Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Tako i treba kad ljudi hoće da koriste browser za posao za koji nije namenjen :d I posle zašto mi je bitno da browser ima u sebi sve što mi treba (Opera), i zašto je loše da bude go kad postoji milion ekstenzija (Chrome)? Zato što mi je nekako bolje da verujem softveru iz jednog nepouzdanog izbora, nego softveru iz 20 nepouzdanih izvora :D
 
Koji hosting je po vama najbolji u smislu kvalitet/cena? Preferiram godisnje placanje,koristio sam cesto pakete koje nudi Contra team. Koja su vasa iskustva i preporuke?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja koristim dreamweb hosting, i zadovoljan sam


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koji hosting je po vama najbolji u smislu kvalitet/cena? Preferiram godisnje placanje,koristio sam cesto pakete koje nudi Contra team. Koja su vasa iskustva i preporuke?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ako hoces domaci, mislim da mint.rs nudi ok hosting.

Od stranih ja bih preporucio DigitalOcean i AWS, a mozda i Linode(ali njega sa rezervom posto ne koristim, ali dosta kolega kaze da je ok). DigitalOcean je mnogo jednostavniji od AWS ali kod svih njih bi bilo dobro da znas da koristis ssh i nakacis se na serv da instaliras preko terminala sta ti treba i deploy app. DigitalOcean je uveo i one click apps tako da dosta open source ili paid sw mozes odmah instalirati kada pravis novi droplet. Placa se tako sto ti skida sa balance, a cena se obracunava po tome koliko sati ti je droplet aktivan (bio ugasen ili upaljen) i koji si odabrao (cpu, ram, hdd). Takodje postoji opcija da pravis load balancere i sl stvari :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav svima.

Zanima me ova tema, procitah je skoro citavu. Ukratko bih da objasnim sta me interesuje. Pokusacu da budem sto kraci.
Ovako, imam stalni posao ali i nekog slobodnog vremena koje bih volio da iskoristim za ucenje weba, 1-2h dnevno. Nisam bas totalni pocetnik. Imam iskustva sa CMS, tacnije WP, pravio sam 2 sajta u njemu, prilagodio templejte, mada to je sve bilo na amaterskom nivou. Onda sam krenuo od pocetka da ucim HTML i CSS na codecademy. Ono sto bih pitao je

1. Nakon tih osnovnih kurseva zapitao sam se cemu sve to? Danas postoje premium templejti za WP npr, sve je na klik pa onda otkud potreba za web developerima, skines temu za 50e i ona ti radi posao?
2. Ipak, zanima me frontend kodiranje, drzi mi paznju, nije mi mrsko da ucim kako to funkcionise, poznajem i psd i ai. Neki razvojni put bi bio html-css-js-php? Nakon ovoga bih mogao da apliciram za neki dodatni posao sa strane, jesam u pravu?
3. Koliko je frontend programiranje trazeno, nekih 100e sa strane bi za mene bila satisfakcija velika?


Amater sam pa stoga mozda i pitanja nisu bas smislena, ne zamjerite :)
 
^

1. Zamisli da ti treba neki sajt sa posebnom namjenom i funkcijama ili da ti treba funkcionalnost koja je "unikatna", mnogo je lakše kucati iznova nego koristiti template i CMS-om opšte namjene. Bitna je i optimizacija, mnogo lakše je održavati, mijenjati i dodavati nove funkcije sajtu ili aplikaciji koju si ti napisao ili koju je neko drugi napisao sa jasnom namjenom.

Ljudi danas ne razumiju da CMS nije tu da bi ti mogao da ubacuješ template, template možeš da ubaciš i tako što kopiraš običan index.html (koji si našao na netu) i staviš na server. CMS služi kao što mu ime kaže "Content managment system", dakle za organizaciju sadržaja, ako sajt nema bog zna kakvog sadržaja ili ga nema uopšte koji će mu vrag CMS? Viđao sam svakakve sajtove koji nemaju nikakav dinamički sadržaj da koriste WP, jer su davali bog zna kakvim amaterima da prave sajtove koji nisu znali da se može i html fajl direktno koristiti.

2. PHP ti ne spada u front-end. Prije traženja posla pored toga što učiš jezike bitno bi bilo da se nauči kako funkcioniše jedan web site, koji kod se izvršava u browseru koji na serveru, neke osnove HTTP zahtjeva, kako da koristiš neki framework, biblioteku, pa i build tool kao što je gulp ili bundler kao što je webpack. Sve ovo zvuči jako mnogo, ali postepeno će to ići jako brzo, ovdje će ti ljudi pomoći šta god da te interesuje. Kad to savladaš posao bi trebalo da pronađeš bez nekih većih problema.

3. Traženo je i možeš zaraditi i daleko više od tih 100 eura ako to dobro savladaš. Mala je razlika između zaradi malo i zaradi dovoljno da živiš samo od toga.
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom pojasnjenju.

Da, dobro si mi objasnio za CMS. Prvi sajt mi je bio u Wp koji generalno nema potrebe za istim, to tek sada vidim. Tema twentyeleven i prilagodjavaj je do besvjesti, bilo je mijenjaj kod i vidi sta i gdje ce se desiti. Linkovao bih taj sajt da pogledate ali nisam siguran da je u skladu sa pravilima foruma. Znas koji je jos problem, nisam pricao sa firmama, nisam gledao sta se trazi na freelance sajtvoima, ali vidim kakvi se sajtovi traze po loklanim opstinama, za neke manje radnje, lokalne gradske portale itd, ali od toga nema hljeba, to se pravi sa nekim free templejtom. Da ne bude da sam zapeo za WP i to, samo pokusavam da shvatim web sa nekog drugog aspekta, da nije sve u CMS.

Dakle, ovako, ukoliko je neki blogerski sajt koji ce se cesto puniti, onda je bolje da se koristi CMS? U tom slucaju bi trebalo poznavanje i PHP?
Bilo koji drugi tip sajta bolje je graditi od nule? Nakon html,css,js, da li bi php bio neki naredni korak, neke osnove? Da li se prva 3 mogu savladiti za nekih 6 mjeseci dnevnog ucenja 1-2h?

Ono sto sam planirao za ucenje je codeschool, udemy, lynda, torenti, yt, neko je rekao da je css-tricks veoma dobar itd. Nakon odredjenog vremena probati praviti random sajt ili neki pomocu psd templejta. Nakon svega toga probati naci neki honorarni posao, ali gdje, freelance?
 
Dakle, ovako, ukoliko je neki blogerski sajt koji ce se cesto puniti, onda je bolje da se koristi CMS?

Pa recimo da većina ljudi danas za to koristi neki CMS. Ako učiš programiranje možeš i sam napisati neki blog. Možda čak da uzmeš i da napišeš samo front-end za taj svoj blog, za vježbu. Pun ti je YT tutorijala koji to isprate to od početka do kraja.

U tom slucaju bi trebalo poznavanje i PHP?

Ako misliš ozbiljnije WP-om da se baviš PHP ti ne gine. Nisam stručnjak ni za Wordpress ni za PHP pa ti to neko drugi valja objasniti ako te zanima.

Bilo koji drugi tip sajta bolje je graditi od nule?

Pa to sad je pitanje koje se ne može odgovoriti sa da i ne. Da li koristiti neki framework ili CMS, da li kucati nešto od nule ili koristiti neki gotov ekosistem, sve zavisi.

Imaš ovaj addon: https://www.wappalyzer.com/

On će ti prikazati u address baru šta sajt koristi.

Nakon html,css,js, da li bi php bio neki naredni korak, neke osnove? Da li se prva 3 mogu savladiti za nekih 6 mjeseci dnevnog ucenja 1-2h?

Pa kad nisi jasno napisao šta želiš. Ako želiš da budeš čisti front end programer poslije to troje sljedeći korak bi bio ovo što sam ti nabrojao u prethodnom postu:

nauči kako funkcioniše jedan web site, koji kod se izvršava u browseru koji na serveru, neke osnove HTTP zahtjeva, kako da koristiš neki framework, biblioteku, pa i build tool kao što je gulp ili bundler kao što je webpack.

To bi mogao postići za 6 mjeseci konstantnog rada.

Ako ne želiš da budeš front-end programer nego neki WP master ili šta već to će ti neko drugi morati u detalje.
 
Poslednja izmena:
Jos ni sam ne znam sta bih, jos uvijek lutam, pokusavam da shvatim. Do juce nisam znao ni sta znaci frontend backend programiranje, sta je responsive dizajn itd. Inace se pomalo i bavim graf. dizajnom kao hobi, pa mi je frontend blize.

Znaci za iole ozbiljnog programera sazvakati html/css/js,jquery biblioteke (vjerovatno si mislio na to), graditi portfolio, probati praviti neke random sajtove, reklamirati se i na taj nacin probati doci do neke zarade?
Wordpress je samo kraci put a i da bih tu ozbiljno radio opet sve ovo gore nabrojano moram da znam, u smislu pravljenja custom template itd? Plus php koji je backend jezik

I ako moze neki reprezentativni primjer cistog frontedn sajta


I hvala ti na odgovorima, pomogli su mi dosta
 
Jos ni sam ne znam sta bih, jos uvijek lutam, pokusavam da shvatim. Do juce nisam znao ni sta znaci frontend backend programiranje, sta je responsive dizajn itd. Inace se pomalo i bavim graf. dizajnom kao hobi, pa mi je frontend blize.

Znaci za iole ozbiljnog programera sazvakati html/css/js,jquery biblioteke (vjerovatno si mislio na to), graditi portfolio, probati praviti neke random sajtove, reklamirati se i na taj nacin probati doci do neke zarade?

jQuery je samo jedna od biblioteka, ima ih tuce. Otprilike to je to, kad budeš radio vremenom ćeš više i više znati kud i kako. Ne treba previše dužiti i komplikovati sebi život u početku.
Wordpress je samo kraci put a i da bih tu ozbiljno radio opet sve ovo gore nabrojano moram da znam, u smislu pravljenja custom template itd? Plus php koji je backend jezik

I ako moze neki reprezentativni primjer cistog frontedn sajta


I hvala ti na odgovorima, pomogli su mi dosta

Svaki sajt ima front-end, to je ovo što vidiš i sa čime imaš interakciju.
 
Ok, sad mi je jasnije dosta. Hvala puno!

Imam samo jos jedno pitanje :)

Sto se tice ucenja vezano za front end, neke preporuke da ne bih lutao, ili su ok one koje sam naveo u postu iznad?
 
Muci mi se kad vidim koliko alata je tu, ko da svako jutro prije dorucka nekome padne na pamet po jedan framework ili build tool da sklepa.
 
Me znam za komp, na mobu(safari) ovaj load malo spor, a po meni i nepotreban, mislim da je prevazidjen, opet svako subjektivno dozivljava


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Možda zvuči (tutorijal) kao da je za decu pravljen ali nije tako. :D

Lepo je sve objašnjeno u samo 5 video lekcija. Ko nakon gledanja ovih video uputstava ne shvati kako ovo funkcioniše onda bolje da se zapita da li je odabrao pravu branšu.

 
Drugar me je pitao da mu dam savet... Njemu treba neka od ovih popularnih aplikacija da brzo napravi website gde samo drag and drop-ujes slike, ubacis tekst, promenis font, kazes mu neku dinamiku da odradi... Ja sam malo trazio. Video sam ovo https://www.websitex5.com/en/ wordpress bi trebao isto da radi samo mislim da je kompleksniji. Joomla mislim da je zastarela? Vidim i da google ima nesto slicno https://www.google.com/webdesigner/
Takodje sam hteo ovaj link da mu prosledim: https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2484510,00.asp posto vidim da tu ima dosta izbora samo ne znam sta je od toga najkorisnije i najbolje e sada kolko je tesko neka se snadje. Da mogu bar top 5 aplikacija za ovu namenu da mu nabrojim, gde da trazi templete pa neka eksperimentise.
 

Zanimljiv sajt. :)

Algorithms - Tricky Java Snippets - u prtvom primeru Split a paragraph to words treba dodati promenljivu paragraph:

Kod:
public class HelloWorld{

     public static void main(String []args){
        StringBuilder word = new StringBuilder();
        [COLOR="#FF0000"]String paragraph = "kjjf ;lf=== oisdfgj fdsdjfhskj";[/COLOR]
        for (char c : paragraph.toCharArray()) {
	        if (Character.isLetter(c)) {
		        word.append(c);
		    } 
		    else if (word.length() > 0) {
		        System.out.println(word);
		        word.setLength(0);
	        }
        }
     }
}

Sad radi :) http://tpcg.io/sl2ECK
 
Nazad
Vrh Dno