Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Da li je najbolja opcija za NAS QNAP-ov 453e da ubacim 4 WD RED (možda PRO), ako bude novca?
Koja veličina diskova bi bila najoptimalnija (cenovno prihvatljiva, na raspolaganj trenutno oko 400€), za vezivanje u RAID sva četiri?
 
kako se cene kreću, diskovi od 2TB. izabrani disk mora da bude CMR, zbog RAID-a.

inače, nepravilno je reći najoptimalnije. može biti optimalno, može biti najbolje ili najpovoljnije itd ali ne i najoptimalnije
 
WD40EFPX su CMR, mada prelaze budžet malo.
Ako planiraš raid 5, onda možeš da uzmeš 3 komada pa dodaš još jedan u nekom trenutku.
 
Da planiram RAID i u startu 4 diska, možda se "protegnem" još malo finansijski, hvala na predlozima, da li da idem na Pro verziju zbog garancije ili kvalitet i brzina nisu osetne razlike (dobijeno*plaćeno)?

@momsab - slažem se sa tobom, iako imam 54 godine idalje često proveravam sam svoje gramatičke/jezičke nepravilnosti/greške, spreman sam da učim i napredujem na boljen treba čuvati ovaj naš lepi Srpski jezik.

Hvala ,
Srdačan pozdrav,
Bogdan.
 
Ne, za kucnu upotrebu se ne vidi razlika sa Pro. Ako radis Raid5,obavezno napravi i bekap negde.
 
Jonsbo Intros N4 Micro-ATX Case for 8-bay DIY NAS Builds:


1709645903794.png

1709645988097.png
 
Ne, zar ne vidiš matičnu, kuler, napajanje na prvoj fotki?
 
Imam jedno pitanje vezano za ove enclosure za vise diskova tipa ovog

Yottamaster 5 Bay RAID Hard Drive Enclosure, Aluminium USB 3.0 External RAID Enclosure for SATA 3.5"/2.5" Hard Drive Support RAID 0/1/3/5/10/JBOD/SPAN with 80mm Fan [PS5RU3]​


Trenutno imam RPi4 na kojem je OMV i na njega zakacena 3- HDDa svaki u svom kucistu. Preko smb protoka pristupam u mrezi svakom od njih pojedinacno.
Pitanje je ako bi stavio diskove u jedno juciste, ne bi koristio RAID, da li bi te diskove u mrezi vidio i dalje pojedinacno ili bi se svi u kucistu vidjeli kao jedan. Meni bi vise odgovaralo da se vide pojedinacno jer na jednom imam muziku i stripove na drugom serije i fotografije a na trecem filmove
 
Ako podržava JBOD, a piše gora da podržava, (treba da) može.
 
Ima taj enclosure i normal i Span/JBOD mod tako da mogu to što želiš(da se vide pojedinačno ili kombinovano)
 
OMV recimo ne podrzava raid preko usb-a,samo da znas.
 
Unraid menja način licenciranja. Do 27.03.24. mogu da se kupe stare licence.
Posle toga:
  • Starter $49 - Supports up to 6 attached storage devices.
  • Unleashed $109 - Supports an unlimited number of devices.
    • Annual Extension Fee for Starter and Unleashed: $36 (Opciono ali neophodno da bi se imao pristup ažuriranjima sistema )
  • Lifetime $249 - Unlimited devices. No extension fee.
 
Ja uzeo danas basic po 59$.
Taman sam pre nekih 10-tak dana instalirao trial na jednu mašinu.
 
A ako se uzme basic jel se zna hoce li moci da se azurira sistem najnormalnije, ili ce svakako trebati pretplata za novije verzije?
 
Da,napisah ja na prosloj strani,ove godine je ovo ovako, dogodine ko zna.
 
Jel mATX ploča ide u njega?
Samo ITX.

Ja sam odustao od jonsbo NAS kućišta. Od NAS kućišta generalno. Predviđeni su za 6-8 diskova, što je meni nepotrebno, a sa druge strane su ograničeni po pitanju mesta za komponente. Hlađenje, napajanje, ekspanzije.
Uzimam jeftino kinesko matx kućište
Imam mogućnost za transport pa mi se isplati.
Biće malo sex da se diskovi stave na mesto, ali bez grafe bi trebalo da bude moguće.
 
Da li je ovako nesto ok resenje za NAS?

Potrebe su veoma skromne, da drži upaljen torent klijent, koji skida nesto jednom nedeljno i ne bi seedovao nikada vise od 5-6 stvari i Plex da gura.

Plex bi za strimovanje koristio max jedan uređaj, uglavnom i bez transkodinga, ali bi bilo sjajno ako bi mogla mašina i transcoding da radi.
 
Više nego dovoljno, samo uzmi u obzir da si limitiran storage-om, u smislu RAID nije moguće bez nekog budženja i akrobacija.
 
Imam jedan eksterni disk od 2TB koji bih zakačio na USB, a imam i jedan krš QNAP u kome imam jedan interni disk od 3TB, koji bi koristio kao network storage. Ne treba mi raid, nista sto se čuva na tim diskovima nije strašno ako se izgubi, već mi se i dešavalo, pošto koristim polu-havarisane diskove.
 
Ja imam nešto slično i uzeo sam usb3 enclosure - radi kao sat. Ako ćeš RAID, onda moraš neki enclosure sa više diskova.
 
Nazad
Vrh Dno