Šta je novo?

Seasonic napajanja??

Kad smo vec kod poredjenja napajanja - Kung Fu vs Brand, mozda ovaj thread moze da pomogne - kao sto se vidi, svi koje sam pitao da li da zamenim Enermax 385W za LC power od 550W su me odgovorili od toga. I zahvalan sam im zbog toga - taj Ener jos uvek radi kod ortaka na Core 2 Duo i nekoj 8800 GTS, a ja sam presao na Antec 500W. Svojevremeno sam imao relativno losa iskustva sa Kung Fu napajanjima, i od tada to djubre tipa JNC, Frontier, LC, Deer necu ni da zamislim u svom kucistu.
 
Kada sam kretao da sklapam ,masinu,uvek sam prvo kupovao najbolje napajanje za tu konfu.Ne razumem ljude koji stede na PSU a puknu solidne pare na jaki masinu.Macka u dzaku...
 
@darkside Ja ne razumem ljude koji kupe corsair, koji crkne u prvih godinu i po, a kungfu u konfiguraciji iz 2000. jos radi. Isto tako ne razumem ljude koji 100 evra daju za napajanje, a po 70 za procesor, plocu i recimo graficku. Po meni 100 evra vredi dati za napajanje, ako u kucistu imas 400+ evra glavnih komponenti. Suludo je za celu konfiguraciju izdvojiti 400 evra, a od toga 100 dati za napajanje.
 
@Strela
Pa sve moze da crkne, pogotovu sto danas quality control nije toliko visok. ;) I to sto nekom crkne Corsair za godinu dana a kinez radi 5 godina nista ne znaci. Zato je tu Corsair garancija od, koliko, 7 godina, a kinez daje 1 godinu. ;)
Ako je masina 400e sasvim je ok da napajanje bude recimo 70e, recimo neki Seasonic 430GB ili 500ET. :)
 
@Strela
Pa sve moze da crkne, pogotovu sto danas quality control nije toliko visok. ;) I to sto nekom crkne Corsair za godinu dana a kinez radi 5 godina nista ne znaci. Zato je tu Corsair garancija od, koliko, 7 godina, a kinez daje 1 godinu. ;)
Ako je masina 400e sasvim je ok da napajanje bude recimo 70e, recimo neki Seasonic 430GB ili 500ET. :)

Oni daju garanciju na napajanje 7 godina, ali ne daju i na komponente koje eventualno sprzi tokom crkavanja. Prema tome, ako ovo od 100 evra crkne i sprzi pola kucista, najmanji problem bude napajanje. Sa druge strane, kad das 30 evra za LCa, ostaje ti onih 70 u dzepu za vadjenje, ako crkne posle 5-6 godina:):):) Salu na stranu, sve zavisi kako ljudi sklapaju konfiguraciju, za koliko love i sta su im prioriteti. Ni ti ne smatras da treba 25% budzeta za komp usmeriti na napajanje. Ako su preskupe komponente (komp od 1000+ evra), onda coveku nista ne znaci da li ce kupiti napajanje od 100 ili 140 evra. Ali kad se kupuje za malu lovu (ali koju covek realno ima), onda je po meni preterivanje ici na Name (zarad Name-a), a na ustrb W(ataze). Jer najbolje napajanje 380W, nece isporucivati konstantno 380W, vec 380*0.8=304W. Pa onda vidite koje su to komponente, koje ne opterecuju na duze staze komp sa ovim napajanjem. Za razliku od LCa 600W, koji ce isporuciti 600*0.7=420W, a onih 300 ce mu biti maciji kasalj (51%).

I vremenom ce i Name i NoName da gube na snazi - Name ce da padne na 75%, a NoName na 60%. ALI, 75% Name napajanja nije dovoljno za komponente koje traze 304W (380*0.75=285W), a 60% NoName napajanja bude i dalje dovoljno (600*0.6=360W). I zato (po meni) kinez LC traje 10 godina, a Name malo preko roka.

Pozdrav.
 
Grešiš i to debelo:
1.Ako Seasonic 380GB daje 380W, ne isporučuje 304W po tvojoj računici, nego 380 samo što iz utičnice vuče preko 400w i one oznake tipa Silver, Bronze... označavaju energetsku iskorišćenost. http://en.wikipedia.org/wiki/80_PLUS pročitaj dole kod pasusa What it means.
2.Kinezi opasno lažu.LC ima dobre serije napajanja, ali čuveni LC600H je dobar za neku osnovnu konfiguraciju, a i na sajtu lepo piše da je namenjen za office, a ne za zahtevne korisnike.
3.Kada kinez crkne, vrlo lako može da se desi da povuče još neku komponentu sa sobom, dok je kod brendiranih napajanja ta opasnost svedena na minimum.Zato mnogi proizvođači imaju razne zaštite koje rade posao, dok kod kineza nema nikakve zaštite...
4.Ako neki brendirani proizvođač navede da ima npr. 500w to napajanje je sposobno da u kontinuitetu isporučuje deklarisanu snagu.Kod kineza je drugačija situacija, tj navedenu snagu ne dostižu ni pri kratkotrajnom opterećenju, navedu 500, ako isporuči 250 budi presrećan.
 
Poslednja izmena:
@ Strela

Kad bi gledali samo grubo količinski to bi bilo tako. Ali šta je sa kvalitetom komponenti unutra? Šta je sa kvalitetnim kondenzatorima u SS koji mogu da istrpe temperaturu, za razliku od krša u LC-u? Šta je sa zaštitama od strujnih udara, overload, underload? Sve je to nekako ostavljeno po strani. Imao sam i LC 550w na kom sam gurao trenutnu konfiguraciju i koja se gasila u load-u u 2/5 puta. Takodje taj isti LC se gasio svaki put kad padne napon i sobna sijalica krene da treperi. Sada sam na Seasonic S12D 750W, poznavaocima ni ne treba da pričam o kakvom se napajanju radi. Ja znam da sam sa njim miran ma šta god da se desi. Garancija 5god, kvalitetne komponente u njemu, može da izgura koje god komponente da mu stavim. I posle nek neko kaže isplativiji LC... A kad pukne grom pa ti pored kung fu napajanja odu i hard i ploča, pitaću te... Ne znam, ali ta neka vrsta sigurnosti po meni nema cenu.
 
@darkside Ja ne razumem ljude koji kupe corsair, koji crkne u prvih godinu i po, a kungfu u konfiguraciji iz 2000. jos radi. Isto tako ne razumem ljude koji 100 evra daju za napajanje, a po 70 za procesor, plocu i recimo graficku. Po meni 100 evra vredi dati za napajanje, ako u kucistu imas 400+ evra glavnih komponenti. Suludo je za celu konfiguraciju izdvojiti 400 evra, a od toga 100 dati za napajanje.
Razumemo se..Nije to problem.. Ali sam bio svedok velikog broja reklamacija kineskih napajanja gde je mašina prilično jaka i gde je to napajanje vrelo stalno kada izduvava.Kaže da mu piše da je to npr. 600w. "Piše i na tarabi da je ono ali nije".. Kinezi često nemaju OVP,UVP,OHP i ostale zaštite nego rade dok toalno kondenzatori ne budu sprženi. Čak se to i desilo na brendiranom PSU usled dodavanja snažnije mašine pa tagan nije bio u stanju da izdrži jer je bio na granici tj. radio u full loadu često.. Iskreno, ne bih smeo da sklapam i računam potrošnju komponenti sa kineskim PSU jer tih 500,600w nisu tačni. Quad core, 5870, GB dq6 itd. ta napajanja jedva guraju..Dešava im se under voltage često, grejanje i sl.. Ja sam merio programom i gledao dijagrame..U prvoj zoni grada, gde je napon 220-230V trebalo bi da je super.. Ali naša šugava mreža ima te tzv. voltage peak...Jbt. pa u mili sekundama se na svakih 5-1' min dešavaju skokovi do 280V. Bio sam zabezeknut.. Kako to jadan kinez drži, nemam pojma..Iskreno uvek sam bio za PSU koji ima over voltage protection (OVP) nego za ova kineska, koja su "wide open".. Posle bude: " jao crkla mi ploča, HD.."...
To je neko moje skromno mišljenje iz uvažavanje drugih.-.. Nemam nameru da nikoga potcenim..Ali iskustvo me nateralo da imam frku od kineza..
 
OVP i ostale zastite ne radi sa nazimenicnom komponentom napona nego sa jednosmernom (kada su u pitanju napajanja). Ta zastita se aktivira kada neki napon/struja predje van zadatog okvira od +/- 5-10% zavisno od grane (+3.3V, 5V, 12V), isto je i za prekostrujnu zastitu ili zastitu od kratkog spoja. Zastita tj. filtriranje naizmenicne komponente napona se vrsi tranzijentnim filterom(to uglavnom nemaju ili je jako slabo odradjeno kod Noname napajanja) koji sprecava nagle poraste struje/napona iz mreze. Tu je jos i varistor koji "sece" napon ako dodje do premasanja i osigurac. To se sve nalazi pre ispravljackog dela napajanja.
 
Ljudi u potpunosti vas razumem. Ali spomenuti Seasonic S12D 750W kosta koliko pola necije konfiguracije. Druga stvar, onaj ko racuna na ono sto mu pise na kutiji, mislim da se grdno vara. Svako napajanje ima gubitke (cim izduvava toplo) i ja racunam (prilikom kupovine) da im je plafon 80% navedene nominalne snage. Jasno da u pikovima kvalitetna napajanja guraju i preko nominalne vrednosti, a kinez nikad nece izgurati ni navedenu vrednost. Ali to kosta.

Moj LC je stalno bio nakacen na NoName Mus(avi)tek 600 USB, tako da oscilacije u naponu, treperenja sijalica i ostalo nikad nisam osetio (kao problem). Vise me je plasilo, da li je dovoljno 360W koje moze da isporuci UPS.

E sad, da li je ono sto pise na tarabi 'useful' vataza ili nominalna, od koje treba oduzeti gubitke - ja sam na strani sigurnosti i racunam da je to nominalna snaga (pa oduzimam 20-30-40%) i prema tome poredim da li je napajanje dovoljno. Ako ste svi vi sigurni, da 380W na seasonicu znaci 380 konstantno - onda sam se ja za*ebo kad sam kupio 620GM, jer meni nikad komp nije stucnuo sa ups-om koji daje plafon 360W. Znaci da je SS 380 meni bio dovoljan => bacene pare.

Pozdrav.
 
Pa objasnio ti je covek. Seasonic 380 je testiran pod opterecenjem 380W, gubici koje pominjes se ne odbijaju od te vrednosti.
Znaci ako pise 380W ili 500W to znaci da moze da radi pod tim opterecenjem na temperaturi obicno 50C, pri tome da daje dobre napone i da ima mali ripple & noise.
 
@strela
Mislim da prvo trebas da posetis neki sajt koji se bavi testiranjem napajanja da se malo bolje inforimises, posto ti matematika bas i ne ide. Bilo koje firmirano napajanje, u ovom slucaju Seasonic, se pravi da radi sa naznacenom snagom, to sto ti ne verujes u to je druga stvar. Normalno je da svako napajanje ima gubitke, perpetum mobile jos uvek nije izmisljen. To napajanje koje ti imas moze da isporuci 620W ukoliko ima toliko potrosaca koji ce tu snagu da iskoriste. Ocigledno da tvoj komp trosi daleko manje od tih 620W. Jace napajanje se kupuje jer na 50% od naznacene snage ima najbolju efikasnost, manje se greje i samim tim je tise negoli neko slabije (380W) napajanje manje koje radi na 90-100% snage.
Vecina firmiranih napajanja se testira za rad na 40' ili 50'C.

Svaka roba ima svog kupca.
 
Poslednja izmena:
Očigledno nisi posetio sajt koji za koji sam naveo link, 380W daje komponentama, a iz električne mreže vuče tačno 475W, to je ono što piše 80 Plus... Samo što ti računaš 80 procenata od 380W...

A naši uslovi, tj padovi i skokovi napona u električnoj mreži su svakodnevnica i zašto ne uložiti u napajanje koji dinar više, jer napajanje jedini posrednik između loše struje (eletrične mreže) i komponenata računara.
 
Poslednja izmena:
Očigledno nisi posetio sajt koji za koji sam naveo link, 380W daje komponentama, a iz električne mreže vuče tačno 475W, to je ono što piše 80 Plus... Samo što ti računaš 80 procenata od 380W...

A naši uslovi, tj padovi i skokovi napona u električnoj mreži su svakodnevnica i zašto ne uložiti u napajanje koji dinar više, jer napajanje jedini posrednik između loše struje (eletrične mreže) i komponenata računara.
Tačno, samo da dodam da i ploča može da izdrži fluktuacije napona ali sve ima svoje granice..
 
Hvala na opismenjavanju. Ja sam bio ubedjen da se svi "puvaju" onim sto okace o tarabu (kako marketing strucnjaci obicno to rade). A razlika bude u komponentama unutra, stabilnosti struje koju daju,... Kad ono, ovi pisu sta moze, a chinaboys sta planiraju da postignu u buducnosti :):):)

Pozdrav.
 
@Strela
Ako je masina 400e sasvim je ok da napajanje bude recimo 70e, recimo neki Seasonic 430GB ili 500ET. :)

Suluda racunica. napajanje moze da kosta max 10-12% cene konfiguracije. Analiziraj malo koju konfiguraciju mozes da sastavis za 400e pa da dajes 70e za napajanje.
 
suludo je savetovati nekoga da kupuje jeftina napajanja. ali ok svako ima pravo da govori.
 
Suluda racunica. napajanje moze da kosta max 10-12% cene konfiguracije. Analiziraj malo koju konfiguraciju mozes da sastavis za 400e pa da dajes 70e za napajanje.

To nije racunica, tako ja razmisljam. Svako ima pravo na svoje misljenje ili kako kazes racunicu.
Po tebi masina od 400e traba da radi na napajanju od 40e. :S:

I cisto da se zna, kad sam pominjao 400e to je 400e bez monitora. ;)
 
To nije racunica, tako ja razmisljam. Svako ima pravo na svoje misljenje ili kako kazes racunicu.
Po tebi masina od 400e traba da radi na napajanju od 40e. :S:

I cisto da se zna, kad sam pominjao 400e to je 400e bez monitora. ;)

Gruba racunica:
Ploca da necemu vredi 80e
Procesor C2D i sl 100e
Memorija 4gb 20e
HDD 500Gb 70e
Optika 15e
Grafika 100e
Limarija koja god 15e
I hoces da kazes da bilo koje napajanja od 40e nemoze ovo da tera narednih 10godina?
I znaci ne pricamo o nekvalitetnim napajanjima. Pa ova konfiguracija nece opteretiti LC7300 ni sa 60%.
Naravno sad ce vrsni poznavaoci reci da ovaj LC nije dobro napajanje i da nema nikakve zastite, da ce "spaliti" nesto u kompu itd. Za njih ima bilo koji TT, Chif, OCZ ili sta god.
I DA ovakva masina ne treba da ima skuplje napajanje. Osim ako neces da se kurxxs da imas "strasno napajanje". Uostalom i tvoj omiljeni 380 spada skoro u tu cenovnu grupu
 
Po tebi masina od 400e traba da radi na napajanju od 40e. :S:

naravno. sve preko toga je bacena para realno :) do skoro je cak i za 30e mogao da se nadje 500S8 ili TT 500W koji bi takve masine tarali ko iz vagine. nisu savrsena napajanja (za te pare ni ne mogu da budu) ali je stvarno greota ulupavati pare u odlicno napajanje za prosecnu masinu.
 
Gruba racunica:
Ploca da necemu vredi 80e
Procesor C2D i sl 100e
Memorija 4gb 20e
HDD 500Gb 70e
Optika 15e
Grafika 100e
Limarija koja god 15e
I hoces da kazes da bilo koje napajanja od 40e nemoze ovo da tera narednih 10godina?
I znaci ne pricamo o nekvalitetnim napajanjima. Pa ova konfiguracija nece opteretiti LC7300 ni sa 60%.
Naravno sad ce vrsni poznavaoci reci da ovaj LC nije dobro napajanje i da nema nikakve zastite, da ce "spaliti" nesto u kompu itd. Za njih ima bilo koji TT, Chif, OCZ ili sta god.
I DA ovakva masina ne treba da ima skuplje napajanje. Osim ako neces da se kurxxs da imas "strasno napajanje". Uostalom i tvoj omiljeni 380 spada skoro u tu cenovnu grupu
Gde sam ja rekao da to napajanje ne moze da tera tu masinu? :) Nije poenta u tome.
Gore se daje 100e na grafiku a 40e na napajanje? :p

EDIT:
E da, zasto ploca od 80e? Moze i neka za 40e, bitno je da radi. :p
naravno. sve preko toga je bacena para realno :) do skoro je cak i za 30e mogao da se nadje 500S8 ili TT 500W koji bi takve masine tarali ko iz vagine. nisu savrsena napajanja (za te pare ni ne mogu da budu) ali je stvarno greota ulupavati pare u odlicno napajanje za prosecnu masinu.
A nije greota ulupati 200+ evra na graficku koja ce posle 1 godine vredeti ~100e? :)
 
Sta reci

Gde sam ja rekao da to napajanje ne moze da tera tu masinu? :) Nije poenta u tome.
Gore se daje 100e na grafiku a 40e na napajanje? :p

EDIT:
E da, zasto ploca od 80e? Moze i neka za 40e, bitno je da radi. :p

A nije greota ulupati 200+ evra na graficku koja ce posle 1 godine vredeti ~100e? :)

Pa da . po tebi
ploca 40e
procesor 50e
grafika 50e
memorija 20e
hard 70e
optika 15e
Al napajanje 70e

????

I da predlozis plocu za 40e u konfiguraciju od 400e? To mi sve lici na poznate racunare sa X4 procesrima, grafikama od 1-2GB DDR2 i plocama od 35e. I sad mislim da "sklapaocima" takvih racunara treba zabraniti prodaju. Doduse oni u te raunare stavljaju kmekavca napajanje ili sl...
 
Pa da . po tebi
ploca 40e
procesor 50e
grafika 50e
memorija 20e
hard 70e
optika 15e
Al napajanje 70e

????

I da predlozis plocu za 40e u konfiguraciju od 400e? To mi sve lici na poznate racunare sa X4 procesrima, grafikama od 1-2GB DDR2 i plocama od 35e. I sad mislim da "sklapaocima" takvih racunara treba zabraniti prodaju. Doduse oni u te raunare stavljaju kmekavca napajanje ili sl...
Po meni? :d To je po tvojoj logici, zasto davati za nesto 80e kad moze i ono od 40e, jerbo i ta ploca od 40e radi, sto je jelte i najbitnije (samo da radi). :p

Drugo, konfiguracija koju si gore naveo kosta 245e bez napajanja a ne 400e. ;) Za masinu od 250e bih dao 40-45e za napajanje, sto jeste cena nekod od slabijih Seasonic modela.

Ti takvim "sklapaocima" racunara slobodno zabrani prodao, ja nisam "sklapalac". ;)
 
Poslednja izmena:
A nije greota ulupati 200+ evra na graficku koja ce posle 1 godine vredeti ~100e? :)

od skuplje grafike ces imati realnog benefita a od skupog napajanja na masini koja trosi jedva 250W u peaku neces imati nista. e sada sto grafikama pada cena to je druga stvar. mojoj je pala 10e za godinu dana :D
 
od skuplje grafike ces imati realnog benefita a od skupog napajanja na masini koja trosi jedva 250W u peaku neces imati nista. e sada sto grafikama pada cena to je druga stvar. mojoj je pala 10e za godinu dana :D
Ako masina trosi 250W uzmes Seasonic 380W. ;)

Konfiguracija kojoj je ploca 40e a napajanje 70e???
svasta.
Moje pominjanje ploce od 40e je bilo ironicno. ;) Jasno je valjda da ne preporucujem najjeftinije moguce stvari, kako ploce tako i napajanja. ;)
 
Poslednja izmena:
pa ti uzmi 5 JNC pa menjaj kako koje crkne :)
 
@laca: samo ne zaboravi da jeftinija/losija napajanja uglavnom imaju dosta jaci deo snage na 3.3v i 5v. pa ih i to malo kolje. ima ih cak i u gornjem rangu, medju vrlo jakim napajanjima...

A sta ih kolje??? Uzmi redom svako napajanje od 30e pa na vise pa mi kazi koje od njih ne moze sa opterecenjem od max 60% da napaja komp vrednosti 400e. MOZE SVAKO. I nijedno nece pod tim opterecenjem da ode ni 2% izvan ATX specifikacije. A sta mi to smatramo pod losijim/jeftinijim napajanjem??? Po cemu je bilo koji Seasonic od 70e bolje kupovina od bilo kog drugog napajanja u vrednosti 70e? Seasonic ima mnogo kvalitetnije komponente?
A Corsair je na Seasonic napajanjima imao mnogo veci RMA od CWT, To je najbolji pokazatelj kvaliteta.
 
Nazad
Vrh Dno