Šta je novo?

Seasonic napajanja??

xWoLf

Čuven
Učlanjen(a)
08.10.2002
Poruke
2,245
Poena
690
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
kakva su misljenja upucenijih..
crklo mi je staro (4 godine) chieftec napajanje od 650W 14c.. i nema sanse da "ozivi"

citao sam malo pa resio da kupim seasonic 620W bronze 80+ GM (cable management) za 100 evrica...

mislim da nisam pogresio
a vi?

:)
 
mozda donekle... kimtec ima celu kolekciju seasonic napajanja na lageru...
ja JESAM CITAO da su seasonic napajanja TOP ONE, i da chieftec prema njima izgleda kao igracka.. ali bih voleo da mi to neko potvrdi...
:)

ljudi u mom okruzenju nikad nisu culi za seasonic, pa sam i ja bio malo skeptican, dok nisam procitao par tekstova koje sam nasao na netu...
 
Nisi pogresio, odlicno napajanje je taj Seasonic 620w. Mada i Chieftec ima odlicna napajanja, nisu sva igracke :)
 
X serija Seasonic napajanja je ubica kad je kvalitet u pitanju, sve same vrhunske komponente su ugrađene u tu seriju Seasonic napajanja.

Pogledaj: http://www.seasonicusa.com/Platinum_Series.htm

http://www.seasonicusa.com/NEW_X-series_1050-1250.htm

Tebi treba nešto iz ove kategorije snage tj vataže: http://www.seasonicusa.com/NEW_X-series_560-660-760-850.htm

Preporučujem minimum 660 W iz X serije, a ako imaš nekog velikog potrošača struje onda je velika šansa da će ti trebati 850 W. Veruj mi, ako kupiš napajanje iz ove X serije godinama ćeš biti miran i nećeš imati potrebe da razmišljaš o novom napajanju.
 
Poslednja izmena:
pa nisam imao para ni zelje da idem tako daleko.. mislim da je i ovo dovoljno ok sto sam kupio

mislim stvarno... kupio sam tog chiefteca sto je crk'o pre 4 godine sa idejom da resim zauvek pitanje napajanja i puk'o za njega isto oko 100 evra priblizno.. i docekao da traje 4 godine i crkne "na kvarno"
jos pamtim 486 kanturine koje vidjam po poslu kako rade i posle 15 i vise godina... sa noname napajanjima, mnoge od njih su radile 24/7 non stop godinama... a ja roknem 100 evra za chieftec koji crkne posle 4 godine.. treba da ih je sramota.. tolika drskost, prodaju ti napajanje od 100e ... prvo mi je bilo cudno da pomocni hard u toku rada kao da klikne i ugasi se pa se upali (sreca pa nije crkao).. pa je onda kompjuter poceo da se gasi kad ubodem 2.5 HDD na usb.. da bi na kraju kad sam ugasio kompjuter (ukljucujuci i prekidac na O na napajanju), i pokusao sutra da ga upalim, on nece, nece i nece.. nosio sam chieftec napajanje kod 2 majstora.. svi su se slozili da su kondezatori ok, osim sto se jedan kondezator "blago" naduvao (zaista blago, tek se na kapici primecuje da se malo nadigla)... i tako

videcemo koliko ce trajati seasonic, ali chieftec necu kupiti ZAINAT! :)

p.s. (dodato)
ovo je moje: http://www.seasonicusa.com/M12II-Bronze.htm
 
Poslednja izmena:
xWoLf, ti baš nisi imao sreće sa Chiftec napajanjem, slažem se sa tobom o vezi svega što si rekao. A kada čuješ da je meni posle samo 3.5 godina crklo još skuplje Enermax napajanje, koga sam kupio sredinom 2006. godine i tada i danas važi za vrlo kvalitetno, onda se nešto zaista neobično dešava.

Da nije neki mrav ušao i naduvao kondenzatore ? :D :D :D hehe
 
ja koliko sam skapirao, kad neko kaze da se se kondezatori naduvali, oni ZAISTA izgledaju kao da su se naduvali, jednostavno nabreknu..
ovde ona metalna kapica kao da malo strci tj. nije "ravna sa vrhom kondezatora... i to je to... sve ostalo izgleda normalno, ako zanemarimo gomilu prasine :)

fuseraj... reputaciju pumpa odlicna reklama, kvalitetna kutija, pakovanje, mrezasti kablovi, cable management, mambo jambo features... i na kraju crknu sami od sebe posle nekoliko godina, dok stara noname napajanja od 200W traju i po 10 godina... zasto imam osecaj da sva napajanja izgledaju isto.. jednom kad ih otvoris tj skines metalni poklopac, manje vise izgledaju prilicno obicno, dzabe zelena/plava/crvena kutija.... :(
 
Daleko od toga da izgledaju isto, samo problem je MANJAK kontrole kvaliteta. Nekada se, pre desetak godina, nije sve pravilo u Kini ili Tajvanu i onda su proizvedene komponente bile kvalitetnije i kvarovi su se daleko ređe dešavali.

Verovatno u ovome treba tražiti uzrok neobičnih otkaza kvalitetnih napajanja, jednostavno u nekoj seriji ne odrade korektno neki deo u napajanju i onda ćao ćao napajanje !

S druge strane imaš i toliko kvalitetnih serija napajanja da ne veruješ, ali treba imati sreće i kupiti baš taj primerak, što je ono najteže i ravno nemogućem,praktično.
 
Sjajno polumodularno napajanje ... pazario sam ga krajem 2011-e i za sada super odradjuje posao.
 
Ja imam 520GM koje napaja masinu iz potpisa, tiho je, uzeo sam ga pocetkom 2011 dok je bio 3K dinara jeftiniji nego sad. Jedinu zamerku imam na izbor kablova koji dolaze uz njega, bilo bi bolje da su isporucili vise kablova sa sata konektorima nego sa molexom - za koji nemam ama bas nikakvu potrebu.
 
Meni je meni je Tagan od 220 eu riknuo posle 4 godine.Ali treba imati i vidu da mnogi napucaju prevelike potrosace u komp i satru PSU.tada dolazi do curenja elektrolita je napajanje preoptereceno.

Sent from my Transformer Prime TF201 using Tapatalk
 
ja koliko sam skapirao, kad neko kaze da se se kondezatori naduvali, oni ZAISTA izgledaju kao da su se naduvali, jednostavno nabreknu..
ovde ona metalna kapica kao da malo strci tj. nije "ravna sa vrhom kondezatora... i to je to... sve ostalo izgleda normalno, ako zanemarimo gomilu prasine :) (


Ta ¨nabrekla kapica¨ je ono kako izgleda kad se kondenzator naduje, napajanja uglavnom u velikom broju slucajeva mogu da se poprave, koji kvar je konstatovan da ne moze da se popravi?
 
pa nije dijagnostikovano nista.. jednostavno je prestalo da radi.. i ne reaguje na ukljucivanje u struju, kao da sam ukljucio napajanje u drvo...
gledali su je 2 majstora... dijagnoza? pa otprilike.. 30% da je kondezator ali nisu sigurni... 70% da je elektronika...
ono sto su mislili prvobitno, da je samo pregoreo osigurac i da ce zamenom istog sve doci na svoje, jednostavno (nazalost) se nije ostvarilo.. nije bio osigurac :(

briga me.. vec sam nabavio novo napajanje.. jedino ako neko hoce da otkupi starog chiefteca zbog rezervnih delova/sta vec?
 
Pitanje u vezi SS 620GM. U plocu sam ubo EPS12v 8pin, a ne EPS12v/ATX12v 8/4. Jel ok to? U cemu je razlika izmedju EPS i ATX?
 
Poslednja izmena:
Ni u cemu. Za neke serverske ploce trebaju oba.
 
Znaci da slobodno ostavim EPS12v 8 pin u ploci? Na spec ploce pise da ide 1 x 8-pin ATX 12V Power connector zato me malo buni.
 
Ja imam malo drugačije razmišljanje u odabiru napajanja.
Generalno kod svih proizvođača podeljena su na klase i grupe u okviru kojih se koriste 90% istih komponenti. Npr imate 4 napajanja istog izgleda, venta i većine unutrašnjih komponenti ali samo različite snage (predpostavimo) 850W, 1000W i 1200W.
Po meni je najbolje kupiti najslabije napajanje u toj grupi jer sigurno koristi većinu komponenti koja može da gura i ovo najjače. Sigurno je bolje nego kupiti najjače napajanje iz druge serije koja ide u rasponu od 500-850W.
 
Meni je meni je Tagan od 220 eu riknuo posle 4 godine.Ali treba imati i vidu da mnogi napucaju prevelike potrosace u komp i satru PSU.tada dolazi do curenja elektrolita je napajanje preoptereceno.

Sent from my Transformer Prime TF201 using Tapatalk

Mislim da ovakve stvari nisu retkost. Covek ima X evra i hoce napajanje. Komp mu recimo vuce 350W. Izbor je (za X evra) na napajnju 80+ Bronze "Name" od 420W ili "NoName" 650W ("70+ gold" :):):) ). Masa uzme "Name" od 420W i optereti ga do maksimuma (svih 80%) ceo zivotni vek. Koji, ispostavi se da traje pod takvim opterecenjem 3-4 godine.

Ako bi uzeli ono "NoName" od 650W, to napajanje bi bilo optereceno sa 55% kapaciteta. I koliko god bilo lose, komponente nece oslabiti dovoljno da ne moze da isporuci 55% nazivne snage. I ono traje i traje i traje... Ali nije Name. Proverio Y puta na LC Power napajanjima.
 
Poslednja izmena:
Nemoj zaboraviti da ta "NoName" od 650W uglavnom imaju ~60% naznačenog kapaciteta pa tek ta varijanta nije dobro rešenje. Bilo je dosta testova baš u vreme najezde jeftinijih 500-550W napajanja koja su često na opterećenjima preko 60-70% relativno brzo ispuštala dušu. I LcPower nije "NoName" o kome ovde pričamo, njihova napajanja su često nudila dosta za uložen novac, nisu imala snage koliko su velikodušno stavljali na specifikaciji ali su bila ok, a imali su i skuplje modele solidnog kvaliteta.
No Name napajanja su isključivo za jeftine računare skromnih mogućnosti kojima je glavna karakteristika što niža cena a pouzdanost i dugotrajnost skoro pa nebitni.
 
Poslednja izmena:
Vuce, 2008. kad sam uzeo LC Power 914B kuciste, sa ugradjenim office LC5550 napajanjem (550W) za pedesetak evra, to je bilo zesce NoName. I kuciste i napajanje. A guralo je C2D E8600, 9600GT pa Ati 5850, 3xHDD, 2xDVD-rw, 2x2 stapa rama na 1066, tv karticu i 8-9 ventilatora. I dan danas radi bez greske.

A moglo je tada, za te pare, da padne neko krsteno 380W i sada otprilike da ga sahranjujem.

Pozdrav.
 
Vidiš, imao sam u to neko vreme, možda i koju godinu ranije, takođe LcPower 550W i to svakako nije bilo NoName u onom pravom smislu te reči, bez obzira da li smo mi za njega do tada čuli ili ne. U NoName bi mogli svrstati JNC, KME, MS Industrial, Frontier, Hantol i slične koje nikada nećeš videti ni na jednom krštenom testu napajanja i kod njih je tipično da su im cene oko 10-15€ a za te pare nema ni korektnog napajanja dosta manje snage.
Imam još jedan konkretan primer, NoName napajanje od 250W u Frontier HTPC kućištu koje imam je nedovoljno za kvalitetno napajanje konfiguracije koja troši između 60 i 90W (po APC ups aplikaciji). Iako je potrošnja od 25% do 35% od specificirane snage samog napajanja ja sam već posle manje od 3 godine izmenjao ceo set nadulih kondenzatora.

Zato napominjem da nije poželjno savetovati kupovinu NoName napajanja jer specifikacije na njima ne vrede ni nalepnice na kojoj su odštampane.
 
Poslednja izmena:
Naravno da ne treba uzimati NoName za 10-15 evra. Ali vec od 30tak evrica ima LC Power 600h, pa nadalje. I po meni je bolje ovo od nazivnih 600W, nego krsteno od nazivnih 380W.
 
Tako je, samo što se ne slažemo u delu gde LcPower stavljaš u istu grupu sa navedenim NoName 10-15€ napajanjima, sama činjenica da je duplo skuplje od navedenih ih ne može stavljati u istu kategoriju.
 
corsair hx620 (pod garancijom) crko ventilator posle 1.5god,naravno u servisu firme (koji necu da imenujem) nemaju rezrvni -.- ,trazio da mi vrate pare i uzeo ss x660w za sad sve pohvale.
 
Kod ventilatora postoje samo dva razloga zbog kojeg crkavaju:

1. slab kvalitet izrade (npr. u tvom HX620 je stavljen neki lošiji primerak venta)

ili

2. Loši uslovi eksploatacije tj. veća količina prašine, duvanskog dima i ostalih nečistoća pa vent prozuji ili totalno zariba

Verovatno je ovo pod 1. jer imam HX520 već preko 4 godine i nema znakova dotrajalosti ventilatora. Nikada nije otvaran već je čišćen samo spolja usisivačem.
 
Poslednja izmena:
Vuce, 2008. kad sam uzeo LC Power 914B kuciste, sa ugradjenim office LC5550 napajanjem (550W) za pedesetak evra, to je bilo zesce NoName. I kuciste i napajanje. A guralo je C2D E8600, 9600GT pa Ati 5850, 3xHDD, 2xDVD-rw, 2x2 stapa rama na 1066, tv karticu i 8-9 ventilatora. I dan danas radi bez greske.

A moglo je tada, za te pare, da padne neko krsteno 380W i sada otprilike da ga sahranjujem.

Pozdrav.
moje seasonic s12II 500W jos uvek radi kao kada sam ga kupio 2008. +12V =12.04, +5V=4.97 (100% cpu load skoro uvek)
 
moje seasonic s12II 500W jos uvek radi kao kada sam ga kupio 2008. +12V =12.04, +5V=4.97 (100% cpu load skoro uvek)

illidan-e, to bi bilo merodavno, kada bi tvoja konfiguracija trosila 400W, pa tako radila 4 godine. Jer pricam o granicnom visegodisnjem slucaju opterecenja (svih dozvoljenih recimo 80% opterecenja) imenog napajanja, u odnosu na 50% opterecenje "NoName" napajanja (misleci na LC Power u mom slucaju).

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Bez problema taj seasonic moze da radi 4 godine na 400W. ;)
Takodje, LC 600W je dosta slabiji izbor od recimo Seasonic 380W.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno