Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Šta su ti predrasude. :)

Ja sam takođe bio ubežen da je DW odavno otišao u istoriju. Nije mi ni palo na pamet da potražim ima li šta novo u vezi DW-a.
 
Meni je uvek bilo lakse kroz video da naucim nesto. MDN docs ponekad ima prilicno cudne examples, ali je odlican svejedno :)
 
Moze li neko da mi preporuci neki sajt ,gde postoje odredjeni zadaci vezani za html i css,gde npr imam kako treba da izgleda zavrsen sajt sa jedne strane,a sa druge strane blanko gde ja treba da to uradim?Hvala unapreed

Послато са L-EMENT501
 
Skidaj sa neta psd template-ove i vezbaj. To ti je najbolje i najpribliznije tome sto hoces.

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Mozes li da mi objasnis sta je to,prvi put cujem za taj nacin?

Послато са L-EMENT501
 
Psd su ti fotosop fajlovi,web dizajner napravi template i da ti ga u psd formatu koji ti otvoris preko photosopa. Taj psd ti je dizajn sajta kako treba da izgleda i tako ti treba da ga napravis,u tom psd fajlu ces imati i sve slike potrebne za sajt

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Ja sam vise mislio da se fokusiram na tekst,ubacivanje linkova,pravljenje divova i sl.,ali ok mozes da mi bacis na pp neki taj template nije problem,pa da probam..

Послато са L-EMENT501
 
Mogu naravno,samo da se dokopam laptopa. Mada kucaj na netu free psd templates i to je to

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
@filkaja
imas puno sajtova za to kao i online kurseva... potrazi neki templejt da skines pa vidi u konzoli kako je radjen ili psd pa probaj sam...
probaj na ovom linku ako sam dobro razumeo sta ti treba:

http://codepen.io/renduh/pen/mRraOd

takodje imas i dosta editora koji imaju split view, skini recimo dreamweaver, ima i atom editor istu opciju ali se meni licno ne svidja... ja koristim Coda 2 editor ali ne postoji za windows.

imas ovde nekih gotovih resenja, nadjoh na brzaka pa skini i vidi kako je napisano:

https://html5up.net
 
Poslednja izmena:
Editori i razvojna okruzenja

Gde je split view na atomu?

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Mislim da ima opcija kad kliknes desni klik na ime fajla.

P.S. Predjite na VS Code, Atom je smijesan kod nekih stvari. Tipa pokusajte otvoriti fajl od 2 mb pa cete vidjeti "moc" editora.
 
@Alukard
koliko se secam pokretao sam ga na cmd+shift+m ili +p. probaj nesto od ta dva. ne secam se tacno jer mi atom nije odgovarao pa sam ga obrisao.
probao sam puno editora i nekako mi je Coda 2 najvise legla i najbolje radi...
 
Ja koristim Vs code i Sublime retko. Atom postaje spor kod vecih fajlova. Mada bi vs code me nije bas oduševio

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
meni vs code isto nekako nije legao a atom ne volim jer je skroz open source i svakog dana izlaze svakakvi apdejtovi. sublime mi je bio komplikovan za podesavanje. na kraju sam se odlucio za Coda 2, povezao sam je sa mamp-om, otvaram terminal preko nje, ima opciju preview i bas mi je nekako legla pa sam odlucio da ne gubim vreme sa isprobavanjem raznih editora.
 
Pa da ali coda 2 nije dostupan van Mac Os-a?

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
pa da, to i jeste malo smor...
 
Takođe tu je uvijek Vim, ali u zadnje vrijeme mi se jako svidio VS Code jer je onako lijepo out of the box upakovan i ima sve što mi treba. Sublime jeste najbrži i vjerovatno najsigurniji izbor ali nije besplatan. Atom zakucava na fajlovima preko 2 mb tako da moram restartovati računar da bih nastavio sa radom.
 
Moze li neko da mi preporuci neki sajt ,gde postoje odredjeni zadaci vezani za html i css,gde npr imam kako treba da izgleda zavrsen sajt sa jedne strane,a sa druge strane blanko gde ja treba da to uradim?Hvala unapreed

Послато са L-EMENT501

codecademy ima te taskove ali kao pro user. Kesiras oko 20e (kolko je vec mesecno) i imas neograniceno da koristim za tih mesec dana. Taman i predjes ostale oblasti na koje ces se nadovezivati posle (bootstrap, sass, js, jquery, angular1, php,...). E sada odma ce se neko javiti - ima i besplatno, ima ali se vodim po tome da za znanje ne treba stedeti. Ovde te lepo vodi, objasnjava a i imas i 24h support live chat. Full tretman navodjenja kroz projekte nema nigde besplatno.
 
Koliko ima smisla upustati se u Python bez prethodnog iskustva u programiranju? Imam utisak da bi se Java/PHP mozda vise isplatili, u smislu ponude freelance poslova i domacih firmi... Malo sam vec poceo da ucim Python jer ga dosta preporucuju kao entry level jezik (ali i prilicno mocan za Machine Learning, data analitiku...)
 
Da li se može reći da je Visual Programming Language budućnost ka kojoj se teži?
 
Da li se može reći da je Visual Programming Language budućnost ka kojoj se teži?

Misliš kao Scratch ili Unreal Engine Blueprints? To je za učenje dece i ljude koji nisu programeri ali im treba da nešto isprogramiraju na brzinu, neki prototip. Jel znaš na šta bi jedan kompleksan program ličio kada bi bio prikazan kao skup nodova i veza između njih? Veruj mi da je tekstualni prikaz mnogo lakši za snalaženje a i brže se radi.

Eventualno da se prilagodi prikaz u više nivoa apstrakcije ali opet tu je problem snalaženja i pretrage i na kraju se svede na isto kao i tekstualni kod. Nema poentu kada je ozbiljno programiranje u pitanju samim tim nema ni budućnost. To što su elementi algoritma grafički prikazani ne znači da algoritam ne postoji, što znači da ti svejedno treba kliker da nešto napraviš da radi.

Edit: Kada praviš interfejs ka nečemu to je jasno vidljivo u tekstualno prikazanom kodu, nekoliko karaktera. Posle samo vodiš računa ko sa kim ima interakciju što deluje teško za pratiti ali je svakako bolje od strelica u slučaju da jedan entitet ili više njih imaju na desetine veza. To izgleda kao totalni haos, nemoguće je to organizovati na pravi način. Kada ima svega par interakcija između entiteta to je ok, ali kada treba prikazati kompleksan program ma nema tog koji će se snaći u toj paukovoj mreži veza i čvorova.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno