Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Drugari, postoji li mogućnost da se zaradi preko hard diskova kao što postoji sa grafičkim kartama (trgovanje kriptovalutama itd.), ili da se nekako zaradi da se kupi NAS sa nekoliko mesta za diskove i mnogo TB-a (pod uslovom da stan ima brz net tj. veliki upload) i da se to iznajmljuje, ima li tako nekih rešenja pošto u ovom slučaju na primer račun za struju bi bio minimalan, ne treba dodatno hlađenje/posebna prostorija...?

Tesko.

Jedino nekim domacim firmama da ponudis kao soluciju za backup i sl. Ali onda i ti moras biti pravno lice kako bi im fakturisao.
A ne mozes imati potreban upload nikako kod nas po nekoj OK ceni, jer recimo da bi bilo sta ozbiljnije nudio (vise od 5 klijenata) moras imati makar 200 Mbit/s upload. I to onako za pocetak. 1 Gbit/s je mozda realnije za ozbiljnije ciljeve...
 
Hvala.

:wave:
 
Požurio si sa plex :)

QTS 4.3.3.0299 Build 20170901


[New Feature]
- Twonky Server 8.3 is now a built-in feature for the following NAS models that have serial numbers beginning with Q16 (or smaller numbers):
TS-x63U-RP, TS-x63U, TS-x53U-RP, TS-x53U, TS-x51U, TS-x79 Pro, TVS-x71T, TVS-x71, TVS-x63+, TVS-x63, TS-x63, TVS-x63, TS-x53A, TBS-x53A, TS-x53 Pro, TS-x53S Pro (formerly known as the SS-x53 Pro), TS-x53mini, TS-x51+, TS-x51, TS-x51S, TS-x51C, TS-x31P, TS-x31+, TS-x31, HS-x51+, HS-x51, TVS-x70, TS-x70 Pro, TS-x70, TS-x69 Pro, TS-x69L, IS-400 Pro, TS-x21, TS-x21U, TS-x20, TS-x20U, TS-x19P II, TS-x19P+, TS-x19P, TS-x19, TS-x19U II, TS-x19U+, TS-x19U, TS-x12U, TS-x12-E, TS-x12P, and TS-x12.
 
imam qnap ts-112 i juče napravim grešku zbog koje sad patim:) da skratim priču pošto nije nešto hteo da mi proradi minimserver uradim update na najnoviji 4.3 fw. ajd što sam izgubio qget za win ( što sam znao, ali mislio sam koristiću download station, nema veze), nego je kompletan torrent download otišao u out...download station je offline, na qnap forumu se mnogi žale...transmission ili ja ne umem da namestim ili neće da kontaktira sa nasom preko remote gui na winu...praktično nikakav download ne mogu da mu zadam...šta me sad zanima...

postoji li neki win torrent klijent koji može da radi download direktno na nas?

i da li synology i dalje ima neki win klijent poput qgeta za win preko kojeg mogu da ubacujem torente za download? qnap me toliko iznervirao da bi ga bacio u kantu...
 
I meni je to bio veliki problem kada sam prešao na 4.3.x, ali sve se da lako rešiti.
Ja koristim Qtransmission u kombinaciji sa Add to transmission dodatkom za Firefox. Nije jednostavno kao transmission na 4.2.x jer treba uložiti malo vremena u podešavanja, ali kada se jednom namesti više se ne vraćaš na to.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ajd mi pošalji na pp par screenshotova sa ključnim podešavanjima, ne bilo ti teško, mnogo bi mi olakšao posao...I postoji li takav neki dodatak za Chrome?
 
Poslednja izmena:
Dodatak za chrome je Remote transmission ++

Za podešavanje Qtransmission potrebno je da se edituje settings.json fajl koji se nalazi u /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/QTransmission/etc/
Najlakše i najjednostavnije je izmeniti sa MC (Midnight Commander), za naprednije korisnike tu je ssh.

Dole su ispisana podešavanja koja treba izmeniti u settings.json fajlu:

"download-dir": "/share/Download/transmission/completed", upisati lokaciju gde da snimi skinute fajlove
"incomplete-dir": "/share/Download/transmission/incomplete", isto kao gore ;)
"peer-port": 51568,
"rpc-password": "sifra po izobru",
"rpc-port": 49091,
"rpc-url": "/transmission/",
"rpc-username": "username po izobru",
"umask": 0,

Naravno mogu i ostala podešavanja da se menjaju po svom izboru.
Ne znam koliko sam bio od pomoći.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
pomogao si ali ovo je za mene visa matematika, sacekacu ipak da proradi download station, to mi je jednostavnije...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
juče sam uključio backup station na qnap ts-112, hteo sam da neke stvari sa nas bekapujem na google drive jer sam dobio 100gb uz telefon...međutim, to je ili užasno sporo ili nešto drugo nije u redu? vuče se kao puž, 6 pdf fajlova je prebacivao pola sata...ima li šanse da to nekako ubrzam, ili je jednostavno to loše rešeno na ovom nas-u? malo mi je smorno da fajlove koje hoću da bekapujem prebacujem na komp pa da ih onda odatle šaljem na gdrive, jer pretpostavljam da bi onda tako brže išlo...
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Premestio sam NAS (baziran na OMV) na drugu lokaciju (druga oprema, drugi provajder) i od tada nema pristup internetu. Tačnije, neće da radi update pluginova, dok Transmission ne skida/seed-uje torrente. Da li ima neko ideju, osim da radim reinstalaciju OS-a? Imam gomilu torrenta koji se seeduju, a nemam vremena za podešavanje svega iznova.
 
Proveri da firewall ne sece OMV plugins sajt.
 
Najzad reših problem!

Uneo sam sledeću komandu u CLI:

dpkg-reconfigure resolvconf

Potvrdio, restartovao NAS i sada sve radi kako treba.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
cao,
imam gomilu nekih diskova od 320 do 1tb i tu neke svoje bitne i drage stvari.... e sada da ne bi to non-stop ubacivao u hdd rack, i mlatio se s tim .... planiram da uzmem SYNOLOGY DiskStation DS115j, i neki hdd od 5 ili 6tb ali ne znam koji?! i takodje me zanima dal taj NAS uredjaj mora s Lan kablom i kompom da bude spojen ili moze sa USB-om?
dajte mi molim Vas neki proveren predlog koji je lak za koriscenje i da ima kod fante u NS, sad imam nekih 370e
 
WD Red preporuka.

NAS povezuješ LAN kablom sa ruterom.

370€ ukupno sa diskom ili bez? Vidi sa članom seizmos on je ranije prodavao NAS mašine i diskove ali ne znam da li se i dalje sa time igra...
 
Poslednja izmena:
danas cu malo da se pozabavim cenama, a 370e ukupno sa diskom...
najveci problem je sto ja imam neki Ubee ruter od SBB-a to sr**nje toliko lose radi da to nije normalno... ne znam sta da radim dal da menjam ili od dede i babe da donesem neki Cisco stariji a njima da dam taj Ubee. Zao mi je da mi NAS bude povrzan s tom prokletinjom

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Imam ds215j i nisam nesto preterano zadovoljan njime.

Za neke osnovne stvari bit ce ti sasvim zadovoljan.

Cuj pitanja da se Nas spoji putem usb-a?! :trust:
Sta ti je vaznije,kabl ili brzina i kolicina protoka podataka?!

Ako ces kupovati RED neka bude 4gb,za 3ku kazu da su veoma felericni.
 
Za NAS najbolje WD Red, parni TB :)
Što se tiče brzine, ako uzmeš NAS sa ARM CPU-om nećeš se nagledati brzine. Da bi NAS bio iole brz mora da bude Intel, pa makar i Atom (iako bih ga ja izbegao da danas kupujem NAS).
Koristim QNAP TS-251+ i meni je ovaj NAS radi savršeno.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Za te pare mislim da samo mozes neki osnovni +4TB da se nategnes,ali onda pretpostavljam da ti brzina i nije bitna.
 
Ako ces kupovati RED neka bude 4gb,za 3ku kazu da su veoma felericni.
Totalni nonsens. Imam 8 x 3 TB RED-ova koji rade 24/7 u ZFS pool-u, vec 3+ godine. Ni jedan jedini problem, da kucnem u drvo.

Apropo realnih podataka na mnogoo vecim ciframa nego sto mi ovde mozemo i da zamislimo..

https://www.backblaze.com/b2/hard-drive-test-data.html


BTW, imamo u firmi DS215j.... koja je to igracka nemam reci :) Ali ajde ja sam navikao na SAN storage a ovo je bas ono igracka za decu koliko je sporo. Mada hajde ono kao - za najosnovnije stvari - storage podataka kojima se ne pristupa svaki cas moze da prodje...
 
Ja sam kupio 4 WD Reda od 3TB za NAS i jedan je od početka zafrkavao: ispadao iz RAID niza, imao pending i reallocated sektore. Posle godinu dana sam ga reklamlirao i zamenili su mi.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Problem se javio kod novih serija, pa se jedan broj ljudi žalio ovde. Može se videti u delu "Šta da kupim". Predhodne serije nisu imale tih problema. I ja lično koristim 3TB duži niz godina i nikada problema nisam imao.
Da li su ispravili to ili ne, to ne znam.

Isto važi i za Samsung. Ranije generacije su bile fenomenalne (HD154UI i HD204UI), svuda "best buy" i sinonim kvaliteta. Ja imam 6 komada (doduše koristim ih za storage, pa su radili po nekoliko dana), ali nikada kod nikoga nije bilo problema. E onda je bila jedna serija HD204UI sa lošim softverom i to su sredili. Sada ovi novi važe za loš izbor, dosta kvarova...
 
Problem se javio kod novih serija, pa se jedan broj ljudi žalio ovde. Može se videti u delu "Šta da kupim". Predhodne serije nisu imale tih problema. I ja lično koristim 3TB duži niz godina i nikada problema nisam imao.
Da li su ispravili to ili ne, to ne znam.

Isto važi i za Samsung. Ranije generacije su bile fenomenalne (HD154UI i HD204UI), svuda "best buy" i sinonim kvaliteta. Ja imam 6 komada (doduše koristim ih za storage, pa su radili po nekoliko dana), ali nikada kod nikoga nije bilo problema. E onda je bila jedna serija HD204UI sa lošim softverom i to su sredili. Sada ovi novi važe za loš izbor, dosta kvarova...

Imam NASWARE 2.0 i 3.0 (to su noviji). Rade super svi. Naravno ne sporim da su neki ljudi mozda zaboli neku losiju seriju... jer kao sto rece i SLMSUNG je imao fail-ova kao i svi drugi.

He upravo imam i jedan HD204UI, ali srecom proizvoden posle tog problema - ali kad se samo setim sta nam rade proizvodjaci - ne promene ni verziju FW-a niti MPN broj pa se ti slikaj sta ces da izvuces na lutriji.

Ja sam kupio 4 WD Reda od 3TB za NAS i jedan je od početka zafrkavao: ispadao iz RAID niza, imao pending i reallocated sektore. Posle godinu dana sam ga reklamlirao i zamenili su mi.

"During the war..." :) Pa isto svako moze da kaze za makar jedan felericni uredjaj bilo to disk ili nesto drugo.... to nije bas merodavno. Trebao si odmah da ga reklamiras btw.
Najveca dilema je bila da li su RED-ovi zapravo Green-ovi sa drugacijim firwmare-om (bez idle-a). Izlgeda da ipak nisu slagali i da su ovi NAS diskovi zaista namenjeni da rade 24.7.

BTW, sada je bolja cena za 3 TB RED-ove nego kad sam ja uzimao... tako da kome treba to je best buy ATM.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Naravno da jesu Green sa firmwareom, Green je imao najgori firmware ikada.
Ja sad ne bih uzimao ispod 4TB diskove,nekako je sad postala donja granica,pogotovo da ne bi kupovao nove diskove za 2-3 godine.
 
Koliko ja znam RED nije isto kao GREEN sa različitim FW.
RED i PURPLE su isti samo se FW razlikuje, gde je drugi za nadzorne kamere, pa kada se ubaci u te sisteme on zanemaruje korumpirane podatke, dok ako se isti ubaci u PC (valjda i NAS) onda radi kao najobičniji Red.
 
Nazad
Vrh Dno