednom zaposlili (iako sam imao jako dobar CV u tom trenutku ali lose odgovoren test npr.).

E sad, ja sam malo specifican. Mi smo mala firma. U vecim sistemima sve je to malo standardizovano ali generalno mora da se sklopi - CV, test, licnost prilikom intervjua. Skoro nikad najbolji kandidat pobedi.

Jos jedna stvar za sve juniore - iz mog ugla - svaki put u prednosti ce biti kandidat koji pohadja matematicki, ETF, FON od onog koji ide na privatne skole/kurseve. Ako dolazite iz sveta kurseva/privatnih kvaziuniverziteta - bolje bi vam bilo da vam je radno iskustvo znacajno dobro.
 
Vrlo jednostavno, dobije se task sa redukovanom kolicinom informacija, gleda se ko se kako snalazi, koliko brzo upije nove stvari, kakva pitanja postavlja, kvalitet... vrlo je lako.
 
Не могу да се сложим са тобом... радно искуство може бити небитно само ако кандидат је радио (или зна да ради) неку уску специјализованост која је послодавцу потребна.

Pogresno si me razumeo vrv - mislio sam na radno iskustvo u firmi. Dakle nije mi potrebno da je neko radio u firmi ako trazim juniora - dovoljno je neko predznanje koje odredim + ako procenim da mogu da napravim dobrog developera od njega.

A da se nadovezem na pitanje o diplomama - ni drzavni fakulteti nisu nesto bolji, i tu se svakakvi provuku...
 
Батице,

Не, таква особа не постоји. Ја не знам никога ко зна све од наведеног... да познаје наведене технологије - свакако, да их ”зна” - не.
Погледај ти овај нереални оглас:
Technical knowledge: WordPress, Flash, XHTML, PHP, Adobe Flash, Adobe Photoshop, Cold Fusion, MySQL, Java, JSP, XSL, XML, C#, ASP.NET

Дакле траже знање:
- Јава
- РНР
- С#
- ActionScript (Flash)
- ColdFusion

Јесу ли то они копирали списак подржаних језика/технологија из Dreamweaver-a?

допуна:
Најстрашније што сам управо видео да је оглас за "Web Designer" позицију... како ме је ово вратило у ”добра стара времена” када су сви огласи били овакви.
 
Poslednja izmena:
Да не отварам нову тему, за један савет / питање.

Радим један сајт, по ПСД. У питању је наравно тема која је прилагођена и десктопу и таблету и мобилном телефону. Питање је организација ЦСС..
Свака страна има неке своје посебне елементе, различито распоређене дивове, слике, итд. Креирао сам неке "глобалне" класе, типа ширина, боја фонта, неке чешће коришћене маргине... Међутим, рецимо да имам див елемент са текстом, који различито изгледа на десктопу и таблету, на десктопу је простор између њега и елемента изнад 20, а на таблету 10 пиксела.

Таквом диву не могу дати соло класу нпр маргин-топ-20, јер иако преко медија кверија технички могу да променим својства тој класи, нема ми логике да класа маргин-топ-20 у кверију за таблет има маргину 10... Већ имам једну општу класу само за тај див, и онда у медија кверијима мењам својства (фонт, маргине, итд).

Брине ме што, класа по класа, цсс се помери на 2000 линија. Али ја заиста не видим други начин да постигнем ефекат који желим. Па би неки искуствени савет био добродошао.
 
@Nuclear

Ако већ правиш такве глобалне класе, онда уради нешто овако:
http://jsbin.com/dihorazo/1/edit?css,output

И ти када будеш применио те класе, добићеш то што тражиш без превише мучења.
Што се броја линија СЅЅ тиче, немој се бринути за то већ минифицирај исти, битна је само величина и број фајлова које учитаваш приликом отварања странице јер сваки фајл(сваки сѕѕ, јѕ, html, img) ти је нови http захтев.
 
Pozdrav, prvo da pohvalim uvodni post, pomogao mi je da steknem bolji uvid u svet izrade sajtova cheers . Počeo sam da učim html i css, nakon toga sam mislio javu, photoshop... Cilj mi je da se fokusiram na izgradnju manje-više jednostavnih sajtova na kojima je sadržaj koji bih i sam voleo da pročitam da tražim tako nešto, i da pokušam da zarađujem na affiliate programima (Adsense, Amazon, itd.). Ako imate neki savet, rado bih ga čuo.

Zanima me i kako da znam da li je neka slika copyrighted, kako to mogu da proverim? Znam da ima sajtova koji nude slike koje nisu copyrighted, ali da li postoji neki pouzdan način da sam otkrijem da li je nešto pod zaštitom ili nije?
 
Izgleda da je IT akademija u velikom problemu ...
Naleteo na temu na ES forumu i rekoh da pročitam šta pišu i vidim sve pozitivni komentari, tek poneko ima kao pomešana iskustva :)
Rekoh da udarim komentar da je nemoguće da su sva mišljenja takva i da je bolje tih 1500-1800 € potrošiti na neki kurs engleskog jezika (po komentarima se vidi da svi upisuju jer može da se studira od kuće, pa je još sve na srpskom jeziku + grdni setifikati ...)

Nije prošlo 45 sekundi komentar obrisan, rekoh da nije nešto slučajno i pošaljem opet kad nije prošlo 15 sekundi obrisan komentar :D
Cenzura neviđena, mada mi je i jasno da su u problemu jer im je preko 60gb materijala osvanulo na netu pa su ljudi videli o čemu se tu radi ...
 
Poslednja izmena:
Pa nista, dosta materijala je osvanulo na netu (torrent), video lekcije, neki celi kursevi...
Ono što sam malo pogledao je tako prosto i površno da je suludo davati tolike pare za tu "školicu".
 
Poslednja izmena:
istina..

pisao sam protiv njih na Elite Security forumu takodje su mi izbrisali komentar..teska prevara..
 
@Nuclear: sass/scss ;)
 
Pozdrav svima na temi. Imam jedno pitanje. Zet ima firmu i resio je da zaposli mene u odrzavanju sajta i izgradnji dva nova. Pre toga, trebalo bi da se edukujem o tome. Dugorocni su planovi u pitanju, pa vreme i nije neki problem. Sajt koji trenutno ima je radjen u WordPress-u, a u njemu ce biti radjeni i novi sajtovi. Dakle, nije raketna nauka. Ubacivanje novih strana, menija, podmenija i slicno sam radio vec, ali to je laksi deo. Kako bih ja bio jedina osoba koja ce na tim sajtovima raditi, verovatno mi trebaju neke HTML i PHP osnove. Takodje, SEO. E, sada, odakle da pocnem. O programiranju ne znam ni P. Treba mi, za pocetak, da se taj sajt koji ima odrzava, popuni artiklima, one finese koje se sredjuju HTML-om, pa kasnije, dva nova sajta, koja bi nakon placenog template-a i hostinga sam podigao, popunio i odrzavao. Kada sam rekao da vreme nije problem, nisam mislio na decenije, vec nekih par meseci odvojenih za edukaciju. Racunam da WordPress ne zahteva toliko obimno znanje programiranja. Koji kurs (ili kurseve) predlazete? Koje su cene tih kurseva? Koju literaturu? Odakle da krenem? Eto, kako bi trebalo da izgleda moj proces ucenja za ovakav posao, od pocetka, pa do kraja? Znacila bi mi pomoc. Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh Dno