Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Problem je sto stavljaju prdavce od 40 ili 60mm, a to da bi ista hladilo mora da radi na puno RPM.
krastavac, za 100e ne moze da nema manu. :p

Sto se sporosti tice, tako je kako je, CPU mislim da je slab za neke vece brzine al opet dovoljno je za manje vise sve.

Ovo za diskove, razumem, ni je sad ne bih uzimao. Fractal Design jeste plus sto sada ima, ali i ranije je moglo nesto da se kupi, a pre Brazosa bio je raznih Intel Atom ploca koju su podjednako pogodne za NAS.
 
Poslednja izmena:
Iskreno i ne znam da je bilo nešto osim skrnavih LC Power kućišta, evo i sada da sastavljam osim Fractal Designa ne znam šta bih drugo uzeo. :)

Jeste da se za 100e ne može očekivati previše, ali mi nije jasno da uštede na fanu $2 i naprave totalno sr4nje od proizvoda koji je generalno vrlo dobar. Da li je iko od zaposlenih u D-Linku odneo taj NAS i testirao ga kod kuće? Pa da jeste, zaključio bi da je nesnosno bučan za kućne uslove, a s obzirom na cenu i mogućnosti, rekao bih da su im kućni korisnici ciljna grupa za ovaj proizvod. Ni problem fana nije nerešiv, ali opet treba kupiti novo pa mu odmah ubiti garanciju menjanjem fana (ako uopšte može da se uglavi veći i tiši...).
 
Poslednja izmena:
Ja uzeh ovo, doduše, preko ebaya:
http://www.synology.com/products/product.php?product_name=DS212j
Odličan hardver, fenomenalan softver, custome made Linux OS sa tušta i tma funkcija i mogućnostima dodataka pojedinih funkcija.
Dva Samsung-a od po 2 TB (HD204UI) ferceraju kao sat u stripe-u, jako tih NAS (softversko podešavanje rada ventilatora), ne greje se mnogo, GBit-ni protok, 2 USB-a sa zadnje strane (na jedan mi je prikačen 2,5" 2bay enclosure u kome su 2x1 TB hardovi, NTFS formatirani, rade u mirroringu, a na drugi printer)
Koštao me je oko 170$, ali mislim da je cifra ok s obzirom šta se dobija.
Nema ga kod nas, ali ko može da dovuče spolja neka pogleda specifikacije.
 
Poslednja izmena:
Ovo je ozbiljnija masina, CPU na 1.2Ghz 256MB rama, cena je super al' steta sto nema kod nas.
Nego, ringe sta ce ti stripe u NASu? :p
 
Ovo izgleda fenomenalno za taj novac, ako rešiš da se upgradeuješ, kontaktiraj me pre postavljanja oglas (vidim da često menjaš storage :)). Pretpostavljam da se u USB može bocnuti WiFi adapter i da se ceo NAS stavi u neki ćošak i samo uključi u struju. :)
 
Može, ali velika mi baza FLAC-ova, pa sam kontao da će ovako brže da radi.
Jeste da je 2x veći rizik, ali ionako sve što imam u FLAC-u imam i na originalnim CD-jevima, a ono što nemam može vrlo lako da se "kupi" online po viđenijim "prodavnicama".
 
Pa bilo bi brze al' mislim je NAS tu ogranicavajuci faktor. Jedan HDD moze da izgura 100-120MB/s sekvencijalno, sto je misaona imenica za NAS.
 
Kakva je situacija kad vise klijenata pristupa istom hard disku?
I zasto za FreeNas preporucuju sto vise rama,6-8 GB?
 
Generalno se, ako hoćeš da praviš heavy duty NAS, preporučuje solidno jaka mašina sa dovoljno RAM-a. Posebno ako će NAS da opslužuje više klijenata koji će u isto vreme da mu pristupaju, treba to opslužiti.
Ukoliko hoćeš npr. kao ja, NAS za ne baš posebno zahtevne poslove, sasvim dovoljna mašina ti je bilo koji jeftiniji Intel C2D sa 4 gb RAM-a. Ako hoćeš da praviš neku mrcinu koja će da opslužuje po nekoliko klijenta, pa još ako će tu da bude i Wi-Fi-ja gledaj da bude jače.
 
Pa taj eventualni NAS bi trenutno opsluzivao dva desktop racunara i jedan HTPC.
Znaci stari socket A i giga rama otpada kao opcija! :D
 
Ma ako ne guraš ZFS ili nešto lično i 1-2GB ram će biti više nego dovoljan za 3 korisnika.

Sa tom količinom rama će biti isključen caching kao i mnoge napredne funkcije, ali radiće. Ne verujem da NAS-ići koji se prodaju za 80-100€ imaju više od 256MB ram.

E sad ako praviš ozbiljniji NAS, sa više diskova, planiraš da koristiš RAID 5, integraciju s AD i sl. verovatno bi ti 6GB bio neki minimum.

Meni je za slabije konfiguracije s manje rama, OpenFiler mnogo bolje rešenje od FreeNAS-a. Generalno i davao mi je boje rezultate i nekako bolje radio kao iSCSI target, za igrane s ESXi-om, ako te interesuje da NAS koristiš za iSCSI (block based pristup storage-u, za razliku od NFS koji je file based).

EDIT: Interesantan OS za primenu u NAS je NexentaStor Community Edition. Prilično je napredam, ima mnoge zanimljive funkcije od kojih mi je najzanimljivija deduplikacija. Realno, uz bilo koji pristojan CPU i sa sadašnjim cenama DDR3 (8GB bi za kućnu upotrebu bilo puna kapa), moglo bi se uštedeti solidna količina prostora za kompresibilne fajlove. Naravno, terabajtne kolekcije .MKV nemaju koristi od kompresije i deduplikacije, ali ko ima tone instalacija, dokumenata i sl. može da dobije dosta prostora.
 
Poslednja izmena:
Kakva je situacija kad vise klijenata pristupa istom hard disku?
I zasto za FreeNas preporucuju sto vise rama,6-8 GB?
To je za FreeNAS 8, ni meni nije jasno zasto toliki zahtevi.
FreeNAS 0.7 je mnogo manje zahtevan.
Generalno se, ako hoćeš da praviš heavy duty NAS, preporučuje solidno jaka mašina sa dovoljno RAM-a. Posebno ako će NAS da opslužuje više klijenata koji će u isto vreme da mu pristupaju, treba to opslužiti.
Ukoliko hoćeš npr. kao ja, NAS za ne baš posebno zahtevne poslove, sasvim dovoljna mašina ti je bilo koji jeftiniji Intel C2D sa 4 gb RAM-a. Ako hoćeš da praviš neku mrcinu koja će da opslužuje po nekoliko klijenta, pa još ako će tu da bude i Wi-Fi-ja gledaj da bude jače.
Za to ti ne treba C2D i 4GB rama vec moze i neka matora masina. Ja furam Intel Atom 230 (single core, 1.6Ghz) i 512MB RAMa i sve sljaka kao blesavo, 2 masine mu pristupaju.


Pa taj eventualni NAS bi trenutno opsluzivao dva desktop racunara i jedan HTPC.
Znaci stari socket A i giga rama otpada kao opcija! :D

Ne otpada, sasvim dovoljno, naravno FreeNAS 0.7, ne FreeNAS 8.

BTW, i meni FreeNAS 0.7 radi (osetno) bolje kao iSCSCI target, nego u "klasicnom" modu. :)
 
^ Koliko to zadovoljstvo kosta?
 
Iskreno da ti kazem u Srbiji nisam ni gledao, ja sam u Nemackoj uzeo sad vec ima sigurno godinu dana.
Evo ti neka trenutna cena tamo: http://www.f-m-shop.de/index.php/catalog/product/view/id/47465

Nisam pratio temu od pocetka pa ne znam o kojim ciframa ste vi pricali. Uglavnom ovo nije da ne kosta ali to se ne menja svaki dan kupis jednom i traje.
Opet ponavljam samo reci hvale imam za uredjaj, stavio sam da se sam pali i gasi u odredjeno vreme,radi odlicno pogledajte i na prvom linku sto sam okacio sta sve moze, vise od pola funkcija ni ne koristim. :D

Meni je bilo bitno da je sto tisi i da nije velik a da opet ima neke pristojne brizine kopiranja sa njega i obrnuto. Uzeo sam i hard od 2TB i sad sam miran nadam se dugo.
 
Poslednja izmena:
Spominjali smo ranije da je najjednostavnija i najjeftinija varijanta WiFi N ruter koji ima USB port na koji može da se priključi HDD. Tu nema RAID-a, mirroring-a, prava pristupa (svako sa mreže može da pristupi svemu na HDD-u).

Našao sam dva modela, cena je skroz ok.

1) TP-Link TL-WR842ND 300Mb/s 2,4GHz bežični N wireless ruter + USB + VPN + 4 x Wi-Fi -- 3.720 din

TP_Link_TL_WR842_4f3b94b026d0e_100x100.jpg



2) TP-Link TL-WR1043ND ultimate Wireless N Gigabit Router, Atheros, 3T3R, 2,4Ghz -- 5.560 din

TP_Link_TL_WR104_4e6b8cd1dc085_100x100.jpg

I ja sam theo da uzmem WR1043ND ali sam video da ne radi bas kako treba. Kod nekog je OK, dok kod vecine ne. A za taj USB su rekli da je mnoooogo mala brzina (kazu da je do 1MB/s).

@pdetlic
Ajde testiraj pa reci kolika je brzina prebacivanja SA i NA hdd koji je uboden u USB.
 
USB na ruteru apsolutno nije za neki heavy duty, s obzirom da su brzine jako niske.
Po meni USB na ruteru je zgodan za kačenje printera (ako postoji opcija print servera) i eventualno fleške sa koje se povremeno ponešto prebaci na comp. Stalno vezan hard disk sa pitaj-Boga-koliko podataka i akrobacija sa njima na dnevnoj osnovi, pa makar ruter imao i gigabitnu vezi i sve išlo preko žice je težak overkill i apsolutno nepreporučljivo.
Meni je NAS isključivo skladište muzike i služi da "nahrani" Squeezbox Touch, ali preko mrežnog kabla i to radi sasvim ok.
Na NAS je preko USB-a nakačen jedan mini 2bay enclosure u mirroringu, sa dva 1 TB harda, gde su najvažniji podaci koji se ne preterano često update-ju. Ipak, i tako retko transferovanje zna da nervira, pošto je brzina reda veličina 4-5 megabita/s (MBP koji komunicira sa NAS-om preko Wi-Fi-a). Ipak, meni je ovako najzgodnije, s obzirom da sam maksimalno mobilan, a izvadio sam i DVD-RW iz MBP i ubacio drugi HDD pored SSD-a koji je boot.
Inače, još jednom, sve preporuke za bilo koji Synology NAS, svi su im za medalju + fenomenalan softver (pre neki dan izašla oficijelna 4.0 verzija OS-a).
 
Ja imam TP-Link WR1043ND, ali mi do danas nije palo da probam njegovu funkciju kao NAS-a, znao sam da nije nešto pa nisam ni testirao.

Probao sam kopiranje velikih fajlova na USB disk (USB 2.0, NTFS fajl sistem - pozitivno da bez problema radi s NTFS-om) i kopiranje je išlo oko 6,5MB/s sa rutera i oko 2,5MB/s na ruter.

Sam USB disk na računaru ide oko 26MB/s.

Budući da mi kopiranje između računara ide na istom ruteru i do 100MB/s za velike fajlove, nije mi nešto interesantno za NAS.
 
Jedna od najzanimljivijih razmena licnih iskustava na temu NAS/HTPC...

Bas iz razloga deljenja fajlova izmedju svih u mrezi sam uzeo jedan TP-Link WR1043ND, tome dodao WiFi USB 821 (ne bih li se resio zica), planiram da uzmem i jedan WiFi PS takodje TP-Link.

Uzeh jedan In-Win BQ-660 (mini Atx case) u koji planiram da ubacim Brazos + neki jeftini SSD za OS i jedan bar 2TB HDD (koji mora da se ubudzi u case) za storage.

Mislim da ce ovo biti sasvim solidno da zameni NAS u svakom pogledu... pogotovu ako se ipak zadrzim na zicama umesto WiFi-ja za mrezu...
 
Poslednja izmena:
Ljudi pitanje, ako bih pravio svoj NAS, da li bih mogao da iskoristim neku staru masinu (neki sempron) i da na to stavim FreeNAS (videh da 8-ica trazi nesto jaci HW)...
 
Možeš naravno. Što se tiče hardverske zahtevnosti, stavi verziju 7.

Powered by CM 7.2
 
Super, hvala!

Jos par pitanja, razlika izmedju 7 i 8 je velika sto se tice funkcionalnosti?
Da li cu ja moci da pristupam NAS-u i spolja, van lokalne mreze (koristim SBB-ov internet)?

Citam i ne kapiram, jel se to instalira na USB-u, sto ce reci da ne moram da imam hdd na kome se vrti freenas?


Ti si prosao i vise nego dobro...sada nema sanse da se nadje na ebay-u ispod 220$ + 45$ shipping :S
 
Poslednja izmena od urednika:
Jos par pitanja, razlika izmedju 7 i 8 je velika sto se tice funkcionalnosti?
Razlika nije velika, pogotovu za kucne uslove.
http://www.freenas.org/category/version-comparison

EDIT:
@biker
Ja sam probao FreeNAS 7 na Celeron 900Mhz i 384MB rama :D i sljakao je odlicno. Sada istu verziju teram na Atom 230 (single core, 1.6Ghz) i 512MB RAMa i radi takodje odlicno (Gb mreza, CPU usage ne prelazi 50%).
Ne znam koji je Sempron u pitanju, ali verujem da nista jace nije potrebno (za kucnu upotrebu).
 
Poslednja izmena:
:) ne vredi, nece tasta da mi da tu masinu, tako da sam se odlucio za sledecu konfiguraciju:
MB MSI E350IA-E44 VGA CPU E350, PCIe / DDR3 / SATA3 / USB 3.0 / VGA / GLAN / 7.1
Napajanje 380W Seasonic SS-380GB
Memorija DIMM DDR3 2GBx2 1333Mhz Mushkin Essentials CL9
Kućište Fractal Design Core 1000, black / FD-CA-CORE-1000-BL

Razmisljam se samo da li da rastavim dva externa WD-a (My Book essential) od po 1TB i da to stavim u kuciste, a freenas 8-icu cu da stavim na usb stick.
Jer je cena diskova sada isuvise visoka, pa ne bih da sada dajem pare, kada ce ionako tome da padne cena.

EDIT: 4GB RAM (nego sam ono prepisao sa sajta :) )
Citao sam da ako je fs ufs, to je ok, samo ako je zfs, onda memorije sto vise, jel tako?
Ili mislis da bih trebao da se zadrzim na 7.-ici?
 
Poslednja izmena:
Zasto FreeNAS 8? Minimum za FreeNAS 8 ti je 4GB RAMa. :d
 
Poslednja izmena:
jel neko ima iskustva sta se desava kad ZFS poludi i pukne? (koliko se ovo cesto desava)

i sta kad se desi: sa kojim alatima moze da se radi restauracija i koliko je uspesna?


nisam procitao do kraja pa ako neko moze da mi objasni i koliko je jednostavno menjati postojeci HDD u ZFS "poolu" za veci (tj koja je procedura)?
 
Ljudi, jel moze pomoc, instalirao sam FreeNAS (FreeNAS-amd64-embedded-0.7.2.8191), ali ne mogu da pristupim web gui-u...rucno sam iz konzole podesio network parametre, ali ga nikako ne vidim iz mreze. Prethodno sam instalirao freenas 8, i tamo je to sve radilo po default-u.
Naknadno sam procitao na net-u da 8.-ica nije predvidjena za video streaming, pa sam hteo da probam sa 7.-om, ali nikako ne mogu da udjem u gui.
 
Nazad
Vrh Dno