Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Ljudi, jel moze pomoc, instalirao sam FreeNAS (FreeNAS-amd64-embedded-0.7.2.8191), ali ne mogu da pristupim web gui-u...rucno sam iz konzole podesio network parametre, ali ga nikako ne vidim iz mreze. Prethodno sam instalirao freenas 8, i tamo je to sve radilo po default-u.
Naknadno sam procitao na net-u da 8.-ica nije predvidjena za video streaming, pa sam hteo da probam sa 7.-om, ali nikako ne mogu da udjem u gui.

Kada probam da mi DHCP dodeli adresu, on to ne uradi, kaze sledece:
You can access the WebGUI using following URL:
http://:80

A kada mu ja dodelim neku fixnu adresu, onda samo doda tu adresu, ali ne mogu da se konektujem. Isto i kada uradim ping host, ne pinguje router.
Ne znam da nije mozda neka nekompatibilnost sa integrisanom lan karticom : realtek RTL8111E
 
jel neko ima iskustva sta se desava kad ZFS poludi i pukne? (koliko se ovo cesto desava)

i sta kad se desi: sa kojim alatima moze da se radi restauracija i koliko je uspesna?


koliko sam upucen (a mozda ne previse) dodavanje jednog diska nije moguce. mozes dodati jos jedan pool koji mora biti isti kao i vec postojeci. znaci ako razumem dobro, ako imas jedan raid-z5 od 4 diska i hoces da ga povecas, mozes samo dodavanjem jos 4 diska.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi, jel moze pomoc, instalirao sam FreeNAS (FreeNAS-amd64-embedded-0.7.2.8191), ali ne mogu da pristupim web gui-u...rucno sam iz konzole podesio network parametre, ali ga nikako ne vidim iz mreze. Prethodno sam instalirao freenas 8, i tamo je to sve radilo po default-u.
Naknadno sam procitao na net-u da 8.-ica nije predvidjena za video streaming, pa sam hteo da probam sa 7.-om, ali nikako ne mogu da udjem u gui.

Kada probam da mi DHCP dodeli adresu, on to ne uradi, kaze sledece:
You can access the WebGUI using following URL:
http://:80

A kada mu ja dodelim neku fixnu adresu, onda samo doda tu adresu, ali ne mogu da se konektujem. Isto i kada uradim ping host, ne pinguje router.
Ne znam da nije mozda neka nekompatibilnost sa integrisanom lan karticom : realtek RTL8111E
Zasto embedded? Treba ti LiveCD, sa koga ces instalirati.

Realtek je kompatibilan sa FreeNASom.
 
Evo, skinuo live cd, narezao na dvd, instalirao na usb, i opet nema mreze....nema interfejsa koji mogu da mu dodelim...uopste ne kapiram u cemu je problem.
Sada cu opet da pokusam sa 8-icom
 
el moze neko da mi kaze za FreeNas 7....a da je probao...Koliko moze torrenta od jednom da skida...ja imam neki Nas server..koji daje max 4..ostali budu na cekanju....
 
Evo, skinuo live cd, narezao na dvd, instalirao na usb, i opet nema mreze....nema interfejsa koji mogu da mu dodelim...uopste ne kapiram u cemu je problem.
Sada cu opet da pokusam sa 8-icom

Evo, kao sto sam i ocekivao, FreeNAS 8.0.4 radi bez problema....webGUI, vidim share diskove iz windows-a, pristupam im itd....nesto me malo zeza konekcija iz mac os-a, vidim server, ali kada pokusam da se nakacim, nesto nece, napise connection failed.

8-ica mi ne odgovara zato sto ne mogu da koristim uPNP, a 7-ica jednostavno kod mene nece da podigne mrezu, ne kapiram u cemu je problem, jednostavno ne mogu da izaberem interfejs (re0), tj ne pronalazi nista.
Najgore od svega sto sam totalni pocetnik u unix svetu, gomilu puta kucam nesto sto ne znam sta znaci :)

Garson, ti imas 7-icu, jel tako?
Moja ploca je:
MB MSI E350IA-E44 VGA CPU E350, PCIe / DDR3 / SATA3 / USB 3.0 / VGA / GLAN / 7.1

Da li je tu nesto nekompatibilno....pokusao sam da uradim sledece, pokrenuo instal sa dvd-a, izabrao 1.(od opcija za install) za instalaciju na USB (alibez data i swap), dhcp ne setuje nista, nema interfejsa itd....probao sam i metod da rucno ubacim u kernel if_re.ko, i kucao neki echo :D, i nista nije pomoglo :(
 
Ako nema interfejsa onda nije drajver učitan, a nije učitan jer ga nema u kernelu. Moguće da su podržali mrežnu u novijoj verziji, a da u starijoj podrška ne postoji.
 
Pa probao sam rucno to da uradim, ali nije pomoglo:
mount_msdosfs /dev/da1s1 /mnt

cp /mnt/if_re.ko /boot/kernel

echo if_re_load="YES" >> /boot/loader.conf

reboot

Posle restarta, interfejs lo0....a u 8.0.4 sve radi odlicno...ali 8 nema uPNP za streaming...za sada
 
Garson, ti imas 7-icu, jel tako?
Moja ploca je:
MB MSI E350IA-E44 VGA CPU E350, PCIe / DDR3 / SATA3 / USB 3.0 / VGA / GLAN / 7.1

Da li je tu nesto nekompatibilno....pokusao sam da uradim sledece, pokrenuo instal sa dvd-a, izabrao 1.(od opcija za install) za instalaciju na USB (alibez data i swap), dhcp ne setuje nista, nema interfejsa itd....probao sam i metod da rucno ubacim u kernel if_re.ko, i kucao neki echo :D, i nista nije pomoglo :(
Tako je, imam verziju 7, radi mi sa Realtek mreznim, probao sam sa Realtek 8169, druga je neka sa Intel Atom ploce (ne znam tacne oznake).
Pogledaj ovu temu, kazu da radi sa realtek 8111E.
http://sourceforge.net/apps/phpbb/freenas/viewtopic.php?f=92&t=11245

I probaj poslednju Freenas 7 ali nightly verziju. ;)

EDIT:
Sad vidim da su uklonili FreeNAS 7 Nightly a bilo je verzija posle zadnje stable verzije. :(
Poslednja verzija je FreeNAS-7-nightly 0.7.5.9898 (kraj januara 2012), mozda ima negde jos da se nadje.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da skinem neku nightly verziju, ali sam i ja video da su ih sklonili :(
Bas bzvz
 
Najzad pronadjoh ono sto mi treba, instalirao sam NAS4Free (prakticno nastavka sedmice), i sada mi sve radi, ima sve multimedijalne dzidza-bidze itd....
Sve radi super, osim sto ne mogu da stream-ujem visekanalni zvuk (niti muziku, niti video), kada pustim visekanalni flac, samo cujem sustanje, a kod filmova nema zvuka. Kao media player koristim WD Tv Live, i do sada je sve radilo super....e sada vise nemam surround zvuk. Nisam pronasao nijednu opciju na strani NAS-a sta bi moglo da bude problem. Da li je neko imao slicna iskustva?
 
Imam dva pitanja:
-Koji su najhladniji 2TB HDD-ovi trenutno na nasem trzistu?
-Da li je moguca varijanta da sa Win/Win Serverom kao OS-om sharujem celu store particiju, i mapiram je na ostala 3 racunara u mrezi.
Deluje mi veoma zgodno za koriscenje, samo ne znam kakve su potencijalne performanse...

POZ
 
Možeš da share-uješ celu particiju i da je mapiraš na ostalim računarima kao mrežni disk.

Performanse zavise od više stvari - brzine samog diska, brzine mreže, koliko se često istovremeno pristupa podacima sa više ili svih računara, kog su tipa podaci.

Sa gigabitnom mrežom ne bi trebalo da imaš previše uticaja na performanse u prosečnom radu.
 
Ako nekog interesuje, StarWind ISCSI Server je kod mene bio 10ak MB/s brzi od FreeNAS iscsi targeta. :)
 
Pozdrav ljudi,
Planiram da napravim neki NAS pa mi treba par informacija,

Od hardvera imam dosta jak komp koji bih stavio u funkciju nas-a,
intel i5
16gb ddr3 rama
5 hdd-ova od po 2tb
seasonic napajanje, mislim da je 650w
neki chiftec big tower

to mi treba za firmu, imamo 8 zaposlenih i svako bi trebalo da ima po jedan hard u tom "serveru"
svi kompovi bi bili povezani sa NAS-om preko gigabitnog kabla

da li bi ovakva konfiguracija sa ovakvom mrezom mogla da izdrzi 8 korisnika odjednom koji citaju/pisu, bavimo se fotografijom i nekad nam jedna finalna fotka bude velika 1-2gb?
da li bi to sve radilo sa imac-ovima i mbp-ovima?

i da li mi je bolje da mozda napravim server od tog racunara za ovu svrhu? Cak sam razmisljao da dignem hakintos na njega pa da instaliram mac server posto ce na njega da se kace samo mac-ovi, al' nemam iskustva sa tim, pa mi je svaka pomoc dobro dosla

znaci hteo bih da od ovoga napravim centralno mesto sa svim podacima, a bekap cu na nekom drugom mestu
 
Poslednja izmena:
Usko grlo je mrežni interfejs sa jedne strane i nepostojanje adekvatnog sata/sas kontrolera. Dakle u priču uvedi adekvatan kontroler, a mrežni interfejs barem udvostruči trankigom.
 
Hvala, al' to mi je sve nepoznato za sad, mozes li molim te da mi jos malo pojasnis ili bar uputis na neki dobar clanak?
 
Hvala, al' to mi je sve nepoznato za sad, mozes li molim te da mi jos malo pojasnis ili bar uputis na neki dobar clanak?

Disk/drive kontroler na matičnoj nije dorastao toj nameni jer nije projektovan za multi user okruženje pa ti treba kontroler u vidu PCIe kartice koji će hostovati diskove(HDD) ili drajvove (SSD).

Port trunking ili link agregation je kombinovanje mrežnih interfejsa na način da se koriste paralelno kako bi se povećao protok. Za to ti treba ploča sa dva mrežna interfejsa ili dodavanje jedne multiport mrežne karte (može i više jednoportnih) koji podržavaju LACP odnosno IEEE 802.1ax (većina podržava npr. bilo koja intel)

P.S. Procesor je manje važan i dovoljan će biti neki dual core npr. i3. Takođe napajanje treba da bude kvalitetno, a snaga od 650W je nepotrebna.
 
Poslednja izmena:
Recimo dve OVE bi mi zavrsile posao sto se tice kontrolera?

a za link agregation jos uvek nisam nasao dobar tut koji mi objasnjava kako da povezem racunar i ruter, sve su dva rutera.
Koliko mi uopste kablova treba izmedju servera i rutera? Posto sam se ja izgleda zeznuo zesce sto sam ostavio samo 1 gigabitni kabl izmedju server sobe i radne sobe :/ mada mozda jos imam vremena da popravim, pa zato pitam
 
Recimo dve OVE bi mi zavrsile posao sto se tice kontrolera?

Nebi ti završile posao jer je reč o PCI eXtended karti koju nebi mogao da iskoristiš osim na nekim specifičnim workstation pločama koje svakako pripadaju istoriji.

Kontrolera ima raznih i cene se kreću u vrlo širokom dijapazonu ali recimo neki Dell PERC 5/i bi bio adekvatan izbor.

a za link agregation jos uvek nisam nasao dobar tut koji mi objasnjava kako da povezem racunar i ruter, sve su dva rutera.
Koliko mi uopste kablova treba izmedju servera i rutera? Posto sam se ja izgleda zeznuo zesce sto sam ostavio samo 1 gigabitni kabl izmedju server sobe i radne sobe :/ mada mozda jos imam vremena da popravim, pa zato pitam

Treba ti onoliko kablova koliko imaš mrežnih interfejsa koji učestvuju u trankingu.

Ipak, najjednostavnije i najjeftinije rešenje je da iskoristiš dva gigabitna SOHO switch-a koje ćeš povezati na dva odvojena mrežna interfejsa. Na kraju korisnike podeliš na ta dva switcha.

Za sva ostala rešenja ti nemaš dovoljno znanja niti to znanje možeš lako i brzo da stekneš bez obzira na tvoju ambiciju. Što se tiče disk kontrolera stvar je još složenija, pa je i to potrebno prepustiti nekom sa većim iskustvom i znanjem. Da budem jasan do kraja, to nije nivo koji se može dobiti besplatno na forumu već to rade firme za solidan novac.
 
Poslednja izmena:
Hvala Paradigma, svakako si mi mnogo pomogao, bar da znam u kom smeru da se krecem!

Iskreno nisam ni mislio da zalazim u taj deo "veliko znanje koje se dobija za velike pare", nego cisto gledam koje su mi opcije najlakseg i najboljeg povezivanja toga sto sam zamislio, a kad jednog dana narastemo da nam objektivno to bude neophodno onda ce verujem biti i para za to, ja svakako ne planiram nesto preterano da ulazim u celu tu materiju, ipak imam svoj posao :)

Sad se cak razmisljam da provucem sto vise kablova, recimo 4, pa da ubacim 4 gigabitne mrezne karte i onda po dva korisnika stavim na jednu mreznu,
a uvek mi ostaje i resenje da kupim svima po eksterni HDD, a da ovaj server koristim samo kao bekap svih tih diskova pomocu tajm masina, tu mi cak ostaje
i mogucnost da po potrebi te diskove nose sa sobom ako nekad negde treba.

ili da prodam taj kompa pa dodam i kupim 4 bas za tu namenu, onda bi radila po dva korisnika po kompu, a mogao bih i vise diskova da strpam unutra, pa mi je to bolja opcija zbog upgrade-a, jer cemo ovo sigurno da napunimo za godinu dana
 
@Aleksej Vasic

znaci imas 8 racunara...

prvo pitanje je da li ti treba neki zajednicki folder kome svih 8 korisnika pristupa istovremeno?

ako ti ne treba, zasto jednostavno ne koristis interne harddiskove u iMac-ovim i MBP-ovima?? nije mi bas najjasnije sta bi dobio izmestanjem 8 harddiskova iz masina? externi harddisk preko USB 2.0 moze max. da izvuce 25MB/s, preko gigabitnog Ethernet kabla mozda oko 60MB/s sto je sve daleko manje od internog harddiska u iMac-u ili MBP-u... Ako ti je potrebna veca brzina od internih harddiskova, onda jedino ThunderBolt RAID rack da kupis za svaku masinu (800$ po kamadu :D)...
 
@Aleksej Vasic

znaci imas 8 racunara...

prvo pitanje je da li ti treba neki zajednicki folder kome svih 8 korisnika pristupa istovremeno?

ako ti ne treba, zasto jednostavno ne koristis interne harddiskove u iMac-ovim i MBP-ovima?? nije mi bas najjasnije sta bi dobio izmestanjem 8 harddiskova iz masina? externi harddisk preko USB 2.0 moze max. da izvuce 25MB/s, preko gigabitnog Ethernet kabla mozda oko 60MB/s sto je sve daleko manje od internog harddiska u iMac-u ili MBP-u... Ako ti je potrebna veca brzina od internih harddiskova, onda jedino ThunderBolt RAID rack da kupis za svaku masinu (800$ po kamadu :D)...

Nije potrebno da bude u istom folderu, cak ni na istom disku, svako bi imao svoj od 3tb

Interni ne dolaze u obzir jer u laptopove ne mogu da stanu, a iMac-ovi su vec puni :)

Imamo vec jedan thunderbolt raid rack i super se pokazao, tako da smo resili da idemo na varijantu da svako ima na stolu 2x3tb raid rack (miroring), a u server cemo da stavimo 8x3tb gde ce se bekapovati oni uredjaji jednom mesecno recimo
 
:D u je.... 3TB i sve puno? ako nije tajna u kojoj firmi radis?

dakle tebi je problem bila velicina diskova... a ne brzina ili deljenje podataka.
 
Sto se brzine tice nije to neki veliki problem, mi bismo tu drzali fotke, a nju kad otvoris u fotosopu on je (valjda) prevuce u ram memoriju i u temp na lokalni hard pa onda radis na njoj bez problema, problem je ako 8 kompova pristupi istovremeno i pocne da sacuvava, kopira trazi itd...

Nismo jos napunili 3tb, al' za 4 meseca imamo po 1.5tb popunjeno, tako da nam ne gine dokupljivanje prostora svakako, a trenutno nemamo ni bekap :/
 
Da li se zna koliki su max kapaciteti HDD-ova podrzani od strane aktuelnih chipsetova? (npr. Brazos)
Bila je nekih problema na 2TB+, pa ne znam jel to otklonjeno...

POZ
 
Sada kada sam se oslobodio desktop računara nalazim se u sličnoj dilemi da li da pravim NAS ili da ga kupujem.

Ono što mene zanima je sledeće:

-Može li PS3 ili Xbox da se povežu sa NASom jer planiram na NASu da držim sav video i audio materijal koji sam nakupio svih ovih godina:d i da mu pristupam što preko laptopa što preko PS3/xboxa?

-Koliko sam shvatio (ako sam dobro shvatio) za instalaciju NASa ne treba CD/DVD rom nego može da se uradi preko butabilnog flasha.
Gde se onda smešta instalacija na neki od hardova ili ostaje na flashu? I da li flash onda stano treba da bude uboden u NAS mašinu?
 
Nazad
Vrh Dno