Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Mislim da mi je stradao QNAP TS-219, nijedna lampica ne sija sem LAN lampice koja jedva žmirka.

Ako ubacim disk u neki drugi QNAP, pretpostavljam da će prepoznati da na njemu ima podataka?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
I ja bih pre tipovao na napajanje, nego na NAS, pogotovo ako je bilo odjednom, bez nekog razloga.
 
Od skoro sam postao vlasnik Qnap nas-a ts-231p2... Imam dva harda 2x2tb koja sam stavio u raid 1 i sluzice za skladistenje podataka. Prikacio sam i jedan externi hdd s namerom da to bude prostor za skladistenje filmova koji ce da se skidaju sa torenta preko Download Station aplikacije, i da kasnije te iste filmove pustam na TV koji je povezan na mrezu. Da li je to uopste moguce? Ne nudi mi uopste opciju kada instaliram Download Station da odaberem externi hdd za download folder.
 
Proveri pre nego utakneš da li se gađaju sa izlaznom strujom, V/A.
Jačina nije strašna, ali ako je izlazni napon jači može da ubije NAS.
 
Od skoro sam postao vlasnik Qnap nas-a ts-231p2... Imam dva harda 2x2tb koja sam stavio u raid 1 i sluzice za skladistenje podataka. Prikacio sam i jedan externi hdd s namerom da to bude prostor za skladistenje filmova koji ce da se skidaju sa torenta preko Download Station aplikacije, i da kasnije te iste filmove pustam na TV koji je povezan na mrezu. Da li je to uopste moguce? Ne nudi mi uopste opciju kada instaliram Download Station da odaberem externi hdd za download folder.

Download Station skida u sistemski Downloads folder i mislim da to ne moze da se promeni. Moze rucnom izmenom smb.conf, ali nije bas elegantno.
Instaliraj QBittorrent sa Qnapclub store-a. Njega mozes da podesis kako hoces.
 
Download Station skida u sistemski Downloads folder i mislim da to ne moze da se promeni. Moze rucnom izmenom smb.conf, ali nije bas elegantno.
Instaliraj QBittorrent sa Qnapclub store-a. Njega mozes da podesis kako hoces.
Na Qnapclub store-u nema QBittorrent, ne pronalazim ga, mozda ga moj nas ne podrzava. Na tom store-u imam svega 57 app, a na njihovom sajtu vidim da ima mnogo vise, ne znam zbog cega je tako.
 
Poslednja izmena:
Piše gore koji su modeli podržani:

Requires QTS 4.3.3 or later 

Models
TS-NASX86 64BITS 
 
Da li neko moze da mi preporuci NAS za skladistenje podataka u koji bi stavio 2x 4TB u RAID 1 za office. I da ima mogucnost cloud-a, kako bi mogao da prustupim fajlovima iz druge drzave dok sam na putovanju. Budzet mi je do 250e, diskove imam.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Pa svaki Qnap/Synology ima tu mogucnost,tako da mogu i oni jeftinijii Synology DS218j i recimo Knap 231?
 
Jedno je mogućnost, a drugo komforna funkcionalnost.
Radi ta opcija i na najjeftinijim Synology/QNAP NAS-ovima , samo je pitanje kako.
 
Nategni još malo i uzmi ovaj model (imaš na KP):
https://www.qnap.com/en/product/ts-251+
Posedovao sam ga i koristio između ostalog i za tu namenu.
Sa ovim NAS-om si miran jedno duže vreme.

Baš ovih dana planiram kupovinu QNAP-a za jedno SOHO okruženje (<10 korisnika) kojima treba samo centralno mesto za deljenje fajlova. Trenutno imaju vremešni TS-412 koji će ostati za backup na rezervnoj lokaciji.

TS-251+ ili možda TS-332X sa dva HDD i dva manja M.2 diska za SSD cache/tiering (npr. 2x128GB)?
 
pa to ti je ARM,pitanje kako radi,pretpostavljam malo bolje od 212p i slicnih ARMova. Opet je pitanje da li je samo deljenje ili treba veci propusni opseg.

A i ringe,za deljenje fajlova je i nas na smartwatchu dovoljno dobar,jedino ako ti stalno treba 100MB/s
 
Po ovom review-u ne vidim da postoji neki veći problem sa njim. Nije neophodna virtuelizacija, sama brzina QTS-a nadam se da neće biti u rangu TS-412 zbog procesora.

Otvoren sam za predloge.
 
Pogledao i ja review,ok izgleda,pretpostavljam i da je ok cena. Nisam samo imao iskustva sa ovim Annapurna(sad Amazon) procesorima,pa sam zato restriktivan malo.
 
pa to ti je ARM,pitanje kako radi,pretpostavljam malo bolje od 212p i slicnih ARMova. Opet je pitanje da li je samo deljenje ili treba veci propusni opseg.

A i ringe,za deljenje fajlova je i nas na smartwatchu dovoljno dobar,jedino ako ti stalno treba 100MB/s

Slažem se da će uglavnom biti to sve okay u 90% slučajeva, ali ja nikad ne uzimam ako nisam siguran da će da me pokrije skroz do kraja.
To je moje razmišljanje, svako ima neku svoju vizuru šta uzeti i za šta.
 
Pozdrav drugari, izgleda da je mojim hard diskovima koje sam planirao za NAS ipak doslo vreme za zamenu, pa me kopka da ih zamenim za daleko tise varijante...

Zanima me, sta mislite o SSD-ovima u RAID5? Konkretno, 4 SSDa u SHR, da bih mogao da menjam kapacitet u buducnosti. Video sam na vise mesta da pisu kako SSD-ovi nemaju UBER, a onda naidjem na Guglov izvestaj iz 2016 koji kaze da imaju vise nego HDD-ovi, sto mi malo rusi sneska ako je tacno. A onda tek otkrijem da postoji i RBER, za koji ne znam kako se odrazava na celu ideju. Sto se izdrzljivosti tice, za to se ne brinem, uzimao bih nesto kvalitetnije da moze da izdrzi dosta pisanja.

Voleo bih da cujem vasa misljenja, predloge, ideje i kritike. :)
Hvala unapred! :)

Dodatak: alternativna varijanta je RAID10 ili da imam dva puta RAID1. Mozda to?
 
Poslednja izmena:
Ma vozi zemljak kako hoces, ne treba se zamajavati uber-om.
Kako god backup masina ti negine. I to ne u stilu raid1 !!

Iz znatizelje pitam, cemu ti Nas sluzi?
 
Razmisljam se da kupim Synology DS218j, ali nisam zapravo siguran da li je to ono sto mi treba i ako jeste da li ce mi odraditi posao.

U sustini mi treba uredjaj koji ce mi omoguciti sledece:

1) Daljinsko skidanje sadrzaja putem torenta (npr. iz grada pokrenem skidanje fajla i dok dodjem kuci vec se nalazi na NAS-u)
2) Zamenice desktop PC kao DLNA server. Npr. svaki TV u kuci ce (preko LAN-a) imati pristup ovom serveru i moci ce da pusta filmove (recimo torent iz prethodnog koraka) sa njega ukljucujuci i domace titlove.
3) Sluzice za cuvanje slika sa telefona. Npr. povremeno cu prebacivati po nekoliko GB slika sa telefona (kako bih rasteretio storage na telefonu) i cuvacu ih na NAS-u. Ovo bi trebalo da radi sa bilo koje lokacije na svetu gde imam pristup internetu. Bitno je da slike ostanu i izvornom obliku i da ne dolazi do bilo kakve kompresije prilikom ovog transfera.

NAS bi se koristio u kucnoj varijanti od strane 2-3 korisnika. Ovo su jedine funkcionalnosti koje su mi potrebne. Ne bih da bacam bespotrebno novac na bolji NAS ukoliko ce DS218j da mi odradi posao.
 
Pozdrav drugari, izgleda da je mojim hard diskovima koje sam planirao za NAS ipak doslo vreme za zamenu, pa me kopka da ih zamenim za daleko tise varijante...

Zanima me, sta mislite o SSD-ovima u RAID5? Konkretno, 4 SSDa u SHR, da bih mogao da menjam kapacitet u buducnosti. Video sam na vise mesta da pisu kako SSD-ovi nemaju UBER, a onda naidjem na Guglov izvestaj iz 2016 koji kaze da imaju vise nego HDD-ovi, sto mi malo rusi sneska ako je tacno. A onda tek otkrijem da postoji i RBER, za koji ne znam kako se odrazava na celu ideju. Sto se izdrzljivosti tice, za to se ne brinem, uzimao bih nesto kvalitetnije da moze da izdrzi dosta pisanja.

Voleo bih da cujem vasa misljenja, predloge, ideje i kritike. :)
Hvala unapred! :)

Dodatak: alternativna varijanta je RAID10 ili da imam dva puta RAID1. Mozda to?
Ja imam u Proxmox masini 3x480 Ironwolf SSDove. Doduse tek smo ih nabavili ali za sada lepo rade. ZFS je u pitanju doduse,mada nema veze dal je hardverski ili softverski RAID.
 
Razmisljam se da kupim Synology DS218j, ali nisam zapravo siguran da li je to ono sto mi treba i ako jeste da li ce mi odraditi posao.

U sustini mi treba uredjaj koji ce mi omoguciti sledece:

1) Daljinsko skidanje sadrzaja putem torenta (npr. iz grada pokrenem skidanje fajla i dok dodjem kuci vec se nalazi na NAS-u)
2) Zamenice desktop PC kao DLNA server. Npr. svaki TV u kuci ce (preko LAN-a) imati pristup ovom serveru i moci ce da pusta filmove (recimo torent iz prethodnog koraka) sa njega ukljucujuci i domace titlove.
3) Sluzice za cuvanje slika sa telefona. Npr. povremeno cu prebacivati po nekoliko GB slika sa telefona (kako bih rasteretio storage na telefonu) i cuvacu ih na NAS-u. Ovo bi trebalo da radi sa bilo koje lokacije na svetu gde imam pristup internetu. Bitno je da slike ostanu i izvornom obliku i da ne dolazi do bilo kakve kompresije prilikom ovog transfera.

NAS bi se koristio u kucnoj varijanti od strane 2-3 korisnika. Ovo su jedine funkcionalnosti koje su mi potrebne. Ne bih da bacam bespotrebno novac na bolji NAS ukoliko ce DS218j da mi odradi posao.

Ma da,za te osnovne stvari(bez transcodinga) j verzija zavrsava bez problema.
 
Vezano za torentovanje, ja imam Qnap 212p (otprilike u klasi tog tvog Synologya) i dok se nešto skida procesor je zakucan u 100% a maximalnu brzinu linka nema šanse da ostvari (obično bude upoloa sa žestokim varijacijama).
Još kad naslažeš torrenata za seedovanje, to iskustvo se pretvori u košmar, preslabi su jednostavno. Zamijenio sam ga HTPC-em i počinuo, sve ide u full speed, po 20+ torrenata se seeduje u pozadini bez ikakvog opterećenja...
 
nešto ti tu ne valja...ja imam qnap 112 naređao sam nekoliko stvari za skidanje i procesor je na 16 posto...ako radi par operacija onda je na 50-60 posto...isključi sve servise na nas-u koje ne koristiš ili ti ne trebaju...za download, backup slika, i kao medija centar za puštanje kroz mrežu su sasvim ok...upravo ga koristim za ono što je čovek pitao i to radi ok...
 
Nema šta nisam probao, radio reinstall (vraćao na fabrička), gasio sve servise koje ne koristim, probao i preko njegovog download stationa i preko transmission-a, neće da može. Tj. može, radi ali zakuca na 100% čim mu stavim recimo 2 torenta da skida a 2 se recimo seeduju. I brzina nikad nije konstantna nego stalno varira...
 
212p je osnovni fileserver,pogotovo sto je iz tipa 2011 godine. Na njemu ne treba ocekivati nista vise od toga.
 
Ma vozi zemljak kako hoces, ne treba se zamajavati uber-om.
Kako god backup masina ti negine. I to ne u stilu raid1 !!

Iz znatizelje pitam, cemu ti Nas sluzi?

Pa i meni se cini da ne trebam puno da se obazirem na uber, ali kakve sam srece, raid5 bi mi odmah pukao zbog toga. :D
Svakako planiram da bekapujem na jedan eksterni HDD od recimo 4TB, kontam da mi je to dovoljno. :) Jedino ne razumem sto ne bekapovati u raid1? Ne planiram to, ali mi se to cini kao najsigurnija varijanta?

Bukvalno ce sluziti kao centralni bekap za sve porodicne kompove/laptopove. Previse sam lenj da uredno rucno bekapujem, a i retko se setim. Ovako bi sve islo na Synology, pa bih recimo jednom mesecno kopirao na eksterni sve odatle. :)


Ja imam u Proxmox masini 3x480 Ironwolf SSDove. Doduse tek smo ih nabavili ali za sada lepo rade. ZFS je u pitanju doduse,mada nema veze dal je hardverski ili softverski RAID.

I sam razmisljam da li da jurim te enterprise SSD-ove, zbog manjeg ubera i veceg broja zapisa. Alternativa mi je AData SU800 - za bekap masinu, kontam da ce tu biti dovoljno prostora za zapise a ne moram da ih dovlacim iz inostranstva. Ima li to smisla uopste s obzirom da nemam ZFS?
 
Poslednja izmena:
Razmisljam se da kupim Synology DS218j, ali nisam zapravo siguran da li je to ono sto mi treba i ako jeste da li ce mi odraditi posao.

U sustini mi treba uredjaj koji ce mi omoguciti sledece:

1) Daljinsko skidanje sadrzaja putem torenta (npr. iz grada pokrenem skidanje fajla i dok dodjem kuci vec se nalazi na NAS-u)
2) Zamenice desktop PC kao DLNA server. Npr. svaki TV u kuci ce (preko LAN-a) imati pristup ovom serveru i moci ce da pusta filmove (recimo torent iz prethodnog koraka) sa njega ukljucujuci i domace titlove.
3) Sluzice za cuvanje slika sa telefona. Npr. povremeno cu prebacivati po nekoliko GB slika sa telefona (kako bih rasteretio storage na telefonu) i cuvacu ih na NAS-u. Ovo bi trebalo da radi sa bilo koje lokacije na svetu gde imam pristup internetu. Bitno je da slike ostanu i izvornom obliku i da ne dolazi do bilo kakve kompresije prilikom ovog transfera.

NAS bi se koristio u kucnoj varijanti od strane 2-3 korisnika. Ovo su jedine funkcionalnosti koje su mi potrebne. Ne bih da bacam bespotrebno novac na bolji NAS ukoliko ce DS218j da mi odradi posao.

Ja sam imao u upotrebi DS215j.
Tvoj model je kao i moj kako kazu onaj pocetni.

1.Filmove moze skidati ali ipak se treba dodatno informisati u vezi modela i app-a.Moj je mogao ali nisam koristio tu opciju.

2.Ovo takodje je moguce. Mada u mom iskustvu je dolazilo do pucanja filma(ne tako cesto ali dovoljno da ti pokvari cheif).
U pitanju su uglavnom oni "teski" filmovi sa velicinom i kompresijom.Mozda je tu bio zez sa vezom-routerom ili media playerom koji je bio stand alone ili direktno u tv.
Ali kad sam presao na celeron, nikad takve momente nisam vise dozivio.

Tako da je tu malo je reci malo riskantno !!!!

3.Nemam adekvatan odgovor na ovo pitanje.
 
Pa i meni se cini da ne trebam puno da se obazirem na uber, ali kakve sam srece, raid5 bi mi odmah pukao zbog toga. :D
Svakako planiram da bekapujem na jedan eksterni HDD od recimo 4TB, kontam da mi je to dovoljno. :) Jedino ne razumem sto ne bekapovati u raid1? Ne planiram to, ali mi se to cini kao najsigurnija varijanta?

Bukvalno ce sluziti kao centralni bekap za sve porodicne kompove/laptopove. Previse sam lenj da uredno rucno bekapujem, a i retko se setim. Ovako bi sve islo na Synology, pa bih recimo jednom mesecno kopirao na eksterni sve odatle. :)




I sam razmisljam da li da jurim te enterprise SSD-ove, zbog manjeg ubera i veceg broja zapisa. Alternativa mi je AData SU800 - za bekap masinu, kontam da ce tu biti dovoljno prostora za zapise a ne moram da ih dovlacim iz inostranstva. Ima li to smisla uopste s obzirom da nemam ZFS?
Ako nemas ZFS,tj koristis Synlogy/Knap , onda je uvek preporuka recimo raid1 plus eksterni bekap. To u principu znaci da ne juris performanse vec samo stabilnost.
 
Nazad
Vrh Dno