Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Instalirao VirtualBox u Winu, pa poterao FreeNAS u njemu, radi :) sad baš malo čačkam, namestio win share folder... :)
 
Koji Qnap bi trenutno bio preporuka za neku manju firmu, office , malo fotografija nista zahtevno. Trenutno koristim ts 212p, ok radi, ali je mozda vreme da se menja.
 
Za sve koji koriste OMV i Docker ili planiraju evo jos jednog dobrog YT kanala sa instrukcijama za instalirane i podešavanje OMV-a i Docker aplikacija.

https://www.youtube.com/user/davidnburgess

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
U svakom slucaju je bolje sto pre ljudi da krenu sa portainerom, jer ce sve manje biti obicnih pluginova.
 
Trenutno je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* ko kupi WD red,uglavnom zbog ovakvih zajebancija. Sad mi je skroz smesno da dodaju nesto, umesto da sklone ove raspale diskove iz NAS porfolia.
 
Posto nisam upucen toliko u sve ovo, zanima me ako moze neko da mi da neku preporuku za konfiguraciju za DIY NAS. Instalirao bih Xpenology i sluzio bi iskljucivo za storage filmova, serija, slika i kao cloud za upload slika sa telefona. Ne treba mi plex i slicne aplikacije, jer imam 2 HTPC-a povezana na televizore i dovoljan mi je samo pristup NAS-u cisto da pustim film ili seriju.
 
Ja sam sebi napravio neki kao NAS pre godinu dana baziran na Asrock microATX ploči sa integrisanim celeronom J1800 koji je zalemljen na ploču. Mislim da je baš neko na forumu ovih dana prodavao za sitne pare. Pasivno je hlađen, dakle bešuman, za te potrebe savršen. Jedino što nema baš mnogo sata portova ako ti je to bitno ali meni jedan od 4TB za sada završava posao. Ja doduše vozim Windows na njemu, ali obzirom da je Intel platforma, verujem da bi i taj Xpenology trčao bez problema.

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Tebi je to znaci takoreci klasican racunar pretvoren u server? Imas i graficku i sve?
 
Ne znam za Xpenology,ali ako hoces OMV na njemu da vrtis, bukvalno komp viska koji imas i na njega instaliras. Nebitno koliko rama,cpu-a i slicno.
 
Pa najgore je sto nemam komp viska, nego moram da sastavim nesto, ali ok, kapiram. Mislio sam neki mini itx da sastavim, da bih ga stavio mozda u plakar gde su mi ruteri.
 
Ako je u plakaru gledaj barem jedan dobar ventilator da stavis. Takodje,ako racunas da treba istovremeno da gledas sa nekoliko televizora ,nemoj bas da uzmes osnovni dual core. Meni zavrsava posao osnovni dual core, kada gledam preko VLC-a preko mreze, ali ako mislis da krenes da gledas sa plexom/jellyfinom i slicno, transkoding i ostalo, onda treba mnogo vise snage. Moja osnovna preporuka je , jedan disk za OMV, 2 diska u ZFS raid 1 za pocetak.
 
Mnoge od mini itx ploča nemaju više od dva sata slota. Ako stavim dva harda, može li OMV da se tera sa usb flasha ili sd kartice?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Može. Ja sam godinama pokretao OMV sa fleš memorije. Samo se instalira plugin koji smanji količinu upisa na fleš memoriju i radi bez problema.
 
Odličan je Xpenology,ja sam ga koristio par meseci I to na nekoj atom ploči bez ikakvih problema,naravno basic upotreba+Nextcloud.Na toj J1800 ploči ima da leti,naravno opet govorim o basic upotrebi.Trenutno mi je na njoj OMV,mislim na J1800 sa 4 gb rama,Nexcloud,qBittorrent I za moje potrebe više nego zadovoljan.Nekome je mana samo dva sata porta.Obrati pažnju da je Xpenology naklonjeniji Intelu.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Može i mnogi ga tako koriste. Ja sam probao i bilo mi je sve presporo (boot up time, odziv sistema prilikom podešavanja i sl.) pa sam ga vratio na SSD.

Obavezno instaliraj Flash memory plugin ako koristiš Flash, USB memoriju ili SSD.

Evo 2 dobra YT kanala sa savetima a za OMV instalaciju, podešavanja i docker-e:
https://www.youtube.com/c/TechnoDadLife
https://www.youtube.com/c/DBTechYT

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
I meni se ovaj vrti na flashu od 16gb, sasvim lepo radi.
 
Napomena za moj slučaj, bio sam na USB 2.0, ploča je starija i nema 3.0, pa je verovatno u tome bio problem. Svakako bih ponovo probao instalaciju na USB kad apdejtujem HW.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Pozdrav, da postujem i ovde, mada sam smatrao da je adekvatno otvoriti novu temu, posto je specificno pitanje.
tema se nalazi ovde - https://forum.benchmark.rs/showthre...enje-za-veće-količine-podataka-(Advanced-NAS)


___

Elem, treba mi nas za veće količine podataka, pričamo o npr 10tak diskova (već imam NAS sa 4 diska i to mi nije dovoljno, neću da kupujem još jedan takav, već verovatno da pravim server)

Zanima me sledeće
Ako se odlučim za pravljenje servera, sta od softvera mogu da koristim?

Dodatno komplikuje stvar sto sam na OSX u, koji ima svoje specijalne fajl extended tipove, kao sto su npr tagovi, ikonice, kategorije, komentari itd, -- to valjad znači da NAS mora da bue formatiran u epl formatu + da možda ima OSX?

S obizrom da bi nas svakako na sebi imao i cloud server - tipa owncloud ili nextcloud, meni bi načelno više odgovarao linux, tipa centos, (već imam iskustva sa centos serverima), što znam da kod meka je malo komplikovanije podesiti (ali je moguće )

Virtuelna mašina za OC je takodje opcija, stim da ne planiram da sve to zajedno bude neka azadja, pa mislim da bi resursi bili problem?


Šta još...

eh pa da. Želeo bih da imam neki softver koji može da se chron-uje (zakaže) da radi proveru integriteta fajlova, proverava bed sektore itd. Da li raid 0 ovo rešava? U suštini, važno mi je da neki sistem vodi računa o tome da li neki disk dobija bed sektore - da se podatci nalaze minimalno na dva diska, i da taj sistem onda prebacuje te bed sektore, dalje, gde treba, na drugi disk, ili na drugi deo istog diska....

...

Ono što bi meni zapravo idealno odgovaralo je nešto ovako - https://www.drobo.com/storage-products/b810n/ - još u rackmount verziji, naravno svi znamo da to košta papreno.

HM? Dajte neke predloge, sve opcije su otvorene, eto opisao sam relativno komplikovanu situaciju šta mi treba...

sumirano i ukratko

1. owncloud server
2. raid disk array nas
3. data integrity checking system

recimo.


još kad bih mogao u to da uguram gomilu starih diskova (imam jedno 15tak od po tera tera ipo) to bi bilo sjajno... al da neko vodi računa o tome kad će koji da crkne, pa da ih menjam blagovremeno....


M? Too hard?
 
Pa sada da ne bih ti pricao mnogo o OpenMediaVault pogledaj o malo o njemu. Ima dobru podrsku i za apple, na Debianu je baziran.
ZFS ima za sada najbolju proveru diskova, ali sa obzirom da imas gomilu diskova razlicitih kapaciteta mozda bi tu bio dobar neki snapraid ili sta je vec free u OMV svetu.
Nextcloud ide kao docker kontejner, i to je to. Ili bas ako hoces moze i owncloud kao isti.
 
Ovo je vest i za qnap i za synology na svakih 2-3 meseca, Jednostvano treba da se updatuje 7-10 dana nakon novog firmware. Ne odmah, zato sto znaju da zakucaju masine.
 
Može i mnogi ga tako koriste. Ja sam probao i bilo mi je sve presporo (boot up time, odziv sistema prilikom podešavanja i sl.) pa sam ga vratio na SSD.

Obavezno instaliraj Flash memory plugin ako koristiš Flash, USB memoriju ili SSD.

Mislio sam i ja da instaliram na ssd.
Mada kazu je da ne potpuno nepotrebno pogotovu ako je ssd sam za Os.
A kad se podjeli u particije, opet savjetuju da velicina bude dupla u odnosu na zauzece, zarad r\w.
Jos jednom, ovdje govorim o ssd-u.
 
Ma jok, samo instaliraj normalno next/next i to je to. Ja imam tako godinama na gomilu OMV masina, kako hdd,usb,ssd . Nema problema.
 
Pozdrav ljudi,
Posle dužeg vremena odlučio sam da pazarim dva 4tb wd reda i sada kontam da li da kupujem nas ili da pravim makinu za sebe. Nekako mi vise leži da sam napravim nas jer mislim da mogu da ubacim bolje komponente za manje pare koje kasnije mogu da zamenim ako treba. Nas bio bio prvenstveno za bekup I plex. Da li moze neka preporuka za komponente?
Hvala unapred
 
Opet zavisi za sta ti treba. Ja sam pre jedno 10ak dana podigao novi OMV, sa a4-5500 , 10gb RAM-a i 4 diska u ZFS. Ali meni sluzi za gledanje filmova/serija i za bekap za sada.
U planu je i neki docker ili slicno,samo da ugrabim vremena.
 
Ko sto rekoh, bekup i plex
Ako moze preporuka za plocu i procesor?
Ima ovde na ebay-u da se pazare stare konfiguracije za 50-ak $, tipa I3 ili I5 druge generacije ali (ono sto sam ja izguglao) bitno je da potrosnja bude sto manja posto ce raditi 24/7 a te stare masine nisu bas "energetski efikasne:D"
 
Poslednja izmena:
Mozda neko drugi da ti da preporuku za plex, on zna da bude zahtevniji zbog transcodinga, ja koristim sada VLC,nekako mi najbrze radi. Ali da, malo jaci 2core ili 4core bi trebalo da zavrse posao bez problema.Takodje,imas one i intel i amd energetski efikasne,koji obicno trose oko 30-50% manje struje od onih klasicnih.
 
Pravim NAS, a komponente su ove:

1. Matična ploča i CPU:
https://www.asus.com/Motherboards/J1800IC/
Kupio sam polovnu za 25€.
2. PCI-e 8 SATA3 kartica:
https://www.ebay.com/itm/Desktop-PC...124967?hash=item548a27ebe7:g:I8QAAOSw5ERe1wxq
Kupio sam novu za 25€.
3. Case:
https://www.fractal-design.com/products/cases/node/node-804/black/
Tek trebam da ga kupim.
4. PSU: nisam još odlučio, ali biće verovatno neko SFX, po mogućstvu modularno.

Za softver ćemo da vidimo, jedan od “tri musketara” svakako.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno