Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Uzmi instaliraj OMV, pa imas gui kao dodatak da instaliras.

Može mala pomoć, instalirao sam OMV 5, ne mogu da se snađem za GUI, a kratkim guglanjem ne uspevam da se snađem. Svi youtube tutoriale koje sam gledao podrazumevaju korišćenje kroz browser sa druge mašine.

Takođe, kako da instaliram Transmission, odakle da krenem za Plex, VM... Znam da su početnička pitanja, ali ako neko ima vremena malo da mi olakša bio bih vam izuzetno zahvalan...
 
Uspeo sam da napravim gui, hvala na pomoći. E sad, koliko shvatam mogu da kroz gui instaliram bilo koji program, a mogu kao docker containere da pokrenem neke programe (kao transmission, Plex i dr.). Šta je pametnije od toga? I kako da baratam sa dockerom iz GUI-ja, bez browsera?
 
Pa lakse ti je raditi sa portainerom ili yachtom preko GUIja,nego da ucis docker komande.
 
Nekako mi se uvuko ransomware na qnap. Srecom sa primetio 100% cpu na nas-a a on nije sampion brzine pa sam ga samo ugasio. Koliko sam video drugi disk je cist a na njemu mi je odlozeni sync. Koliko citam postojao je neki exploit u qnap fw-u. A meni su skoro menjali ruter pa je izgleda ostao upnp. Svi kompovi su cisti. Podaci sigurni. Kako ide factory reset kod qnap-a jel sa glavnim doskom unutra, bez?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Nekako mi se uvuko ransomware na qnap. Srecom sa primetio 100% cpu na nas-a a on nije sampion brzine pa sam ga samo ugasio. Koliko sam video drugi disk je cist a na njemu mi je odlozeni sync. Koliko citam postojao je neki exploit u qnap fw-u. A meni su skoro menjali ruter pa je izgleda ostao upnp. Svi kompovi su cisti. Podaci sigurni. Kako ide factory reset kod qnap-a jel sa glavnim doskom unutra, bez?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Koliko je meni poznato kod svakog brendiranog Nas-a , na fabricke postavke treba pritisnuti i drzati par sekundi ono malo dugme sozada aparata dok necujes "beep".
Ukoliko ti je Os Nasa na disku,naravno da mora biti unutra. Mada i ostale diskove nemoras vaditi.
 
Mala pomoc oko sklapanja Nas uredjaja, od stare konfiguracije mi ostala MB:GigaByte GA-P55A-UD3, CPU:Intel i5-760, Ram:Kingston 8GB (4x2GB) 1600MHz DDR3, sad neznam sta jos da dokupim za nas, ako moze neki predlozi. Hvala.
 
Kućište i napajanje za početak. Za bilo kakav ozbiljan predlog za ostalo treba da kažeš za šta bi koristio NAS - da li samo za backup ili i za multimediju i slično.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Jel može predlog za neku Android aplikaciju za sync slika i fajlova sa Synology nas-om? Probao sam njihovu DS cloud ali ono je stvarno jadno.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
FolderSync ima vecinu opcija koja mi treba, npr necu da sinhronizujem fajlove iznad odredjene definisane velicine(kad skinem novi ROM, koji mi obicno ostane za svaki slučaj na internoj memoriji i sl.) Ili na kom WiFi da radi backup, kada, koja je logika za prepisivanje fajlova, brisanje, itd.
 
Aj jos jedno pitanje. :) Koji je addon za Synology DSM za backup foldera sa racunara na NAS? Vidim da ih ima dosta, neki cak i vrlo slicni, tipa DiskStation ShareSync i Cloud Sync. Treba mi znaci da mi radi backup i sync foldera, konkretno sa gomilom programa.
 
Pozdrav svima,

obracam vam se za pomoc kao neko ko je apsolutni pocetnik u svetu NAS uredjaja pa bi svaka pomoc bila dobrodosla posto vidim da na ovoj grupi dosta se ljudi bavi sa naprednim DIY resenjima (za sta ja nemam ni potrebe a pogotovo vremena pored dece i zene :)) ili koristi NAS za mnoge druge stvari.

No sta bi hteo od NAS sistema:
1 - da mozemo sa mobilnog telefona da prebacimo silne GB-te slika i video fajlova dece na njega, cak i ne mora automatski backup. Bilo bi dobro da ovo mozemo da radimo i kad nismo u stanu (tj u lokalnoj mrezi), naravno jasno mi je da tad NAS mora biti povezan na net i upaljen :). Trenutno backup radimo na Google Drive, OneDrive, laptope, eksterni HDD...znaci haos, razbacano svuda i vise ne znamo sta je gde snimljeno i da li smo uopste uradili backup necega...
2 - da na NAS-u snimim filmove i serije koje gledamo (ukljucujuci slike i video fajlove iz prve stavke) a zatim da to gledamo preko LG tv-a (smart verzija je u pitanju). Za ovo trenutno koristimo USB, eksterni HDD ili sharujemo preko telefona.

Kao sto vidite prilicno nezahtevna upotreba koja je u principu obican backup ali ne bih bas voleo da kupovinom nekog zatvorenog sistema, zatvorim vrata za neke naprednije mogucnosti (prvo sto mi pada na pamet, recimo automasko skidanje torrent-a).

Jasno mi je da bez NAS-a koji nema podrsku za min 2 HDD, NAS gubi svrhu (u smislu backup-a ako jedan HDD zvekne) pa sam listajuci malo oglase na KP razmisljao o Sinology DiskStation DS220j i dva WD Red hard diska od 2TB.

Da li imate neku bolju preporuku za neku drugu kombiaciju NAS uredjaja i pouzdanijih HDD-ova.

Hvala unapred na pomoci.
 
Poslednja izmena:
Za to što tebi treba taj je odličan. Čak možeš da ideš na još jeftiniju varijantu tipa WD My Cloud.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Za to što tebi treba taj je odličan. Čak možeš da ideš na još jeftiniju varijantu tipa WD My Cloud.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

E on mi nekako deluje da je zatvoreniji sistem tj moze samo kao backup ali ne i za neke druge stvari (mozda se varam) a tu je i nemogucnost zamene HDD-a.
 
Ds220j će biti dovoljno, jedino možda da ideš na 4TB diskove. Na 2 TB imaš korisnog mesta oko 1.65 TB, ako ti je to dovoljno onda uzmi 2 TB.

Sent from my OnePlus 7T using Tapatalk
 
@Pegazbre,to sto tebi treba,a za vrlo slicne potrebe i ja koristim nas,mozes vrlo lako da uradis sa nekom mini itx plocom,nabacis omv(openmediavault) ili xpenology/synology i uzivas za znatno manje pare.Instaliras Nextcloud i imas backup,da bi to mogao sa bilo koje mreze ne smes biti iza nat-a.Ako te ovo interesuje idemo dalje,ako ne nisam od pomoci :)

Sent from my KOB2-W09 using Tapatalk
 
@Pegazbre

Uređaj je dovoljno dobar. Ima sigurno na YT objašnjenje kako da organizuješ sistem što automatizovanijeg arhiviranja tvojih fajlova na uređaj.

Za gledanje na TVu ćeš morati da koristiš DLNA (ili Plex) pošto verujem da taj TV ne podržava direktno čitanje sa NASa.

Ja malo dosadan, ali mirror HDD na NAS nije dovoljan za backup vaznih podataka.
Uvek moraš da imaš bar još jednu kopiju van tog NASa
 
@Pegazbre,to sto tebi treba,a za vrlo slicne potrebe i ja koristim nas,mozes vrlo lako da uradis sa nekom mini itx plocom,nabacis omv(openmediavault) ili xpenology/synology i uzivas za znatno manje pare.Instaliras Nextcloud i imas backup,da bi to mogao sa bilo koje mreze ne smes biti iza nat-a.Ako te ovo interesuje idemo dalje,ako ne nisam od pomoci :)

Sent from my KOB2-W09 using Tapatalk

Nazalost, nije da me ne interesuje nego vremena zbog dvoje male dece a i posla nemam ni za mnoge druge stvari tako da mi treba sto jednostavnje resenje na ustrb para naravno...
 
I onda još jednu kopiju te kopije, jer šta ćeš ako ti obe crknu [emoji23]

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Slažem se sa bbK1ng, to što imaš dva diska te čuva samo od crkavanja jednog od njih (ako podesis mirror). Ali te ne čuva od slučajnog/namernog brisanja ili crypto virusa ili crkavanja oba diska usred strujnog udara, itd.

Tako da ako imaš slike i na telefonu i na NASu to je OK, ali ako prebacite samo na NAS onda nije skroz bezbedno. Čisto kao tema za razmišljanje.

E sad, većina NAS uređaja ima aplikacije koje mogu određene foldere sa NASa da čuvaju na nekom cloudu pa to je to možda dobra opcija.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
@Pegazbre

Uređaj je dovoljno dobar. Ima sigurno na YT objašnjenje kako da organizuješ sistem što automatizovanijeg arhiviranja tvojih fajlova na uređaj.

Za gledanje na TVu ćeš morati da koristiš DLNA (ili Plex) pošto verujem da taj TV ne podržava direktno čitanje sa NASa.

Ja malo dosadan, ali mirror HDD na NAS nije dovoljan za backup vaznih podataka.
Uvek moraš da imaš bar još jednu kopiju van tog NASa

Sto se tice LG tv-a vidim da vidi shared foldere od SBB rutera tako da mislim da ce videti i NAS.

Sto se tice redundatnosti podataka, sobzirom da ih sad cuvamo po laptopovima, eksternim HDD-ovima i sl ovo ce svakako biti napredak a nesto ce i dalje da ostane na cloud-u tako da mislim da cw da bude ok :)

Nego da li je WD Red ok resenje (Pro verzija nema smisla) ili da gledam nesto drugo?
 
WD Red je ok.
Za NAS uzmi 2bay Synology ili QNAP, ali ne tu najjeftiniju i najslabiju opciju, već za stepenik bolji NAS.
Sigurnosti radi, za najvažnije podatke koji “ne smeju” da nestanu, treći disk koji će da se kači 1x nedeljno (ili mesečno) na NAS, odradi se sinhronizacija, a onda se raskači i u fioku.
 
Vidim da se za slicnu cenu moze naci i QNAP TS-230 pa sta je sad bolje taj model ili DiskStation DS220j?
 
Synology ima bolji GUI,a QNAP uglavnom bolji hardver.
 
Vidim da im je procesor isti ali Synology ima 512MB rama a QNAP 2GB sto je velika razlika. Ne znam kako su se oba pokazala tokom eksplotacije i sta je u principu bolje uzeti kako za moje prilicno skromne zahteve tako i za buducnost ako se pozeli nesto vise uzimajuci u obzir softversku podrsku ali i hardver.
 
Nazad
Vrh Dno