Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

uzeo sam da mu pristupam sa raznih loklacija, ubacujem torrente... gledam slike, video, serije... drzim instalacije! da radi umesto kompa nocu i da opet tome svemu mogu da pristupim... imam hdd rack al on to ne moze... u svakom slucaju mislim da je slab taj celeron i da je to za te pare mogao da se ubaci malkice bolji hardware na male dimenzije uredjaja!
 
Mogao si da napraviš svoj NAS. Ja sam prodao svoj TS251 jer mi je bio spor, napravio na J4205-ITX ploči svoje rešenje sa ssdom i WD Red 8TB i OpenMediaVault. Sve radi brže, mogu da namestim šta god želim, a ne da budem ograničen na QNAPov softver. QNAP je baš za ljude sa nula tehničkog znanja ili za one koji baš ne žele da se malo iscimaju i naprave svoje rešenje, imho. :)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
sada sam npr. instalirao preko Linux Station-a Ubuntu, i lepo radi preko HDMI kabla, ono... ali kad udjem u Mozillu i odem npr na BMW.COM dosta sporo radi, a jadni mali Celeron je na 100% .... ne znam sta da kazem, da je brzo nije... i to - ni malo! stavio sam 8GB rama umeso 2 ... ali proc malo malo pa 100% i onda pishi propalo...
 
Javascript u Firefox na VM Linux. Grrrrrrrrr. Pa to stuca i na i7 s 16gb rama na native masini. ;)

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
@Froiibaad: ovaj, izgleda da si pobrkao loncice. Sam endzin radi najnormalnije bez obzira na host OS / CPU - a naravno zavisi od snage procesora - ono sto si mozda hteo da kazes jeste da kroz VM ide sve traljavo jerbo graficki podsistem je krsh - za pravu desktop virtuelizaciju je potrebno mnogo vise od pukog VirtualBox-a ili VMware Player-a i sl. stvari.
Eto isto i Windowse se vuce kao mrtav konj kroz VM na istoj masini (govorim upravo o performansama kroz browser, nakacen remote-om na VM logicno hehe) - iz istih razloga, jer je sve emulirano a kao sto rekoh prava desktop virtualizacija je druga prica.

Hypervisor vendor: VMware
Virtualization type: full
 
ja sam isao na pravu virtualizaciju kroz HDMI-kabl, poveza NAS sa tv-om i solidno sljaka taj Ubuntu, dosla su instalirana dva browsera, Mozilla i Chrome.... usao sam samo u Mozillu, neki sajtovi se onako pate, bas se sporo otvaraju....i shtucaju!
 
@Froiibaad: ovaj, izgleda da si pobrkao loncice. Sam endzin radi najnormalnije bez obzira na host OS / CPU - a naravno zavisi od snage procesora - ono sto si mozda hteo da kazes jeste da kroz VM ide sve traljavo jerbo graficki podsistem je krsh - za pravu desktop virtuelizaciju je potrebno mnogo vise od pukog VirtualBox-a ili VMware Player-a i sl. stvari.
Eto isto i Windowse se vuce kao mrtav konj kroz VM na istoj masini (govorim upravo o performansama kroz browser, nakacen remote-om na VM logicno hehe) - iz istih razloga, jer je sve emulirano a kao sto rekoh prava desktop virtualizacija je druga prica.

Gecko stuca na sve strane. Takođe reci da isto radi na native masini i virtualizovanom okruženju je neprecizno. Ostatak posta je na mestu.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Pitanje vezano za File system:


- kako izgleda kad ext4 pukne
- a kako izgleda kad ZFS pukne?

koji su alati na raspolaganju i u kojoj meri se mogu vratiti fajlovi?
Pitam jer sa njima nemam iskustva...

:)

sa druge strane, NTFS kad pukne obicno velika vecina moze da se vrati sve sa imenima fajlova i kompletnom strukturom. Na raspolaganju je gomila programa za reparaciju.

Sa druge strane HFS+ kad pukne i ako Disk Warriror ne moze da resi stvar onda ste u problemu. Izgubi se kompletna hiararhija fajlova, imena fajlova i cesto veci fajlovi sa vise od 8 segmenata na disku ne mogu da se vrate jer se cuvaju u "extended atribute" koji obicno pukne.
 
ja i dalje gledam ovaj svoj NAS i dalje ne mogu da verujem dal je Celeron bolji od ovih ne-Intelovih procesora.... meni taj J1900 i ovih 8gb rama rade ocajno... to se vuce samo tako... prosto ne mogu da verujem da mi NAS ima HDMI izlaz, koji maltene pa nema poentu.... radi YouTube radu Chrome i tako neke gluposti ali to radi i na Galaxy S2....
 
Za ext4 ti je bitno da su ti odvojene particije /boot,/ ,/home tako da kad zvizne moze e2fsck -f :D i klikces yes yes
ZFS slabo nesto mi je pucao,pa i nemam neku praksu.
 
ZFS - ako pukne zpool.... tesko da ima spasa. Generalno taj scenario se ni ne predvidja - prosto, to je all-in-one solution koje targetira da podaci uvek budu sigurni, na vise nivoa. Najcesce ljudi izgube zpool jer se igraju / ne znaju dovoljno i alavi su hoce da izvuku max - pa teraju RAIDZ.


Ukratko da citiram:

We have decided to go with Mirrored Striped Vdev’s (RAID10). This gives us the best performance in a scenario where we do a lot of writing and a lot of small random reads. It also gives us great fault tolerance. In a best case scenario, we could lose 10 of 20 disks and have no data loss. Obviously we would replace drives immediately after a failure occurs to maintain optimum performance and reliability, but having that safety net of being able to lose that many drives is comforting at night while servers are humming away in the Datacenter.

Mirror-ovani stripe rules.
 
Ma raidz i zfs-sync i bas te briga. :D
 
Huh, pa sync je po default-u u globalu... ali kakve to veze ima - kada pukne jedan uredjaj u nizu, a onda ubacis novi i krene resilvering... recimo imas RAIDZ sa 4 uredjaja... pa ceo zpool ce da trpi straubalno tokom tog procesa da tokom silnog drljanja po svim diskovima u nizu sansa je velika da dodje do novog problema i opa... ode sve.
Generalno RAID5 je isto sto i RAIDZ - stoga strogo zabranjeno ako vam je stalo do podataka, nema tu sta da se prica.
 
Pa iskreno nije velika sansa, i dosta firmi radi na R5 godinama bez problema. Opet kazem,ako nemas bekape svejedno je sta koristis,pa makar imao i RZ3
 
Slazem se 1000%. Ali imas firmi koje veruju da se storage sistemi be bekapuju... recimo ovi sto teraju NetApp ili HP StorageWorks... bekap nema zamenu!

A to da mnogi rade godinama na R5 - svakako je tacno, ali nije i dobro. I ja imam tailor made software u produkciji on customer permise na serveru koji je "nudio" R5 kao dobru opciju u to vreme pre 5+ godina.... i to SCSI diskovi... dize mi se kosa na glavi kad pomislim da je to jos uvek nekako zivo - a dokle ce - videce samo oni...
 
Poslednja izmena:
Ja imam backup ali bih ipak voleo da znam u slucaju katastrofe (da i glavni i backup disk puknu u isto vreme) sa kog file systema je lakse vratiti podatke: ext4 ili zfs ?
 
  • Like
Reagovanja: NAS
ext4 dosta lagano, osim ako je izgorelo nesto pa bas da ne mozes da povratis.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
A da znas na kakvim sve krsevima rade core aplikacije.
 
Hvala!

jos jedno pitanje: kad ext4 pukne i kad radis recovery - da li se vraca kompletna struktura foldera i imena fajlova ili svi pronadjeni fajlovi dobiju genericko ime bez podatka u kom folderu su se nalazilil? (ovo je slucaj sa HFS+ osim u slucaju kad DiskWarrior moze da sredi problem)
 
Pa ja sam uglavnom radio repair preko linux i e2fsck, i skoro uvek sam uspevao da ga popravim. Normalno izgledaju fajlovi.
 
par pitanja u vezi QNAP-a, zasto mi download unutar uredjaja ide max 2mb/s, kad npr. radim update neke aplikacije?... a kada koristim DownloadStation download ide i do 7.0-7.5mb/s
takodje nije mi jasno, kada odem preko TV-a na HybridDesk Station i tamo kliknem na Plex Theater pusta mi sve manje vise ok, a kad idem na serije x265 i H.265 pati se ko som, raspada se.... processor 95-100% i slika cesto zapinje, sve se uspori.... a kada isto to pustim sa KODI radi jednostavno - BEZ GRESKE!!!!! processor je 40-50% ....
a ne znam kako KODI-ju da pristupim npr sa 4G mreze ili nekog drugog wireless-a.... dok Plex-u pristupam odakle hocu i radi transcoding.... ali kad hocu originalne fajlove da pustim preko HDMI-ja na TV secka, jer navodno taj proc ne podrzava nista... Celeron J1900, a sa KODI bije kao sveti Ilija....
mogu li firmware da updateujem/downgradeujem s obzirom da imam MapNetwork Dirve sa 1.5TB igrica, programa i filmova....
 
Update aplikacije ide preko njihovih servera, koji možda ima limitiranu brzinu.

Kodi verovatno ima bolje video drajvere, ali nagađam :)

Što se tiče firmwarea, slobodno stavi noviji, ja imam gomilu šerova, svaki put se sve i jedan vratio kako treba. Osim ono jednom, kada su oni morali da intervenišu, pa je opet sve bilo dobro na kraju :))
Downgrade nisam nikad radio.
 
Plex ima dosta problema sa nepotrebnim transcodingom. Njihov forum je pun toga. Recimo, za moj TV postoji Plex klijent, koji bi sve živo da transkoduje. Sa druge strane, postoji klijent XPlay, koji nije pravio Plex, i sve radi kako valja. Android klijent je posebna priča. Jedna verzija radi transkoding, druga ne. Uglavnom sve to zavisi od klijenta i hardvera gde se on izvršava, a ne servera.
 
hmmm...
Moj pelx server i Pelx Tehater su instalirani na Qnap NAS... a on je spojen sa TV-om preko HDMI-a. Kada pustam h265 i x.265 brljavi sve mi se do bola uspori, da bi izasao iz filma treba mu minut... a sa KODI najnormalnije. Interesantno je da sam instalirao Plex unutar KODI-ja i radi dobro. Verovatno je do toga sto VOYAGER kaze, razlicnitost programa , njihovih kodeka i gledanja ja odrednjeni hardware kojim se sluze... inache po meni ko kupuje NAS neka gleda sa procesor Celeron J3455 nikako ovaj J1900 on je najgori sto se tice intelove grafike, veliko veliko smece... on bukvalno nikakvo Dekodiranje/Enkodiranje video formata ne podrzava!!! 4K npr nije uoptrebljiv uopste...
mislim da je bolji QNAP 253A koji koristi N3060 processor, i mislim da sa video formatima na hardwerskom nivou mnogo bolje barata... to pricam vec kad NAS ima HDMI i svoj mali sistem....a ne da si prisiljen npr da na TV instaliras program preko koga ce ici strimovanje 4k jer tvoj NAS ne moze to da odradi...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Koji je telefon?
Probaj isti transfer na neki drugi uređaj (ili komp ili telefon).
 
Nazad
Vrh Dno