Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Ja sam ovih dana testirao detaljnije nas4free i freenas, po netu dosta vise tutorijala i objasnjenja ima za drugi. Kod prvog je po defu ubacen transmission koji radi kako treba(kod freenasa radi kao plugin takodje kako treba samo mu treba podesiti dozvole). Ono sto je mene namucilo je da ne mogu editovati i brisati fajlove i foldere koje napravi TM...nema sta nisam probao u okviru dodavanja usera, grupa, podesavanje cifs mreze i sharea.....
 
Poslednja izmena:
Ja sam ovih dana testirao detaljnije nas4free i freenas, po netu dosta vise tutorijala i objasnjenja ima za drugi. Kod prvog je po defu ubacen transmission koji radi kako treba(kod freenasa radi kao plugin takodje kako treba samo mu treba podesiti dozvole). Ono sto je mene namucilo je da ne mogu editovati i brisati fajlove i foldere koje napravi TM...nema sta nisam probao u okviru dodavanja usera, grupa, podesavanje cifs mreze i sharea.....
ja preko ftp se logujem i brisem fajlove što skida transmision, tak mi je najlakše
 
Da podignem temu iz mrtvih, a obzirom da ima razloga...

Naime, hteo bih da podelim sa svima jedan jako koristan info, ako neko planira kupovinu NAS-a (Network Attached Storage) - "mrežni hard disk case".
Čovek prodaje na KP jako zanimljiv Fujitsu NAS, model CELVIN Q700, više komada, polovni, cena 50 evra:
https://www.kupujemprodajem.com/Fujitsu-CELVIN-Q700-NAS-Server-14594798-oglas.htm

Šta je ovde zanimljivo?
Najpre, u pitanju je izuzetno dobar hardver: Marvell CPU 1,2 GHz, 512MB DDR2, 3 USB-a,... Što se tiče softvera (što je izuzetno važno za jedan NAS) nemam pojma kako radi originalni Fujitsu firmware, ali ovde dolazimo do onoga što je najvažnije...Na ovaj NAS može da se instalira QNAP-ov originalni firmware, čime se za sitne pare praktično dobija QNAP TS-219 koji je višestruko skuplji i funkcionalniji (i ružniji). Evo i objašnjenja, korak po korak:
http://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=45&t=38821
Bez obzira na to kako radi originalni Fujitsu firmware, ovde dobijate veću fleksibilnost, s obzirom da za QNAP npr. postoji Squeezbox server, a za Fujitsu, koliko znam ne. Ovo je samo jedan primer zašto raditi "pretvaranje" jednog NAS-a u drugi, a s obzirom na veliki broj aplikacija koje postoje za QNAP svako će naći nešto za sebe, siguran sam.
Trenutno su aktuelne mnogo novije verzije softvera, pa umesto gore predloženih koristite v4.0.7 od oba proizvođača, a skinite ih ovde:
http://support.ts.fujitsu.com/download/Index.asp
http://www.qnap.com/i/useng/product_x_down/product_down.php?II=75&cat_choose=1
Za relativno male pare, uz jednu akrobaciju dobićete 2bay NAS sa RAID opcijama, a koji može već sada da radi i sa najvećim hard diskovima od 4TB i većim.
Eto, pa kome treba neka razmotri i ovu opciju.

p.s. nije reklama, ne znam čoveka, ovo je samo dobronamerna informacija ako neko planira kupovinu NAS-a
 
Ima li neko iskustvo sa ovim plocama za nas , asus, radi se o sistemu koji jako malo trosi, a opet ovaj dual celeroncic ima da vrti svaki nas software, ram se moze po zelji dozirati itd...?
 
Sutra mi stiže Asus J1800I-C pa ću napisati utiske...
 
@trenje
ako nije problem da istestiras temperature, sa otvorenim/zatvorenim kucistem uz max opterecenje, pretpostavljam da zidas neku mini konfu aka HTPC ili slicno ?
 
Da podignem temu iz mrtvih, a obzirom da ima razloga...

Naime, hteo bih da podelim sa svima jedan jako koristan info, ako neko planira kupovinu NAS-a (Network Attached Storage) - "mrežni hard disk case".
Čovek prodaje na KP jako zanimljiv Fujitsu NAS, model CELVIN Q700, više komada, polovni, cena 50 evra:
https://www.kupujemprodajem.com/Fujitsu-CELVIN-Q700-NAS-Server-14594798-oglas.htm

Šta je ovde zanimljivo?
Najpre, u pitanju je izuzetno dobar hardver: Marvell CPU 1,2 GHz, 512MB DDR2, 3 USB-a,... Što se tiče softvera (što je izuzetno važno za jedan NAS) nemam pojma kako radi originalni Fujitsu firmware, ali ovde dolazimo do onoga što je najvažnije...Na ovaj NAS može da se instalira QNAP-ov originalni firmware, čime se za sitne pare praktično dobija QNAP TS-219 koji je višestruko skuplji i funkcionalniji (i ružniji). Evo i objašnjenja, korak po korak:
http://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=45&t=38821
Bez obzira na to kako radi originalni Fujitsu firmware, ovde dobijate veću fleksibilnost, s obzirom da za QNAP npr. postoji Squeezbox server, a za Fujitsu, koliko znam ne. Ovo je samo jedan primer zašto raditi "pretvaranje" jednog NAS-a u drugi, a s obzirom na veliki broj aplikacija koje postoje za QNAP svako će naći nešto za sebe, siguran sam.
Trenutno su aktuelne mnogo novije verzije softvera, pa umesto gore predloženih koristite v4.0.7 od oba proizvođača, a skinite ih ovde:
http://support.ts.fujitsu.com/download/Index.asp
http://www.qnap.com/i/useng/product_x_down/product_down.php?II=75&cat_choose=1
Za relativno male pare, uz jednu akrobaciju dobićete 2bay NAS sa RAID opcijama, a koji može već sada da radi i sa najvećim hard diskovima od 4TB i većim.
Eto, pa kome treba neka razmotri i ovu opciju.

p.s. nije reklama, ne znam čoveka, ovo je samo dobronamerna informacija ako neko planira kupovinu NAS-a

Da odgovorim sam sebi.
NAS-ovi (više komada) kupljeni, odrađen crossflash i "QNAP" podignut na verziju 4.1.1
Sve je prošlo prilično glatko, tako da smo dobili super makinu za smešne pare.
 
Znači ti si ih sve pomažnjavao dok je meni legla plata? :d

Zvao lika par dana, nije se javljao i tek posle vidim "prodato" na početku naziva oglasa.

Nek te lepo služe, a javi ako opet naletiš na neki tako dobar dil ili ako ti dosadi neki primerak. ;)
 
Ko pre devojci... A nisu svi za mene...
 
Ja mu napisao poruku kad mogu da dođem po jedan komad (pošto je bilo baš rano ujutru da zovem) još tad kad si objavio i čovek se ne javi nikad, ja nisam stigao da ga zovem kasnije i odoše svi.. krastavac.
 
Kad stignes baci neke utiske kako to radi. Kolika je razlika u radu u odnosu na neki jeftiniji dual-slot NAS sa slabijim specifikacijama?
 
Najbolje će biti, ako hoće, da rezultate okači seizmos, s obzirom da je on skockao sve Fujitsu NAS-ove, koji su sada ustvari QNAP TS-219.
Ja imam svoj QNAP TS-112, ali ga koristim bežično, što ipak ne oslikava potencijale u potpunosti.
 
Fujitsu Q700 aka Qnap TS-219 :)

^^
Uredjaj postaje Qnap 219P kao sto Ringe rece gore, hladan kao boza pri najzescim operacijama a uz to necujan skoro, brzine za upis su oko 45MB po sec, za read oko 80MB po sec na Gb mrezi. Jako mnogo servisa i protokola je podrzano na poslednjem firmware-u, posto qnap izbacuje fw bukvalno na svake 2 nedelje. Aplikacija ima na stotine koje mogu da se instaliraju po zelji, recimo torrent, razni menadzeri za kojesta, pluginovi, drugi neki web, mysql, web i drugi serveri, dlna transcoderi itd itd...prava mala server stanica-zver sa malom potrosnjom a na visini svakog zadatka....qnap inace ima i jako dobru podrsku za mobilne aplikacije, za android posebno, mislim i apple pa je fino pracenje sistema, sync, bekap, paljenje i gasenje servisa lako odraditi sa mobilnog uredjaja iz fotelje...


Evo par fotki interfejsa i jedna uredjaja, sistem je 4.1.1 03.10.2014:
 

Prilozi

  • Scwewereenshot.png
    Scwewereenshot.png
    869 KB · Pregleda: 221
  • Scredfgenshot.png
    Scredfgenshot.png
    366.2 KB · Pregleda: 191
  • Screenytshot.png
    Screenytshot.png
    316 KB · Pregleda: 190
  • IMG_5594.jpg
    IMG_5594.jpg
    676.8 KB · Pregleda: 214
  • Screengfshot.png
    Screengfshot.png
    319.4 KB · Pregleda: 190
Da dodam i to da za sad podrzava diskove 6TB, kasnije verovatno i vece, posto sam uredjaj ima mesta za dva diska 3.5 ili 2.5" to mu dodje finih 12TB skladisnog prostora ako se koriste ovi gabaritniji diskovi, ram memorije je uglavnom slobodno oko 350-370MB od mogucih 512MB iako mi je ukljucena vecina servisa itd...
 
Poslednja izmena:
Još da ovaj sa KP ponovo dobije neke ovakve NAS-ove po sličnoj ceni.

Ja ovih mojih 11TB popunio za godinu dana (8TB upotrebljivo zbog RAID-a) - ili da menjam diskove ili da dodam još jedan NAS ili da konačno sredim fajlove na NAS-u i pobrišem ono što mi ne treba al' me realno mrzi da to radim, više volim da se igram sa novim HW-om :)

Inače vidim da kod nas u prodaji ima WD RED-ova od 5TB, ali su još uvek relativno skupi, oko 28K.
 
Uradite upgrade firmware zbog Bash propusta, izasao je 3.10.
 
Uradjen upgrade, taj od 03.10, nisi citao komplet postove.
 
Ma samo i ostalima da javim. Imao sam problem da mi je javio unclean FS ,ali je nestalo posle jos jednog restarta. Pa samo da proverim da je svima ok.
 
ness1602, primetih i ja to, koja je konfiguracija kod tebe, JBOD ?
 
Izvini sto ti se nisam javio, zaglavio sam nesto :D
Uglavnom Ts-212 Raid1 2x2TB Seagate NAS diskovi. Nakon poslednjeg update je bio taj unclean, ali sam nocas odradio check FS i sve je ok. Pretpostavljam da je neki bag unutar QNAP-a ili sto je mozda gore, da je tipa NAS ugasen na silu ili tako nesto.
Ali koliko vidim ok je, javljam ako bude nesto drugo.
 
Ja jesam imao to jedno nasilno gasenje, nestalo struje, znaci nije cudno ako je zbog toga :)..e sad da li raditi taj check ili ne, da li je obavezan, kapiram da treba dosta vremena za vece hardove...?
 
Pa ja sam ga radio za svaki slucaj. Pustio oko pola dva ,zavrsio za sat i po.
 
Razmišljam se oko kupovine NAS-a ali pre nego što pogledam cene želim da vidim mogućnosti, tj da li mi uopšte treba NAS pošto nisam baš nešto mobilan a već imam eksterni hard - tera od 2.5" (većina uređaja je povezana žicom, nemam nekoliko kompova, tableta, mobilnih). Na primer kući stoji NAS. Negde sam na odmoru i konektujem se preko tableta i želim da pogledam film.

1. Da li taj film može odmah da se pusti ili prvo moram da skinem na tablet pa tek onda da pustim?

2. Da li se pušta samo pod NAS softvera ili može i pod iOS-om (Android-om...)?

3. Probao sam DEMO Synology i ono je sporo kao da imam Maxtor od 40 giga od pre desetak godina. Sada imam dva SSD-a i voleo bih da NAS OS leti. Da li je tako i sa full verzijom?

4. Kakvo je Backup rešenje na duže staze, da li ste imali problema nekada na liniji Backup/Restore (na primer u odnosu na Time Machine)?

Edit:

5. PTP - skinem gomilu freeleech-a i tako ostane mesecima da skuplja poene na trackeru, neko je rekao u temi da bi se na 100% podigao procesor NAS-a kada bi svi procesi bili aktivni, da li ovo može da se podesi i da li je toliki problem kada bi svi torrenti bili aktivni?
 
Poslednja izmena:
Evo da se ja prikljucim temi. Naime imam Mycloud 2Tb i radi mi kao sat. Kablom je vezan za ruter. Ima debian u sebi i nema kuler sto je jedan veliki plus. Odmah sam mu fleshnuo openmediavault koji ima gomilu plugina. Izmedju ostalog i Owncloud. Radi i transmission i to preko transmision remote ga kontrolisem tako da mi je laptop iskljucen dok skida filmove potpuno samostalno. Mana mu je na papiru slab procesor u odnosu na gore spomenute uredjaje ali to u radu uopste ne osecam.
Naravno lako se pristupa i sa androida i radi streaming tako da ne mora da se skine da bi se gledalo sto je moj odgovor na predhodni post.
 
Nazad
Vrh Dno