Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Hreo bih samo pocetnicima da preporucim W3 schools za HTML/CSS/JS. Poceo sam pre mesec dana da ucim, probao sam code academy, probao sam code school, ali W3 schools mi se najvise svidja. Koliko god tu nema realnih projekta, mislim da to nije ni potrebno. Dobro je organizovano i ima reference kad ti treba nesto, sve ostalo mi je nebitno. Mozda je to samo za mene jer mi je takav stil ucenja. Prosto sam radim na svojim idejama, i ne treba mi da mi taj sajt gde ucim daje ideje, vec mi treba ono sto W3 schools ima, brza i jednostavna navigacija kroz html/css/js i ukratko objasnjeno kako se koriste osnovni objekti i metode. 10/10 Codeacademy ne preporucujem jer se freeform projekti placaju i zato sto nemas brz pristup onome sto ti treba, sajt je komplikovan i uopste nije brz kao W3, treba mu dosta sekundi da se vrati na prethodnu lekciju jer sam naravno nesto zaboravio i hteo bih da se prisetim, uzas...
 
Poslednja izmena:
W3Schools postaje neupotrebljiv kada se krene na komplikovaniju dokumentaciju, tipa detaljnije informacije o lancu prototipa i nasljedjivanju, Object.create, new, pa ES2015, informacije o standardima i slicno.

Evo recimo uporedite:

https://www.w3schools.com/js/js_objects.asp

vs

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn/JavaScript/Objects
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Reference/Global_Objects/Object

Mislim da nisi dovoljno gledao :) Taj link je samo jako kratki uvod u objekte u JS, ako skrolujes jos malo dole videces da imaju posebnu oblast posvecenu samo njima.
Npr:
https://www.w3schools.com/js/js_object_prototypes.asp Ok, nisam strucnjak, moguce da ni sve ovo sto imaju nije dovoljno i neupotrebljivo je, samo sam hteo da ti skrenem paznju da ima jos za slucaj da nisi primetio, posto se nalazi dole ispod svega.
 
Poslednja izmena:
Još jedna preporuka za VS Code. Kao i Atom i Sublime, bukvalno je skrojen za webdev ali se može sasvim normalno koristiti za bilo koji tip razvoja softvera.

Atom i VS Code su sporaci naspram sublime, a da ne pricamo da se proba otvoriti neki osrednji (ne daj boze veci) file tipa sql dump.", ali imaju brdo extenzija.

Jetbrain IDE-i takodje odlicni i spori (kome pade na pamet da pise nesto sto ce jesti memoriju u Javi - ok, ok, vm pa ce raditi svuda, ali opet jeez).

Drugim recima isprobaj vise njih jer savrsen ne postoji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da nisi dovoljno gledao :) Taj link je samo jako kratki uvod u objekte u JS, ako skrolujes jos malo dole videces da imaju posebnu oblast posvecenu samo njima.
Npr:
https://www.w3schools.com/js/js_object_prototypes.asp Ok, nisam strucnjak, moguce da ni sve ovo sto imaju nije dovoljno i neupotrebljivo je, samo sam hteo da ti skrenem paznju da ima jos za slucaj da nisi primetio, posto se nalazi dole ispod svega.

Pa dobro ja sam uporedio samo referencu o objektima, na MDN-u tek o prototipima ima hrpa toga. Ne govorim da w3schools ne valja, nego da se moze uvijek naci bolje (isti slucaj i za MDN), a bar je moje iskustvo da to sto ima na w3s nece biti dovoljno ako se neko odluci udubiti u JS.

Naravno osobama koje tek krecu da se bave ovim ne bih preporucio da odmah uskacu na MDN, jer je stvarno kurslus i gomila stvari pa treba biti pametan i odabrati sta je bitno za pocetak. Sto se naravno ne kosi sa onim tvojim da preporucujes W3 pocetnicima, za to nista nisam rekao. :D
 
w3schools i pratim (kad udjem malo u stos prelazim na YT tutoriale) a Sublime mi je legao super, sad sam se pojacao sa jos jednim modulom od 8 GB tako da treba bas da napnem laptop da bi posustao a to ne verujem da ce da se desi u dogledno vreme bar sto se tice pomenutog trojstva.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Pozdrav,

Ne znam da li u dobroj temi pisem, ako ima slicnih dajte mi link pa da tamo napisem ali znam da vas vecina cita ovo.
trebao bi uskoro da odem na razgovor za posao. Tj bice mozda neki manji formalni razgovor pa cu odma raditi neki njihov test koji se sastoji iz matematike, logike i osnove programiranja. Mene najvise brine matematika. 15 god nisam imao susret sa njom, racunam kusur na kasi i nesto sitno sto sam radio dok sam ucio osnove programiranja kao i svi mi. Da li se neko susreo sa testom gde su mu bili i matematicki zadaci? Sta se moze ocekivati, sta mislite?
Sto se tice logickih prepostavljam da ce biti neke cake u zadacima da se vidim kako razmisljam.
 
To ti niko ne zna reci sem ljudi iz te firme. Iskreno ja nisam cuo da neko testira matematicko znanje niti bi bilo po meni logike da se to testira osim ako neces raditi na necemu sto je usko vezano za matematiku - tipa development game engine-a pa ti trebaju vektori, fizika i sl.
Game dev firmi je jako malo u Srbiji i bave se igricama u kojima nema bas fizike, tako da sigurno nije to.
Zasto jednostavno ne pogledas informacije o firmi?
Isto tako mi kada smo dovodili ljude pricali bi sa njima da vidimo sta znaju i onda ako procenimo da znaju bar nesto damo im probni period i test da naprave neki mali projektic sto smislimo - naravno uz pomoc resursa na netu. (Ovo pricam za junior dev)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Recimo da vodim neki mali poslic. Treba mi neka sitnica na sajtu ili neki osnovni sajt za koji mi ne treba iskusan front-end developer. Ne zelim da dajem mnogo novca profesionalnim programerima. Postavim oglas, javi se neko i odradi to za dzabe, volonterski.
Moje pitanje je, da li postoji ovako nesto? Da li postoji sajt gde ljudi traze tako neke sitnice da se zavrse za 0$ ili neke bedne pare? Prosao sam one osnovne kurseve na w3, codeacademy i FreeCodeCamp (html, css, js i jq), i sada bih zeleo da nastavim da se razvijam. Finansijski sam OK, dakle ne moram za pocetak da radim za novac uopste, samo bih hteo da radim, nikakav problem nije ako je volontiranje u pitanju, ipak sam samo pocetnik koji zeli da se razvija. Sta preporucujete?
 
Malo švrljaj po githubu gledaj repoe, probaj da doprineseš svojim requestima/commitima, ako već hoćeš da učiš i radiš džaba to je dobar način.

Ili još bolje, uči neki framework, šta ja znam, Vue, Angular, React/Redux, tako ćeš sebi stvoriti vještine sa kojima češ se moći i lakše zaposliti ili pokupiti neke freelance posliće. Ako ti treba materijala za učenje nekih od frameworka u slučaju da se odlučiš za to poslaću ti, nebitno Angular, React, Redux pa i ovi server-side Express i slično, bitno je da se uči i da ćeš to moći iskoristiti.
 
Recimo da vodim neki mali poslic. Treba mi neka sitnica na sajtu ili neki osnovni sajt za koji mi ne treba iskusan front-end developer. Ne zelim da dajem mnogo novca profesionalnim programerima. Postavim oglas, javi se neko i odradi to za dzabe, volonterski.
Moje pitanje je, da li postoji ovako nesto? Da li postoji sajt gde ljudi traze tako neke sitnice da se zavrse za 0$ ili neke bedne pare? Prosao sam one osnovne kurseve na w3, codeacademy i FreeCodeCamp (html, css, js i jq), i sada bih zeleo da nastavim da se razvijam. Finansijski sam OK, dakle ne moram za pocetak da radim za novac uopste, samo bih hteo da radim, nikakav problem nije ako je volontiranje u pitanju, ipak sam samo pocetnik koji zeli da se razvija. Sta preporucujete?

Mozda na fiverr-u
https://www.fiverr.com/categories/programming-tech
 
Recimo da vodim neki mali poslic. Treba mi neka sitnica na sajtu ili neki osnovni sajt za koji mi ne treba iskusan front-end developer. Ne zelim da dajem mnogo novca profesionalnim programerima. Postavim oglas, javi se neko i odradi to za dzabe, volonterski.
Moje pitanje je, da li postoji ovako nesto? Da li postoji sajt gde ljudi traze tako neke sitnice da se zavrse za 0$ ili neke bedne pare? Prosao sam one osnovne kurseve na w3, codeacademy i FreeCodeCamp (html, css, js i jq), i sada bih zeleo da nastavim da se razvijam. Finansijski sam OK, dakle ne moram za pocetak da radim za novac uopste, samo bih hteo da radim, nikakav problem nije ako je volontiranje u pitanju, ipak sam samo pocetnik koji zeli da se razvija. Sta preporucujete?

Jos vezbaj + javascript, angular + opet vezbanje i vec mozes negde da se dogovoris za neku praksu ako hoces (tipa ako neces full time dogovoris se koji sat od kuce da radis cisto da se vidi sta znas) i onda te taj mozda i zaposli :)
Ako ti je cilj freelance - moja preporuka je da nadjes neki psd dizajna nekog for free (mozda cak i piratsku verziju nekog design sa themeforest ali ne upotrebljavaj u komercijalnu svrhu vec za ucenje) i onda odradi psd to html/css, a drugi korak psd to responsive html/css. Posle toga se prijavljuj na psd to html/css poslove i uci javascript i angular.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@n1tro, koliko se u Srbiji radi MEAN (moze i nesto slicno) stack? Ako znas neke firme bilo bi mi od koristi da navedes cisto informativno.
 
@n1tro, koliko se u Srbiji radi MEAN (moze i nesto slicno) stack? Ako znas neke firme bilo bi mi od koristi da navedes cisto informativno.

Посети ЈSBelgrade Slack и видећеш да је ЈЅ изузетно заступљен (чак и fullstack JS).
 
Посети ЈSBelgrade Slack и видећеш да је ЈЅ изузетно заступљен (чак и fullstack JS).

Nije bas zastupljen kao neki drugi jezici ali mozemo slobodno da kazemo da postoji jako intereseovanje za isti, sto je dobro.
 
Da li ima uticaja na CV ako imamo npr. dobar Github profil sa korisnim repoima ili da neki lični sajt?
 
Za juniora verovatno. Da se iscupaju iz mora drugih prilikom poziva na razgovor.
 
Da li ima uticaja na CV ako imamo npr. dobar Github profil sa korisnim repoima ili da neki lični sajt?

Ako si ucestvovao na nekim tipa open source projektima - naravno da ima. To govori o tome da razumes kako git funkcionise i mogu se videti tvoji commit-ovi, pa samim tim i mali uvid u tvoje kodiranje. Nije presudno, ali je plus :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Šta predstavlja ovaj screenshot ?
 
Ja sam prije svega mislio na JS kao back-end tehnologiju ili Node.js i njegovu zastupljenost. Logično je da će biti tražen JS za front-end programere, nećete njega pisati u pajtonu ili c++-u.
 
Ja sam prije svega mislio na JS kao back-end tehnologiju ili Node.js i njegovu zastupljenost. Logično je da će biti tražen JS za front-end programere, nećete njega pisati u pajtonu ili c++-u.

Na to sam i ja mislio. Broj poslova pod kategorijom JavaScript uopste ne daje pravu sliku jer 90% zahteva je "jQuery".
 
Vrh su oglasi koji traže juniora sa 1 god iskustva a ispod lista zahteva od koje bi se i full-stack dev prepao.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
To je zato sto je ovo Srbija, i svi hoće mnogo više a da plate mnogo malo, tako će i uvek biti


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh su oglasi koji traže juniora sa 1 god iskustva a ispod lista zahteva od koje bi se i full-stack dev prepao.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Jel uobicajeno da za posao administratora se zahteva visoka strucnost u administraciji kako Windows tako i Linux sistema?
 
Jel uobicajeno da za posao administratora se zahteva visoka strucnost u administraciji kako Windows tako i Linux sistema?

Zavisi za koju poziciju, ali je neobicno da se trazi mesano meso tog tipa...
 
Nazad
Vrh Dno