Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Zaboravih da pitam kada se kupi preko KP Synology, Qnap ili nešto treće postoji li problem sa garancijom i postoji li servis u Srbiji?

I ako može bilo ko da odgovori na moj post #269 bio bih zahvalan (nikada nisam koristio NAS pa mi je bilo kakva pomoć dobrodošla, za vas je to minut kucanja a meni mnogo znači)...
 
1.Mozes direktno da gledas ako se ne varam.
2.Imas android/drugi OS aplikacije za NAS tako da se ne brini
3.NAS OS radi normalno, ni brzo ni sporo. Ovo je web demo pa je mozda bio krs. Sasvim zadovoljavajuce radi kako god ga opteretis.
4.Dobro, uzmes dobre diskove i nema problema.

Za servis iskreno nemam pojma, znam da QNAP mikroprc uvozi ali ko zna sta se servisira. Mada tu i nema sta specijalno da crkne,odnosno ako ti nesto crkne kupujes novi.
 
Poslednja izmena:
Pitaj jos ovde pa cemo videti ako mozemo da ti pomognemo. Ovo je samo ukratko.
 
Koji os preporučujete za NAS? Imam jedan stari komp, neki amd single core pa bih da ga iskoristim ako može.
Vidim da je freenas dosta zahtevan, potreban 64 bitni procesor, 8 gb rama itd...
 
Isto OMV. Odlicna podrska od strane zajednice. Sad se pojavio i 1.0 i super radi.
 
Postavio sam pitanje u odvojenoj temi al mozda niko nije video, a ovde vidim ima ljudi koji se razumeju u ovu tematiku. Na D Link DNS320 sam instalirao Alt-F firmware/softver. Sve sto zelim je da uklonim to cudo i vratim se na fabricki softver. Mogu ja da uploadujem dlink firmware ali dzaba ostaje ovaj softver. Nisu mi bitni vise ni podaci ni nista samo da uklonim to g.... ili cunda bacim sve kroz prozor zezam se danima sa ovim.
 
Jeste to dam i ja video, ali niti imam ta plava slova, niti imam spacial reboot dugme. Samo opciju da ucitam firmware, stavim original, odmah ima Flash It dugme, i opcija erase all flashed settings and flash new settings from defaults file. Odradim to i nista, opet udje posle u alt-f

edit:evo ladno sam uspeo iz 5 puta, najgore sto nisam nista novo uradio :) Moram ja ovo da menjam za neki kršten NAS cim pre.
 
Poslednja izmena:
Jeste to dam i ja video, ali niti imam ta plava slova, niti imam spacial reboot dugme. Samo opciju da ucitam firmware, stavim original, odmah ima Flash It dugme, i opcija erase all flashed settings and flash new settings from defaults file. Odradim to i nista, opet udje posle u alt-f

edit:evo ladno sam uspeo iz 5 puta, najgore sto nisam nista novo uradio :) Moram ja ovo da menjam za neki kršten NAS cim pre.

Pa kad se bakćeš sa "alternativnim" firmware-ima, moraš da budeš spreman na tako nešto. Nije kriv proizvođač NAS-a ako nešto ne valja u Alt-F FW-u.

Ja za godinu i po korišćenja nisam imao ni jedan problem sa mojim DNS-345, čak me prijatno iznenadilo što stalno nešto novo dobijam kroz FW (npr. dobio sam podršku za iSCSI koju nije imao kada sam kupio NAS, nije bilo ni pomena o istoj, a sada odlično radi s mojim kućnim ESXi labom).

Ako već nisi, pogledaj linkove koje sam dao ovde, ima dosta dodatnih aplikacija.
 
Hoćeš li Fujitsu aka QNAP :)

Pun ti je PM bOX - HOCU. :) aj javi ako ima sta ima...


@mighty78 razumem to. Ali realno ovaj DNS320 je krš živi da se ne lažemo, pa kad nešto treba da iskopiraš na ili sa njega to je da osediš.
 
Nemam pojma, ja imam DNS-345 koji je jači model, 4bay NAS i bez uglavnom problema kopiram veće fajlove preko 80MB/s.

Nisam odavno benchmark-ovao NAS, mogu kad dođem kući da probam ponovo.
 
Poslednja izmena:
Probao svoj DNS345, veliki fajlovi 70-80MB/s, folderi sa gomilama MP3 ili JPG fajlova (1-5MB veliki) 30-40MB/s.

Sećam se da je sekvenijalni transfer išao i preko 90MB/s, ali to je bilo sa praznim diskovima, sada su skoro popunjeni, ostalo još < 2TB slobodno.

Koliko daje DNS320? Vidim da je jeftin, po oglasima je često <50€.
 
10-11 MB/s
 
Da ti nisi na 100Mb LAN-u?

DNS-320 bi trebalo da ima Gb LAN, koliko vidim po netu, jeste sporiji, ali bi trebalo da izvlači 20-30MB/s za velike fajlove.

Koji ruter/switch koristiš? Kolika je dužina kablova od NAS-a do switch-a? Jesi uključio jumbo frames na lan kartici? Jel ti ruter/switch podržava JF?
 
Jel neko koristio diskove >2TB? Koliko treba vremena za inicijalizaciju, recovery itd itd.
 
Da ti nisi na 100Mb LAN-u?

DNS-320 bi trebalo da ima Gb LAN, koliko vidim po netu, jeste sporiji, ali bi trebalo da izvlači 20-30MB/s za velike fajlove.

Koji ruter/switch koristiš? Kolika je dužina kablova od NAS-a do switch-a? Jesi uključio jumbo frames na lan kartici? Jel ti ruter/switch podržava JF?

Trenutno je na Linksys E900, kablom spojen na laptop. Ima možda 1m kabla, ali tako se ponaša oduvek, različiti stanovi, računari, ruteri itd...
 
Ja imam u NAS-u tri komada WD RED 3TB već godinu i po dana i rade lepo. Inicijalizacija nije dugo trajala, a za recovery nadam se da nikada neću saznati :)

Sutra mi stiže još jedan DNS345 + 4x WD Red 4TB, baš ću gledati koliko će da pravi volume (mada iz više razloga idem na raid 10, ne 5).

Trenutno je na Linksys E900, kablom spojen na laptop. Ima možda 1m kabla, ali tako se ponaša oduvek, različiti stanovi, računari, ruteri itd...

Pa što ti je onda DNS320 spor i krš?

Iz specifikacije Linksys Wi-Fi Router E900: Ethernet ports x speed: 4 x 10/100

I da kupiš najskuplji QNAP/Synology, neće ti brže raditi od tog DNS320 - ograničenje ti je brzina LAN-a, a ne NAS. 100Mb LAN ne ide brže od 11MB/s, treba ti gigabitna mreža.

Ili zameni ruter za gigabitnu varijantu, ili kupi Gb switch pa računare i NAS zabodi u njega. Običan TP-Link TL-SG1005D od 20€ bi ti verovatno završio posao.
 
Poslednja izmena:
Dok sam se razmišljao da li da kupim rack ili NAS u temi ventilatori sam postavio pitanje na koje niko nije odgovorio (krastavac):

Izvinite što ovako upadam u temu (nisam ni listao, možda je bilo).

Jurim neki jeftini rack do/oko 80 evra sa dva mesta za hard diskove (3.5" a da mogu da prime 8 i više TB).

Pretražujući net video sam da D-Link ima neka svoja rešenja tipa Network Storage D-Link DNS-320LW ili Network Storage D-Link DNS-320... usput su još i mrežni uređaji što je dodatni plus.

Čitajući strane forume naišao sam na podatak da su ih mnogi vratili zbog bučnog ventilatora. To su mali ventilatori i ako se isključe ogromno je zagrevanje diskova, a ako se uključe velika je buka (ne bi mi bio problem kada bi mi stajao u dnevnoj sobi ali će 99% stajati u spavaćoj).

Postoji li neko rešenje da se kupe ti mali ventilatori pa da se zamene umesto ovih što dolaze sa D-linkom?

Šta biste vi uradili da ste na mom mestu?

screen-shot-2014-10-05-a.png


imag0016-1.jpg


fan-s.jpg
 
Primetio sam u demo verzijama da se nudi antivirus tipa McAfee, pa ne kapiram, nije to Windows da mu treba AV (pobornik sam ideje da ne treba AV ni na Windows-u kao ni na drugim sistemima)?
 
Supercereally, antivirus je tu da reši zaražene fajlove koji mogu da završe na drugim sistemima, a ne da bi NAS OS bio zaštićen. Usputno, daje NAS hardveru da zaista i radi, umesto da glavni uredjaj bude zagušen AV skenom ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ćao drugari!

Evo ovako, razmišljao sam da li da kupim NAS ili eksterni hard disk pošto nemam desktop pa da samo ubacim hard u kućište i rešena stvar.

Prvo mi je palo na pamet da uzmem nešto kvalitetnije sa tanderboltom Link ali sam istovremeno pratio ovu temu i kada sam sve sabrao meni bi trabalo nešto da radi 24/7 a tu do izražaja dolazi NAS pošto troši manje struje od računara (Piroćanac :p) radi nezavisno od računara (ostavim torrent-e da se seeduju i ćao zdravo). Isto tako u početku sam se već odlučio za dual bay pa da stavim u Raid1 ali će meni prevashodno na tom hardu biti filmovi, muzika, slike, sve u svemu zabava tako da sam odlučio da nema potrebe kupovati dual bay pa ako se pokvari hard nije šteta (a i biće u garanciji) i isto tako imam sa strane za podatke/dokumente još jedan eksterni hard na kome je Backup Time Machine, zatim podaci stoje i na Google Drive-u, Dropbox-u.

Posle svega rešio sam da kupim Synology čitajući ovu kao mnoge teme na netu koje se tiču NAS uređaja. Iako nešto ne volim da se igram sa učenjem novog OS-a nadam se da ćete mi pomoći ako negde zapne.

Uzeh za sto evrića NAS (bilo mi je bitno da je nov i neotpakovan, tako volim šta ću) pa sada skupljam parice za hard disk. Evo slika:

img1614.jpg


img1615.jpg


Prva stvar koju sa uočio još dok nisam kupio NAS (youtube, review) je da između harda i metalnog dela gde se spaja šrafovima nema nigde gumice za smanjenje vibracija, mislim na ovako nešto:

sku2542231.jpg


Evo kakve sam ja dobio šrafove i kako izgleda NAS metalni deo (inače veliki minus za takvog proizvođača ali politika kuće je takva kakva je, kao kupi od 300 evra NAS pa ćeš imati i taj gumeni deo):

img1626.jpg


img1623.jpg


Imam neka pitanja pa ako neko može da odvoji malo vremena:

1. Da li neko zna gde mogu da nabavim ovaj gumeni deo, trebaće mi za četiri šrafa (da ne otvaram novu temu)?

2. Imam jedan Samsung SSD sa strane (služi mi za Linux ali nije primarni OS tako da mogu da se poigram dok ne dođe HDD):

img1624.jpg


Da li smem da ubacim SSD koji nije na podudarnoj listi?

screen-shot-2014-11-15-a.png


3. Ovo mi je najveći problem. Naime, na Synology forumu postoji problem za moj model kod instalacije gde se ljudima javlja error. Ne bih da negde zabrljam pa da ide u servis i/ili zamena kod prodavca koja bi trajala bar dve nedelje... pošto je NAS iz nabavljen iz Budimpešte i mislim da nema Synology servis u Srbiji.

DS115J installation Problems

Šta sme da se radi sa Firmware-om a šta ne, od koje verzije da krenem, kako bi trebao da ide pravilan postupak?

Unapred hvala :wave:
 
Naravno da smes. PRobaj. Najgore sto moze da se desi sa diskom jeste da ispadne iz raida(sto u tvom slucaju ne moze) ili nesto slicno. Ali ce podaci biti sigurni i dalje.
 
^^Ds115j poseduje armada marvel cipset baziran na 800mhz i 256ram, sto ce zagarantovati blago slabije write/read performanse, nadam se da ce se lepo boriti sa svim servisima i instaliranim aplikacijama, posto je 1 bay verujem da hoce.

Idi na posl. firmw pa vidi hoce li instalacija na ssd proci, ili nadji neki manji disk pa se zezaj kao covek.
 
Nazad
Vrh Dno