Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Pa tesko da su prdavci u gotovim resenjima bolji, plus sta ako se neki od njih pokvari a to su obicno manji ventilatori (40/50/60mm).
Doduse tacno je da su custom made obicno bucniji pre svega zbog veceg broja ventilatora (CPU, PSU, HDD ako ima).
 
Moj Thecus ima veliki ventilator i već 2 godine radi besprekorno.
 
Mislio sam, nevezano za NAS, da li postoji neka mogucnost da se HDD direktno veze na ethernet ulaz na ruteru.

I ne rekoste mi ovo:
-da li na njima moze da se instalira neki drugi torent klijent (recimo utorrent) ili ide samo ono sto dolazi sa njim? Zbog raznih sajtova koji podrzavaju/ne-podrzavaju neke klijente.
-I da li moze da se bira mesto gde ce se skidati svaki torent ponaosob? Da nije slucaj kao sa "magnet" linkovima, jer bi to od tolikih torenata postalo djubriste gde nista ne moze da se nadje (na HDD-u od, za sada, 3TB). A premestanje svakog torenta ponaosob i vracanje na seed bi bio Sizifov posao.

A kako bih nasao da kupim taj DS213J ako ga nema kod nas :(

@garson
Kako bi uopste izgledalo to custom napravljeno? Koje komponente bi isle tu?
Interesuje me, mada poznavajuci sebe, bice mi bucan (zbog puno ventilatora), a i trazicu da bude i makar HTPC "in one"..

@yooyo
Sta je Thecus? Mada imam osecaj da ce biti daleko iznad cenovnog ranga ovih koje RingeRaja pominje :)
 
Ali su im brzine katastrofalne. Taj usb služi za štampač ili tako nešto, a ne za hdd... osim ako korisnik nije mazohista.
 
@garson
Kako bi uopste izgledalo to custom napravljeno? Koje komponente bi isle tu?
Interesuje me, mada poznavajuci sebe, bice mi bucan (zbog puno ventilatora), a i trazicu da bude i makar HTPC "in one"..
Pa moze da ide bilo sta. :D Zavisi kakve zelje imas, meni je logicno da kuciste ne bude preveliko ali opet treba da primi bar 2 diska.
Sto se buke tice, moze da se sredi da bude tiho; neko silent napajanje (ili jednostavno utisati napajanje smanjenjem broja obrtaja - zahteva otvaranje i cackanje napajanja), jedan ventilator da hladi diskove (nije neophodno), i ostaje CPU ventilator (nije problem resiti).
Da ne duzi, svakakve kombinacije su moguce. Naravno, prvo treba da znas sta zelis tj sta ti treba. :)

Sto se torent klijenata tice, mislim da si tu ogranicen na jedan tj da nemas izbora.
 
Ako nemaš mogućnost da uzmeš Synology preko npr. eBaya, uzmi Qnap TS-212 kod nas, mislim da je cifra nekih 25000 rsd, ima u mikroprincu.
I dobićeš NAS koji će u potpunosti da zadovolji tvoje potrebe.
Ako hoćeš da prođeš nešto jeftinije tu je sastavljanje neke konfiguracije, ali to opet zahteva vreme da se sve skocka kako treba + da se podesi OS kako bi radio sve što treba, što je opet kod gotovog rešenja lakše, jer je pravljeno za totalne laike.

Da ponovim još jednom, dobar NAS ne može da košta kao neki običan USB enclosure zato što on to nije, to je u principu jedan mali PC prilagođen za samo jednu operaciju, da radi kao storage.

A ono što si pitao za torente mislim da teško da ćeš moći da ostvariš kako si ti zamislio, šta god kupio/sastavio.
 
Sto se torent klijenata tice, mislim da si tu ogranicen na jedan tj da nemas izbora.
Nisam te razumeo. Ako pravi sam NAS onda valjda mogu da stavim bukvalno svaki klijent kao i na bilo kom drugom PC-u. Ako je linux, jedino je tu izbor donekle suzen, ali sigurno ima mnogo klijenta a ne samo jedan, zar ne?

A ono što si pitao za torente mislim da teško da ćeš moći da ostvariš kako si ti zamislio, šta god kupio/sastavio.
Jel ovde mislis na to da ne mogu da instaliram nijedan drugi torent klijent na "gotovom" NAS-u (i da moram da koristim taj sa kojim je uredjaj i dosao)? Ili da ne mogu da podesim lokaciju skidanja svakog torenta kada ga pustam da se skida?
-Ovo prvo mi je donekle i logicno, ali ovo drugo mi nema nikakve logike. Mislim da i seedbox-ovi mogu da organizuju gde ce se skidati torenti, pa mi je malo nelogicno da NAS to ne moze :(
 
Imam LC35-NAS i mogu da potvrdim da se vent ipak cuje, nije uopste necujan.
Povezivanje sa plocom mu je najprostije 2-pinsko.

POZ
 
Imam LC35-NAS i mogu da potvrdim da se vent ipak cuje, nije uopste necujan.
Povezivanje sa plocom mu je najprostije 2-pinsko.

POZ
Da li bi mogao da pogledas ovo za torente pa da javis?
Mislim, da li moze da se bira destinacija na koju ce se skidati svaki torent ponaosob; i da li moze da se instalira neki drugi gorent klijent.
 
Nisam te razumeo. Ako pravi sam NAS onda valjda mogu da stavim bukvalno svaki klijent kao i na bilo kom drugom PC-u. Ako je linux, jedino je tu izbor donekle suzen, ali sigurno ima mnogo klijenta a ne samo jedan, zar ne?


Jel ovde mislis na to da ne mogu da instaliram nijedan drugi torent klijent na "gotovom" NAS-u (i da moram da koristim taj sa kojim je uredjaj i dosao)? Ili da ne mogu da podesim lokaciju skidanja svakog torenta kada ga pustam da se skida?
-Ovo prvo mi je donekle i logicno, ali ovo drugo mi nema nikakve logike. Mislim da i seedbox-ovi mogu da organizuju gde ce se skidati torenti, pa mi je malo nelogicno da NAS to ne moze :(

Izgleda da te nisam baš razumeo, sorry...

Na "gotovom" NAS-u imaš torent klijent koji je instaliran i to je to, nema dodavanja, ali naravno da možeš za svaki torent fajl da odlučiš gde će da ide.
 
Nisam te razumeo. Ako pravi sam NAS onda valjda mogu da stavim bukvalno svaki klijent kao i na bilo kom drugom PC-u. Ako je linux, jedino je tu izbor donekle suzen, ali sigurno ima mnogo klijenta a ne samo jedan, zar ne?


Jel ovde mislis na to da ne mogu da instaliram nijedan drugi torent klijent na "gotovom" NAS-u (i da moram da koristim taj sa kojim je uredjaj i dosao)? Ili da ne mogu da podesim lokaciju skidanja svakog torenta kada ga pustam da se skida?
-Ovo prvo mi je donekle i logicno, ali ovo drugo mi nema nikakve logike. Mislim da i seedbox-ovi mogu da organizuju gde ce se skidati torenti, pa mi je malo nelogicno da NAS to ne moze :(
Ja sam mislio na varijantu PC + NAS4Free ili OpenMediaVault, tu nemas izbora. Ako si mislio na PC+Windows, onda moze.
 
Taj torrent klijent iz nasa radice samo sa public takerima a ne i sa private, to je mana za nekog zaista ogromna.
 
A ima li neki nas sa torent klijentom koji može da barata i sa private trekerima?
 
Synology. Ja nemam problema sa iPT.
 
Probaj malo i druge trakere tipa TL, pedro itd..
 
Pa nemojte biti naivni, da objasnim, nas nije full racunar na koji ces da metnes os koji ti hoces vec aio resenje based linux os, posao nasa radi odlicno, cemu je i namenjen uredjaj, jelte.

Privatni trakeri imaju listu dozvoljenih torent klijenata sa sve bildovima, oni rigorozniji striktne portove itd...znaci sanse su ravne skoro pa nuli da ti radi kupovni nas sa privatnim trakerima. Sa public radice u velikoj vecini slucajeva.

Druga stvar, ko dosta skida materijala putem torent protokola, i recimo ostavi pozamasan deo materijala na seedu, nas taj posao nece raditi dobro, to jest gasice sve kako mu je iskonfigurisano (recimo, ostavice u listi samo par aktivnih fajlova, ostali ce biti zagaseni) iz razloga da ne bi dovelo do high cpu usage-a, jer nasovi inace imaju rasporedjenu snagu kad su svi ili samo neki servisi upaljeni ali je uvek prioritet na funkciji share-a, jer u pitanju su slabasni procesori i mala kolicina memorije da bi se sistem arcio na brdo torrent fajlova sve sidovanih.

valjda je sad malo jasnije ;)

ps. ne odvracam nikog da kupi nas vec da ljudi samo razdvoje u glavi da li im ovaj kao gotovo resenje nas treba i da li ce im vrsiti posao, tema se i zove NAS -- sam da ga napravim ili kupim, pa stoga kome je kupovni preslab, bolje da napravi nesto sto ce biti jace i komfornije...
 
Poslednja izmena:
Manje vise jeste, kao i rtorrent, ktorrent, ponekad se mogu sresti skuplji nasovi sa libovima tih aplikacija ali nista ti ne obecava da ce raditi sve kako treba jer i nece, verovatno.
 
Poslednja izmena:
Koje OS-ove i torent klijente imaju Qnap TS-212,Synology DS-213j i LC-35NAS?

P.S. Vidim da je dosta ljudi htelo da ubaci utorrent na NAS i da su uglavnom odgovarali da je moguce ako je linux nas. Mada nisam nasao konkretno da je neko to i probao/uspeo...
 
Sva tri imaju prilagođene Linux OS-ove, svaki razvijen od strane firme koja prodaje dati hardver.
Što se tiče torent klijenata, mogu da ti odgovorim za Qnap i Synology:
- Qnap: download station - ima podršku za private trackers, pogledaj attachment; transmission
- Synology: download station - ne piše eksplicitno da ima podršku za private trackers, pogledaj attachment

Lično nisam probao nijedan, ni drugi u svojstvu bt mašina za download, pošto mi jedan za backup, a drugi za muziku, tako da ne mogu da kažem da li/kako ovo radi.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2013-08-24 at 10.58.12.png
    Screen Shot 2013-08-24 at 10.58.12.png
    193.9 KB · Pregleda: 163
  • Screen Shot 2013-08-24 at 11.00.22.png
    Screen Shot 2013-08-24 at 11.00.22.png
    147.2 KB · Pregleda: 153
Najsigurnije i provereno resenje je sklopiti nas koji ce raditi pod windows ili linux sistemom ako je toliko bitno torentovanje sa privatnih trakera.

Synology i qnap imaju svoje sisteme bazirane na linuxu kao i vecina ostalih proizvodjaca, imaju poseban servis BT koji radi sa torentima, to jest iste dodajes kao fajl ili kao magnet link itd i to ume da radi skroz ok , licno sam probao tpb i jos par public trakera.
 
Sva tri imaju prilagođene Linux OS-ove, svaki razvijen od strane firme koja prodaje dati hardver.
Što se tiče torent klijenata, mogu da ti odgovorim za Qnap i Synology:
- Qnap: download station - ima podršku za private trackers, pogledaj attachment; transmission
- Synology: download station - ne piše eksplicitno da ima podršku za private trackers, pogledaj attachment

Lično nisam probao nijedan, ni drugi u svojstvu bt mašina za download, pošto mi jedan za backup, a drugi za muziku, tako da ne mogu da kažem da li/kako ovo radi.
Ako sam te dobro razumeo, od ona dva modela (Qnap TS-212 za 210€ i Synology DS-213j koji bih mogao da nabavim za 240€) boji je Synology i vredi razliku u ceni?

Sad jos da proverim da li bi radili privatni trackeri na njemu jer u suprotnom dzaba sam kupio.

Netbook ne dolazi u obzir jer mi NAS prvenstveno i treba za 24/7 torente (ostalo je sve sporedno), jer niti ce biti tih, niti mogu da ubacim u njega 3TB HDD.

@seizmos i ostali
Moram opet da pitam... Ako odlucim da sam pravim NAS koje bi to komponente isle (stavlio bih u tom slucaju win)? Koji CPU bi bio u opticaju i koja maticna, ostalo... Predpostavljam da bi maticna isla sa integrisanom grafikom ili bi to mozda bio na APU-u?

Kazem, vazno mi je da torenti rade non stop i da je tih (najbolje necujan :))

Iskreno, mislim da bi me to izaslo skuplje od kupovnog resenja i da bi bilo bucnije (ali i komfornije). I koliko bi se promenila cena (ako je moguce uopste) da taj NAS bude i HTPC?
 
Ako sam te dobro razumeo, od ona dva modela (Qnap TS-212 za 210€ i Synology DS-213j koji bih mogao da nabavim za 240€) boji je Synology i vredi razliku u ceni?

Sad jos da proverim da li bi radili privatni trackeri na njemu jer u suprotnom dzaba sam kupio.

Netbook ne dolazi u obzir jer mi NAS prvenstveno i treba za 24/7 torente (ostalo je sve sporedno), jer niti ce biti tih, niti mogu da ubacim u njega 3TB HDD.

@seizmos i ostali
Moram opet da pitam... Ako odlucim da sam pravim NAS koje bi to komponente isle (stavlio bih u tom slucaju win)? Koji CPU bi bio u opticaju i koja maticna, ostalo... Predpostavljam da bi maticna isla sa integrisanom grafikom ili bi to mozda bio na APU-u?

Kazem, vazno mi je da torenti rade non stop i da je tih (najbolje necujan :))

Iskreno, mislim da bi me to izaslo skuplje od kupovnog resenja i da bi bilo bucnije (ali i komfornije). I koliko bi se promenila cena (ako je moguce uopste) da taj NAS bude i HTPC?

Znaš kako, što se tiče toga koji je bolji, nisam baš siguran da je bolji Synology, jedino što ga duže koristim nego Qnap, pa sam se nekako navikao na njegov OS.
Hardverski su ova dva modela skoro identična (Qnap ima eSATA pozadi i jedan USB više, i to napred, što može da bude jako korisno), sa cenom su tu negde, oba imaju podršku za diskove od 4 TB, a softver je kod oba odličan, pri čemu Qnap ima nešto bogatiji izbor. Tako da, ako bih sada uzimao, verujem da bi pre uzeo Qnap nego Synology.
Što se tiče toga da li rade privatni trackeri, idi na Synology i Qnap forume, više su nego posećeni, a administracija i moderacija, kao i korisnici jako brzo odgovaraju na postavljeno pitanje. A možda i nađeš već gotov odgovor, verujem da je neko to već pitao do sada.
Ako pak planiraš custome made NAS, pa još hoćeš da bude i HTCP, odmah da ti kažem da nećeš proći mnogo jeftinije. Biće manje para, ali ne mnogo.
Koje komponente? Može ovako nešto: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?312196-Mini-HTPC-AMD-E350-4-GB-HDD-500-GB
Pri čemu, glavna stvar je u tome koliko planiraš hard diskova, pa ćeš na osnovu toga da gledaš koje kućište uzeti i koliko napajanje da bude. U principu, svaka nova matična ploča i bilo koji CPU, sa 4 GB ram memorije će biti i više nego dovoljno, ali će to opet da košta nekih 150+ eura minimum (možda i celih 200, što je opet kao gotov NAS).
Vidi šta ti je primarno, pa na osnovu toga odluči hoće li biti "konfekcija" ili "uradi sam" varijanta.
 
Nas4Free koristi Transmission bt ako nekoga interesuje. Open Media Vault isto.
Generalno, mislim da neki custom (nLited) XP, da ne kazem obogaljen , moze da posluzi kao NAS ako su torrent klijenti bitni.
 
Poslednja izmena:
Nas4free i transmission je skroz dobra varijanta.
 
Onda je jos bolje Qnap: ima ga kod nas, lako ostvariva garancija, jeftiniji, plus eSATA (kada prebacujem podatke sa NAS-a na Storage HDD) :)
Poseticu njihov sajt da vidim za privatne trakere.
U sustini meni i za kupljen i za pravljen NAS treba jedan HDD, ali mi treba konektivnost solidne brzine zbog pomenutog prebacivanja podataka (~3TB kada se nakupi, pa da se to ne vuce sa 10mbps preko USB-a). Sata/eSata i USB3.0 bi bili super i za custom i kupljeni NAS.

Za custome made NAS sam znao da nece biti jeftinije, mozda cak ispadne i nesto skuplje.
E sad, kod takvog uredjaja koji bi bio NAS+HTPC je pitanje kakav hardver ubaciti da to radi kako treba. Desice se da skidam torente i pustam film pa da to ne koci/secka/baguje, ili da, vrlo retko, uz to i radi Jdownloader...
One maticne MB Gigabyte GA-E350N vise nema u prodaji, a koliko sam ranije citao ovde na forumu, ljudima sa takvim HTPC-om ume video da "secka/koci".
-Osim te opcije (koja vise i nije opcija jer je nema u prodaji) ja jedino vidim neki od novih Intel Celerona ili AMD APU ali nisam bas siguran koliko bi oni bili tihi, niti da li bi stali u neko manje kuciste.
-Inace, ako imam nesto preko cega bi brzo prebacivao podatke sa NAS-a na Storage HDD (Sata/eSata i/ili USB3.0), onda bih mu ubacio jedan sistemski HDD (u krajnjem slucaju SSD zbog fizickog prostora) i jedan "glavni" WD RED od 3TB-a.

garson, rekao si mi vec da ni na Nas4Free necu moci da imam utorrent, pa sam od tih OS-ova odustao. Stavio bih neki win, samo ne znam kako bih onda napravio da bude kao NAS (da svi koji se prikace na moju mrezu vide sve fajlove na njemu). Da li je to pod win-om uopste moguce?

@seizmos
Ne vidim koja je razlika izmedju Nas4free + transmission varijante i Qnap NAS-a (koji vec ima transmision). Ako ide isti klijent onda mi je svejedno da li NAS pravim sam ili ga kupujem :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno