Šta je novo?

Reciklaža tonera (laser) - spisak tonera i štampača 2012

fanatic

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
734
Poena
619
Kao i svake godine ponovo tema o reciklaži.

Ove godine kao neizbežna tema se pojavljuje pojam „kompatibilni toneri“. Da budemo iskreni njih je bilo i predhodnih godina ali ne u ovoj meri i ne po ovim cenama. Dakle cena kineskog (za taj novac toner kaseta je iz Kine) i reciklaže se izjednačila ili je negde čak i niža.



Idemo redom. Kada se isprazni toner sada postoje tri opcije: Nov toner (najskuplja opcija), „for use“ (kineski toner ponekad i najjeftinija) i reciklaža (po meni najjeftinija opcija).

Ovde ću izneti isključivo svoja iskustva o sve tri opcije.


Da pojasnim.

OEM toner kasete

Ko ima mogućnosti do skoro je najbolje bilo da kupuje nove tonere. Međutim u zadnjih godinu dana, Srpsko tržište je preplavljeno kopijama OEM toner kaseta. Na forumu je bilo priče o tome, par korisnika se u svojim firmama susretalo sa ovim problemom. Ja lično sam imao skoro priliku da vidim da su korisnici imali problem da ostvare svoja prava na garanciju jer im je iz servisa javljeno da su koristili neoriginalnu toner kasetu za HP iako je bila u originalnoj kutiji sa svim hologramima i fakturom od koje „boli glava“. Kada su me pozvali da je pogledam i vidim o čemu je reč, poneo sam istu takvu kasetu iz servisa koja je kod mene dugo i zaključili smo da se plastika razlikuje po kvalitetu kao i da se razlikuje font na samoj nalepnici oznake. Dakle i dalje je najbolje kupovati nove tonere ali treba biti obazriv i otvoriti četvoro očiju šta kupujete itd. Nezgodno je što kada otvorite nov toner skoro 99,9% prodavaca Vam neće prihvatiti reklamaciju.

„For use“ toner kasete (made in China).

Cena ovih kaseta je blizu cene reciklaže toner kaseta. Iz mog iskustva ovi toneri rade manji broj strana nego što je deklarisano. Znači ako bi toner kaseta HP Q2612 A koja je najzastupljenija trebala da odradi 2000 strana ona radi manje. To je provereno sa par strana, od samih servisera do krajnjih koisnika. Moji zadnji slučaj je sa toner kasetom HP 51A. Čip je pokazivao da ima još 40% tonera ali je toner kaseta bila prazna. Utvrđeno otvaranjem iste i jednostavno nema praha u njoj. Znam da se dosta ljudi ovde neće složiti i misliće da štitim svoj posao ali ako pogledate realno, svi delovi u kaseti moraju da postoje sem samog praha. Mora i njega da ima ali ako pravite 10000 kaseta mesečno (kako kažu neke kineske kompanije) sipate nekih 30 grama manje ... Saberete 2+2 i eto zarade. Svako će reći pa i OEM kasete se prave u Kini, iPhone se pravi u Kini itd. Tačno. Ali na ove toner kasete treba gledati kao na robu iz Kineskog tržnog centra. Majca je jeftinija nego neka „firmirana“ i lepo izgledate i u njoj ali nosićete je par puta jer propadne ili šta već ... Dakle, toneri su daleko od vrhunskog kvaliteta i radiće posao kako koji.

Reciklaža

Verujem da će biti mnogo polemike posle ove moje rečenice ali ću je Ja ipak reći: Bolje reciklirati toner nego kupovati kineski !!

Zašto ?
Vaš serviser će dati sve od sebe da Vaš toner da najbolji mogući otisak, jer očekuje da ga preporučite i da se vratite kada ispraznite toner. Ako niste zadovoljni dobijenom uslugom, možete to da rešite sa servisom. S druge strane trgovci nabavljaju robu od različitih dobavljača i ponekad ni sami nisu sigurni šta prodaju, a kada for use toner loše štampa u najboljem slučaju dobijate novac nazad, pa opet u kupovinu, ali češće je varijanta da dobijete drugi toner koji opet ne radi OK ili "to ti je for use" aka "koliko para toliko muzike".




Novi modeli:

Crno beli

HP

1102/MF 1132/Mf 1212/MF 1217 (toner kaseta 85A). Uspešno se radi reciklaža, u samom početku se dešavalo da je otisak malo bleđi, međutim od februara ove godine, toner je perfektan pa samim tim nema problema sa kopijama. Uz sam štampač dolazi inicijalni toner koji je fizički manji od normalnog (koji košta nov oko 7000 dinara) tako da ne treba očekivati više od 1000 strana sa inicijalnim i negde oko 2000-2200 sa „normalnim“.

1566/1606 (toner kaseta 78A) Ista stvar kao i sa gore navedenim. Kaseta je praktično ista uz male rezlike ali ipak je svaka za sebe.

2035/2055 (toner kaseta 05A). Po meni, trenutni „best buy“ od HP-a za neki office i malo veću štampu od kućne. Toner radi 2300 strana. Inicijalni odnosno prvi uz štampač i kupovni je uvek isti. Postoji i verzija 05X koja daje nekih 30% kopija više. Dosta je skuplji od 05A varijante. Neki serviseri naplaćiju skuplje reciklažu za X model a neki ne. Od servisa do servisa.

3015 (toner kaseta 255A) naslednik HP 3005. Reciklaža se radi bez problema. Toner kaseta daje oko 6000 strana.

4014/4015 (toner kaseta 64A). Odlična mašina, reciklaža se radi ali zahteva precizan rad, izuzetno kvalitetan prah i naravno čip pri svakoj reciklaži. Ako se toner nosi na reciklažu obavezno naglasiti serviseru da se zahteva zamena svih vitalnih delova u kaseti (OPC valjak, PCR rolna, brisač magnetnog valjka, magnetni valjak i brisač OPC valjka) jer samo tako može da da savršen otisak što ovaj štampač stavlja u prvi plan pri kupovini jer sama toner kaseta radi negde oko 10.000 strana i uz povoljnu cenu reciklaže postaje izuzetno zanimljiv štamparijama, većim sistemima koji ga umrežavaju itd.

Kolor

Kod kolor laserskih štampača je jedna stvar veoma bitna a koju Vam 80% prodavaca nece (ili ne zna) reci. Dakle, kolor laserski štampač ima četiri tonera: Black (crni), Cyan (plavi), Magenta (plavi), Yellow (žuti). Da bi štampač bio u funkciji svi toneri moraju da budu bar malo puni da bi radili. Znači, ako se isprazni bilo koji toner u boji nećete moću da štampate samo crno belo ili ako je prazan crni toner nema štampe u boji. Naravno, nije potrebno da su toneri skroz puni ali neki procenat na čipu mora da ima da bi štampač bio funkcionalan. Iz mog iskustva retko kada se isprazne sva četri tonera od jednom. Bilo je slučajeva ali retko. Cena reciklaže za četri tonera se kreće od prilike kao cena jednog tonera u boji novog. Isto tako, kolor laserski štampač nema problem kao INK JET da može da zapekne glava ako se ne koristi.

Po nekom mom iskustvu, posedovanje samo kolor laserskog štampača je još uvek luksuz. Po današnjim cenama crno belih laserskih štampača, svako ko ima kolor laser „must have“ je i crno beli laserski štampač za svakodnevnu štampu, jer je reciklaža dosta jeftina i može da se koristi za masovnu štampu dok kolor treba koristiti po potrebi. Ovo je čisto iz ekonomskih razloga. Naravno, ako neko ima mogućnosti, neće pogrešiti ako kupi samo kolor laser za štampanje.

Lista kolor laserskih štampača

HP

1025/MFP 100 (Oznaka kasete 310/311/312/313)

Odlična kaseta za reciklažu. Jeftina reciklaža za kolor laserski štampač.
Crni toner daje 1200 strana a kolor 1000 strana.
Posle dužeg vremena HP je izbacio solidan i izuzetno jeftin kolor štampač. Na ovom modelu HP se vratio na sistem „karusel“ što će reći, da štampač ima jedan bubanj za sva četiri tonera. Bubanj je setovan na 14000 strana i onda staje ali sama zamena bubnja i čipa na njemu je svega 1500 dinara tako da je ovaj štampač trenutno po meni best buy u klasi jeftinih kolor štampača.

1525

Recikliraju se toneri. Izuzetna kvalitet otiska posle reciklaže uz zamenu svih vitalnih delova toner kasete. On radi po drugačijem principu nego CP 1025. Odnosno ima „fioku“ sa četiri tonera, svaka toner kaseta ima u sebi bubanj (valjak) od koga najviše zavisi kvalitet otiska. Pri reciklaži se svaki put menja valjak i kopija bude savršena.

3525

Recikliraju se toneri. Zahtevaju zaista vrhunski repro materijal i kompletnu zamenu vitalnih delova da bi kopija bila perfektna, Za ovaj štampač komplet novih tonera košta preko 100.000 dinara sa PDV tako da je reciklaža zaista isplativa ako se uzme da je cena za reciklažu sva četri tonera ispod 20.000 dinara.


SAMSUNG

Pre pisanja o SAMSUNG-u potrebno je reći da SAMSUNG preko svojih drajvera šalje obaveštenje o update-u drajvera za štampač preko net-a. Ako je ikako moguće ne radite update jer ste posle toga osuđeni na kupovinu samo novih tonera. Svakodnevno dobijam mail-ove i nalepnice od mog dobavljača iz inostranstva o ovome. Kvarno sa njihove strane ali biznis je biznis i to je normalno.

ML 1660/1665/1670/1675/SCX 3200/3205

Reciklira se toner. Nema više potrebe za resetovanjem celog štampača is prostog razloga što je čip za toner kasetu potpuno funkcionalan. Iako sam mislio da ovo nikada neću reći, otisak koji daju ovi modeli Samsung štampača po prvi put zaista mogu da pariraju HP-u. Isto tako, skoro su 2000 dinara jeftiniji nego HP u istoj klasi.
Preporuka.

ML 2165/SCX 3405

Toner kaseta nosi oznaku MLTD 101. Daje 1500 kopija. Za sada se ne radi reciklaža jer još uvek nema čipova na tržištu. Uskoro se pojavljuju pa treba možda malo sačekati sa kupovinom ako se ide na reciklažu. Nov toner inače je negde oko 7000 dinara, možda malo manje.

ML 1910/1915/2525/2546/SCX 4600/SCx 4623

Toner kaseta nosi oznaku MLT 105. Inicijalna kaseta radi 1500 strana, kupovni 2500 .Reciklira se bez problema. Otisak briljantan. SCX 4623 je po meni best buy u klasi MFP uređaja jer za tu cenu (do skoro ispod 15000 dinara) dobijate odličan uređaj.

ML 2850/2855/SCx 4824/4828

Oznaka kasete MLT 209. Radi se reciklaža bez problema. Kaseta daje 2000 strana.

Color

Za sve jeftinije Samsung modele, moguće je reciklirati toner kasete ali zbog same cene i procenta uspešnosti treba birati za sada HP u ovoj klasi. Povoljnije i sigurno radi.

CANON

LBP 6000 (Isto što i HP 1102)

Radi se reciklaža. Oznaka toner kasete CANON 725. Inicijalni toner oko 1000 strana, novi 1500.

LBP 6200

Radi se reciklaža. Oznaka tonera 726. Inicijalni 1000 strana, novi 2100.


LEXMARK

Kod Lexmark štampača treba napomenuti da im je toner odvojen od valjka (bubnja). Sam valjak ima vek od 10000 do 30000 strana zavisno od modela.

E 260

Ovaj štampač po performansma izgleda kao best buy, ali sama reciklaža košta oko 35e zbog čipa na kaseti koji u nabavci košta oko 20e. Plus posle izvesnog broja kopija mora da se menja valjak. Treba ga zaobići ako se ide na reciklažu. Inače na tom štampaču štampaju registarski broj kola na nalepnici za šoferšajbnu. I reciklirana kaseta radi na toj specifičnoj nalepnici. Provereno. 


X 203/204

Radi se reciklaža. Kaseta daje negde oko 2500 strana.

X 264

Radi se reciklaža. Broj strana sa kasetom 3500



Toliko.

Ovim tekstom nisam obuhvatio XEROX koji je mahom isti kao i Samsung. HP = CANON , SAMSUNG = XEROX. 

Kako se budu pojavljivali novi modeli biće ubacivani ...


Pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisu pomenuti Konica-Minolta i Epson.

ML 1660/1665/1670/1675
Isto tako, skoro su 2000 dinara jeftiniji nego HP u istoj klasi.

Ako je ikako moguće ne radite update jer ste posle toga osuđeni na kupovinu samo novih tonera.

Koliko kosta reciklaza ?
Zamenski toner je duplo skuplji od HP/Canon-a ( HP 1102 i Canon 6000 ) i jos stalno moras da mislis da li ce novi firmware da ga odbaci.
Od drugog zamenskog tonera kod Canona i treceg kod HP-a si u plusu.
 
Poslednja izmena:
Reciklaža i nije toliko skupa za Samsung. Tu je nekih 300 dinara više nego za HP u istoj klasi ...
 
Mene interesuje Konica Minolta PagePro 1350W ?
 
@minaqua
radi se raciklaza za Minolte 1350w, 1380MF i 1390MF, mislim da je 3000 strana za 2500din. Ide vec duze vreme i za one povoljne Minoltine kolorce MC 1600W, 1680 i 1690.
 
Poslednja izmena:
Malo komentara sa moje tačke gledišta, iz firme koja reciklira i prodaje kompatibilne toner kasete.

„For use“ toner kasete (made in China).

Cena ovih kaseta je blizu cene reciklaže toner kaseta. Iz mog iskustva ovi toneri rade manji broj strana nego što je deklarisano. Znači ako bi toner kaseta HP Q2612 A koja je najzastupljenija trebala da odradi 2000 strana ona radi manje. To je provereno sa par strana, od samih servisera do krajnjih koisnika. Moji zadnji slučaj je sa toner kasetom HP 51A. Čip je pokazivao da ima još 40% tonera ali je toner kaseta bila prazna. Utvrđeno otvaranjem iste i jednostavno nema praha u njoj. Znam da se dosta ljudi ovde neće složiti i misliće da štitim svoj posao ali ako pogledate realno, svi delovi u kaseti moraju da postoje sem samog praha. Mora i njega da ima ali ako pravite 10000 kaseta mesečno (kako kažu neke kineske kompanije) sipate nekih 30 grama manje ... Saberete 2+2 i eto zarade. Svako će reći pa i OEM kasete se prave u Kini, iPhone se pravi u Kini itd. Tačno. Ali na ove toner kasete treba gledati kao na robu iz Kineskog tržnog centra. Majca je jeftinija nego neka „firmirana“ i lepo izgledate i u njoj ali nosićete je par puta jer propadne ili šta već ... Dakle, toneri su daleko od vrhunskog kvaliteta i radiće posao kako koji.

Sve navedeno zavisi od proizvođača do proizvođača. Istina, bilo je iskustava da neki proizvođači stavljaju manje tonera i ne menjaju delove, jer se na milionskim tiražima uštedi veliki novac. Te prakse je sve manje, jer će takvi prodavci ostati bez posla jako brzo.

Glavni razlog štampanja manjeg broja kopija je korišćenje jeftinijeg tonera praha slabijeg intenziteta i ugradnja jačeg magneta od originalnog u toner kasetu. Rezultat je veća potrošnja toner praha, kako bi se sa slabim toner prahom postigao veći intenzitet zacrnjenja. Pretpostavljam da su mnogi recikleri imali prilike da se uvere u to tako što su dopunjavanjem kineskih kaseta korektnim toner prahom dobijali pozadinu, pa su morali, recimo, hp 1005 kasetu da pune toner prahom za hp 1010, ili da zamene magnet kako bi izbegli ovakve probleme.

Verujem da i ovoga ima sve manje, jer veći proizvođači počinju da dižu svoje fabrike toner praha (jedan je već i napravio) kako bi imali što manji trošak, a što veći kvalitet tonera.

Nažalost, same servisere i krajnje korisnike mi je teško da ubacim u jednačinu jer je većina servisera priučena i ne poseduje odgovarajuće tehničko znanje (čast izuzecima), štedi na toneru, komponentama, i ne koristi neophodne hemikalije. Tu su i krajnji kupci, koji originalni proizvod gledaju kao sveti gral (pretpostavljam zbog cene, a i kod OEM ima defekata, da ne spominjem falsifikate), i koji najčešće ne znaju da je kapacitet kasete propisan na 5% pokrivenosti, a u praksi skoro nijedna kopija nema tako nisku pokrivenost.

Da, kupac treba da dobije ono za šta je platio, ali mi je i pored toga pomalo licemerno kukati ako je od originala deset puta jeftinija kaseta uradila nešto manje kopija.

Reciklaža

Verujem da će biti mnogo polemike posle ove moje rečenice ali ću je Ja ipak reći: Bolje reciklirati toner nego kupovati kineski !!

Zašto ?
Vaš serviser će dati sve od sebe da Vaš toner da najbolji mogući otisak, jer očekuje da ga preporučite i da se vratite kada ispraznite toner. Ako niste zadovoljni dobijenom uslugom, možete to da rešite sa servisom. S druge strane trgovci nabavljaju robu od različitih dobavljača i ponekad ni sami nisu sigurni šta prodaju, a kada for use toner loše štampa u najboljem slučaju dobijate novac nazad, pa opet u kupovinu, ali češće je varijanta da dobijete drugi toner koji opet ne radi OK ili "to ti je for use" aka "koliko para toliko muzike".

Reciklaža je sjajna stvar, pre svega iz ekoloških razloga. Sa ekonomske tačke gledišta u srpskom privrednom okruženju i maksimalno oborenim cenama mi se čini da polako počinje da gubi smisao jer je jeftinije preprodati kompatibilnu toner kasetu nego obučavati i plaćati radnika, kao i kupiti i držati kvalitetne komponente na lageru.

Iz rečenice "Vaš serviser će dati sve od sebe" se vidi zdrav rezon čoveka koji svoj posao shvata ozbiljno, ali u praksi slabo nalećem na taj tip razmišljanja. Veliki procenat je onih koji bi najradije samo dosuli toner i završili posao (da, i toga ima još uvek), i zbog takvih je reciklaža na lošem glasu.

Srećom, verujem da će primenom novih zakona većina pomenutih amatera ostati bez posla, i da će reciklaža izaći na dobar glas, kao što i treba.
 
Nadam se da će novi zakon početi da se primenjuje i u praksi a ne samo na papiru. Što se mene tiče sve u vezi dozvola je završeno 26.11.2011 godine, međutim sama svest potrošača kao i nekih kolega je na veoma niskom nivou. Ja i dalje recikliram tonere, ne prodajem kineske. Ne zato što teram inat već iz ekonomskog intresa. Posetio sam sajam reciklaže (REMAN EXPO) u Januaru u Frankfurtu i video kolika je to industrija na zapadu. Bili je i puno Kineskih kompanija koje su nudile toner kasete i jurile posetioce sa samo jednom rečenicom: Quantity. Zanimljive su mi bile kolege iz Nemačke sa svojim stavom prema njima ... Ličilo je na 1939, 1941 ... Ali ovaj post je otišao u drugom pravcu nego u onom zbog koga je otvoren. Dakle, pričamo o kasetama koje mogu da se recikliraju i čekamo neka bolja vremena, ekonomska, društvena itd.
 
Poslednja izmena:
Zdravo, zanimaju me ova 2 modela,
MFP Laser A4 HP M1132, štampač / skener / kopir crni
MFP Laser A4 Samsung SCX-3200, štampač / skener / kopir crni
.........................................................RAZLIKE
...................................................HP.................SAMSUNG
Rezolucija crna/kolor...................600dpi..............1200dpi
Brzina crna/kolor........................18ppm...............16ppm
Mesečni obim štampe.................8000 strana........5000 strana
Senzor skenera..........................CISS.................CIS
Optička rezolucija skenera..........600dpi...............1200x1200dpi
Interpolirana rezolucija skenera..Ne.....................4800x4800dpi
Memorija..................................8MB..................32MB
Potrošni materijal......................CE285A 1600str....MLT-D1042S 1500str.
CENA........................................13.599 din...........10.610 din

e sad recite mi da li je HP toliko isplativ pored ovih stavki u kojima je samsung bolji, uzeo bih ovaj samsung jer je razlika oko 3.000 din i vidim da ima vise memorije itd..., koristio bi ga za kucnu upotrebu mesecni obim stampe oko 100-200 str mesecno, znaci malo,
sad me zanima koliki su troskovi reciklaze jednog i drugog, koliko kostaju bubnjevi za njih i na koliko se stranica menjaju, koliko stranica traju jedni i drugi toneri, tj. mislim da se za tih 3.000 isplati samsungov vise? ili gresim
hvala na odgovorima
 
Poslednja izmena:
I jedan i drugi toner daju 1500 strana. Inicijalni za HP pri kupovini daje 700 strana a Samsung 500. Što se tiče valjaka, u cenu reciklaže su uračunate i promene valjka i čipa pri svakoj reciklaži. Cene su ti na PP poslate.

SCX 3200 po meni je bolji izbor trenutno.
 
I ja sam zainteresovan za SCX 3200, jer muka mi je vise od inkjeta i skupih kertridza...
Dal treba obratiti neku paznju pri kupovini, na internetu sam procitao svasta, te novi firmware zeza reciklazu, te se povezuje na net za update i opet zeza ili je sve to samo paranoja.
 
Nije paranoja, kod Samsung stampaca azuriranje firmware-a se stvarno radi preko neta, i time moze da se onemoguci reset stampaca, i u retkim slucajevima prestanak rada s kompatibilnim cipovima na tonerima. Ali obicno posle malo vremena stigne resenje i za te probleme... :)
 
Jel imate neku informaciju za stampac Brother HL-3040CN? Konkretno, zanima me mogucnost nabavke kvalitetnih zamenskih tonera ili njihova reparacija.
 
Mogucnost nabavke zamenskih toner kaseta za brother je u srbiji jos malo pa nikakva...sto bas taj model? jel jeftin? ako ti je bitna cena, daj da ti ponudimo neko bolje resenje.
 
Stampac je vec u upotrebi. Sada mi trebaju toneri za njega ili dopuna istih.
 
ima toner diskont kompatibilne, al' su skupi malo.
 
ima drugar xerox phaser 3130, i kad stampa desi mu se da zabrlja 2 vertikalne crte niz ceo papir, kad sam pogledao toner video sam na njegovom valjku da tu gde mu brlja valjak je sav u toneru i ne moze da se ocisti (brlja i kad se pusti prazan papir samo da prodje kroz stampac..

pitanje: koliko je zamena valjka i refil, ili mora da se menja ceo toner?
ili je stampac na izdisaju, page count mu je na oko 100.000 stranica


na internetu pise da su kompatibilni:
Xerox Phaser 3130
ML-1710D3 - Samsung ML 1510, 1710, 1740, 1750, 1755
Samsung MSYS-750, 755, SCX-4016, 4116, 4216, SF-560, 565P, 750, 755P
Xerox Phaser 3115, 3120, 3121, 3130, Xerox Workcentre PE16
Lexmark X215
 
Poslednja izmena:
Gde u BG-u kupiti toner prah za Samsung ML-2010, može pp ako neko zna.
 
Da li neko zna neku ozbiljnu firmu u kojoj mogu povoljno da odradim reciklažu tonera za Samsung SCX - 3200. Juče sam istrošio originalni toner i moram da kažem da sam prezadovoljan njime. Takođe me interesuje standardna procedura, da li njima dajem svoj toner a dobijam drugi original toner ili ne? Hvala unapred !
 
Imaš PM. Kako kod koga neko ti da drugi toner, neko napuni tvoj ili imaš opcija da biraš. Sve u svemu ja sam skoro kupio četri zamenska tonera za taj štampač i sva četri su mi se vratila + uvoznik neće da ih zameni iz neverovatnog razloga !!!
 
Sto nije hteo? :D

Meni pre neki dan dolazi covek, kupuje dve 1665 kasete, i javlja se sutra...

"nece da udje kaseta u stampac!"

"molim?"

"da, da, dobro ste me culi, nece da udje u stampac!"

"ok, bez nervoze, donesite kasete i stampac da vidimo sta se desava"

Dolazi covek, uzimam kasete, i vidim da nije skinuo poklopac sa bubnja :lupko:

@ nesic1

Ako je toliko izgurao, verovatno bi valjalo ogledala ocistiti.
 
kako se ciste ta ogledala, treba nesto specijalno ili da se otvara stampac?
 
Sta je sa Samsung CLX-3185? Moze li da se reciklira i postoji li kineska varijanta kertridza za njega? Da li je bolje da uzmem njega ili HP pro 100 (175A) koji koristi ce310 kertridz... ali je za 10000 skuplji?
 
Bolje HP. I jedan i drugi imaju odvojen valjak od tonera koji ima ciklus od nekih 10000 do 15000 strana. HP konkretno ima 14000. Posle toga mora ceo valjak da se menja. Za HP već postoji valjak i čip koji su oko 1500 dinara dok za Samsunga nema ni u najavi. Veruj mi, vredi dati tih 10000 više u startu.
 
Pozdrav, koji laserski crno beli stampac mi preporucujete cene oko 50e a da je refil jeftin ? Uglavom za txt ga kupujem, imam odvojeno skener te me ni trebaju druge opcije.
Hvala unapred :)

p.s. benchmark je redak forum gde se moze videti aktuelna diskusija o stampacima, preporuke i savete (pogotovu za ink jet i ciss sisteme) na drugim 'domacim' forumima nisam uspeo da dobijem, drago mi je da na benchmarku ima osoba voljih da podele iskustvo.
 
Do 50e jedino dolazi u obzir SAMSUNG ML 1660/1665/1675. Sada je na akciji LEXMARK E 260 za nekih 50-60e. Treba ga zaobići zbog izuzetno skupe reciklaže. Ako možeš da navučeš još nekih 15-20e onda je najbolja kupovina CANON LBP 6000/HP 1102.
 
Moze li pomoc oko izbora?

Samsung ml-1865w ili hp p1102w. Razlika je u ceni 2000dinara u korist samsunga.
 
@annoyer

Reciklaza/zamenski toneri su jeftiniji za HP ( Canon ).
Procitaj sta je vec napisano u ovoj,a i u ostalim temama vezano za dvoumljenje HP ili Samsung ML...
 
Nazad
Vrh Dno