Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

U kojoj konfiguraciji diskova?
Vidim da ploča ima jedan 1gbit LAN.
Planiraš li drugu mrežnu?
 
Biće relativno jednostavan storage u RAID5 konfiguraciji sa 3 diska od po 8TB, za početak.
Ne planiram drugu mrežnu, a iskreno, nemam ni gde da je ubodem.
 
Poslednja izmena:
Ja za istu namenu koristim upravo konfiguraciju baziranu na tom predloženom celeronu J1900, s tim što sam ja uzeo neku sličnu Asrock ploču sa tim integrisanim pasivno hlađenim ptocesorom, na oglasima je kupio za 2000 dinara, novu neraspakovanu.

Ukoliko plex klijent podržava hevc i sve novije formate kompresije, vrlo verovatno da ni neće raditi transkoding nego će sav materijal ići kao direct play a za to je taj procesor sasvim dovoljan.

Već za strimovanje na telefon ili za pristup van kuće ukoliko nemate upload dovoljan da filmovi idu u izvornom obliku, mrka kapa. Sve što je kvalitetom bolje od yify ripova i prelazi 2-3GB će morati da se transkoduje a to i sa quick sync podrškom i hardverskom akceleracijom koja dolazi sa plaćenim plex passom ovaj procesor, nije u stanju da "sažvaće" a da to radi fluidno.

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno,pise da je kartica 8port,a ja vidim samo 6?
Ja sam sada pokupio neku Asus fm2 plocu sa 6 sata integrisanih,mada mi je samo bilo 4 u upotrbi za raidz1 , plus OMV na disku.
 
RingeRaja, koji su ti motivi za prelazak sa QNAP-a na DIY NAS?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Fleksibilnost i cena.
Odličan je QNAP, ali je ono što je dobro skupo, plus počeli su da smaraju sa bloatware-om u poslednje vreme.
 
Treba naravno, moja greška, zaboravio sam da dopišem i RAM, ali uzeo sam polovno 2x4GB SODIMM DDR3L 1600 za 25 EUR.
Moja računica je da će NAS da me košta oko 100 EUR bez case-a, što je izuzetno prihvatljiva cena.
Case koji pikiram na žalost nije među jeftinijima, ali je za moje potrebe idealan, pa ću morati da se otvorim za Fractal Design Node 804.
 
Poslednja izmena:
Treba naravno, moja greška, zaboravio sam da dopišem i RAM, ali uzeo sam polovno 2x4GB SODIMM DDR3L 1600 za 25 EUR.
Moja računica je da će NAS da me košta oko 100 EUR bez case-a, što je izuzetno prihvatljiva cena.
Case koji pikiram na žalost nije među jeftinijima, ali je za moje potrebe idealan, pa ću morati da se otvorim za Fractal Design Node 804.

Ja sam uzeo manje kućište. Node 304. Staje 6 HDD. Ako nećeš preći taj broj diskova možeš dosta jeftinije da prođeš.
 
@bbK1ng
Hvala za tip, imaću u vidu.
Koliko je okvirno 304?
Jesi li ga uzimao kod nas?

edit:

Sad nađoh u VIP House belo za oko 100 EUR.
 
Poslednja izmena:
Kod nas.

Bilo je 9k. Vidim da je sada oko 11k.
Ima jedno belo domaće na KP za 9.5k
 
Hvala @bbK1ng za info, case je dogovoren.
Sad još samo da se odabere neki pristojan PSU za sve ovo, ako ima neko neki predlog slobodno napišite.
 
Racunaj da disk vuce 15w,mozda 30w pri paljenju. Plus jos ploca i procesor i kartica, sigurno ti ne treba vise od 350w ,recimo 80+ .
 
Uzeću neko SFX, modularno, zbog prostora, pošto planiram 6 diskova + jedan SSD za sistem.
 
Dobro jeste dobra cena za cpu+mb+ram. Ja bi jurio sada ryzen 2200g ili cak i athlon ryzen. Dosta su sada mocni,a moze da se nadje za ok cenu. Skupo ti je bre napajanje,nema nesto jeftinije.
 
SFX kod nas nema nikakvo.
U HU ima jeftinije samo najslabiji chieftec koji nije modularni.
 
Neće taj PCIE x1 kontroler da bude usko grlo ako bude neki intenzivniji rad diskova?
 
Sa softverske strane, da li je QNAP bolji od tih DIY NAS OS, takođe u pogledu mobilnih aplikacija?
 
Neće taj PCIE x1 kontroler da bude usko grlo ako bude neki intenzivniji rad diskova?

Verovatno da neće, zato što će ovaj DIY da bude praktično isključivo storage.
Jedan mali QNAP će da radi ono što je zahtevnije.
Ako bude problema prebaciću se na noviju arhitekturu, verovatno neki novi AMD sa PCI-e 4.0 i nekom PCI-e 3.0 SATA karticom, ali mislim da neću imati nekih problema, ipak je ovde LAN najveće usko grlo sa svojim protokom od od maksimalnih 100+ MB/s.
 
Poslednja izmena:
Ma da, tebi raid1 ili raidz1 zakuca gigabitnu mrezu, tako da nema potrebe za jacim kontrolerom
 
1. Matična ploča, CPU, 2x4GB
https://www.asus.com/Motherboards/J1800IC/
50€, polovno
2. PCI-e 6 SATA3 kartica:
https://www.ebay.com/itm/Desktop-PCI...QAAOSw5ERe1wxq
25€, novo
3. Case:
https://www.fractal-design.com/products/cases/node/node-304/white/
75€, novo
4. PSU:
https://www.chieftec.eu/en/psus/sfx/compact-series/csn-450c.html
75€, novo

Izašlo je malo skuplje nego što sam projektovao, ali i ovo je odlična cifra za Intel dual-core 6bay custom-made diy NAS.
Da li bi mogao da napišeš koji je model pci-e kartice? Ne vidim iz linka, a proizvod je obrisan.

Mota mi se po glavi nešto slično da napravim, pa razmišljam da li da za sada spakujem sve u postojeće kućište, a kada naleti neko zanimljivo malo da sve prepakujem.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Hvala!

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Dobra je cena i za sata diskove realno i ne treba bolje. Da li je zfs ili sta god nije bitno.
 
Je l' našao neko neki PCIe sata kontroler "lokalno" tipa KP, nešto mi smor da poručujem sa eBay-a, kakve sam sreće stićiće posle Nove Godine?

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno