Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

+1

Obrati pažnju da FREENAS forsira ZFS i dosta RAM-a, zavisno od ukupnog kapaciteta diskova.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Meni se sada kuci vrti 4x1tb na onom sakatom amd 2650 i 6gb rama, a komotno moze na 4 i manje. Mislim da je uglavnom preporuka 1tb/1gb RAM-a, ali da ako nemas,radice i sa manje,samo logicno sporije. Samo forsiram ZFS zbog redovnog scrub-a , jako puno to pomaze.
 
Meni se sada kuci vrti 4x1tb na onom sakatom amd 2650 i 6gb rama, a komotno moze na 4 i manje. Mislim da je uglavnom preporuka 1tb/1gb RAM-a, ali da ako nemas,radice i sa manje,samo logicno sporije. Samo forsiram ZFS zbog redovnog scrub-a , jako puno to pomaze.

Mozes li objasniti funkciju scrub-a?

Mislim da performanse nisu nesto, a DPWD je smesan za NAS disk, ne vidim poentu ovog diska, osim za neke read-intesive operacije recimo.

Da, slozio bih se. Medjutim ne znamo "zategnutost" kontrolora-firmware-a. Ukoliko je na nivou Samsung Pro-a, to nebi bila mala stvar-ka.

Nevezano za ovo pitanje. Ne znam jel nilo u temi. Imam qnap ali se razmisljam za ovo https://blog.kobol.io/2020/01/02/helios64-annoucement/

Treba se pitati, za sta ce ti sluziti ???

Poslao sam im mail sa upitom samo za maticnu i adapter.
Kazu da ce narucivanje biti od marta.Zasto samo ovo dvoje, namjeravam da napravim samo ssd Nas koji bi po velicini bio vrlo minijaturan.
 
Poslednja izmena:
Cao ljudi,

Imam Qnap ts 219, tj onaj Fujitsu koji je u stvari qnap. Danas hocu da se nakacim na njega kroz win file explorer i ne mogu. Odem na web interface, otvori login stranu ali login ne reaguje. U chrome tools, prshti od nekih javascript errora. Menjam browsere, probam sa telefona, nista. Na hardu imam bitnih stvari. Da li se fajlovima moze pristupiti ako raskacim hard sa NASa? Pritom, na NASu je podignut Twonky i on radi.
Da li neko zna nesto o opisanom problemu? Deluje da je sam updateovao firmware, i da je zakucao, a mozda je i hard delimicno geknuo.

Nasao sam ovo uputstvo i pominje vadjenje hardova, ali ne znam sta ce se desiti nakon vracanja harda, da li ce ga reinicijalizovati i pobrisati sve

Ne znam da li si do sada rijesio problem, ali ajde da pokusamo...

1.Restet dugme nas-a na kratko, pa ako ne pomogne na dugo.
2.Pokusaj reset windows-a.
3.Vracanje hdd-a nebi trebalo da pokrene re-inicijalizaciju kad je vec formatiran u format Nasa, ali nebi skodilo da se dodatno informises.

Pitanje, gdje Nas smesta Os: da li na odvojenu memoriju ili na hdd?

Pominjes upustvo, a link nisi prilozio!!!!
 
Scrub sluzi da uhvati lose upisane podatke,tj u mom slucaju(Raidz1 ili Raid5), proverava metapodatke i ukoliko su losi , popravlja ih. Takodje, moze da ukaze preventivno na crkavanje diska,itd itd, samim time. na OMVu je podeseno 1nom mesecno da se radi scrub,mada ga ja u principu radim kada stignem. Za ovaj niz traje oko 2h, za Raid1 niz od 4TB oko 9h, a za raidz1 niz od 4tb oko 18h. Doduse u principu sve su to krs masine, tako da super radi sve to.

Sto se tice potrebnog rama za zfs, ja bih rekao 2gb RAMa barem, ali kao sto rekoh oni preporucuju 1gb/1tb mada se meni to uglavnom vrti na upola manje.
 
Moze li mala pomoc? :)
Treba mi da napravim da svi racunari u firmi mogu da pristupe odredjenim folderima na Qnap NAS-u kao da je lokalni storage.
Da li je to ikako moguce ili bar slicno?

Takodje, iz nekog razloga mi nece da pokrene plex server na istom, zna li neko razlog zbog cega se to mose desit?i


Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Sto se tice pristupa, podesi SMB tako da mogu svi sa te podmreze da pristupaju.
 
Moze li mala pomoc? :)
Treba mi da napravim da svi racunari u firmi mogu da pristupe odredjenim folderima na Qnap NAS-u kao da je lokalni storage.
Da li je to ikako moguce ili bar slicno?

Takodje, iz nekog razloga mi nece da pokrene plex server na istom, zna li neko razlog zbog cega se to mose desit?i


Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
1. Na računaru napraviš network drive sa putanjom do foldera na Qnap NAS-u.

2. Ako je u pitanju ts-231p on svakako nije dovoljno snažan za Plex. A zašto neće da ga pokrene je teško reći bez log fajlova.

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk
 
Koji bi ste Synology/Qnap preporučili za skladištenje filmova? Bio bi povezan sa Sony TV-om koji ima Android OS i povlačio bih filmove sa NAS-a i gledao kroz Kodi. (1 ili 2 diska, nebitno)
Do sada sam koristio Qnap TS-212P i to je teoretski sve radilo ali nategnuto. Npr. Transmission (i nativna Download aplikacija) se mučila s torentima (brzina nikad nije mogla biti ni blizu maximalne, CPU onda na 100% gotovo uvjek bio zakucan...) a i kompleksniji filmovi sa jačim bitrejtom su znali da baferuju mada ne znam da li mi je za to kriv Qnap ili megabitna mrežna u TV-u... :)
 
Koji bi ste Synology/Qnap preporučili za skladištenje filmova? Bio bi povezan sa Sony TV-om koji ima Android OS i povlačio bih filmove sa NAS-a i gledao kroz Kodi. (1 ili 2 diska, nebitno)
Do sada sam koristio Qnap TS-212P i to je teoretski sve radilo ali nategnuto. Npr. Transmission (i nativna Download aplikacija) se mučila s torentima (brzina nikad nije mogla biti ni blizu maximalne, CPU onda na 100% gotovo uvjek bio zakucan...) a i kompleksniji filmovi sa jačim bitrejtom su znali da baferuju mada ne znam da li mi je za to kriv Qnap ili megabitna mrežna u TV-u... :)
Za tako nešto moja preporuka Qnap Ts-251+. Koristim ga već par godina i savim sam zadovoljan.

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk
 
Za tako nešto moja preporuka Qnap Ts-251+. Koristim ga već par godina i savim sam zadovoljan.

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk

E moze li objasnjenje?
Zasto uredjaj od 50 000 din bez diskova? Za skladistenje filmova i skidanje torenta? Zar ne bi trebao uredjaj od 25 000 pokriti to sve uz android box koji bi preko hdmi bio prikacen na TV?
 
Dosta je mator taj Qnap, koliko vidim iz 2014 je taj Celeron J1900 u njemu. Synology koliko vidim ima bolju ponudu tih kućnih NAS uređaja, kakav je recimo DS218 ?
 
Na ovom linku imate spisak NAS uređaja koji podržavaju Plex kao i podatak do koje rezolucije, može pomoći da se uporede modeli i isplanira kupovina NAS-a.
Link je sa ove strane, zvaničnog sajta Plex-a.
 
Da li kad gledate kroz kodi ,to ide kroz smb? ili koristi neki specijalan protokol? Ja recimo sa NAS-a gledam filmove preko VLC-a ,pa zato pitam.
 
Btw, da lupim, Plex koristite samo u situacijama kad se NAS ne može uvezati sa aplikacijama tipa Kodi ? Zašto bi npr. ja koristio Plex ako vidim kroz mrežu preko Kodija - NAS, i isti koristim i za gledanje filmova?

@ness1602

Da, kroz smb se namjesti putanja, ja obično stavim download folder za Transmission torrent client i čim se neki torrent svuče vidljiv mi je u Kodiju.
 
Poslednja izmena:
E moze li objasnjenje?
Zasto uredjaj od 50 000 din bez diskova? Za skladistenje filmova i skidanje torenta? Zar ne bi trebao uredjaj od 25 000 pokriti to sve uz android box koji bi preko hdmi bio prikacen na TV?
Sve zavisi šta želiš da radiš sa NAS-om i kako da radiš.
Moj NAS ili možda bolje da ga nazovem server, koristi 6 ljudi (a kupio sam ga samo za sebe). Koristi se za gledanje filmova, serije, slušanje muzike, 2 virtuelne mašine, backup, sync, torrenti, web server...
Uređaj od 25000 din će ti pokriti skladištenje i skidanje torrenta bez problema.



Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk
 
Btw, da lupim, Plex koristite samo u situacijama kad se NAS ne može uvezati sa aplikacijama tipa Kodi ? Zašto bi npr. ja koristio Plex ako vidim kroz mrežu preko Kodija - NAS, i isti koristim i za gledanje filmova?

U mom slučaju, Plex je bila jedina user friendly kombinacija servera za NAS i plejera dostupna za AppleTV i iPad, a ujedno i jedina dostupna za non-jailbroken uređaje. U praksi se pokazalo kao sjajno rešenje (Plex server), pošto sam namestio da sav novi materijal koji stiže bude razvrstan u foldere koje Plex nagleda, posle čega ih Plex automatski indeksira, skine titlove i meta podatke i prikazuje ih u upotrebljivoj formi. Poslednji put kad sam koristio Kodi (zaključno sa verzijom 16 ako se ne varam) od metapodataka je bio samo poster dok Plex skida i podatke o glumcima, režiserima, ocene itd. pa možeš lako da nađeš i druge filmove istog glumca naprimer. Kao bonus, novi materijal stavi na početak Recently added liste koja nam je uvek polazna tačka. Pričam o out-of-the-box konfiguraciji za obe aplikacije. Možda je Kodi napredovao kao plejer ali kao server, Plex nudi znatno više (npr. transcoding na manji bitrate za streamovanje preko ovih ubogih upload-a što imamo, dok ne pređemo jednog dana na 50Mbit+ uploada).

U međuvremenu sam prešao na Infuse plejer na AppleTV, samo zbog podrške za 7.1, na NAS-u je i dalje Plex server u free varijanti.
 
Izbor je pao na Synology DS218 ili DS218+.

Koliko vidim DS218 je quad i DDR4 dok je DS218+ prastara ddr3 platforma a u nabavci je skuplji model? :trust:
 
Dosta je mator taj Qnap, koliko vidim iz 2014 je taj Celeron J1900 u njemu. Synology koliko vidim ima bolju ponudu tih kućnih NAS uređaja, kakav je recimo DS218 ?

Celeron je sasvim dovoljan za datu rabotu !!!
Problem mogu da stvaraju ARM cpu`s.

Takodje preporucujem gledanje filmova sa standalone android(Kodi) media playera u odnosu na Tv. media player.
Protokol NFS.
 
Poslednja izmena:
Ostalo im na lageru.
 
Celeron je sasvim dovoljan za datu rabotu !!!
Problem mogu da stvaraju ARM cpu`s.

Takodje preporucujem gledanje filmova sa standalone android(Kodi) media playera u odnosu na Tv. media player.
Protokol NFS.

Nisam mislio da Celeron nije dovoljan već kasnije zbog update-a i podrške, na Qnapu sam imao problem što nisam imao podršku za dosta aplikacija jer se QTS više nije ažurirao, prastar model *mjau**mjau**mjau*.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
1. Na računaru napraviš network drive sa putanjom do foldera na Qnap NAS-u.

2. Ako je u pitanju ts-231p on svakako nije dovoljno snažan za Plex. A zašto neće da ga pokrene je teško reći bez log fajlova.

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk
Hvala puno! Za minut sam to podesio.

Sad pokusavam ceo dan (da ne bih smarao sa pitanjima) da uradim isto van lokalne mreze, ako ponovo moze pomoc?
Jer je potrebno da mi koji radimo od kuce da pristupamo podacima na isti nacin kao i da smo u kanc.

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Hvala puno! Za minut sam to podesio.

Sad pokusavam ceo dan (da ne bih smarao sa pitanjima) da uradim isto van lokalne mreze, ako ponovo moze pomoc?
Jer je potrebno da mi koji radimo od kuce da pristupamo podacima na isti nacin kao i da smo u kanc.

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
Nema na čemu.

Pristup van kancelarije se rešava preko VPN-a. Najlakše se rešava preko rutera, ali ruter mora da ima opciju za VPN.
Ne znam koji ruter imate u kancelariji.
Imaš i na Qnap-u opciju za VPN server, ali to sam samo jednom koristio i nije baš jednostavno podesiti.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Da li imate staticku IP adresu? Recimo ako nemate, ja bi preporucio ZeroTier, posto je free, ako si dovoljno sposoban da ga podesis.
 
Mts adsl biznis (nije paket nego "ovako"), ali do kraja februara navodno bi trebalo da nam dodje optika (potpisali smo ugovor, pa ce uskoro svakako doci). Tako da je njihov zte ruter.
Pokusao sam da podesim vpn preko nas-a, ali nisam ni bio siguran da je to pravi put pa sam odustao.
Za staticku adresu - iskreno ne znam :)
Moram ih pozvati da pitam, pojma nemam sta sam potpisao.

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Nema na čemu.

Pristup van kancelarije se rešava preko VPN-a. Najlakše se rešava preko rutera, ali ruter mora da ima opciju za VPN.
Ne znam koji ruter imate u kancelariji.
Imaš i na Qnap-u opciju za VPN server, ali to sam samo jednom koristio i nije baš jednostavno podesiti.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Ako ima Qnap onda može i jednostavno pristupiti van mreže preko qnapcloud linka.

Drugi način je da može čak i direktno gađati IP adresu NAS uređaja, na određenom portu, pod uslovom da IP adresa nije iza NAT-a, da je javna.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Da, naravno da može i preko Qnapclouda da pristupi, ali iz iskustva znam da većina kada želi da radi van kancelarije želi da ima mapiran disk, da im bude bukvalno isto kao u kancelariji. Disk koji je maprian kao R uvek morao biti R, ako staviš da li im je to disk S, dolazi do raspada sistema (jer su fajlovi na R i samo tamo mogu biti). Na žalost nisu svi informatički pismeni, pa moraš da im olakšaš život, a i sebi [emoji1].

Zulu 92
Taj Telekom ruter nema VPN. Probaj da se poigraš sa Qnapovim VPN, ili da napraviš VPN server na jednom od računara.

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk
 
Bitno je samo da je javna IP adresa, ne mora biti i statička. Bukvalno treba samo 3 stvari da ispoštuješ i rešio si obaj problem:
- Dinamička IP adresa - rešavaš tako što sa samog QNAP-a registruješ jedinstveno ime servera na Myqnapcloud-u, besplatno je, i ubuduće se povezujete na server preko imena servera npr. homer_nvfreak.myqnapcloud.com
- VPN - instaliraš i podesiš QVPN na samom QNAP-u, takođe besplatno.
- Port za VPN - napraviš port forwarding na mts ruteru na port na kojem QNAP očekuje VPN konekcije (uslov je da ti je fiksna IP adresa QNAP-a u mreži). Alternativa tj. još lakši način da ovo postigneš je da QNAP preko UPNP otvori port za VPN na ruteru.
 
Bitno je samo da je javna IP adresa, ne mora biti i statička. Bukvalno treba samo 3 stvari da ispoštuješ i rešio si obaj problem:
- Dinamička IP adresa - rešavaš tako što sa samog QNAP-a registruješ jedinstveno ime servera na Myqnapcloud-u, besplatno je, i ubuduće se povezujete na server preko imena servera npr. homer_nvfreak.myqnapcloud.com
- VPN - instaliraš i podesiš QVPN na samom QNAP-u, takođe besplatno.
- Port za VPN - napraviš port forwarding na mts ruteru na port na kojem QNAP očekuje VPN konekcije (uslov je da ti je fiksna IP adresa QNAP-a u mreži). Alternativa tj. još lakši način da ovo postigneš je da QNAP preko UPNP otvori port za VPN na ruteru.
Da znam da može i tako. Trebalo bi da proba.
Inače tako sam prvo i ja uradio, ali sam imao problema sa Windows računarima. Linux i android su radili bez problema. Potom sam napravio VPN na ruteru i onda je i na Windows računarima radilo. Zbog toga sam pretpostavio da je problem do Qnap, ili možda ja nisam nešto dobro radio.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno