Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

The 3-2-1 rule can aid in the backup process. It states that at there should be at least 3 copies of the data, stored on 2 different types of storage media, and one copy should be kept offsite, in a remote location

Za firme obavezna primena 3-2-1 pravila. Sada je to relativno lako i automatizovati.

I stara poslovica, "Ljudi se dele na one kojima je backup trebao i ostale kojima još uvek nije."



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Posto tek pocinjes ,onda bi bekap mogao da ti bude eksterni disk, pa da na njega blagovremeno radis isti.
Ako je 50k granica onda neki QNAP ili Synology sa dva diska(osim ako neces da pravis od nekog kompa OMV) , po mogucnosti intel procesor. I mislim da ti upada u budzet 2x4TB IronWolf
 
Dobio sam RND2000v2, ubacio sam HDD 4TB, ali nas ga vidi kao 1.6TB, sta nisam lepo uradio?
Nas pri paljenju je trazio da uradi update, ali koliko vidim nije otisao na poslednju verziju, na sajtu stoji poslednja verzija koju sam pokusao sam da update ali nije hteo.
Gde gresim?

Hvala na odgovoru.
 
Koliko se secam, dok je radio u PC bio je formatiran kao GPT.
 
U NASu treba da ga preformatiras. Naravno kopiraj podatke ako ih imaš pre toga. A NAS će onda staviti ext3 ili šta vec.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Nema bas puno HDDova od 4tb za njega kompatibilnost. Koji ti imas?
 
WD4000F9ZY
 
KOliko vidim da njihovom sajtu samo WD RED WD40EFRX ima kompabitilnost od 4TB, mada moze da bude da nisu jednostavno updateovali.
 
Ipak je ovo RND2000v1 model koji ipak ne podrzava vise od 2TB, na uredjaju pise V2 ali po SW je V1.
 
Nisam radio toliko sa Netgear uređajima (više Synology, QNAP i Iomega) ali postoji mogućnost da je prethodni vlasnik stavio pogrešan firmware. Tako da probaj da staviš firmware za v2 verziju kao što i piše na samom uređaju. Eventualno vidi možeš li da nadješ specifikaciju v1 i v2 uređaja pa da probaš da utvrdis koji je tvoj (CPU, količina memorije, neki drugi podatak...) u odnosu na njihove hardware razlike - ako ih imaju. Mada bi nalepnica trebalo da bude dovoljna za identifikaciju.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Ipak je V1 sa zadnjim FW, jer V2 ima usb 3.0, ovaj samo 2.0.
 
Mislim da si nazalost zalgavio sa 2tb diskovima.
 
Čekaj, taj netgear je ruter s USB portom? Može openwrt na njega?

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Razmisljam se da kupim Synology DS218j, ali nisam zapravo siguran da li je to ono sto mi treba i ako jeste da li ce mi odraditi posao.

U sustini mi treba uredjaj koji ce mi omoguciti sledece:

1) Daljinsko skidanje sadrzaja putem torenta (npr. iz grada pokrenem skidanje fajla i dok dodjem kuci vec se nalazi na NAS-u)
2) Zamenice desktop PC kao DLNA server. Npr. svaki TV u kuci ce (preko LAN-a) imati pristup ovom serveru i moci ce da pusta filmove (recimo torent iz prethodnog koraka) sa njega ukljucujuci i domace titlove.
3) Sluzice za cuvanje slika sa telefona. Npr. povremeno cu prebacivati po nekoliko GB slika sa telefona (kako bih rasteretio storage na telefonu) i cuvacu ih na NAS-u. Ovo bi trebalo da radi sa bilo koje lokacije na svetu gde imam pristup internetu. Bitno je da slike ostanu i izvornom obliku i da ne dolazi do bilo kakve kompresije prilikom ovog transfera.

NAS bi se koristio u kucnoj varijanti od strane 2-3 korisnika. Ovo su jedine funkcionalnosti koje su mi potrebne. Ne bih da bacam bespotrebno novac na bolji NAS ukoliko ce DS218j da mi odradi posao.

Pisi sta si uradio.
 
Pitanje za dugogodisnje korisnike NAS uređaje
Da li ste probali/uspeli da povežete vas NAS preko wireless-a?

I jel pokušao neko da doda aftermarket pcie karticu?

Konkretno me zanima sledeće
https://www.asus.com/Networking/PCE-AX58BT/

Da li bih mogao da ugradim ovako nesto i vezem NAS bežično?

QNAP TS-253BE je u pitanju.
Pozdrav

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Jako losa izdrzljivost ssd-a ,verovatno samo prepakovan green.
 
Za kanc, ali jos nije povezan jer cekamo net u kancelariji. Ubacio sam 2x ironwolf 4tb.

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Znaci trenutno ga koristis kao podmetac za kafu.
 
Drzac za vrata :D
Samo sam hteo kolegi da kazem gde ima da se uzme :)

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Cao ljudi,

Imam Qnap ts 219, tj onaj Fujitsu koji je u stvari qnap. Danas hocu da se nakacim na njega kroz win file explorer i ne mogu. Odem na web interface, otvori login stranu ali login ne reaguje. U chrome tools, prshti od nekih javascript errora. Menjam browsere, probam sa telefona, nista. Na hardu imam bitnih stvari. Da li se fajlovima moze pristupiti ako raskacim hard sa NASa? Pritom, na NASu je podignut Twonky i on radi.
Da li neko zna nesto o opisanom problemu? Deluje da je sam updateovao firmware, i da je zakucao, a mozda je i hard delimicno geknuo.

Nasao sam ovo uputstvo i pominje vadjenje hardova, ali ne znam sta ce se desiti nakon vracanja harda, da li ce ga reinicijalizovati i pobrisati sve
 
Poslednja izmena:
Mislim da performanse nisu nesto, a DPWD je smesan za NAS disk, ne vidim poentu ovog diska, osim za neke read-intesive operacije recimo.
 
Došlo je vreme za upgrade kućne NAS mašine zasnovane na OMV-u. Sa trenutne low-powered mini-ITX konfiguracije (E350D platforma) prelazim na E5-1650v2, 24GB ECC RAM-a i Quadro 410.

Od hard diskova već imam šarenolike WD Red i Purple modele: 3x2TB, 3TB, 4TB i 6TB.

Za finaliziranje nove NAS mašine čekam da mi stigne 5.25" na 3.5" adapter, da bih mogao da smestim sve hard diskove.

Ono što me interesuje je da li preći na FreeNAS ili ostati na OMV-u?

Trenutno nemam nikakvu redundansu, ali sa ovim brojem hard diskova sada vredi da se uvede. Šta preporučujete po tom pitanju, u koju HDD konfiguraciju da se stave?

Da li vredi dokupiti još jednu Gigabitnu mrežnu karticu i "upariti" sa postojećom radi bolje dostupnosti podacima na mreži (da više klijenata može da pristupa u isto vreme, strimuje video, itd)?

Da li bi Plex trebalo da radi dobro na novoj konfiguraciji? 1080p, eventualno 4K? Sa trenutnim NAS-om dolazilo je do kočenja 1080p videa, pa sam ubrzo to batalio.

Hvala unapred na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
@Corvus, pogledaj na OMVu MergeFS/SnapRaid , oni dozvoljavaju mislim uparivanje rasparnih diskova. Sto se tice Plexa i svega ostalog, OMV5 i docker/portainer i sve preko toga.
 
Nazad
Vrh Dno