Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Ako pravis NAS, mozes instalirati sa flesa na neki od hdd-ova windows i posle toga fleshka ne treba vise da bude ubodena u usb port.
 
Jel zna neko gde moze da se poruci ovo kuciste BitFenix Prodigy sa linka sto je Paradigma okacio, da li ga uopste ima negde i po kojoj cifri..?
 
Da ozivim temu ponovo... Treba mi NAS. A valjalo bi da imam i mogucnost da pustim film s njega na tv (hdmi). Jedna opcija je da uzmem QNAP TS212, 2x2TB WD Red i WD TV ili sta je vec aktuelno. Druga opcija je da sastavim neki mini pc koji ce da radi obe stvari. I da druga opcija mi se trenutno vise svidja, jer nudi vise mogucnosti.
Medjutim, jurih, gledah, trazih i nemam pojma koje komponente da odaberem. Prvenstveno mislim na plocu i procesor. Nekad pre kad sam gledao prakticno sam se bio odlucio da uzmem Atom 330 na nekoj Asus ili Gigabyte ploci. Ali sad vidim da je to zastarelo, a da Intel jos nema adekvatnu zamenu. AMD ima nekoliko resenja ali se ne snalazim sta je aktuelno sad u tom segmentu.
Kuciste je posebna prica - ono sto ja zelim ne postoji. Nesto skroz malo, za dva diska, sto ce da cuci u cosku zakaceno na ruter i, redje, tv.

I sad sledi pitanje - ima li neko neku preporuku? Prvenstveno za plocu i procesor. Ili za neko trece resenje :)
 
Neki AMD FM2 procesor (i miniITX ploca) bi po meni bio najbolji za tu namenu.
 
Neki AMD FM2 procesor (i miniITX ploca) bi po meni bio najbolji za tu namenu.

Eh, ali ni Asus ni Gigabyte nemaju mini itx FM2 plocu. Ima samo MSI jedan model, ali ga nema kod nas, a i iskustva korisnika nisu bas nesto. A druga stvar, npr. AMD A4-5300 ima TDP 65W, a to znaci veca potrosnja i zagrevanje, zar ne?
 
Eh, ali ni Asus ni Gigabyte nemaju mini itx FM2 plocu. Ima samo MSI jedan model, ali ga nema kod nas, a i iskustva korisnika nisu bas nesto. A druga stvar, npr. AMD A4-5300 ima TDP 65W, a to znaci veca potrosnja i zagrevanje, zar ne?
Jel bas mora miniITX? :)
Ima ASRock FM2A85X-ITX ali nema kod nas. :(
Mada sto kaze maxa007, AMD E350 je odlicno resenje. Moj HTPC je baziran upravo na AMD E350, nikakvih problema sa reprodukovanje fullHD materijala nema.
 
Poslednja izmena:
Prvo treba da odlučiš jel praviš NAS, ili HTPC koji će služiti kao NAS.

Ako planiraš da koristiš FreeNAS, Nas4Free, Open Media Vault, Openfiler i slične distribucije, APU ti ne treba, grafička kartica će se tu koristiti samo prilikom instalacije, kad jednom sve podesiš, do NASa će ti ići samo struja i ethernet, pristupaćeš mu kroz web interface, i tu onda gledaš što tiše rešenje i što manju potrošnju (tj. što manju disipiranu toplotu).
 
@garson

Pa cilj je da bude sto manje, znaci valjalo bi da bude itx. E350 jeste ok resenje (cak mozda pre i E450), ali to mi deluje kao vec starija generacija, racunao sam da ima nesto novije.

Sta se desava sa Intelom na ovom polju? Da li neki i3 manje potrosnje moze da bude resenje?

@mighty78

Ako sam sklapam, onda sam odlucio - HTPC+NAS sa npr. Ubuntu OS. Ali i u ovoj varijanti naravno trazim sto tise resenje.
 
@garson

Pa cilj je da bude sto manje, znaci valjalo bi da bude itx. E350 jeste ok resenje (cak mozda pre i E450), ali to mi deluje kao vec starija generacija, racunao sam da ima nesto novije.

Sta se desava sa Intelom na ovom polju? Da li neki i3 manje potrosnje moze da bude resenje?
E450 je cini mi se 100Mhz brzi od E350, dakle manje vise isto, a teze se nalazi.
Iako je starija generacija zavrsava posao, nesto jace ce mozda biti bucnije i trositi vise struje, a ne dobija se gotovo nista u smislu ciste HTPC i NAS primene.
 
Ok ali nisam ubedjen da treba da uzmem nesto sto proizvodjaci prakticno izbacuju iz ponude, samo to me muci. Ali hvala na predlogu u svakom slucaju ;)

Ako neko ima jos neki predlog, dobrodosao je.
 
Ok ali nisam ubedjen da treba da uzmem nesto sto proizvodjaci prakticno izbacuju iz ponude, samo to me muci. Ali hvala na predlogu u svakom slucaju ;)

Ako neko ima jos neki predlog, dobrodosao je.
Sta smeta sto izbacuju iz ponude?
Doduse problem kod te platforme je nemogucnost nadogradnje, posto je CPU zalemljen na plocu.
 
Stvarno je neverovatno kako sta god da ja nadjem da je dobro, kod nas nema da se kupi, niti moze da se nabavi jednostavno.

Pojavila su se neka nova NAS resenja, sa novim Atomima, cak i HDMI prikljuckom, ali su preskupi. miniITX FM2 ploca nema kod nas. Tako da, mislim da ce finalna konfiguracija izgledati ovako:

CPU Intel i3-3225
MB Gigabyte GA-H77N-WIFI
RAM Kingston 2x4GB DDR3
HDD 2 x WD 2TB WD20EFRX
CASE Fractal Design Node 304
PSU Seasonic SS-400ET 400W

To je oko 560e. Node 304 je u sustini najmanje itx kuciste u koje moze da stane vise od jednog diska. i3-3225 sa svojom grafikom bi trebao fino da gura HD filmove i XBMC. Ploca ima malo sata prikljucaka, ali alternative nema. Napajanje je uglavnom hvaljeno. Ono sto ne znam je koliko ce sve ovo da bude tiho.
 
hm...

ne znam za to sto si ti naveo ali AMD E350 je nekad kostao manje od 100e a i dalje zavrsava posao za FreeNAS.
 
^^To je vise hackintosh masina nego bilo sta drugo.
 
Meni ovo deluje kao neki HTPC a ne kao NAS. Mada i kao HTPC je overkill al dobro.

Inace Gigabyte E350 ploca (sa APUom) kosta 6250 dinara, znaci nekih 55e, bagatela. :)
 
Poslednja izmena:
hm...

ne znam za to sto si ti naveo ali AMD E350 je nekad kostao manje od 100e a i dalje zavrsava posao za FreeNAS.

Mozda sto se tice CPU, ali za RAM je druga prica (govorim o FreeNAS-u). Ako se pravi ZFS array, 8 GB je apsolutni minimum... sto sumnjam da minjaturne ITX ploce podrzavaju ili gresim?
 
MiniITX ploče za s1155 ili 1150 podržavaju 16GB ram, tako da je to sasvim OK. Neki Celeron G1610 bi za tu ulogu bio odličan.

Mada 16GB podržavaju i one ploče sa integrisanim Celeron 847, koji je kao CPU brži od Zacate-a, a može lepo pasivno da se hladi.
 
Mozda sto se tice CPU, ali za RAM je druga prica (govorim o FreeNAS-u). Ako se pravi ZFS array, 8 GB je apsolutni minimum... sto sumnjam da minjaturne ITX ploce podrzavaju ili gresim?
Da, ako se pravi ZFS, ako se ne pravi onda je i 512MB rama dosta. :p
 
UFS konza :)

Nadam se da je ovo u okviru topica - ovih dana testiram FreeNAS i NAS4Free (prvi je derivat drugog). I pocev od GUI-ja pa do kompatibilnosti sa nekim krshware-om koji imam mi se vise svidja NAS4free. Probao i na 32bitnoj masini i na amd64. iSCSI radi odlicno.
Premda ona IX systems kompanija pravi ozbiljne storage sisteme koji se vrte na FreeNAS-u uz ZFS. 48 GB RAM-a pa na vise... give me a break :d

Kakva su ovde iskustva sa pomenutim BSD distroima za whitebox NAS servere? UFS ili ZFS?
 
Koliko je pametno drzati na nas-u win 7 i serovati zeljene foldere u odnosu na npr nas4free ?
 
Da, stalno je upaljena a koristiti se moze i za surf ako je potrebno.
 
UFS konza :)

Nadam se da je ovo u okviru topica - ovih dana testiram FreeNAS i NAS4Free (prvi je derivat drugog). I pocev od GUI-ja pa do kompatibilnosti sa nekim krshware-om koji imam mi se vise svidja NAS4free. Probao i na 32bitnoj masini i na amd64. iSCSI radi odlicno.
Premda ona IX systems kompanija pravi ozbiljne storage sisteme koji se vrte na FreeNAS-u uz ZFS. 48 GB RAM-a pa na vise... give me a break :d
Kakva su ovde iskustva sa pomenutim BSD distroima za whitebox NAS servere? UFS ili ZFS?
Koji FreeNAS, tj koja verzija? Nas4Free je "derivat" FreeNAS verzije 7.
Meni se UFS nije svideo jer sam imao Nas4Free kao VM, pa nisam uspeo da uradim expand diska.
Inace Nas4Free mi je super radio na Celeronu 900Mhz sa 384MB RAMa. :D
Koliko je pametno drzati na nas-u win 7 i serovati zeljene foldere u odnosu na npr nas4free ?
Ok je to ako se vec masina koristi i za druge stvari.
 
Poslednja izmena:
FreeNAS najnoviji FreeNAS-8.3.1-RELEASE-p2-x64

A NAS4FREE takodje najnoviji - 9.1.0.1 - Sandstorm (revision 775)

Na osnovama sadasnjeg NAS4FREE (ranije FreeNAS 7x) je nastao danasnji FreeNAS. Bilo kako bilo vrlo su slicni, stvar ukusa koji ce ko koristiti...

A za UFS i VM... uvek je bolje imati dedicated masinu kao pravi storage server.

Meni za sada Nas4Free radi lepo na x86-embedded on AMD Athlon(tm) XP 3200+ i 1307MiB RAM-a (1.5 GB RAM), UFS + iSCSI.
 
Poslednja izmena:
Stigle nove igračke:

NAS D-Link DNS-345

2 x WD RED 3TB WD30EFRX

U četvrtak stiže još jedan WD30EFRX.

Plan za sada je 3xWD Red 3TB u RAID 5 za podatke i jedan WD Green 1TB koji već imam, on će biti za torrent-e i sl. pošto NAS ima torrent klijent.

Ako ne budem bio zadovoljan kako radi torrent klijent, biće 4xWD Red 3TB u RAID 5.
 

Prilozi

  • nas1.jpg
    nas1.jpg
    87.5 KB · Pregleda: 208
  • nas2.jpg
    nas2.jpg
    187.3 KB · Pregleda: 234
  • nas3.JPG
    nas3.JPG
    139.1 KB · Pregleda: 225
Poslednja izmena:
Bas me interesuje da vidim tvoj izvestaj o brzini i ponasnjau ovog DNS-a u lokalnoj mrezi...

DNS-320 je bio jadnih performansi (zato sam i odustao od kupovine iako je cena bila pristupacna ~55E), DNS-323 slicno jadnih performansi...

Ovaj DNS-345 ima sarene rezultate od slicnih onima koje ostvaruju 320 i 323 (tj. ~10MB/s) pa do preko 100MB/s...

EDIT:
Tek sad sam pogledao cene kod nas traze preko 350E za ovo cudo, na jednom sajtu sam video cenu od 200 funti, na trecem 500CAD...
Meni nije jasno kako ti se ovo isplati... nije li lakse kupiti neko kompaktnije kuciste u koje ces uvaliti MiniITX plocu i spakovati neki SFF koji ce biti daleko upotrebljiviji od ove kutije...
Kapiram ja da je za fajl server bitna potrosnja i tisina ali ovo je precenjeno... pogotovu sto ti imas iskustva sa SFF masinama i njihovim mogucnostima...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno