Šta je novo?

Molim pomoc oko instaliranja OS-a na laptpu

tex707

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.12.2001
Poruke
2,319
Poena
680
Kupio sam Dell N7110 laptop i prionuo na posao da instaliram Win XP X64. Par verzija nije "prolazilo" (pojavljivao se BSOD tokom instalacije), pa sam sa nekog bootabilnog CD-a startovao FDISK i "ubio" particiju koja je postojala na HDD-u (bio je instaliran Free-DOS) kada sam video da je FAT16 u pitanju. Sada ne mogu da napravim particiju vecu od 48GB (HDD je 320GB), racunar "ne vidi" drivere za CD....dakle, katastrofa. Pokusao sam i Hiren's Boot koji takodje ne radi (ne mogu da se instaliraju driveri za CD)

Ima li neko neki predlog, sta da ucinim da bih istalirao XP X64 i poceo normalno da koristim racunar?

Unapred hvala.
 
Pokušaj da učitaš defaultne postavke BIOSa? Ili to ili je hardverski nešto, pu pu...
 
Verovatno instalacija XP-a nema sata drajvere. U tom slucaju ti je najjednostavnije da u BIOS-u nadje "sata native mode" i iskljucis ga. Moguce je i da se zove slicno, zavisi od bios-a, ali poenta je da iskljucis taj sata kontroler samo da prodje instalacija.
 
Uzmi lijepo disk od win 7. Pa prilikom instalacije, obrisi tu fat16 i napravi ntfs i neces imati problema.

ps. znam da hoces xp x64 ali ipak za taj laptop je win 7. ima li uopste drajvera za xp 64 bita ?
 
|bacteria| je u pravu, imaces jako problema sa drajverima za xp x64, a i mislim da xp nece moci da "isprati" celu konfiguraciju. win7 x64, i da te vidi Bog.
 
Poslusao sam vas, pokusao sam da instaliram Win7...odmah po bootovanju racunara dobijam poruku: "Missin operating sys" i tu je kraj...izgleda da HDD mora prvo da se particionise i formatira, ali kako?
 
Postavi da DVD bude prvi uređaj za boot.
 
Naravno, DVD jeste izabran kao prvi uredjaj za boot.

Napravio sam jednu particiju i formatirao HDD ni sam vise ne znam kako (pomocu bootabilnog CD-a na kome je bio FDISK)...sada mogu da bootujem i sa HDD-a. Medjutim, kada ubacim Win7 DVD i postavim boot sa DVD-a, nece da radi...napise nesto na nekom od skandinavskih jezika i predje na boot sa HDD-a...a ne uspeva mi da pri bootovanju sa HDD-a ubacim driver za DVD. Znaci, kada bootujem sa HDD-a sistem "ne vidi" DVD.
 
Sada sam pokusao ponovo da ubacim XP X64 disk i bootuje sa njega...znaci da Win7 DVD nije bootabilan...:(...a ISO fajl je i tako ga rezem...izgleda da cu morati da pravim bootabilan Win7 DVD.
 
I meni se cini da je do win7 DVD-a, probaj da narezes ponovo, kako treba (kao "image project")
 
Pa i rezao sam ga kao image, ali nije bio bootabilan...nasao sam neki drugi (nije RTM), narezao njega (takodje kao image) i sada instalacija ide...videcemo da li ce uspeti da zavrsi :)
 
Hvala svima na podrsci i pomoci. Onstalacija Win7 je prosla, sada ostaju driveri, podesavanja, razni software...izgleda da ce biti sve OK.
 
Naravoucenije, sledeci put usb fleshku pa opleti sa instalacijama :D
 
Teski +1...
 
U pravu su svi koji su rekli da je 7-ca bolja ali da kazem i ja par reci.To sto se desava da XP moze da se resi na sledeci nacin.Treba otici u BIOS i umesto AHCI mode staviti ono drugo sto nudi.Kazem namerno ono drugo jer negde pise SATA mode ,negde compatibility i...Ja sam na mom starom MSI hteo da stavim XP i desavalo mi se to isto kao tebi.Onda sam nasao na netu resenje i proradilo mi je.Al tu onda ostanu problem driveri sto je mozda i najgore.Citao sam ovde da su neki vec poceli da stavljaju samo AHCI mode na laptop sto znaci da nikako ne mozes da stavis XP.krastavac micrososft je tako nalozio brendovima i polako XP odlazi u istoriju.

A to je zato sto je do juce XP bio duplo vise zastupljen nego 7-ca.Nekako se mora ubrzati proces zar ne?Medjutim veruj mi nisi se zeznuo za 7-cu.Ja sam prvi bio zakleti XP-ovac.Furao sam fazon da nikada necu preci na 7-cu.Medjutim posle svega veruj mi nikad se vise ne bi vratio na XP.Koji ce mi k....Znaci u prevodu ako naletis ikada na slican problem prvo prebaci sa AHCI na drugi mode.A onda idi na sajt laptopa i vidi dal ima driveri.Ako ima onda moze a ako nema onda krastavac idi na srecu pa ako nadjes drivere nadjes.U sustini ja sam nalazio preko unidrivera i slicno medjutim nekad nema pa ceo posao bude uzaludan.A posebno za 64-bitni XP je vrlo tesko.
 
Hvala svima na podrsci i pomoci. Onstalacija Win7 je prosla, sada ostaju driveri, podesavanja, razni software...izgleda da ce biti sve OK.

I kako sada radi tvoj laptop, da li si sve podesio ? Imaš li Windows 7 x64 SP1 ili bez SP1 ? Skini odavde ovo i pokreni update.cmd fajl kada završiš sa skidanjem fajla. On instalira sve moguće post-SP1 update-ove koji su se pojavili do 19.marta 2012.

Link: http://hotfix.chris123nt.com/Windows.7/Hotfixes/

Skini konkretno ovaj fajl http://hotfix.chris123nt.com/Windows.7/Hotfixes/x64-19.3.2012.7z a ako ti trebaju još dodatne stvari, uđi u folder http://hotfix.chris123nt.com/Windows.7/Additions/ i skini sve što ti treba odavde, ja preporučujem da se sve stavi.
 
Citao sam ovde da su neki vec poceli da stavljaju samo AHCI mode na laptop sto znaci da nikako ne mozes da stavis XP.krastavac micrososft je tako nalozio brendovima i polako XP odlazi u istoriju.

Nije ni to problem, ubace se sata drajveri u xp instalaciju, sve se da srediti, ali za drajvere nema leka. I ja sam licno zagrizeni xp-ovac, ali moramo prihvatiti win7 takav kakav je, microsoft to diktira, ne mi. Kad se pusti u prodaju win8, vikacemo kako volimo win7 i necemo da ga menjamo ni za sta. :D :D :D
 
Kad se pusti u prodaju win8, vikacemo kako volimo win7 i necemo da ga menjamo ni za sta. :D :D :D

Pa tako nekako će biti, ako se Microsoft ipak odluči da ne omogući potpuno isključivanje glupog METRO interfejsa i ne vrati Start dugme natrag.
 
Sad me podseti kad vec pominjete Xp kompat.
Virtualbox vmware ili koji god, pa isprobas imidz OS.
A sto se tice pokretanja starijih stvari, opet postoji xp mod na 7ci. Zar ne?



 
Poslednja izmena:
Sve to ocajnicki pokusava da odrzi stari sistem, iz mog uskustva sa tim xp modovima, kako god okrenem nesto ne valja ili fali, baguje, opterecuje masinu... Ili nisam dosao do neke normalne verzije.
 
I kako sada radi tvoj laptop, da li si sve podesio ? Imaš li Windows 7 x64 SP1 ili bez SP1 ? Skini odavde ovo i pokreni update.cmd fajl kada završiš sa skidanjem fajla. On instalira sve moguće post-SP1 update-ove koji su se pojavili do 19.marta 2012.

Link: http://hotfix.chris123nt.com/Windows.7/Hotfixes/

Skini konkretno ovaj fajl http://hotfix.chris123nt.com/Windows.7/Hotfixes/x64-19.3.2012.7z a ako ti trebaju još dodatne stvari, uđi u folder http://hotfix.chris123nt.com/Windows.7/Additions/ i skini sve što ti treba odavde, ja preporučujem da se sve stavi.



Mnogo hvala za ove linkove. Vec sam skinuo sve, ali nisam pokusao instalaciju, izgleda da nemam SP1....kada ostvorim System u conprol Pnaleu pise samo "Windows 7 Ultinate" i nogde ne vidim da se pominje SP1, pa zato predpostavljam da ga nema.
 
Nazad
Vrh Dno