Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Sam ces vec videti, kupi neki gotov nas pa nam pisi kako sve radi oko tih torenata.
 
Za custome made NAS sam znao da nece biti jeftinije, mozda cak ispadne i nesto skuplje.
Ne znam odakle si izvukao ovaj zakljucak. Ako pravis NAS ispasce jeftinije, sem ako ne kupis neki overkill za tu namenu.
E sad, kod takvog uredjaja koji bi bio NAS+HTPC je pitanje kakav hardver ubaciti da to radi kako treba. Desice se da skidam torente i pustam film pa da to ne koci/secka/baguje, ili da, vrlo retko, uz to i radi Jdownloader...
One maticne MB Gigabyte GA-E350N vise nema u prodaji, a koliko sam ranije citao ovde na forumu, ljudima sa takvim HTPC-om ume video da "secka/koci".
Ne znam gde si to video za E350, full HD ne secka, imam E350 i nista ne secka/koci.
Ti o E350 pricas kao da je to Pentium 3 na 500 Mhz pa da ce da secka ako radi vise od jednog taska. Torentovanje i jdownloader koliko znam nisu CPU zahtevni.
Full HD moze da oznoji AMD E350 ali to ce raditi.
-Osim te opcije (koja vise i nije opcija jer je nema u prodaji) ja jedino vidim neki od novih Intel Celerona ili AMD APU ali nisam bas siguran koliko bi oni bili tihi, niti da li bi stali u neko manje kuciste.
-Inace, ako imam nesto preko cega bi brzo prebacivao podatke sa NAS-a na Storage HDD (Sata/eSata i/ili USB3.0), onda bih mu ubacio jedan sistemski HDD (u krajnjem slucaju SSD zbog fizickog prostora) i jedan "glavni" WD RED od 3TB-a.
Uzmes neki AMD APU na miniITX ploci, to ce stati u manja kucista. A i nema razloga da ne bude tiho pa i sa stock kulerom.
garson, rekao si mi vec da ni na Nas4Free necu moci da imam utorrent, pa sam od tih OS-ova odustao. Stavio bih neki win, samo ne znam kako bih onda napravio da bude kao NAS (da svi koji se prikace na moju mrezu vide sve fajlove na njemu). Da li je to pod win-om uopste moguce?
Naravno da je moguce, share-ujes folder (ili ceo disk) i eto ti NASa. :p
 
Poslednja izmena:
@seizmos
Na sta mislis? Ne razumem?
Ja racunam da ako imam identican torent klijent (verziju i build) da ce raditi maltene identicno bilo na "custom linuxu" bilo na win-u. Jel gresim?

@garson
Citao sam u temi za HTPC. Cini mi se da su se ljudi zalili za XBMC da im koci pri nekom skrolovanju. Nisam nikad video program, ali koliko sam razumeo, pri trazenju fajla koji ce da puste menjaju se tumbnailovi, pa to menjaje da kazem secka, nije fluidno.
Ako bi to radilo onda je steta sto vise nema MB Gigabyte GA-E350N WIN8 mini ITX, ona je imala i USB3.0

Kako bih uopste skidao torente na "uradi sam" varijanti (koja ne bi imala tastaturu/misa/monitor)? Jer bi bio dupli posao naci torent na kompu (sto bi tako i radio), a onda preko airmouse-a/bt-tastature i televizora pustati torent da se skida. I tako za svaki ponaosob...
 
@seizmos


@garson

Ako bi to radilo onda je steta sto vise nema MB Gigabyte GA-E350N WIN8 mini ITX, ona je imala i USB3.0

Kako bih uopste skidao torente na "uradi sam" varijanti (koja ne bi imala tastaturu/misa/monitor)? Jer bi bio dupli posao naci torent na kompu (sto bi tako i radio), a onda preko airmouse-a/bt-tastature i televizora pustati torent da se skida. I tako za svaki ponaosob...

NAS bi ti bio vidljiv u mrezi kao svaki mrezni uredjaj, znaci logovao bi se na torrent preko ip adrese u pretrazivacu sa tvog racunara ( ako pricamo o NAS4FREE ili nekom gotovom resenju) i jednostavno kopirao link za torrent. Ako pricamo o windows masini onda bi preko teamviewera ili nekog drugog vnc programa se kacio na masinu i odatle pustao torrent. Ili otvorio nalog da mozes preko remote.qtorrent.com pristupati torrent programu na windows masini...
 
@nemanja123
vezano za torentovanje, nisam ni pravio poredjenje koje navodis vec kod nasa kao gotovog resenja i onog kojeg sam sklopis.
 
@garson
Citao sam u temi za HTPC. Cini mi se da su se ljudi zalili za XBMC da im koci pri nekom skrolovanju. Nisam nikad video program, ali koliko sam razumeo, pri trazenju fajla koji ce da puste menjaju se tumbnailovi, pa to menjaje da kazem secka, nije fluidno.
To je XBMC, koji je samo jedna od varijanti za HTPC. A i to je pri skrolovanju u library-ju ili sta vec, nije toliko bitna stvar. A mozda je i ispravljena u novijim verzijama. :D
 
+1

Ja nisam nesto to primecivao ni na staroj verziji xbmc-a, poslednja verzija je sigurno ima fluidniji UI sa stock temom. Video 1080P je uvek tecno radio sa niskim cpu zauzecem.
 
Hvala maxa007
Pogotovo za remote.qtorrent.com mislim da bi mi to resilo problem skidanja novih torenta.

Predpostavljam da bi i preko interneta (van mreze) mogao da pristupam ovom "custom made" NAS-u preko neke IP adrese u browseru (koju bi dodelio preko rutera).

seizmos, da tu se slazemo. Ne moze da se poredi pravljeni (gde mogu da ubacim koji god klijent hocu i kad hocu) i recimo Qnap koji ima samo jedan jedini klijent i to je to. Mislim da na njemu ne moze nijedan drugi da se instalira.

Za XBMC je odlicno ako je tako :)

Postavlja se samo pitanje da li bi u ono malo kuciste moglo da stane sistemski hard (SSD recimo) + WD RED.

I koliko bi se to cudo grejalo i koliko bi komponente mogle da podnesu. Nesto sto sam citao kazu da nije zanemarljivo (45 stepeni, a kad se "oznoji" ide 65). I to HTPC, a ovaj moj frankenstajn bi radio non-stop.
 
Hvala maxa007
Pogotovo za remote.qtorrent.com mislim da bi mi to resilo problem skidanja novih torenta.

Predpostavljam da bi i preko interneta (van mreze) mogao da pristupam ovom "custom made" NAS-u preko neke IP adrese u browseru (koju bi dodelio preko rutera).

seizmos, da tu se slazemo. Ne moze da se poredi pravljeni (gde mogu da ubacim koji god klijent hocu i kad hocu) i recimo Qnap koji ima samo jedan jedini klijent i to je to. Mislim da na njemu ne moze nijedan drugi da se instalira.

Za XBMC je odlicno ako je tako :)

Postavlja se samo pitanje da li bi u ono malo kuciste moglo da stane sistemski hard (SSD recimo) + WD RED.

I koliko bi se to cudo grejalo i koliko bi komponente mogle da podnesu. Nesto sto sam citao kazu da nije zanemarljivo (45 stepeni, a kad se "oznoji" ide 65). I to HTPC, a ovaj moj frankenstajn bi radio non-stop.
NASu, bio custom ili gotovo resenje mozes pristupiti spolja (nema veze da li je custom ili gotovo resenje).

Na koje kuciste mislis?

To "cudo" se ne bi grejalo, dakle sasvim prosecno. Sto se "znojenja" tice, kako mislis da ga oznojis? Vrteces Lynx ili Prime95 na njemu? Najvise se moze opteretiti pri dekodovanju video materijala.
Pored kulera na procesoru (ili APU) ja bih eventualno hladio diskove jednim ventilatorom i to je sve.
 
Mislio sam pristup fajlovima preko browsera (teamviewer je nezgodan preko mobilnog npr).

Na ovo kuciste sam mislio: LC-1340
www.lc-power.de/index.php?id=195&L=1
Pogledaj slike na google-u i videces zasto brinem da li ce stati SSD+HDD u njega. A videces i da nema mesta ni za jedan dodatno vent, osim tog na procesoru i dva 4cm na zadnjem delu kucista.
A nisam nasao nijedno slicno kuciste sa tihim/pasivnim napajanjem.

A racunam da je i 45 stepeni puno, a kamoli preko 60 pri fhd dekodiranju.
Za "znojenje" sam mislio KONSTANTAN rad torenta, plus fhd dekoding od nekoliko sati dnevno. I ako tu upadne i Jdownloader...
 
Poslednja izmena:
To kuciste je isuvise malih dimenzija, tesko da ces ga moci iskoristiti za bilo sta ozbiljnije i valjano.
 
Nemanja, kupi Qnap i završi posao, radiće ti kao sat:)
 
Mislio sam pristup fajlovima preko browsera (teamviewer je nezgodan preko mobilnog npr).

Na ovo kuciste sam mislio: LC-1340
www.lc-power.de/index.php?id=195&L=1
Pogledaj slike na google-u i videces zasto brinem da li ce stati SSD+HDD u njega. A videces i da nema mesta ni za jedan dodatno vent, osim tog na procesoru i dva 4cm na zadnjem delu kucista.
A nisam nasao nijedno slicno kuciste sa tihim/pasivnim napajanjem.

A racunam da je i 45 stepeni puno, a kamoli preko 60 pri fhd dekodiranju.
Za "znojenje" sam mislio KONSTANTAN rad torenta, plus fhd dekoding od nekoliko sati dnevno. I ako tu upadne i Jdownloader...
Izabrao si preterano malo kuciste. Tu staje jedan 2.5" HDD/SSD i to je sve. Napajanje je 75W i to je dovoljno za AMD E350/Intel Atom i slicne low power varijante.
Tebi treba nesto ovako.
http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=3102

45 stepeni puno? :trust: Pa to je manje vise idle temperatura procesora.
Torent ce ti uzeti 1% CPU, jdownloader isto, dakle tu nema ni govora o znojenju. ;) Gledanje filmova ce da podigne temperaturu ali nije ni to da ce cpu i gpu da rade sa 100% snage.
 
To kuciste je isuvise malih dimenzija, tesko da ces ga moci iskoristiti za bilo sta ozbiljnije i valjano.
Nazalost, ja ne videh nijedno drugo kuciste koje bi mi zavrsilo posalo. Ali ovo sto garson predlaze nije lose. Poprilicno je vece, ali kad nemam neki izbor...

Da li mozda ima negde da se kupi pasivno napajanje slicno ovom u LC-1340? Ili napajanje standarde velicine koje bi stalo u ovo Elite kuciste, ali da je bez ventilatora?

Inace, garson, u ono malo kuciste staje jedan 3,5" (vidjao sam nekoliko sklopljenih po netu), ali bi SSD jedino (ako uopste moze), morao da ubacim nege sa strane bez srafova, nego bukvalno da ga uguram/ubacim. A temperatura je bila 45 u IDLE sa sobnom temp 25 stepeni, covek kaze da mu je pri 1080p encodingu isla 65. Zato mislim da ce biti veoma toplo. A i bivsi vlasnik Mini HTPC - AMD E350, 4 GB, HDD 500 GB... kaze da je "furuna" :)

Nemanja, kupi Qnap i završi posao, radiće ti kao sat:)
Veruj mi da sam sve blize tome :)

Guglao sam malo jutros da vidim da li Qnap podrzava one privatne trackere koje ja koristim, ali nista nisam nasao.

Jednu stvar nisam razumeo: da li mogu da se instaliraju drugi torent klijenti. Tacnije, ljudi pominju Download station (koji valjda dolazi sa uredjajem), pominju QGet, kao i da su instalirali rtorrent i Transmission. Inace su informacije za verziju 3.7 stari vise od godinu dana (sada je aktuelna verzija 4).
http://forums.whirlpool.net.au/archive/1952794
Kada bih znao da ce mi raditi svi privatni trackeri bilo bi super.
Gde bih to mogao da pitam i proverim?
 
Da li mozda ima negde da se kupi pasivno napajanje slicno ovom u LC-1340? Ili napajanje standarde velicine koje bi stalo u ovo Elite kuciste, ali da je bez ventilatora?
Imas na dx.com ili ebay.

Sto ne uzmes lepo Seasonic 380GB (430GB), to je jako tiho napajanje?
Inace, garson, u ono malo kuciste staje jedan 3,5" (vidjao sam nekoliko sklopljenih po netu), ali bi SSD jedino (ako uopste moze), morao da ubacim nege sa strane bez srafova, nego bukvalno da ga uguram/ubacim. A temperatura je bila 45 u IDLE sa sobnom temp 25 stepeni, covek kaze da mu je pri 1080p encodingu isla 65. Zato mislim da ce biti veoma toplo. A i bivsi vlasnik Mini HTPC - AMD E350, 4 GB, HDD 500 GB... kaze da je "furuna" :)
Ako su ti 45 idle i 65C pri loadu furuna, koliko to ocekujes da budu temperature? 20 u idle u 40C u loadu? :)
 
Poslednja izmena:
Koji RAID koristite na NASu?
 
Guglao sam malo jutros da vidim da li Qnap podrzava one privatne trackere koje ja koristim, ali nista nisam nasao.

Jednu stvar nisam razumeo: da li mogu da se instaliraju drugi torent klijenti. Tacnije, ljudi pominju Download station (koji valjda dolazi sa uredjajem), pominju QGet, kao i da su instalirali rtorrent i Transmission. Inace su informacije za verziju 3.7 stari vise od godinu dana (sada je aktuelna verzija 4).
http://forums.whirlpool.net.au/archive/1952794
Kada bih znao da ce mi raditi svi privatni trackeri bilo bi super.
Gde bih to mogao da pitam i proverim?

Pa rekao sam ti da postaviš pitanje na oficijelnom Qnap forumu, tj. ovde:http://forum.qnap.com/
Napravi nalog i pitaj, ništa te ne košta + možda već postoji odgovor, pa uradi search foruma.
Download Station je aplikacija koju je napravio Qnap i kao što sam ti već rekao jedan od trackera koji i ja koristim radi kao podmazan, ostale ne mogu da probam pošto nemam nalog, a svi su po sistemu invite-a.
Transmission mi nije jasan, tj. nemam predstavu kako bih ga koristio, pošto mi nije jasan korisnički interfejz. Za ova dva preostala klijenta postavi pitanje na forumu, sigurno će ti neko odgovoriti.

Koji RAID koristite na NASu?

Možeš li malo da pojasniš pitanje, ne kapiram baš?
Ja koristim RAID1 (mirroring) na jednom, a drugi mi je single bay.
 
Poslednja izmena od urednika:
Synology torent klijent radi na What.CD trackeru, koji je VRLO ekskluzivan i privatan... Upravo sam stavio kao test.

untitled-1.jpg



Download station u Synology NAS je ustvari našminkani Transmission 2.42 i trackeri ga tako vide. Proveri da li trackeri koje koristiš podržavaju 2.42 i onda ćeš znati da li ti odgovara...


Mada, male su šanse da ti tracker ne podržava Tr2.42. Ja imam naloge na iPT, What.CD i SceneAccess i sva tri podržavaju... A nije da su neki bezvezni trackeri.
 
Poslednja izmena:
Seasonic je malo skup za ono sto bih pravio, ali videcemo kad odlucim da li praviti ili kupiti :)

Za Qnap sam postavio na forumu pitanje za trackere. Javljam sta saznam.

@Ninoslav1983
To je odlicna vest!
Svi trackeri koje korisim mi podrzavaju tu verziju (osim IPT-a). Da li ti IPT radi na NAS-u?

Sad samo da nadjem nekoga sa Qnap-om da proveri koju verziju torent klijenta mu trackeri ocitavaju...
 
Seasonic je malo skup za ono sto bih pravio, ali videcemo kad odlucim da li praviti ili kupiti :)
Pasivno hladjena napajanja nisu jeftina. Ono u LC kucistu verovatno nije nekog kvaliteta.

Mislim ako hoces NAS+HTPC+DL masinu a da to valja, tesko ces proci sa kuciste od 30e. Uostalom QNap i Synology kostaju.
 
Poslednja izmena:
@Ninoslav1983
To je odlicna vest!
Svi trackeri koje korisim mi podrzavaju tu verziju (osim IPT-a). Da li ti IPT radi na NAS-u?

Sad samo da nadjem nekoga sa Qnap-om da proveri koju verziju torent klijenta mu trackeri ocitavaju...

Da, ipt radi bez problema, njega najvise i koristim
 
@garson
Ako ga sastavljam, onda cu gledati da bude sto kvalitetnije i sto tise. I da tako ostane duzi niz godina, jer ga ne bih menja.

@Ninoslav1983
Ja taman izbacih Synology iz izbora (zato sto ga nema kod nas i sto je skuplji) kad ono ispade da sve radi na njemu...
Koji Synology ti imas?

Za Qnap sam postavio pitanje na forumu, ali se javio samo jedan lik koji kaze da mi je pogresno pitanje i da trebam da pitam trackere koje klijente podrzavaju.
Pitao sam koje klijente i verzije ima TS-212 i koje mogu da se dodatno instaliraju, ali mi niko jos nije odgovorio :(
 
Ja imam 212j sa Red diskom unutra. Kako nema kod nas? Ima u dve firme, pogledaj na itsvetu... Ja sam uzeo od S.
 
Poslednja izmena:
Synology DS212j ima da se kupi kod nas, kao što reče Ninoslav, na 2 mesta i jeste skuplji od pandama iz Qnap-a, TS-212, koji je usto i hardverski jači od dotičnog Synology-ja. Synology DS-213j je novi model, hardverski parira Qnap-u, ali ga nema kod nas još uvek.
Ipak, nije sve u hardveru, ima nešto i u softveru, pa ako ti trackeri provereno rade onda uzmi DS-212j, jeste malo slabiji nego TS-212, ali je itekako dobra mašina.
 
Možeš li malo da pojasniš pitanje, ne kapiram baš?
Ja koristim RAID1 (mirroring) na jednom, a drugi mi je single bay.

Ma zanima me generalno da li koristite neki vid zastite podataka na NASovima ili ih koristite samo kao storage bez icega..
 
Aha...:D
Kao što rekoh... Jedan NAS mi je namenjen skladištenju jako važnih podataka, pa je shodno tome u mirroring-u. Ako crkne hard (a ne mogu da nađem identičan) ili NAS, podatke ću očitati jednostavno, s obzirom da pod OSX-om imam instalirane drajvere za čitanje EXT particija.
Drugi je jednostavno storage za muziku i kao takav nije "zaštićen".
 
Evo i mene natrag posle dužeg izbivanja po Grčkoj (u narodu poznatijeg kao vođenje žene i dece na more).

Uglavnom, private tracker-i rade znaju da rade i na gotovim NAS-ovima, ukoliko su im klijenti na sipisku podržanih.

Kod mene je D-Link DNS-345 sa Transmission 2.73 klijentom i hdts.ru tracker-om.

Malo me samo nervira greška u ispisu brzine - brzina je u KB, a napisali Kb :)
 

Prilozi

  • D-Link-BT-Transmission-2.73.jpg
    D-Link-BT-Transmission-2.73.jpg
    141.6 KB · Pregleda: 125
Poslednja izmena:
Aha...:D
Kao što rekoh... Jedan NAS mi je namenjen skladištenju jako važnih podataka, pa je shodno tome u mirroring-u. Ako crkne hard (a ne mogu da nađem identičan) ili NAS, podatke ću očitati jednostavno, s obzirom da pod OSX-om imam instalirane drajvere za čitanje EXT particija.
Drugi je jednostavno storage za muziku i kao takav nije "zaštićen".
Ja sam se bas vodio tim tripom da napravim 3-bay RAID5 NAS za muziku, filmove, serije...ali razmisljam koliko je to generalno dobra ideja za te stvari :p
 
Ja sam u fazonu, jedan disk u NASu, drugi, identican, pod NTFSom u fijoci, jednom u nekoliko dana odradim sync i nazad u fijoku. :)
 
Nazad
Vrh Dno